Jump to content

Başörtüsü Özgürlüktür

Recommended Posts

• İleti 277
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet kadınlara eşlerini seçme hakkı vermek önemlidir. Yıllar önce bir yazı okumuştum bunla ilgili. Atlar üzerinde bir deney yapılıyor. Birinde dişiler çiftleşeceği erkeği kendisi seçiyorlar, ikinci grup ise dişilerin seçici olması engelleniyor. Deneyin tam ayrıntısını, bunu nasıl yaptıklarını hatırlamıyorum ama olay bu.

Birinci grup atların yavruları daha sağlıklı, daha hızlı koşan, daha üstün özelliklere sahip oluyor ve her nesil bu olumlu özellikler artıyor. İkinci gruptan elde edilen atlar ise nispeten daha başarısız, daha sağlıksız bir nesile sebep veriyor.

Bunun nedeni tam olarak şöyle açıklanıyor. Dişilerin yaşamları boyunca sahip olacakları yavru sayısı sınırlıdır. Bu yüzden en az sayıda en üst kaliteye ulaşmayı amaçlarlar ki evrimsel olarak üstünlük sağlasınlar.

Erkekler ise sınırsız sayıda çocuk sahibi olabilir, ne kadar çok dişiyi hamile bırakırlarsa gelecek kuşaklarda o kadar üstünük sağlarlar. Bu yüzden(içgüdüsel olarak bahsediyorum tabiki) seks mevzusunda yüksek kriterlere sahip olmaları gereksizdir.

Her iki cinsinde gerekçesi kendi içerisinde mantıklıdır ama olumlu gelişimi sağlayan yöntem kadınların eşini seçebilmesi ile sağlanır.

İkinci sorun ise kadınların eşlerini seçme özgürlüğü, bazı erkek bireylerin evrim sahnesinden silinmesi anlamına gelecektir. Hiçbir dişi sizi seçmezse genlerinizi taşıyacak bir çocuk sahibi olmazsınız ve genleriniz sizinle birlikte ölüp yok olur. Doğal seleksiyon denilen şey yani. Dişiler için böyle bir tehlike söz konusu değildir, her halukarda mutlaka bir eş bulurlar.

Yüzlerce yıl boyunca kadınlar eşlerini seçme şansına sahip olmadı. Sadece islam dünyasında değil heryerde böyleydi bu aslında. Tabi bu erkeklerin avantajına gibi görünsede insan türünün başına gelmiş en büyük faciaydı bana sorarsan

Kesinlikle katılıyorum jadıcığım.Fakat insanlık bilgiye daha yeni yeni ulaşıyor.Bence emekleme devresindeyiz.Daha öğrenecek okuyacak çok şey var hayattan.Doğayı iyi okumalıyız.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle katılıyorum jadıcığım.Fakat insanlık bilgiye daha yeni yeni ulaşıyor.Bence emekleme devresindeyiz.Daha öğrenecek okuyacak çok şey var hayattan.Doğayı iyi okumalıyız.

Valla insanlar pek bilgiye ulaşıyor gibi görünmüyorlar. Erkeklerin başörtüsüne özgürlük mitingi yaptığı bir ülkeyiz. Eğer kadınlar gerçekten bu özgürlüğü istiyorsa bu mücadeleyi kendileri yapmalı, haklarını söke söke almalı. Kadınların özgürlüğünü ilgilendiren bir mevzuya erkekler neden bu kadar burnunu sokuyor ki? Bu davanın neden bu kadar ateşli savunucusu hep erkekler? Tarih boyunca herhangibir kadın özgürlüğü meselesinde erkeklerin kadınlara destek verdiği görülmemiş bişey, ama gel görki türban özgürlüğünün en büyük destekçisi olmuşlar :). Gerçekten kadınların özgürleşmesini mi istiyorlar acaba

Sitelerde Paylaş

Yinede üniversitelerde türban yasağını onaylamıyorum. Zaten aileleri tarafından böyle bir kıyafete zorlanan insanları dahada dışlamak, eğitim hakkından mahrum bırakmak ülkemize ne kazandıracak? Bunu düşünmek lazım.

