Jump to content

Bir Ölüden Eleştiriler

Recommended Posts

17 Nisan 2010 Cumartesi

Ateist Forum ve Eleştirisi

Bilen bilir, internette ateist forumlar yavaş yavaş yaygınlık kazanıyor. Türkiye'de ateistlerin sesini duyurması çok önemli. Bir yandan gerçek kimliklerin gizlenerek kişisel güvenliğin sağlanması, beri yandan da düşüncelerin ve din eleştirilerinin özgürce dile getirilerek tartışma olanağı sunulması bakımından bu tür forumlar çok gerekli.

Fakat bu forumların belli bir çizgiyi tutturması, profesyonele yakın bir yönetim anlayışı izleyebilmesi, her yönden tutarlı bir stratejisi veya programı olması gerekmez mi? En azından, tüm ateistlerin serbestçe görüşlerini dile getirebildikleri ortamlar olmalı. Ama maalesef böyle olamıyor.

Beni(Freddie) bilen bilir, neredeyse tüm din karşıtı forumlarda yıllarca yazmışımdır. Bazılarında hala yazmaktayım. Bu forumların başlıcaları hangileri? ''Ateist forum'', ''fikirsel'' forum, ''kadın ve din'' forumu, ''ateist platform'' ve ''turan dursun'' forumu. Bu işe yıllarını vermiş biri olarak bu forumlar hakkında bilmeyenlere bir fikir vermek isterim. Ama bu çok uzun zaman alır. Bu yüzden en fazla üyeye sahip olanını ve en eski olanını(ateist forumu) irdeleyeceğim ,

Devamı için ,

http://kabus-valerie.blogspot.com/2010/04/ateist-forum-ve-elestirisi.html

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Asosyal sosyalist..

Bilgisayarın önüne hapsolmuş, öyle yalanlarla yaşayıp gidiyor. Bana eski birini hatırlattı, neyse. Ciddi şekilde dışarıya çıkıp, temiz hava almasını öneriyorum. Bunu söylerken de zerre kadar dalga geçmiyorum.

Bir forum sitesine bu kadar nefret kusulmaz..

Sitelerde Paylaş

Freddie foruma nefret kusmuş, hakaretler aşağılamalar, suçlamalar...

Forum dediğimiz nedir? Forum diye ayrı bir kişilik olmadığına göre bu forum, bizleriz. Yani forumu forum yapan biziz, adeta forumun parçalarıyız. Freddie de uzun zaman forumun bir parçasıydı, aylarını hatta yıllarını geçirdi bu foruma bir şeyler yazarak gülerek eğlenerek katkıda bulunarak...

Durum bu iken nasıl olur da aylarını geçirdiği, yüzlerce binlerce sayfa yazdığı bir yeri bir oluşumu bu kadar yerin dibine sokabilir ben şahsen anlayamadım ve yakıştıramadım.

Sitelerde Paylaş

Zavallı Freddie. Kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş. Atıldı şimdi de zırlıyor.

Eleştirileri de ikiyüzlüce. Neymiş? Ateforumda "bir partinin (CHP) açık propagandası" yapılıyormuş. Ulan salak. Sen de açıkça başka bir partinin (TKP) propagandasını yaptın, onların bildirilerini getirip astın.

Ayrıca neymiş? Burdaki ateistler bir dinden (İslam) çıkıp bir diğerine (Kemalizm) girmiş. Sen de başka bir dine (Komunizm) girmişsin. Allala ya.

"Materyalizm felsefesi" dediği şey de aslında bugün pek çok bilim insanının kabul ettiği bildiğimiz materyalizm/fizikalizm/naturalism falan değil. Yani sadece doğa bilimlerinin alanına giren fenomenlerin var olduğu, onun dışında birşey olmadığı şeklindeki görüşe "materyalizm felsefefesi" demiyor. Onnun kastettiği bildiğin Stalin tarafından kanonize edilmiş olan Marxist-Leninist doktrin. Buna inanmıyormuşuz, o yüzden dinciymişiz. Hadi ordan Freddie.

Mankafa Freddie. Biz bilim takip ediyoruz. Richard Dawkins tarzı, ve bütün bir modern bilim camiasının materyalizmini takip ediyoruz. Senin aptal ideolojin bilim değildir. Her ne kadar Marks ve Engels ve Lenin "bu bilimdir, biz bilimsel olarak sosyalizmin gelecek olduğunu ispat ettik" falan diye zırvalasa da bunlara bugün bilim camiasından kimse dönüp bakmıyor. Anca edebiyat profesörleri falan inanıyor bu zırvalara bugün.

Ateistiz diye, Tanrının varlığına inanmıyoruz diye, İslamın doğru olduğuna inanmıyoruz diye kalkıp belli bir ve açıkça sapık ve marjinal ve uç bir ideolojinin, hem de en uç yorumuna mı inanmamız gerekiyor? Yoo. Ne alaka?

