Jump to content

Kuranda zulüm kavramı.

Recommended Posts

Allahın bütün emirlerinde insan yaşamını refah seviyesine getirmek vardır. ???? İlki OKU

Hiçbir şey Allah'ın umurunda bile değil.

Ne Somali'de açlıkta ölen çocuk ne de Dünyanın refahı..

Tanrının umurunda olan tek şey var o da DNA nesilden nesile intikal etsin yeter... ;)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hiçbir şey Allah'ın umurunda bile değil.

Ne Somali'de açlıkta ölen çocuk ne de Dünyanın refahı..

Tanrının umurunda olan tek şey var o da DNA nesilden nesile intikal etsin yeter... ;)

Ya mazot sende bir değişiklik var ne iş? Allaha isyan edip duruyorsun kafir. :lol:

Sitelerde Paylaş
Yaw üstad! iklimlere göre değişirim,

İnsan ruhunun ikiliği.. :lol:

Neyse şaka bir tarafa.Gerçi senin tercihin beni ilgilendirmez ama bu işler çok ciddi.Ani reaksiyonlara,aceleye gelmez. İyice düşünüp araştırıp emin olmak gerekir. Hani demem şu ki,yarın bir gün pişman olupta yine inanmaya devam edersen tükürdüğünü yalamak zorunda kalırsın.

Olsun ona da katlanırım diyebiliyorsan,bir şey diyemem.

Sitelerde Paylaş
Neyse şaka bir tarafa.Gerçi senin tercihin beni ilgilendirmez ama bu işler çok ciddi.Ani reaksiyonlara,aceleye gelmez. İyice düşünüp araştırıp emin olmak gerekir. Hani demem şu ki,yarın bir gün pişman olupta yine inanmaya devam edersen tükürdüğünü yalamak zorunda kalırsın.

Olsun ona da katlanırım diyebiliyorsan,bir şey diyemem.

Canın sağolsun Üstat!

Tükürüğünü yalamak hem insanlığın hem de Tanrının en büyük özelliği. ;)

Sitelerde Paylaş
seninde ne halt olduğun belli değil zaten.çok maske taşıyorsun sen

Sanirim mazot Islam dininden deizme dogru bir kayis donemi geciriyor.

Bu donemler sislidir, bulaniktir. Arastirma ve ve daha cok bilgi edinme esliginde zamanla netlesir.

Sitelerde Paylaş
Allah Muhammed'e ilk emri olarak "oku" demis.

Peki Muhammed'in kendisi Allah'in bu ilk emrinden sonra ogrenmismi okuma yazmayi?

Yoksa "salla gitsin" mi demis?

Evet gercekten cok iyi bir soru, sahi neden okuma yazma ögrenememis?

Hadi önceden neysede, sonradan hicmi imkan olmamis, bence bu bir peygamber icin

cok garip.

Sitelerde Paylaş

Mazot,seni cesaretlendireyim gayet zeki bir arkadaşsın...

Bir dinin inanırı olmak değil iyi ve erdemli insan olmak önemli..Çok muzip ve lafı koyan bir adamsın...

Netice:Değişmeye açık olmayan insan kendini geliştiremez.

Öğrenmek biliyorum dediklerini sorgulamak ve nedenler aramakla başlar..

Selam ve sevgiler...

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mazot,seni cesaretlendireyim gayet zeki bir arkadaşsın...

Bir dinin inanırı olmak değil iyi ve erdemli insan olmak önemli..Çok muzip ve lafı koyan bir adamsın...

Netice:Değişmeye açık olmayan insan kendini geliştiremez.

Öğrenmek biliyorum dediklerini sorgulamak ve nedenler aramakla başlar..

Selam ve sevgiler...

Sevgili Herakles! Aslında Tanrının var olup olmaması; neyin hak olduğuyla pek ilgilenmiyorum..

Yıllar önce ilgileniyordum, bıkkınlık ve yorgunluk getirdi..

Önemli olan insan olmak, iyinin ve doğrunun yanında olmak.

Gördüğün gibi birçok düzlemde ateist ve müslümanlar çakışıyorlar, yani yurdum insanı aynı besini tüketen aynı suyu içen huyu da aynı olur..

Yani gerçeğin peşinde değilim..

Sitelerde Paylaş
... ... ... ... ...

Bu ayetlerde görüldüğü gibi

1) Allahın ayetlerini yalanlayanlar

2) Allahın ayetleri ile dalga geçenler

3) Allaha şirk koşanlar yani allahtan başka tanrılara inananlar

En zalimler olarak tanımlanıyor.Yani bu insanlardan daha büyük zalim yok anlamında.

Şimdi sorular geliyor.

Ateistlerin,allahın ayetlerine inanmamasından,dalga geçmesinden mağdur olan kim,allah mı, müslümanlarmı. Ve bu mağduriyet nasıl oluyor.Yani bizler inanmadığımız için,allaha nasıl zulmetmiş oluyoruz? Mağdur olan bir tanrı, tanrı olabilrimi?

Gelelim şirk koşma meselesine.

Kurana göre şirk koşmak, allahtan başka tanrılara inanmakla mümkün.Dolayısıyla ateistler için şirk koşma söz konusu değil,çünkü tanrı inancı zaten yok.