Burada bir yanılgı var bence. Onlar aileleri tarafından zorlanmıyor. Aileleri tarafından örtünmeye zorlananlar bu baskıya direniyor ve bir yolunu bulup okuyor.

Türban için direnen ve türbanını üniversite eğitime tercih eden, başındaki örtü için resmen hayatını harcayan bir kız, o okula okumak için gelmiyordur zaten. Ayrıca okusa da hiçbir şey değişmeyecek. Evinde yine erkeğinin kölesi, İslam'ın savaşçısı olarak yaşamaya devam edecek. Erkek hasta bakmayan kadın doktorla karşılaştın mı hiç? Ben karşılaştım. Hem de İstanbul'da.

Bir yandan senin haklı olduğunu düşünelim. Yani farzedelim ki bu kızlar aile baskısı nedeniyle örtünüyor ve okuyamıyor.

Peki üniversitelerdeki bu yasak kalktığında, o kızın ailesiyle savaşması, o türbandan ve dini baskıdan kurtulabilmesi için çok ama çok önemli bir gerekçesini elinden almış olmaz mıyız?

Derslere girerken başını açacak, dışarıda yine örtecek ve belki de zaman içinde alanını genişletip bir daha o örtüyü hiç takmayacak.

Bence türbana üniversitede izin vermek, baskı nedeniyle okuyan kızların dine karşı direnme silahlarından en önemlisini elinden almak demek.

Ben okurken türbanlı başlayıp türbansız bitiren kızlar vardı. Okula türbanla girme yasağının onların nasıl da işine yaradığını, çok haklı ve geçerli bir mazeret oluşturduğunu görmek lazım.

Siz o kızların elinden bu şansı da alacak, türbanı resmen legalize edecek bir düşünceyi savunduğunuzu göremiyorsunuz.

Türban her yönüyle çok önemli bir mesele. Ve hiçbir şekilde izin verilmemeli. Verilmedi de zaten.

Sitelerde Paylaş

Valla insanlar pek bilgiye ulaşıyor gibi görünmüyorlar. Erkeklerin başörtüsüne özgürlük mitingi yaptığı bir ülkeyiz. Eğer kadınlar gerçekten bu özgürlüğü istiyorsa bu mücadeleyi kendileri yapmalı, haklarını söke söke almalı. Kadınların özgürlüğünü ilgilendiren bir mevzuya erkekler neden bu kadar burnunu sokuyor ki? Bu davanın neden bu kadar ateşli savunucusu hep erkekler? Tarih boyunca herhangibir kadın özgürlüğü meselesinde erkeklerin kadınlara destek verdiği görülmemiş bişey, ama gel görki türban özgürlüğünün en büyük destekçisi olmuşlar :). Gerçekten kadınların özgürleşmesini mi istiyorlar acaba

Elbetteki erkekler isteyecek.Onların başını örtmek isteyen zaten onlardır.Kızlarımızın başörtüsü yasağına karşı olmaları başörtüsü takmaya hevesli olduğu için değil ki.Okumak istiyorlar.Toplumda bir yer edinmek için istiyorlar bunu.Zaten aileleri gerici ve yobaz.Onların tek kurtuluşu okumak.Bunu bilikleri için ve başörtüleri omadığında okuyamayacaklarını da bildikleri için savaşıyorlar.Bunu nasıl anlamazsınız ?

Sitelerde Paylaş

Bu başlığı bir eşek açmış orası belli. Bazı öküzler de başörtü takmanın zaten bir özgürlük anlayışından gelmediğini, bu halde özgür bırakılmaması gerektiğini söylüyor. Tezata bakar mısınız? Ben de bu öküzlerin konuşma hususunda özgür bırakılmaması taraftarıyım.

Terbiyesizlik yapma. Forumu sadece dalga geçmek ve hakaret savurmak için kullanıyorsun.

Açtığın zeka pırıltısı başlıklar Tavanarası'nda duruyor hala.

Başlığı bu biçimde kirletmene izin verilmeyecek.

Umarım kendini düzeltirsin.

Bu bir UYARI'dır.

Sitelerde Paylaş

Burada bir yanılgı var bence. Onlar aileleri tarafından zorlanmıyor. Aileleri tarafından örtünmeye zorlananlar bu baskıya direniyor ve bir yolunu bulup okuyor.

