Jump to content

Başörtüsü Özgürlüktür

Recommended Posts

• İleti 277
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Size katılmıyorum. İnsanların fikirleri her zaman değişmeye müsaittir. 18-19 yaşındaki bir insanın değişemeyeceğini iddia ediyorsun ve yanılıyorsunuz.

Sevgili KahtaliMiCheGuevera,

18-19 yaşındaki bir insanın değişmeyeceğini iddia etmiyorum. Bu çok absürd bir iddia olur. Ben sadece türbanını takmak için üniversite eğitiminden vazgeçebilen, bu uğurda eylemler yapıp politik arenada da çarpışan saplantılı kızlardan bahsediyorum. Onlar herhangi bir dindar gibi değiller. Türbanları onların hayatları. Sırf o türbanı takabilmek için üniversite eğitiminden vazgeçmek, kendini gelişmeye zaten kapatmış olmak demektir. Onların değişmesini beklemek büyük yanlış. Herkes değişemez. Ayrıca onların değişebilmelerinin imkansız olmadığını da vurguladım ancak o oran bile en fazla %1'dir bana göre.

Sözkonusu olan İslam dini ise ve bütün o ilkelliğine, çirkinliğine karşın bir kadın saplantılı biçimde örtüneceğim diyerek üniversite eğitimine türbanını tercih ediyorsa, onunla uğraşmak vakit kaybı olacaktır. Üniversite eğitimi almak için kendini parçalayan milyonlarca genç var. Esas sorun onları nasıl eğiteceğimizi düşünmek olmalıdır. Bir avuç İslam savaşçısının manipülasyonlarıyla uğraşmak, diğerlerine haksızlıktır.

Türbanlı hatta çarşaflı olup da okuyan kızlar da var. Bir sürü hem de.. Okula girişte başını açıyor, peruk takıyor veya başka bir yol bulup okuyor. Çıkınca yine örtüyor.

İşte onları değiştirmek biraz daha mümkün olabilir.

Senin gelişimini/değişimini okudum. Fakat senin gibi insanların aslında çok sayıda olmadıklarını da biliyor olmalısın. Eğer köklü değişmek düşündüğün kadar kolay veya sık rastlanan bir şey olsaydı, ülkede milyonlarca dinsiz olurdu.

Dinlerden kurtulmak çok zordur. Din savaşçıları ise çok olağanüstü bir şeyle karşılaşmadıkça o virüsten kurtulamazlar. Onların yaşam amaçları dinleridir.

O kızların da öyle.

Sitelerde Paylaş

Hayatımda gördüğüm en gülünç resimlerden biri bu. Bir yığın erkek başörtüsü özgürlüktür mitingi yapmış. Kadınların %75'i abilerinin, babalarının yada kocalarının baskısıyla örtünmek zorunda olduklarını biz bilmiyoruz sanki.

Sitelerde Paylaş

Sözkonusu olan İslam dini ise ve bütün o ilkelliğine, çirkinliğine karşın bir kadın saplantılı biçimde örtüneceğim diyerek üniversite eğitimine türbanını tercih ediyorsa, onunla uğraşmak vakit kaybı olacaktır. Üniversite eğitimi almak için kendini parçalayan milyonlarca genç var. Esas sorun onları nasıl eğiteceğimizi düşünmek olmalıdır. Bir avuç İslam savaşçısının manipülasyonlarıyla uğraşmak, diğerlerine haksızlıktır.

Aynen katılıyorum hocam,

Okumaya gereksinimi olan binlerce kişi var.Başörtüsünü sorun bile etmeyecekler. Ama birkaç yüz kişiyle gündem başarılı bir şekilde saptırılıyor.

Ne kadar enteresan bir çarpışmayı izliyoruz aslında,,

Cumhuriyet dine karşı aydın insanlar yetişsin diye okullar üniversiteler kurdu.

Buna cemaatlerin cevabı fakir halkın zeki çocuklarını kurdukları okul ve dersanelerde devşirip onları cumhuriyete kullanmak oldu.

Cumhuriyet dini kontrol etmek için ,diyaneti kurarak kendi dini akımını oluşturmak istedi.

