Jump to content

Tanrı Nedir ?

Recommended Posts

• İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

En azından inkar edilmemeli. Enazından var da olabilir yok da olabilir deme cesaretini gösterebilmelisiniz.

Ben sana "varolabilir" diyebileceğin sürüsüne bereket hikaye anlatırım.

Hayatını onlara göre düzenler misin?

Peki siz "belkide yoktur" deme cesaretini gösterebiliyor musunuz?

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sana "varolabilir" diyebileceğin sürüsüne bereket hikaye anlatırım.

Hayatını onlara göre düzenler misin?

Peki siz "belkide yoktur" deme cesaretini gösterebiliyor musunuz?

Kenzo evrenin bir tanrı tarafıldan yaratılmış olabileceği öyle çok da absürd bir düşünce değildir.Bu kadar "aşmış"konuşmak da neyin nesi..:)

Hiçbir zaman "belki de vardır"demedim ki "belki de yoktur"diyebileyim..

Sen mantık ilkelerin gereğince mantıksız,tutarsız diyebilirsin ancak..Sanki tanrı senin mantığına uymak zorundaymış gibi.

Sitelerde Paylaş

Benim mantıgım diye birşey yok zensen

A=B, B=C ise A=C dir

Bunun tanrı olmakla, olmamakla ilgisi yok.

Tutarlı kurgular yapılabilir, tutarlılık gerekli ama yeterli değildir doğruluk için.

Tanrı kavramı evet felsefi olarak çokta absürd değildir (tanıma göre değişir) ama bilimsel olarak absurddür. Niceliksel olarak ölçülebilir, test edilebilir öngörüsü, iyi tanımlanmış parametreleri olmayan her varsayım abdürdür bilimsel olarak. Absürd olmasını hakaret olarak almayın.

Anibal'in sürekli süper zenci göndermesi bu yüzdendi.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim mantıgım diye birşey yok zensen

A=B, B=C ise A=C dir

Bunun tanrı olmakla, olmamakla ilgisi yok.

Tutarlı kurgular yapılabilir, tutarlılık gerekli ama yeterli değildir doğruluk için.

Tanrı kavramı evet felsefi olarak çokta absürd değildir (tanıma göre değişir) ama bilimsel olarak absurddür. Niceliksel olarak ölçülebilir, test edilebilir öngörüsü, iyi tanımlanmış parametreleri olmayan her varsayım abdürdür bilimsel olarak. Absürd olmasını hakaret olarak almayın.

Anibal'in sürekli süper zenci göndermesi bu yüzdendi.

Evet tanrının varlığı felsefi olarak tartışılabilir.Bilimsel değildir.

Benim inandığım Allah zaten metafizik bir güçtür.Ölçülmesi,test edilmesi mümkün değildir.

Bilimsel olarak istediği kadar absürd olsun..bu yok demek değildir.

Sitelerde Paylaş

Kendiliğinden olduğuna inanıyon da Üstün bir varlığın yaratmasına niye inanmıyon?

kendiliğinden ifadesi, bir edilgenliği ifade eder, oysaki biz canlılığın edilgen bir şekilde oluştuğuna inanmıyoruz, dünyanın genç dönemlerinde bir sürü etken güç buna yol açmıştır, aynı şekilde canlıların biyolojik evrimide edilgen yani kendiliğinden değil, daha önceden ortaya çıkmış genlerin etken mutasyonları yoluyla gerçekleştiğini söylüyoruz.

aklınız sıra kendiliğinden diyerek olayı küçültecekseniz, fındık kadar aklınızla..

Sitelerde Paylaş

Evet tanrının varlığı felsefi olarak tartışılabilir.Bilimsel değildir.

Benim inandığım Allah zaten metafizik bir güçtür.Ölçülmesi,test edilmesi mümkün değildir.

Bilimsel olarak istediği kadar absürd olsun..bu yok demek değildir.

eğer bir şeyi rasyonal yollarla ispatlayamıyorsan , yani bilimi ve mantığı kullanarak, o şey yok demektir.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanç kavranamazlıga itaat etmekse ben bir sürü kavranamaz terim cıkartır ve insanları bunlara inandırırım.

Tanrı kavranamaz bir terim oldugunu kabul edip yola cıkan arkadaşım Pup peki teist inançtaki Tanrı neden kavranabilir olmak istemektedir ?Deistlerin zaten ateistlerden bir farkı olmadıgı için bu konuda birşey demiyorum.Onların inançları ile bizim inançsızlıgımız arasında günlük yaşamda bir fark teşkil etmediginden ve hepsi kafasında "kavranamaz" bir Tanrı'yı kendilerine göre tanımlayıp inandıklarından daha farklı bir kategoriye giriyorlar.

Son olarak şu söz Tanrı ve buna benzer nice kavrama inanan insanların durumunu acıklamaktadır

Bir insan ne kadar çok şeye inanırsa o kadar az şey bilir. Ne kadar az şey bilirse o kadar aptal olur. Ne kadar aptalsa o kadar kolay yönetilebilir.

Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Soru gayet açık ve net; Tanrı nedir ?

selam

tanrı nedir?

insan nedir?

sen neysen tanrı odur!

tanrıyıda insanıda kendine sor

lakin bilinmez cevap oldukça zor

tam bildim dersin işte şimdi tamam

birde bakmışsın olduğun yerdesin tastamam

kardeş klavuzun yüreğinse eğer

bu dünyada eziyyet çekmeye değer

Sitelerde Paylaş

Tanrı, sadece bizim ona taktığımız isim olarak var. Aynı Walt Disney'in "Mickey Mouse" u gibi. Walt Disney'in hayal gücü biraz daha fazlaymış ki, yaratığını çizgiye dökebilmiş. Tanrıya inananlar onu zihinlerinde nasıl hayal ediyorlar bilmiyorum. Olmayan bir şey nasıl hayal edilir, ya da hayal bile edilemeyen bir şeyin varlığı nasıl düşünülebilir.

Yukarıda yazdıklarım "Tanrı nedir?" sorusuna bir yanıt değil tabii ki.

Insanoğlu var olmaya başladığından beri acımasız doğadan çok çekmiştir. Ancak zekası gelişmeye ve düşünmeye başladıktan sonra doğal afetlerin kendisine bir ceza olduğu ve her şeyin insan ve doğa üstü bir güç tarafından yönetildiği sonucuna varmıştır. Sonunda da yine doğal olarak bunu kendinden sonraki nesillere aktarmayı görev bilmiştir.

Bence hiç o kadar da kötü bir şey değil ortaya bir teori atmak. Insanoğlunun "gerçeğe" ulaşmasındaki tek yol bu; Önce bir şeyi var saymak ve sonra da onun doğru veya yanlışlığını ispatlamak.

Ne var ki, insanoğlu din ve tanrı konusunda teori bölümünde takılı kaldı. Bilimin ispatlayabildiği konuları dahi kabul etmekte ayak diretiyorlar.

Farkı Yaratacak Sen'sin

Sitelerde Paylaş

tanrı göreceli bir kavram benim için tanrı sızı senin için mutluluk menşesi tanrı nedir benim yüreğimden dimağımdan kayan sönen yıldız senin ümidlerinin kurtarıcısı sebebi tanrı nedir olması gerektiği yerde tanrı olmaması gerektiği yerde sadece bir hiç...tanrı öldü..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...