Türban için direnen ve türbanını üniversite eğitime tercih eden, başındaki örtü için resmen hayatını harcayan bir kız, o okula okumak için gelmiyordur zaten. Ayrıca okusa da hiçbir şey değişmeyecek. Evinde yine erkeğinin kölesi, İslam'ın savaşçısı olarak yaşamaya devam edecek. Erkek hasta bakmayan kadın doktorla karşılaştın mı hiç? Ben karşılaştım. Hem de İstanbul'da.

Bir yandan senin haklı olduğunu düşünelim. Yani farzedelim ki bu kızlar aile baskısı nedeniyle örtünüyor ve okuyamıyor.

Peki üniversitelerdeki bu yasak kalktığında, o kızın ailesiyle savaşması, o türbandan ve dini baskıdan kurtulabilmesi için çok ama çok önemli bir gerekçesini elinden almış olmaz mıyız?

Derslere girerken başını açacak, dışarıda yine örtecek ve belki de zaman içinde alanını genişletip bir daha o örtüyü hiç takmayacak.

Bence türbana üniversitede izin vermek, baskı nedeniyle okuyan kızların dine karşı direnme silahlarından en önemlisini elinden almak demek.

Ben okurken türbanlı başlayıp türbansız bitiren kızlar vardı. Okula türbanla girme yasağının onların nasıl da işine yaradığını, çok haklı ve geçerli bir mazeret oluşturduğunu görmek lazım.

Siz o kızların elinden bu şansı da alacak, türbanı resmen legalize edecek bir düşünceyi savunduğunuzu göremiyorsunuz.

Türban her yönüyle çok önemli bir mesele. Ve hiçbir şekilde izin verilmemeli. Verilmedi de zaten.

Üniversitelerde insanların giyimine yasak getirmek demokrasiye uygun değil. Kadınların örtülmediği bir ülkede yaşamak istiyorsak bunun nedenlerini daha geniş kapsamlı düşünmeliyiz. Başörtüsü savunucusu sayın başbakanımız kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması fikri karşısında kudurmuş köpeğe dönmüştü mesela. Onu bu kadar öfkelendiren neydi? Karısını-kızını döven bir erkeğe yasalarımız ne ceza veriyor peki? Avrupa'da azına m.çıyorlar öyle erkeklerin. Bunlar neden değiştirilmiyor? Yada şimdiye kadar değiştirilmedi?

Sitelerde Paylaş

Üniversitelerde insanların giyimine yasak getirmek demokrasiye uygun değil. Kadınların örtülmediği bir ülkede yaşamak istiyorsak bunun nedenlerini daha geniş kapsamlı düşünmeliyiz. Başörtüsü savunucusu sayın başbakanımız kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması fikri karşısında kudurmuş köpeğe dönmüştü mesela. Onu bu kadar öfkelendiren neydi? Karısını-kızını döven bir erkeğe yasalarımız ne ceza veriyor peki? Avrupa'da azına m.çıyorlar öyle erkeklerin. Bunlar neden değiştirilmiyor? Yada şimdiye kadar değiştirilmedi?

Kocasından babasından dayak yiyen kadın gidip polise başvurduğunda adam gerekli cezayı alıyor. Polis onları bazen eve yollamaya, barıştırmaya falan kalkıyor ama kararlı bir kadını kimse vazgeçiremez. Kocasını resmen süründürür eğer yasal haklarını bilir ve kullanırsa.

O yasalardan yararlanan binlerce kadın var. Yeter ki kararlı olsun. Ülkede okumuş, iş güç sahibi olmuş, kocasından daha çok para kazanan kadın bile dayağı yiyip oturuyorsa, suçu erkeklerde ve yasalarda aramayacaksın yalnızca.

Kıyafet özgürlüğü diye bir şey olmaz. Daha doğrusu var elbette, kimin ne giydiğine kimse karışamaz ama düzenlenmiş belli bir ölçü vardır. Dünyanın her yerinde vardır.

Türban ve benzeri dini giysiler de, yasaklananlar arasındadır. Bu tür giysilerin belli başlı yerlerde yasaklanmasıyla çok açık, erotik giysilerin yasaklanması arasında fark yoktur. Mayoyla veya çok minicik bir şortla da devlet dairesinde çalışamazsın veya üniversitede okuyamazsın.