Cemaat buna karşı ne yaptı?

Demokrasiyi kullanarak diyanet burokrasisini ele geçirdi.

Titanların savaşı devam ediyor. :)

Sitelerde Paylaş

çok güzel ateistlerin büyük çoğunluğu üniversite gibi özgürlüğün had safhasında olması gereken ortamda kıyafet özgürlüğüne hayır demiş

sizden de bu beklenirdi

üniversiteye ilkokulda olduğu gibi şekli belirlenmiş resmi formalarla girilsin değil mi? daha özgürlükçü olur?

yazık size

Sitelerde Paylaş

çok güzel ateistlerin büyük çoğunluğu üniversite gibi özgürlüğün had safhasında olması gereken ortamda kıyafet özgürlüğüne hayır demiş

sizden de bu beklenirdi

üniversiteye ilkokulda olduğu gibi şekli belirlenmiş resmi formalarla girilsin değil mi? daha özgürlükçü olur?

yazık size

Bu ateistlerin önemli bir bölümü benim gibi siyah önlükle eğitim gördü... Önlükleri bedenlerinden çıkardılar ama zihinlerinden atamadılar...
Sitelerde Paylaş

Benim bir huyum var, internette ilginç şeyler görünce heyecanlanıyorum ve hemen paylaşmak istiyorum. Aslında şu fotoğrafı koyarken daha iyi bir açıklama yapabilirdim. Ben türbanlı öğrencilerin üniversitelere girmesine karşı değilim. Yalnız bu adamların ellerinde tuttuğu pankartlara bakarsanız savundukları aslında tam olarak türbanlıların üniversitelere girmesi değil. Başörtüsünün kadınlara özgürlük sağladığını düşünüyorlar.

Bu mantık şudur ki başörtüsü takmayan kız sokaklarda rahat gezemez, insan içine rahat çıkamaz. Müslümanlar böyle düşünüyor, başörtüsü kadınlara özgürlük sağlıyor diye düşünüyorlar. Halbuki o kadınlarda o rahatsızlığı yaratan kendileri. Sokakta her gördükleri kadını taciz ederek. Sürekli dedikodu yaparak. Bir de aralarına hiçbir kadın almıyorlar dikkatinizi çekerse. Yani bu adamlar kadınları tamamen erkeklerden izole edilmesi gereken insanlar olarak görüyorlar.

Bir de Hacı'nın dediklerine de katılıyorum. Eğer bir din başörtüsünü savunuyorsa ve başörtüsü takmayanlara aynı özgürlüğü sağlamıyorsa, orada özgürlük yoktur.

Sitelerde Paylaş

Bu ateistlerin önemli bir bölümü benim gibi siyah önlükle eğitim gördü... Önlükleri bedenlerinden çıkardılar ama zihinlerinden atamadılar...

Öncelikle başörtüsü takmanın bir özgürlük olduğuna inanmıyorum. Bende neticede bir kadın olduğum için normal genç bir kadının kendisini örtmek istemesinin imkansız olduğunu biliyorum. Evrimsel olarakta kadın doğasına terstir bu, güzel olmak, bunu kanıtlamak kadınlar için önemldir. Bu sayede daha iyi erkeklerle çiftleşip daha sağlıklı, aklıllı ve güzel çocuklara sahip olurlar. Doğadaki bütün canlılarda sahip oldukları güzellikleri sergileme eğilimindedir zaten, özellikle eş arayışına çıktıklarında.Tavus kuşları çifleşme döneminde kuyrukları açık göstere göstere salınırlar mesela. Bunlar evrim sürecinde edindiğimiz içgüdülerdir. Kendini saklamak isteyen bir kadın milyonlarca yıllık evrim sonucunda elde ettiği avantajı gizlemek istiyor demektir ki bunu istemesi için gerizekalı olması gerekir. Muhtemelen kadınları buna zorlayan erkeklerdir yani, ki zaten öyle

İnandığı için örtüyor dersen ona gelene kadar yapılması gereken bin tane şey var islamda, hepsi görmezden geliniyor ve sadece örtünmek mi seçiliyor kadınlar tarafından? Kaç tane türbanlı namazını kılıyor acaba? Yada kuran bilgisini arttırmaya çalışıyor? 17 yaşında bir kızın dini bilgisi ne olabilir ki kendisi örtünme kararını verebilsin? Bunların hepsi palavra

Yinede üniversitelerde türban yasağını onaylamıyorum. Zaten aileleri tarafından böyle bir kıyafete zorlanan insanları dahada dışlamak, eğitim hakkından mahrum bırakmak ülkemize ne kazandıracak? Bunu düşünmek lazım.

