Jump to content

Başörtüsü Özgürlüktür

Recommended Posts

Komediye bakın.

Başörtüsü özgürlükmüş. Erkekler nasıl olmuşsa kadınlardan daha iyi biliyormuş.

Yalnız dikkatinizi çekiyor mu? Aralarında bir tane bile kadın yok.

Bunlar üniversitelere türbanlıların girmesini istiyor ama daha kendi aralarına bile kadınları almıyorlar.

Türbanlılar üniversiteye alındıktan sonra acaba haremlik selamlık sınıflar da isteyecekler mi?

basortusuozgurluktur+(1).jpg

Sitelerde Paylaş
  • İleti 277
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Komediye bakın.

Başörtüsü özgürlükmüş."

DEYİP dalga geçmişsin.

Gerçi senin de fıtrqtın bu la...

Biz daha ne diyim ki?

Ne demek istediğini pek anlayamadım.

Bir grup erkek toplanıp "başörtüsü özgürlüktür" diyor. "Başörtüsüne özgürlük" demiyor. Hadi ikincisini söylese pek itirazım olmayacak.

Sitelerde Paylaş

Eleştirinin şekli yanlış.

Biri de çıkar sadece kadınların olduğu resmi asar ve sadece erkeklerin değil, içinde açıkların da yer aldığı kadınların "başörtüsü özgürlüğü istediklerini savunur.

Tartışılması gereken ellerinde pankartlar ile erkeklerin bunu istemesi değil, başörtüsünün gerçekten kadınlara özgürlük getirip getirmediğidir.

Başörtüsü kadınların bir kesimine kısmi özgürlük getirir, doğrudur.

Hangi kesime?

Okutulmayan, çalıştırılmayan, özgürlükleri babaları-abileri-kocaları tarafından ellerinden alınmış olan kesime.

Bu kesim ancak başını örttüğü takdirde okuyabilecek, çalışmasına izin verilecektir.

O kadınlar, başörtüsü sayesinde zindanlarından bir nebze kurtulabileceklerdir.

Bir kesim daha var ki; o da başörtüsünün kendi tercihleri olduğunu öne süren kadınlardır.

Sözde bunlar hiçbir baskı altında kalmadan, inançları gereği kendiliklerinden kapanmışlardır.

Ama üniversite okumaları, kamuda çalışmaları yasalarla engellenmektedir.

Bu iki grup ve siyasi destekçileri birleşince ortaya başörtüsü sorunu çıkmaktadır.

Genelde de bu sorunun, İslamcılar muhalefetteyken ortaya çıkması, siyasal olduğunun delilidir.

Dinde ve örtünmede siyasallaşma yok iken, başörtüsü sorunu da yoktu ve serbestti.

Bu siyasallaşma yokedildiğinde, yine serbest olmasının hiçbir sakıncası yoktur.

Sitelerde Paylaş

Başörtüsü ve özgürlük sözcüklerinin yan yana gelmesi bile absürd.

İslam dini baştan sonra kadını köle, mal olarak görür ve bütün emirleri bu inançla hazırlanmıştır.

Kadın erkeğin özel malıdır, ona hizmet için vardır. Kapanmak da bu hizmetin en önemli ayaklarından biridir.

Kimse kimseyi kandırmasın. Başını dini öyle istediği için örten kadın, İslam'da kendisine uygun görülen bu yeri kabullenmiş demektir.

Bu zihniyetteki insanların hayata bakış açıları, amaçları vs. daima kısır kalmaya mahkumdur.

Başörtüsü (şimdiki adıyla türban) ve özgürlük birbirinin zıttı anlam taşıyan iki sözcüktür.

Ayrıca üniversitelerde ve devlet dairelerinde yasak olması durumu da son derece doğru bir uygulamadır.

Oralardaki yasak sadece türban, çarşaf vb. dini giysileri kapsamaz. Bu, siyasilerin kullandığı bir çarpıtmadır ve halk senelerdir sadece bu tür giysilerin yasak olduğunu zanneder.

Türbana veya çarşafa neden ayrıcalık tanınsın?

Bu insanların diğerlerinden ne farkı veya ne gibi bir özelliği var da yasa sadece onlar için yeniden düzenlensin?

Bu müthiş bir samimiyetsizlik ve iki yüzlülüktür.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca üniversitelerde ve devlet dairelerinde yasak olması durumu da son derece doğru bir uygulamadır.

AYNEN KATILIYORUM. BACILARIMIN NE İŞİ VAR ÜNİVERSİTEDE. ORADA NE ÖĞRETİYORLAR EVRİM TEORİSİNİ.

BACIM BUNLARI ÖĞRENECEĞİNE EVİNDE AYET HADİS ÖĞRENSİN BİN KAT DAHA İYİ...