Türbana neden ayrıcalık tanınsın? Dini obje olduğu için mi? Bu yüzden ona hassasiyet gösterip ayrıcalık tanımak dine hizmet etmek demek olmaz mı?

Bence bu manipülasyonlara alet olmamak, yasaların neleri kapsadığını iyi bilmek ve dincileri kesinlikle beslememek zorundayız.

İsteyen herkes türbanını da takıyor, çarşafını da giyiyor. Hele şimdilerde müthiş arttı sayıları. Bırakın üniversiteler dinlerin bulaşmadığı, bulaşamadığı bir yer olarak kalmaya devam etsin.

Detaya takılıp geneli kaçırıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bin küsür yıldır bu topraklarda türban takılıyor.

25 yıl önce türban takan birini göster taksim meydanında hortumla .ıçarım.

tabi başörtüyle modern türban arasındaki farkı biliyorsan.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milletin taktığı türbandan size ne?

Bin küsür yıldır bu topraklarda türban takılıyor. Ve isteyen istediği zaman takar da.

Bu toprakların Kültürü birilerine böyle koyuyorsa çekin gidin burdan..

Kafasız; kimsenin "baş örtüsüne" taktığı yok. Bu güne (AKP iktidarına) kadar takan da yoktu. Takılıyor iddiasında olan iktidar partisi. Ayrıca acaip bir görüntü veren türban ne zaman bu ülkenin kültürü olmuş? Öyle değil mi kerste?

Sitelerde Paylaş

Kafasız; kimsenin "baş örtüsüne" taktığı yok. Bu güne (AKP iktidarına) kadar takan da yoktu. Takılıyor iddiasında olan iktidar partisi. Ayrıca acaip bir görüntü veren türban ne zaman bu ülkenin kültürü olmuş? Öyle değil mi kerste?

Ey kamuflaj ustası!

Baş örtüsü ile türban aynı şeydir.

Arada hiçbir fark yok.

en az 1300 yıldır anadolu kadını böyle örtünmeyi tercih etmiş ve bundan sonra da tercih ederse yine de takacaktır ama sizin gibi gerçek hayatta ondan bundan kazığı yiyip sırf tanrıya olan kinden dolayı türbana örtüye kızanlar da böyle sanal alemin efsanesi olup kalacaklar..

Sitelerde Paylaş

Ey kamuflaj ustası!

Baş örtüsü ile türban aynı şeydir.

Arada hiçbir fark yok.

en az 1300 yıldır anadolu kadını böyle örtünmeyi tercih etmiş ve bundan sonra da tercih ederse yine de takacaktır ama sizin gibi gerçek hayatta ondan bundan kazığı yiyip sırf tanrıya olan kinden dolayı türbana örtüye kızanlar da böyle sanal alemin efsanesi olup kalacaklar..

Yapma bae!!

Biz avrupada yaşıyoruz ve türbanla başörtüsü arasındaki farkı bilmiyoruz he mi? Seni gidi semerli merkep seniii..

Bize mi öreteceksin türbanı, baş örtüsünü beyin fukarası?

Sitelerde Paylaş

ifeel gerçekten üniversitelere türban yasağı koymanın türbanlı sayısını azaltacağına inanıyormusun? Bence medyada izlediğiniz birkaç militan kadına bakıp bu kızları çok sert yargılıyorsunuz. Benim üniversitede tek tük ilişki kurduğum türbanlılarda vardı. Tamam genel olarak çoğunluğu selam bile vermiyordu ama iyi olanlarıda var. Ben onlarla ilişki kurdukça onlar benim sandıkları gibi bir şeytan olmadığımı gördüler, bende onların düşündüğümden daha toleranslı olduklarını. Açıkçası onların bu şekilde aşağılanmalarını kabul edemiyorum

Sitelerde Paylaş

Bu 1940 model kafalara şaşkınlıkla bakıyorum.

Birine "başını aç içeri gir" demek alçaklıktır.

Kimse kimsenin özel hayatına dokunamaz.

Kimsenin özel hayatına krışılmıyor zaten. İsterse burkayla gezsin. Bize ne?..