Sitelerde Paylaş
Öncelikle başörtüsü takmanın bir özgürlük olduğuna inanmıyorum. Bende neticede bir kadın olduğum için normal genç bir kadının kendisini örtmek istemesinin imkansız olduğunu biliyorum. Evrimsel olarakta kadın doğasına terstir bu, güzel olmak, bunu kanıtlamak kadınlar için önemldir. Bu sayede daha iyi erkeklerle çiftleşip daha sağlıklı, aklıllı ve güzel çocuklara sahip olurlar. Doğadaki bütün canlılarda sahip oldukları güzellikleri sergileme eğilimindedir zaten, özellikle eş arayışına çıktıklarında.Tavus kuşları çifleşme döneminde kuyrukları açık göstere göstere salınırlar mesela. Bunlar evrim sürecinde edindiğimiz içgüdülerdir. Kendini saklamak isteyen bir kadın milyonlarca yıllık evrim sonucunda elde ettiği avantajı gizlemek istiyor demektir ki bunu istemesi için gerizekalı olması gerekir. Muhtemelen kadınları buna zorlayan erkeklerdir yani, ki zaten öyle

İnandığı için örtüyor dersen ona gelene kadar yapılması gereken bin tane şey var islamda, hepsi görmezden geliniyor ve sadece örtünmek mi seçiliyor kadınlar tarafından? Kaç tane türbanlı namazını kılıyor acaba? Yada kuran bilgisini arttırmaya çalışıyor? 17 yaşında bir kızın dini bilgisi ne olabilir ki kendisi örtünme kararını verebilsin? Bunların hepsi palavra

Yinede üniversitelerde türban yasağını onaylamıyorum. Zaten aileleri tarafından böyle bir kıyafete zorlanan insanları dahada dışlamak, eğitim hakkından mahrum bırakmak ülkemize ne kazandıracak? Bunu düşünmek lazım.

Yazınızın burası gerçekten ilginç.. :D :D

Boşuna dememiş rahmetli Mehmet Akif Ersoy

Medeniyet ise açmaksa bedeni,

Öyleyse hayvanlar bizden daha medeni..

Ne güzel söylemiş değil...

İlgiçn bir bakış açısı...

Kadının görevinin erkeklere kuyruk sallaması gerektiğini söylüyor...

Bununda kadının doğasında var olduğunu söylüyor...

Sitelerde Paylaş

Yazınızın burası gerçekten ilginç.. :D :D

Boşuna dememiş rahmetli Mehmet Akif Ersoy

Medeniyet ise açmaksa bedeni,

Öyleyse hayvanlar bizden daha medeni..

Ne güzel söylemiş değil...

İlgiçn bir bakış açısı...

Kadının görevinin erkeklere kuyruk sallaması gerektiğini söylüyor...

Bununda kadının doğasında var olduğunu söylüyor...

Görev değil içgüdü. Sen kadınlarda bu güdünün olmadığını mı düşünüyorsun? Eğer yoksa güzel olmayı neden bu kadar önemsiyorlar?

Sitelerde Paylaş

Haklısın jadı.Fakat doğada seçici olan dişilerdir.Bizim aklı evvel erkeler bunu ne yapıp edip tersine çevirmeyi başarmışlar.Seçici olanı erkek olarak belirlemişler.Seçici erkek olunca da eşini gizlemek durumunda kalıyor.Çünkü kadın seçmediği eşe sadık kalmaz.Kadınlara yapılan bunca yaptırım içgüdüsel olarak beyinlerine kazınmıştır.Fakat artık bu denge değişiyor.

Sitelerde Paylaş

Görev değil içgüdü. Sen kadınlarda bu güdünün olmadığını mı düşünüyorsun? Eğer yoksa güzel olmayı neden bu kadar önemsiyorlar?

