Jump to content

Kuranda zulüm kavramı.

Recommended Posts

Türkçede zülüm denildiğinde, başkalarına yapılan haksızlıklar anlaşılır. Örneğin,insan öldürmek,dövmek,işkence etmek,hırsılık yapmak,dolandırmak,ırza tecavüz,vs,vs. Bu şeklide haksızlık yapanlarada zalim denilir.Konuyu biraz daha açacak olursak,eğer bir yerde zulümden bahsedliyorsa mutlaka mağdur olan taraf olmalıdır.Eğer mağdur olan taraf yok ise,zulümden bahsetmek mümkün olmadığı gibi,ayrıca saçmadır da.

Şimdi bakalım kuranda kimler en zalim olarak tanımlanıyor.Yani zulümde ayyuka çıkmış olanlar kim?

Âl-i İmrân 94 Artık bundan sonra her kim Allah'a karşı yalan uydurursa, işte bunlar, zalimlerin ta kendisidirler.

Âl-i İmrân 151 Allah'ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O'na ortak koşmaları sebebiyle, kafirlerin kalplerine yakında korku salacağız. Gidecekleri yer de cehennemdir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür

Mâide 72 Andolsun ki "Allah, kesinlikle Meryem oğlu Mesih'tir" diyenler kafir olmuşlardır. Halbuki Mesih "Ey İsrailoğulları! Rabbim ve Rabbiniz olan Allah'a kulluk ediniz. Biliniz ki kim Allah'a ortak koşarsa muhakkak Allah ona cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcılar yoktur" demişti

En’âm 21 Yalan sözlerle Allah'a iftira edenden veya O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir! Şüphe yok ki, zalimler kurtuluşa ermezler!

En’âm 33 Onların söylediklerinin hakikaten seni üzmekte olduğunu biliyoruz. Aslında onlar seni yalanlamıyorlar, fakat o zalimler açıkça Allah'ın ayetlerini inkar ediyorlar.

En’âm 68 Ayetlerimiz hakkında ileri geri konuşmaya dalanları gördüğünde, onlar başka bir söze geçinceye kadar onlardan uzak dur. Eğer şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra artık o zalimler topluluğu ile oturma.

En’âm 93 Allah'a karşı yalan uydurandan yahut kendisine hiçbir şey vahyedilmemişken "Bana da vahyolundu" diyenden ve "Ben de Allah'ın indirdiği ayetlerin benzerini indireceğim" diyenden daha zalim kim vardır!

En’âm 157 . Kim, Allah'ın ayetlerini yalanlayıp onlardan yüz çevirenden daha zalimdir! Âyetlerimizden yüz çevirenleri, yüz çevirmelerinden ötürü azabın en kötüsüyle cezalandıracağız

A’râf 37 Allah'a iftira eden ya da O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir!

Yûnus 17 Öyleyse kim Allah'a karşı yalan uydurandan veya onun ayetlerini yalanlayandan daha zalimdir! Bilesiniz ki suçlular asla onmazlar

Hûd 18 Kim Allah'a karşı yalan uydurandan daha zalim olabilir? Onlar (kıyamet gününde) Rablerine arz edilecekler, şahitler de: İşte bunlar Rablerine karşı yalan söyleyenlerdir, diyecekler. Bilin ki, Allah'ın laneti zalimlerin üzerinedir!

Kehf 15 Şu bizim kavmimiz Allah'tan başka tanrılar edindiler. Bari bu tanrılar konusunda açık bir delil getirseler. (Ne mümkün!) Öyle ise Allah hakkında yalan uydurandan daha zalimi var mı?

Kehf 57 Kendisine Rabbinin ayetleri hatırlatılıp da ona sırt çevirenden, kendi elleriyle yaptığını unutandan daha zalim kim vardır!

Enbiyâ 29 Onlardan her kim: "Tanrı O değil, benim!" derse, biz onu cehennemle cezalandırırız. İşte biz, zalimlere böyle ceza veririz!

Ankebût 49 Hayır, o (Kur'an), kendilerine ilim verilenlerin sinelerinde (yer eden) apaçık ayetlerdir. Âyetlerimizi, ancak zalimler bile bile inkar eder.

Ankebût 68 Allah'a karşı yalan uyduran yahut kendisine hak gelmişken onu yalan sayandan daha zalimi kimdir? Cehennemde kafirlere yer mi yok

Bunlar gibi daha onlarca ayet var ama uzatmamak için bu kadarı bile yeterli. Bu kadar ayeti astım ki birlileri çıkıp cımbızlamışsın diye itiraz etme şansı kalmasın.