Ama üniversiteler özel hayatın yaşandığı alanlar değil. Orada daima kurallar olacaktır. Eğitim aynı zamanda disiplin işidir. Dinle minle uğraşılmaz üniversitede. Dinin olduğu yerde bilim üretilmez. Biz daha dinden kurtulmamışız, üniversitelerimizi istediğimiz seviyeye getirememişiz, şimdi bir de dini getirip yasalarla içeriye sokalım..

Üstelik de en gerici, en bilim düşmanı dini.

Dinini yaşamak, ibadet etmek isteyen camiye!

Sitelerde Paylaş

Şöyle bir düşünce deneyi yapalım; bir an için üniversitede okuyabilmek için kızların başlarını örtme zorunlulukları olduğunu farz edelim, okumak için başını kapatmayan kızların o okula okumak için gelmedikleri sonucu çıkar mı? Hatta İslami-muhafazakâr soslu şöyle lâflar da edelim: "Bu kızlar okumak için başlarını kapatmıyorlarsa demek ki bunların derdi açılıp saçılmak." Nasıl oldu? :)

Ben insanların okumak ve hayat tarzları/görüşleri arasında bu tarz bir seçime zorlanmalarını haklı bulmuyorum, arkasındaki mantığı da anlayamıyorum.

Türbana hiç izin verilmedi edebiyatı yapanlar da bir zahmet bahsi geçen yasağın kaç yılında yürürlüğe girdiğini yazsınlar.

Sitelerde Paylaş

Yapma bae!!

Biz avrupada yaşıyoruz ve türbanla başörtüsü arasındaki farkı bilmiyoruz he mi? Seni gidi semerli seniii..

Bize mi öreteceksin türbanı, baş örtüsünü beyin fukarası?

Evet size öğreteceğim.

Türban ile baş örtüsü ikiliğini ortaya çıkarıp millete yutturmaya(ki yutmuşsunuz) çıkaran zihniyet sırf başında örtü namına ne varsa devlet dairelerine, ünilere, okullara ve sonrasında da sokaklara çıkmasını engellemek için uydurmuştu.

O zihniyete sorsanız geleneksel örtüye karşı değiliz derler, "peki o zaman geleneksel örtüyle kızlar okula gelsin, bu geleneksel örtünün tarifini yapın da ona uysun zavallılar" denildiğinde "olmaz böyle şey" deyip zortlamışlardır..

Ayrıca türbanı yasaklatan zihniyetin İslamın şehitlik mertebesini kullanması istismar etmesi de cambazlıktır, köylülüktür, şark kurnazlığıdır...

Sitelerde Paylaş

ifeel gerçekten üniversitelere türban yasağı koymanın türbanlı sayısını azaltacağına inanıyormusun? Bence medyada izlediğiniz birkaç militan kadına bakıp bu kızları çok sert yargılıyorsunuz. Benim üniversitede tek tük ilişki kurduğum türbanlılarda vardı. Tamam genel olarak çoğunluğu selam bile vermiyordu ama iyi olanlarıda var. Ben onlarla ilişki kurdukça onlar benim sandıkları gibi bir şeytan olmadığımı gördüler, bende onların düşündüğümden daha toleranslı olduklarını. Açıkçası onların bu şekilde aşağılanmalarını kabul edemiyorum

Ben de zaten o birkaç militandan sözediyorum jadı. Bunu altını çize çize, defalarca belirttim. Diğer kızlar gerçekten okumak istiyor ve bugüne kadar da okuyorlardı.

Ben de onlarla aynı dersliklerde okudum yıllarca. Hiçbir sorun yoktu, hepimiz de arkadaştık.

Hatta çoğu başını açmıyordu çünkü böyle bir denetleme yoktu. Çünkü tehlike yoktu. Çünkü bu militan kızlar sahneye konmamıştı ve herkes son derece uyumlu biçimde okuyordu. Hocaların da umurunda değildi başlarındaki örtüler.

Din bu denli pompalanırken bütün bu olan bitenin nedenini kaçırıyoruz bence.

Ve ben türbana izin vermenin, o kızların elindeki en önemli kozu da almak olduğuna inanıyorum. Onlar militan olmayanlar ve gerçekten din mağdurları.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...