Kadınlar var diye istediği kişiyle beraber olması gerektiği anlamına gelmez...

Erkektede o duygular vardır...

Önemli olan o duyguların olması değildir..

O duyguları iyiye mi kullandığın yoksa kötüye mi kullandığın...

Senin kurduğun mantık baştan yanlış...

Dedin ki...

Güzel olduğun zaman ve eşin de yakışıklı olursa

Sağlıklı ve mutlu bir hayatın olur..

Ama evrimde amaç bu değil ki!!!

Amaç neslini devam ettirmek...

Ne kadar çok çocuk yaparsan o kadar çok evrimde başarılı olmuşsundur...

Yoksa güzel kızla, yakışıklı erkeğin çocuğu sağlıklı, akıllı, güzel olur diye bir kaide yok...

Sizin inandığınız evrimde böyle bir mantık yok...

tarihinde aslanbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önce küçük bir dipnot. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen başörtüsünü tercih eden insanlar da var... Giriş cümlenizi bakılan pencereye göre genelleme yapabilirsiniz. Yani kendi kadınlığınıza bkarak tüm kadınlar böyle düşünüyor diyemezsniz. Farklı pencerelerden bakanların olduğunu unutmmak lazım.

Alıntıladığım bölümü ise sonuna kadar destekliyorum. Gerekçe şu, Türban takan bir zihniyet okumasada olur. O bu kafayla okusa ne olur" BU söylem islamı özgürlük düşmanı olarak tanımlayan aydın çağdaş insanlarımızın bakış açısı. (Başyka bir tartışmada şöyle bir örnek vermiştim. Adna7nın Kozan ilçesinde bir ödül töreni düzenlenir. DRereceye giren öğrenciler arasında başörtlü br kızda var. Kaymakam o çocuğu sahneden indirtir. Kız ağlayarak salonu terkeder. O dönem epey tartışmalara neden olmuştu. Bu kız kaymakamın elinden altı üstü bir kitap alacaktı taş çatlsa bir de dolma kalem. Bu olayın ardından STK'lar devreye girdi kıza hedileler verdi. En büyük ödül olarak da onu Umre'ye yolladılar. Şimdi bu kaymakam kıza iyilik mi yaptı sizce)

Böyle düşünen çağdaş laiklerimizin kaç tane başörtlü arkadaşı oldu. Kaç tanesinin dünyaya bakış açısı hakkında fikri vardır. Onlar, tüm başörtlü insanları Humeyni'yi Atatürk'ten daha fazla sevdiğini söyleyen türbanlı bayan gibi mi sanıyor. Benim tandığım örtülü arkadaşların büyük bir bölümü buradaki ateist arkadaşlardan daha çağdaş düşünüyorlar. En azından, insanları kıyafetleriyle yargılamayacak kadar çağdaşlar.

Onlar dyatmacı biz dayatmacıyız. Çünkü bu topraklarda dayatmacılık bir kültür olarak yerleşti. Siyah önlük demiştim. Dayatmacılığın yanında yasakçıyızdır da. Bu ülkede lokantaların aile bölümleri vardı. Oraya girmeniz için yanınızda bir bayan olacaktı veya küçük bir çocuk. Bu belkti bir yere kdar anlayışla karşılanabilir ama yine bu ülkede Çocuk parklarına yanında çocuk olmayan erkekler giremiyordu biliyormusunuz... Bir çoğunuz bilmez.. İşte dayatmacılığımızın yasakçılığımızın temelleri böyle atılmıştı.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Böyle ateistlerde anca böylelerinden çıkar zaten.Gelmiş burada türban savunuculuğu yapıyor.

Richard Dawkins yüzüne tükürsün böyle ateistlerin.

Güya din karşıtları,böyle ateist mi olur,bunlar her başlıkta islamı savunuyor,yok güzel din yok zararsız,bu ne böyle ateist mi olur la.

Sitelerde Paylaş

Böyle ateistlerde anca böylelerinden çıkar zaten.Gelmiş burada türban savunuculuğu yapıyor.