Mesela gariban bir hindu kendi başına ineğine tapmakla,bir hıristiyan İsaya tapmakla allaha nasıl zülmetmiş oluyorda,allah mağdur durumuna düşüyor?Eğer allahın mağduriyetini kabul etmiyorsanız,mağdur olan kim?

1. Soruna gelince bir kere düşündüğün gibi bir yalanlama yok.

Tarihte dini değiştirme amacı güdenler vardı (sanki şimdi yok, siyasetin içinde bile var) , ayet onları ve onların kandırmak istediği temiz insanları dikkatli olmaları konusunda uyarmıştır.

Ve o tür kişilikteki insanların kandırmak istediği temiz insanlardan uzak durmaları istenmiştir.

İnanmıyorsan, inanma. Ama okuma yazma bilmediği için hayatında bir kere bile kutsal kitabı okuyamamış bir insanı şunlar şunlar var diye kandırırsan o insana zulüm yapmış olursun, mağdur etmiş olursun. Olay bu.

Yoksa senin inanmamanın başkasına zararı yoktur, Quran' ın böyle bir iddası da zaten yok.

2. Soruna gelince şirk, sadece Tanrı' ya başkalarını ortak koşma değil aynı zamanda O' nu yok sayman da sayılabilir. Ama sormak istediğin bu değil, burada da nasıl zulüm ediyoruz demişsin.

Bence sosyolojik boyutu var, anlatılır ama vakit epey geç oldu. Sonra değinebilirim.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1. Soruna gelince bir kere düşündüğün gibi bir yalanlama yok.

Tarihte dini değiştirme amacı güdenler vardı (sanki şimdi yok, siyasetin içinde bile var) , ayet onları ve onların kandırmak istediği temiz insanları dikkatli olmaları konusunda uyarmıştır.

Ve o tür kişilikteki insanların kandırmak istediği temiz insanlardan uzak durmaları istenmiştir.

İnanmıyorsan, inanma. Ama okuma yazma bilmediği için hayatında bir kere bile kutsal kitabı okuyamamış bir insanı şunlar şunlar var diye kandırırsan o insana zulüm yapmış olursun, mağdur etmiş olursun. Olay bu.

Yoksa senin inanmamanın başkasına zararı yoktur, Quran' ın böyle bir iddası da zaten yok.

2. Soruna gelince şirk, sadece Tanrı' ya başkalarını ortak koşma değil aynı zamanda O' nu yok sayman da sayılabilir. Ama sormak istediğin bu değil, burada da nasıl zulüm ediyoruz demişsin.

Bence sosyolojik boyutu var, anlatılır ama vakit epey geç oldu. Sonra değinebilirim.

Sakın ha sakın islamın ne olduğunu,şirkin ne olduğunu bana anlatmaya kalkma. Tereciye tere satma.Ben islamı A sından Z sine kadar bilen biriyim.

Bana lagaluga etmeyin,sinirliyim,psikopatım,adamı bozarım.

Sitelerde Paylaş
Sakın ha sakın islamın ne olduğunu,şirkin ne olduğunu bana anlatmaya kalkma. Tereciye tere satma.Ben islamı A sından Z sine kadar bilen biriyim.

Bana lagaluga etmeyin,sinirliyim,psikopatım,adamı bozarım.

Hiç bir şey bildiğiniz yok.

Tarih bile bilmiyorsunuz yazık!

Üstelik metodsal konuştuğunuzu sanıyorsunuz.

Madem öyle kendi açtığınız çukurda booğulun ne yapalım.

Hoş çakal.

Sitelerde Paylaş
Hiç bir şey bildiğiniz yok.

Tarih bile bilmiyorsunuz yazık!

Üstelik metodsal konuştuğunuzu sanıyorsunuz.

Madem öyle kendi açtığınız çukurda booğulun ne yapalım.

Hoş çakal.

Yaw sen kimsin ki bana islam dersi vermeye kalkıyorsun çocuk? Arap çukuru (foseptik) içinde boğulduğu halde, temiz ırmak diye bize kakalamaya çalışan sizlersiniz.

Arabın dini,arabın tanrısı,ağzında kuş tutsa bile hiç bir moka yaramaz.

Ne arabın yüzü,nede şamın şekeri.

Sitelerde Paylaş
Yaw sen kimsin ki bana islam dersi vermeye kalkıyorsun çocuk? Arap çukuru (foseptik) içinde boğulduğu halde, temiz ırmak diye bize kakalamaya çalışan sizlersiniz.

Arabın dini,arabın tanrısı,ağzında kuş tutsa bile hiç bir moka yaramaz.

Ne arabın yüzü,nede şamın şekeri.

33. nolu iletimde 1. cevaba yorumun nedir bırak şimdi.

Dürüst cevap ver kardeş.

Sitelerde Paylaş
işte allah korkusu olmayan insanlar bu zulümleri pislikleri yapıyorlar çünkü allah ın ayetlerini tanımıyorlar.hesap ve cehennem korkuları yok.o daha zalim kim olayınında tefsirlerini buraya dökecem birazdan.ama benim kendi görüşüm bu zulüm sözünün mecazi olduğudur.

Bunları yapmamak için insan olman yeterli, birilerinden korkup yapmamak kırbaçlanmış hayvanlıktır sadece.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...