Al sosyalizmini hayrını gör. Ölü bir ideoloji. Sabaha kadar "devrim yapacaz" diye fanteziler kur, kendini tatmin et. Dünya dönmeye devam ediyor. Siz de kaybeden zavallılar olarak, marjinal, uç, beş para etmez adamlar olarak bu sistemde yerinizi aldınız.

Sana bu şarkıyı armağan ediyorum:

Sitelerde Paylaş

Zavallı Freddie. Kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş. Atıldı şimdi de zırlıyor.

O eleştirilerin birçoğunun altına imzanı atarsın adım gibi eminim.Hatta sırf buna benzer nedenlerden yazmayacağım artık deyip sen de gitmiştin.Sonra geri döndün.

Burası vahşizıpzıpların yeri olabilir ancak.O yüzden hiç birbirinizi suçlamayın bence.

tarihinde CEBRrail tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O eleştirilerin birçoğunun altına imzanı atarsın adım gibi eminim.Hatta sırf buna benzer nedenlerden yazmayacağım artık deyip sen de gitmiştin.Sonra geri döndün.

Burası vahşizıpzıpların yeri olabilir ancak.O yüzden hiç birbirinizi suçlamayın bence.

Burası, buraya sahiplenenlerin yeridir!

Sitelerde Paylaş

Kalitesiz forum evet. Napalım? Yapacak birşey yok. Türkiye'nin potansiyeli bu.

Bazı Batı kafalı arkadaşlar var burda: Dawkins, Carl Sagan falan tarzı skeptik (şüpheci) adamlar var, Bilgehan'dı Bayşapkay'dı falan. Bunlar tabiki solculuk peşinde koşan özentiler de değiller.

Ama dediğin gibi vahşiler de var işte. Ama sanki kökten-Kemalistler Komunistlerden daha mı kötü? Komunistler onlardan daha uyuz. Bence hepsi birbirinden beter.

Türk kültürünün içi boş. Temelsiz köksüz. İslam da köksüz. Bir gecede uydurulup tarih sahnesine çıkıyor. Kadim medeniyetleri Bizansı İranı yıkıyor. Ama kökün yok işte.

Araplar Kuran'dan 300 sene önce daha yeni alfabelerini geliştirmişler. Orta Asya Türkleri de o dönemlerde.

Ama Homeros İlyada'yı milattan önce 800 senesinde yazıyor. Tevrat da o dönemlere kadar geri gidiyor. Roma'nın kanunları da milattan önce yazılıyor. Batı böyle bir medeniyeti miras alıyor.

Ya biz? Sıfır.

O yüzden bugün etrafına bakınca sadece boş kafalı ahmaklar görebilirsin. Bu ülkenin kendi mirasında sofistike ve derin hiçbir şey yok. Sadece sığlık ve öküzlük var. Bu forumda da Batı kültüründen direk etkilenmemiş insanlar bu sığ Türk potansiyelini ortaya seriyorlar işte. Batı kültüründen birşey almazsan Türk kültürü sana hiçbirşey veremez, çünkü içi boş.

tarihinde ludwig2010 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi de insan bu ludwig, elbette etkileniyor tarihsel olaylardan ideolojilerden,içinde bulunduğu şartlardan.

Adam aç,napıcak yaşasın serbest piyasa ekonomisi demesini beklemiyorsun heralde.Elbette hayatı boyunca bir değişim yaşayacak.

Sitelerde Paylaş

İyi de insan bu ludwig, elbette etkileniyor tarihsel olaylardan ideolojilerden,içinde bulunduğu şartlardan.

Adam aç,napıcak yaşasın serbest piyasa ekonomisi demesini beklemiyorsun heralde.Elbette hayatı boyunca bir değişim yaşayacak.

Bizim ülkemnize bu pis sapık ideoloji geldi evet. Marx'ın Lenin'in Stalin'in "eserleri" bütün bir "külliyat" Türkçeye çevrilmiş, 60larda 70lerde bu ülkede kök tutmuş. ÜLkemizin kendi filozofları, ve bir felsefe geleneği olmadığı için böyle hazır al-kullan, paket felsefeleri ithal edip tüketmişiz. Zeka seviyemiz de çok yüksek olmadığı için "diyalektik materyalizm" gibi basit ve uyduruk felsefeyi sevip benimsemişiz.

Bugün 40 sene geçmiş, zavallı ülkemde hala felsefe deyince bazılarının aklına "diyalektik materyalizm" geliyor. Cahiller başka birşey bilmiyorlar ki. Batı'da felsefe olarak bir tek Marxism var sanıyor heralde. Zavallıyız.