Richard Dawkins yüzüne tükürsün böyle ateistlerin.

Güya din karşıtları,böyle ateist mi olur,bunlar her başlıkta islamı savunuyor,yok güzel din yok zararsız,bu ne böyle ateist mi olur la.

göt.

tarihinde Rochader tarafından düzenlendi
Hakaret
Sitelerde Paylaş

Haklısın jadı.Fakat doğada seçici olan dişilerdir.Bizim aklı evvel erkeler bunu ne yapıp edip tersine çevirmeyi başarmışlar.Seçici olanı erkek olarak belirlemişler.Seçici erkek olunca da eşini gizlemek durumunda kalıyor.Çünkü kadın seçmediği eşe sadık kalmaz.Kadınlara yapılan bunca yaptırım içgüdüsel olarak beyinlerine kazınmıştır.Fakat artık bu denge değişiyor.

Evet kadınlara eşlerini seçme hakkı vermek önemlidir. Yıllar önce bir yazı okumuştum bunla ilgili. Atlar üzerinde bir deney yapılıyor. Birinde dişiler çiftleşeceği erkeği kendisi seçiyorlar, ikinci grup ise dişilerin seçici olması engelleniyor. Deneyin tam ayrıntısını, bunu nasıl yaptıklarını hatırlamıyorum ama olay bu.

Birinci grup atların yavruları daha sağlıklı, daha hızlı koşan, daha üstün özelliklere sahip oluyor ve her nesil bu olumlu özellikler artıyor. İkinci gruptan elde edilen atlar ise nispeten daha başarısız, daha sağlıksız bir nesile sebep veriyor.

Bunun nedeni tam olarak şöyle açıklanıyor. Dişilerin yaşamları boyunca sahip olacakları yavru sayısı sınırlıdır. Bu yüzden en az sayıda en üst kaliteye ulaşmayı amaçlarlar ki evrimsel olarak üstünlük sağlasınlar.

Erkekler ise sınırsız sayıda çocuk sahibi olabilir, ne kadar çok dişiyi hamile bırakırlarsa gelecek kuşaklarda o kadar üstünük sağlarlar. Bu yüzden(içgüdüsel olarak bahsediyorum tabiki) seks mevzusunda yüksek kriterlere sahip olmaları gereksizdir.

Her iki cinsinde gerekçesi kendi içerisinde mantıklıdır ama olumlu gelişimi sağlayan yöntem kadınların eşini seçebilmesi ile sağlanır.

İkinci sorun ise kadınların eşlerini seçme özgürlüğü, bazı erkek bireylerin evrim sahnesinden silinmesi anlamına gelecektir. Hiçbir dişi sizi seçmezse genlerinizi taşıyacak bir çocuk sahibi olmazsınız ve genleriniz sizinle birlikte ölüp yok olur. Doğal seleksiyon denilen şey yani. Dişiler için böyle bir tehlike söz konusu değildir, her halukarda mutlaka bir eş bulurlar.

Yüzlerce yıl boyunca kadınlar eşlerini seçme şansına sahip olmadı. Sadece islam dünyasında değil heryerde böyleydi bu aslında. Tabi bu erkeklerin avantajına gibi görünsede insan türünün başına gelmiş en büyük faciaydı bana sorarsan

Sitelerde Paylaş

Türban takmak ya da takmamanın özgürlükle ilgisi yok aslında.

Mesela sürü bilincini iliklerine kadar hisseden yurdum insanı türban taksa ne olur takmasa ne olur.

Bir devlet dairesinde götü boklu bir devlet memuruna karşı bile hakkını savunamayan tiplerin milyonlarca olduğu bir ülkede yaşıyoruz sonuçta..

tarihinde AfrikaliLeo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yüzlerce yıl boyunca kadınlar eşlerini seçme şansına sahip olmadı. Sadece islam dünyasında değil heryerde böyleydi bu aslında. Tabi bu erkeklerin avantajına gibi görünsede insan türünün başına gelmiş en büyük faciaydı bana sorarsan

Ee şimdi sen seçme şansına sahipsin ve de o seçme şansına sahip olmayan kadınlardan daha mutsuzsun.

Buyur burdan yak

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...