Bu ayetlerde görüldüğü gibi

1) Allahın ayetlerini yalanlayanlar

2) Allahın ayetleri ile dalga geçenler

3) Allaha şirk koşanlar yani allahtan başka tanrılara inananlar

En zalimler olarak tanımlanıyor.Yani bu insanlardan daha büyük zalim yok anlamında.

Şimdi sorular geliyor.

Ateistlerin,allahın ayetlerine inanmamasından,dalga geçmesinden mağdur olan kim,allah mı, müslümanlarmı. Ve bu mağduriyet nasıl oluyor.Yani bizler inanmadığımız için,allaha nasıl zulmetmiş oluyoruz? Mağdur olan bir tanrı, tanrı olabilrimi?

Gelelim şirk koşma meselesine.

Kurana göre şirk koşmak, allahtan başka tanrılara inanmakla mümkün.Dolayısıyla ateistler için şirk koşma söz konusu değil,çünkü tanrı inancı zaten yok.

Mesela gariban bir hindu kendi başına ineğine tapmakla,bir hıristiyan İsaya tapmakla allaha nasıl zülmetmiş oluyorda,allah mağdur durumuna düşüyor?Eğer allahın mağduriyetini kabul etmiyorsanız,mağdur olan kim?

tarihinde Bruce lee tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi sorular geliyor.

Ateistlerin,allahın ayetlerine inanmamasından,dalga geçmesinden mağdur olan kim,allah mı, müslümanlarmı. Ve bu mağduriyet nasıl oluyor.Yani bizler inanmadığımız için,allaha nasıl zulmetmiş oluyoruz? Mağdur olan bir tanrı, tanrı olabilrimi?

Burada mağdur olan sizlersiniz. Yani Allah size hem bu dünyada hem de ahirette cennet hayatı vermek için sizie de süper donanımlar vermiş. Bunları yerinde kulanılmadığı gibi -ki bu da bir zulümdür- bilakis inkar etmek ve yalanlamakla kalmayıp alay dahi etmekle bu donanımların aksine kullanmayı tercih etmekle onlara zulüm yapmış oluyorsunuz. O halde emaneti yerinde kullanmamakla emanete hıyanetin ceszasını çekeceksiniz.

Sitelerde Paylaş
Gelelim şirk koşma meselesine.

Kurana göre şirk koşmak, allahtan başka tanrılara inanmakla mümkün.Dolayısıyla ateistler için şirk koşma söz konusu değil,çünkü tanrı inancı zaten yok.

Siz daha mantıksızca bir hareket ettiğiniz için zaten sizin ki şirk olamaz ki. Onlar ise hiç olmazsa birirlere vermekle bir derece akla yaklaşmaktalar. Zira mükemmel bir eser varsa mutlaka Sanatkarı olmalı.

Mesela gariban bir hindu kendi başına ineğine tapmakla,bir hıristiyan İsaya tapmakla allaha nasıl zülmetmiş oluyorda,allah mağdur durumuna düşüyor?Eğer allahın mağduriyetini kabul etmiyorsanız,mağdur olan kim?

Bunlar da aynı şekilde, ancak bire muhatap olmakla huzur bulacak kalblerini ve akılarını, sebelerden ve kendi cinsinden birinden medet bekleyerek karşılığını bulamadıklarından kendi kendilerine zukm ederler. Allah 'da onların bu zalimliğini mutlaka cezalandıracaktır.

Sitelerde Paylaş
Burada mağdur olan sizlersiniz. Yani Allah size hem bu dünyada hem de ahirette cennet hayatı vermek için sizie de süper donanımlar vermiş. Bunları yerinde kulanılmadığı gibi -ki bu da bir zulümdür- bilakis inkar etmek ve yalanlamakla kalmayıp alay dahi etmekle bu donanımların aksine kullanmayı tercih etmekle onlara zulüm yapmış oluyorsunuz. O halde emaneti yerinde kullanmamakla emanete hıyanetin ceszasını çekeceksiniz.

Senin kafan iyimi yoksa süzme gerizekalımısın? Ben ayetleri inkar etmekle nasıl mağdur oluyorum? Peki öyleyse bana zulmeden kim?

Sitelerde Paylaş
Senin kafan iyimi yoksa süzme gerizekalımısın? Ben ayetleri inkar etmekle nasıl mağdur oluyorum? Peki öyleyse bana zulmeden kim?

Sen aklının gereğini yapmamakla kendine zulmetmiş oluyorsun. Mesela senin elinde bir bilet var o biletle uçağa binip memleketine 1 satte gidebilirsin başka da bir imkanın yok. Şimdi sen o bileti terini silmek için kullansan bu durumda memleketine gidinceye kadar o kadar yolda yürüyerek kendine zulmetmiş olmayacak mısın?

Süzme dedin de, senin kalite derecen kaç acaba? herkezi kendin gibi sandığına göre bu konuda tavan yapmış olmalısın.