Sitelerde Paylaş

başörtülü kadının zaten eve kapanma ''özgürlüğü''nü vermiş devlet, onu niye istesinler ki? Önce ''eğitim özgürlüğü'' isteyip, daha sonra ''eve kapanma özgürlüğü'' mü isteyecekler? Ee, tehlike nerede peki?

3 kuruşluk Türkçe'yle yazılmış 4 satırlık yazıları delil diye getirmeyin Allah aşkına yav...

tarihinde gerarddepardieu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hepinize selam

Bu konu ile ilgili Lübnan Hizbullahının bir makalesini okumuştum.Başörtüsünün özgürlük olduğuna dair müthiş propaganda yapıyordu makale. orada kız çocuklarına tören düzenleyerek daha doğrusu parti vererek başörüsüne hapsediyorlarmış.Özendirerek grup pskiolojisi kullnarak yani.Bizim ülkemizdeki dini kesimde bu tarz propagandayı oralardan kopyaladı bu yeni bir tarz yani.

Sitelerde Paylaş

AYNEN KATILIYORUM. BACILARIMIN NE İŞİ VAR ÜNİVERSİTEDE. ORADA NE ÖĞRETİYORLAR EVRİM TEORİSİNİ.

İyi bir öğretim ve eğitim sağlansın ve insanlar İHL dışında eğitime alınsınlar yeter aslında... Zorunlu din derslerinin kaldırılması da çok önemli... İyi bir felsefe, mantık, sosyoloji, biyoloji ve uygarlık tarihi eğitimi verelim yeter...Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir..

Sitelerde Paylaş

İyi bir öğretim ve eğitim sağlansın ve insanlar İHL dışında eğitime alınsınlar yeter aslında... Zorunlu din derslerinin kaldırılması da çok önemli... İyi bir felsefe, mantık, sosyoloji, biyoloji ve uygarlık tarihi eğitimi verelim yeter...Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir..

Olmaz, başörtülü birisinin üniversitede ne işi var. Bu devirde böyle gericilik mi olur.?

Baş örtüsü yasağına sonuna kadar varım...

Sitelerde Paylaş

Baş örtüsü yasağına sonuna kadar varım...

Yapıyorlarsa tam yapsınlar değil mi? Örtünmeden maksat erkeklein nazarlarından sakınmak değil midir? Bundan da maksat zinaya giden tüm yolların kapanması değil midir? Eee, sen kapatıyorsun kapatmasına ama gidip erkeklerle kadınların yanyana olduğu ortamlarda bulunuyorsun her gün akşama kadar.

Hem Şafi ve Hanbeliye göre kadının eli ve yüzü de avrettir. Hanefi mezhebine göre ise fitne zamanı hariç el ve yüz açılabilir. Bundan ala fitne zamanı olamayacağına göre kadınlar ellerini de göstermemelidirler. Okula giden kızlar ellerinde eldivenle mi yazı yazacaklar?

Ehli Sünnet bir Müslüman olarak Okula türbanla girilmesini savunmak tutarsızlık ve hatta soytarılıktır. Siyasal İslam denilen şey burada karşımıza çıkıyor işte.

Senin duruşun ilkel ama tutarlı Cübbeli. Ama o insanları sizin gibilerin eline bırakmak da daha başka sıkıntılar doğurur.

tarihinde Murteddin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tamamen katılıyorum.

Türban takan, çarşafa bürünen kişi "ben İslam'a tabi oldum, İslam ile yaşayacağım" demektedir. Bu kişinin ilim yapmak için üniversiteler girmeye çalışmasının gereği yoktur. Teslim olmuş, aklı dininde gezen kişiden olan doktordan, mühendisten veya bir arkeologtan hayır gelmez. İslam bile bu duruma karşı çıkar. İsteyen babayiğit İslam'a dalsın araştırsın, bu duruma izin veren hiç bir hüküm bulamaz. Türbana üniversiteyi açın, türbana özgürlük bağırtıları politik amaçlıdır...

Sitelerde Paylaş

Başörtüsü özgürlük ise, başörtüsüz dolaşmak da özgürlüktür..

Değil mi?

Burada özgürlüğün ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Eğer başörtüsü bir dinin emirleri arasında ise, özgürlük olarak nitelendirilemez.

Başörtüsünün özgürlük olabilmesi için, başı örtmemenin de özgürlük olması gerekir.

Eğer başı örtmeme dinen kabul edilmiyorsa, başörtüsü özgürlük olamaz.

Başörtüsüzlüğü de savunmayan başörtülülük özgürlük değil, esarettir.

Siz daha özgürlüğün ne olduğunu bilmiyorsunuz Müslümanlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...