Aç adamın piyasa ekonomisi istememesi olayında da yanlışi düşünüyorsun. Ya da o aç adam yanlış düşünüyor. Çünkü piyasa ekonomisi olmasa da bütün sanayi devletleştirilse, ve devlet herkese karne bağlasa o aç adamın karnı eskisinden daha çok doymayacak. Bu sefer özgürlüğü de gitmiş olacak. Şimdi devlet onun nasıl yaşayacapına, nerde çalışıp ne iş yapacağına, neye inanacağına, ne giyeceğine ve ne özel tüketim malı kullanacağına kadar hayatına müdahele edecek. İtiraz ederse bunu toplama kamplarına atacak. Lenin ne demiş? "Her beş aylakdan biri vurulacak". Toplama kamplarında kurallar öyle. Sonra Stalin geliyor 670.000 kadar imanı az komunisti işkenceyle ifadelerini aldırıp uyduruk mahkemelerde idama mahkum ediyor. Falan da falan. Piyasa ekonomine güzel alternatifler değil bunlar. Baksana en azından internetin var bilgisayarın var. Küba'da, Kuzey Kore'de insanların böyle imkanları var mı sanıyorsun? Bilgisayar ve internet olsa bile Çin'deki gibi herşeye sansür vardır internette. Tabiki televizyonu gasteyi de artık sen düşün. Hepsi devlet tekelinde. Sen öyle hayatı niye tercih edesin ki? Aklınca karnın daha çok mu doyacak? Yo doymayacak. Kuzey KOre'de açlıktan geberiyorlar. 90larda kıtlıktan milyonla insan öldü be.

tarihinde ludwig2010 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Forumu beğenenler de var, beğenmeyenler de. Mesele hemen üstteki şahıs foruma ve yönetimine fırsat buldukça giydirir ama, giydirdiği forumdan bir türlü ayrı kalamaz. Atılır, gelir, kendi gider yeniden gelir. Görürsünüz Freddie nikli ahlaksız da gelecektir. Onca lafı söylediği, onca çirkefi attığı forumda yeniden yazacaktır. Aynen daha önce olduğu gibi...

İnsanlar türlü çeşitli. Sayısız inanç ve sayısız fikir mevcut. Bunların pek çoğu da forumda arz-ı endam ediyor. Her biri kendine daha çok ihtimam gösterilmesini, daha fazla yer ve önem verilmesini söylüyor. İstediklerini bulamayınca forum yönetimi "şuncudur-buncudur" diye ver yansın ediyorlar. Forum var oldukça etmeye de devam edeceklerdir. Ama şunu unutmasınlar; forum hiç kimseye ayrıcalık tanımak için çaba harcamayacaktır, burada ancak edebiyle yazmayı becerebilenler sorun yaşamadan yazabilecektir.

Sitelerde Paylaş

Sanırım dibe vurmak bu oluyor. Umarım bu durum sanalla sınırlıdır Freddie.

Kendi üyeleri hakkında ''intihar'' dedikoduları yayan, sonra da üyenin ölmediğini ''açığa çıkarıp'' o üyeyi yalancılıkla suçlayan salak bir site. Ne yapılan mecazı anlar ne de savunma hakkı verir.

Freddie, o başlığa Mantık, Pante falan da geldiler. Herkes birden salak olamayacağına göre senin mecaz dediğin şeyde sorun olmasın?

tarihinde Murteddin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ya gerçekten Fredie doğru söylüyorsa.. :D :D

Hani nerde sizin şüpheciliğiniz..

İki taraftan biri kesin yalan söylüyor..

Ama ben olayı bilmediğim için kararı ben vermeyeceğim..

Diğer tarafında doğru söyleme ihtimalini aklımdan çıkarmıyorum

tarihinde aslanbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sosyalist forumlarda,mlkp,dhkpc ve diğer terör örgütü sitelerinde sosyalizm ve komünizm anlayışının aksine alenen pkk ve kürt propagandası yapılmaktadır. Pkk sempatizanlarının kurdukları bu tür sitelerde inanılmaz derecede Atatürk ve Türkiye düşmanlığı vardır.

Normal hayatta bile insanlarla geçinemeyen bu ucubeler ateist forumda insanlarla nasıl geçinebilirler ki?

Sitelerde Paylaş

Kalitesiz forum evet. Napalım? Yapacak birşey yok. Türkiye'nin potansiyeli bu.

Bazı Batı kafalı arkadaşlar var burda: Dawkins, Carl Sagan falan tarzı skeptik (şüpheci) adamlar var, Bilgehan'dı Bayşapkay'dı falan. Bunlar tabiki solculuk peşinde koşan özentiler de değiller.

Batı kafalı adamlar ne oluyor. ? Jenerik tarihiin jenerik düşüncelerimi. ?

Carl sagan dediğin adam bir çok kitabın çıkmasını engeleyen, konusunda kendisini hükümdar sanan sonunda bir çok konuda yalanları ortaya çıkmış bir şahsiyettir.

keko sen batının emperyal politikalara başlayıp doğuyu sömürmeye başlamadan önceki kurulan islam medniyetleri hakkında bilgin varmı. ?

Tabiki yok.

Çakma beyinsin çünkü.

tarihinde Belial tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Freddie en büyük darbeyi, sitedeki ML-sosyalist arkadaşlara vurmuştur.

Bu duruma Drekinci vb. arkadaşlar açısından üzüldüm doğrusu.

Onların ne düşündüklerini merak ediyorum.

sen drekinci ve freddie'yi ML mi sanıyorsun :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...