Sitelerde Paylaş
Örneğin,insan öldürmek,dövmek,işkence etmek,hırsılık yapmak,dolandırmak,ırza tecavüz,vs,vs.

işte allah korkusu olmayan insanlar bu zulümleri pislikleri yapıyorlar çünkü allah ın ayetlerini tanımıyorlar.hesap ve cehennem korkuları yok.o daha zalim kim olayınında tefsirlerini buraya dökecem birazdan.ama benim kendi görüşüm bu zulüm sözünün mecazi olduğudur.

Sitelerde Paylaş
Sen aklının gereğini yapmamakla kendine zulmetmiş oluyorsun. Mesela senin elinde bir bilet var o biletle uçağa binip memleketine 1 satte gidebilirsin başka da bir imkanın yok. Şimdi sen o bileti terini silmek için kullansan bu durumda memleketine gidinceye kadar o kadar yolda yürüyerek kendine zulmetmiş olmayacak mısın?

Süzme dedin de, senin kalite derecen kaç acaba? herkezi kendin gibi sandığına göre bu konuda tavan yapmış olmalısın.

Bana bak tartışacaksan adam gibi tartış,lafı dolandırıp bana iftira etme. Ben şimdiye kadar kimsenin kılını koparmış biri değilim,nasıl zalim oluyorum hıyar?

Sitelerde Paylaş
işte allah korkusu olmayan insanlar bu zulümleri pislikleri yapıyorlar çünkü allah ın ayetlerini tanımıyorlar.hesap ve cehennem korkuları yok.o daha zalim kim olayınında tefsirlerini buraya dökecem birazdan.ama benim kendi görüşüm bu zulüm sözünün mecazi olduğudur.

Müslümanlar diyecektin dilin sürçtü değilmi? Bu saydıklarının hepsi islamda helal.Ama hepsi.

Sitelerde Paylaş
ben fanatik bi müslümanım.benim bunları yaptığıma dair 1 tane delil getirebilirmisin bana.getiremezsen sözünü geri alıcaksın

Sivasta madımak hotelinde ki insanları diri diri yakan kimlerdi? Özel mesajdan benzin döküp beni diri diri yakacağını söyleyen kimdi?Ben başbakan olsam kuranla dalga geöenlerin kafasını keserdim diyen kimdi.? Sonra da arap dansözleri gibi kıvırtıp ben o anlamda söylemedim diyen kimdi.Reel alemde eline fırsat geçse bir an bile tereddüt etmez yaparsın.

Sitelerde Paylaş
Sivasta madımak hotelinde ki insanları diri diri yakan kimlerdi? Özel mesajdan benzin döküp beni diri diri yakacağını söyleyen kimdi?Ben başbakan olsam kuranla dalga geöenlerin kafasını keserdim diyen kimdi.? Sonra da arap dansözleri gibi kıvırtıp ben o anlamda söylemedim diyen kimdi.Reel alemde eline fırsat geçse bir an bile tereddüt etmez yaparsın.

brucee lee.sivastaki garibanları ben yakmadım.yakanlarda ahirette cezalarını bulurlar

diğer dediklerinse sinir anında ağzımdan çıkan şeyler.sende sinirlenince garip şeyler çıkmıyomu ağzından.evet sürekli söylüyorum.başbakan olsam pkk lıları diri diri yaktırırrım ve bu sözümün arkasındayım.

Sitelerde Paylaş

işte zulum ler karşımızda tanrı demekki kendisine hakaret edilmesine tahammül edemiyor oysaki müslümanlara verdiği emirde size ne derse desinler siz durun bişi yapmayın der gibi emirler vermeyi bilio.. hem kendisi uymuo hem de kendisi emir verio saçmalığa bak be saçmalamayın zulum işte bunlar zalim diye tanıtılanlara bak kimseye zarar vermemiş ama allaha şirk koştu diye cehenneme bak bak bak sen neresi adil bunun hani tanrı adildi

Sitelerde Paylaş
Allahın bütün emirlerinde insan yaşamını refah seviyesine getirmek vardır. ???? İlki OKU

Oku ama neyi oku? Terör kitabı kuranı oku ve etrafına saldır.Sırf inanmadıkları için insanları yakacağını ballandıra balladıra anlartan sadist allahın kullarıda elbette insanlara işkence etmeyi maharet bilecek. 1400 yıllık islam tarihi binlerce örneği ile dolu.

tarihinde Bruce lee tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allahın bütün emirlerinde insan yaşamını refah seviyesine getirmek vardır. ???? İlki OKU

Allah Muhammed'e ilk emri olarak "oku" demis.

Peki Muhammed'in kendisi Allah'in bu ilk emrinden sonra ogrenmismi okuma yazmayi?

Yoksa "salla gitsin" mi demis?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...