Jump to content

Dünyada İslam artıyor mu yoksa azalıyor mu?

Recommended Posts

İslamı bilmem ama bilimin inanç bazında değişik pencereler açacağından eminim.Bilim arttıkça inançta artacak.

Çünkü Bilimin azı insanı inançsızlaştırırken çoğu Tanrı'ya götürüyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

her şeye gücü yeten Allah isteseydi yeryüzündekilerin hepsi toplu halde iman ederlerdi

o işte böyle çürükleri ayırıyor

insanların akın akın Allahın dinine girdiğini görünce rabbini hamd ile tespit et şüphesiz o her şeye güç yetirendir , ondan başka ilah yoktur ve gaybı ondan başka bilen yoktur

ve siz de yakın bir zamanda öleceksiniz

ve inkarcılar sonsuz azab yurduna gireceklerdir sanmayın ki cehennem de dünya gibi bir yer orda ölmek yok

her taraftan azab sonsuz bir akıntı gibi gider gider

Allahın ayetlerinden yüz çevirenler Allah onlara azabın en şiddetlisini vadetmiştir

ve onlar o büyük günün ne olduğunu yakında anlayacaklar

hamd ve şükürler tek bir ilah olan ondan başka ilah olmayan her şeye güç yetiren kuddüs ve batın olan Allah'a mahsustur.

Sitelerde Paylaş

Zaten sermaye bilinçli bir varlık değildir. "Bilinçli" varlıkların -insanların- ürünüdür.

Sermaye sahipleri ne kadar özgür ise sermaye o kadar özgürdür denebilir.

Dünyada sermayenin ağırlıklı olarak bir kaç büyük şirketin elinde toplanmış olması sermayenin özgürlüğünün kısıtlandığı anlamına gelmez ki. Bilakis adamlar istedikleri gibi at oynatır. İstedikleri yerde savaş çıkarırlar, istedikleri yerde salgın çıkarırlar, istedikleri yeri istedikleri gibi kullanırlar. Kendi aralarında menfaat çatışmaları olabilir ama toplumsal kaygılardan değildir tabi. Tüketici bireyi nasıl yaratacakları ve idame ettirecekleridir onların tek "toplumsal" kaygısı. Bunun içinde öncelikli olarak insanları köklerinden koparmak gerekir. İnsanları özgürlük yanılsaması altında köleleştirirler.

Küresel sermaye milyonluk ordular tarafında kontrol edilen bir dünyada bağımsız değildir.

Eğer milyonluk ordular olmasa doğacak kaos küresel sermayenin çıkarlarını alt üst edecektir.

O yüzden küresel sermaye bir çeşit haraç ödemekte ve milyonluk orduları beslemeye mahkumdur.

Ordular ise bir misyon etrafında şekillenir. Dinci ,ırkçı, veya başka bir misyonu olmak zorunda...

Çünkü insanların canlarını ancak birşey uğrunda vermeleri beklenir

Yani sonuçta insanlığın ilk dönemlerinden beri devam eden olgular varlıklarını sürekli devam ettiriyor ve ettirecek.

Küresel sermaye bir yönüyle sürekli yerel değerlere bağlı kalmak zorunda kalacaktır.

Sadece kendi kurallarıyla hareket edemeyecektir.

Sitelerde Paylaş

Bilim arttıkça inançta artacak.Çünkü Bilimin azı insanı inançsızlaştırırken çoğu Tanrı'ya götürüyor.

Alakası yok.

Sana bilimadamları arasındaki tanrı inancının zaman içinde nasıl değişime uğradığına dair istatistikler versem ne kadar umursarsın?

Bak sana nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberd'den bir söz: "Evren anlaşıldıkça, anlamsızlaşıyor. İnsanın, şunun veya bunun hiçbir ayrıcalığı olmadıgını görüyoruz"

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alakası yok.

Sana bilimadamları arasındaki tanrı inancının zaman içinde nasıl değişime uğradığına dair istatistikler versem ne kadar umursarsın?

Bak sana nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberd'den bir söz: "Evren anlaşıldıkça, anlamsızlaşıyor. İnsanın, şunun veya bunun hiçbir ayrıcalığı olmadıgını görüyoruz"

Dinleri reddederken d bu argümanı kullanmanız ne kadar da manidar !

Yeri geldimi insan eşrefi mahlukattır diyen dindara hayvanların meziyetlerini sayarsınız.

Koskoca evren insanı hesaba çekmek için mi varoldu dersiniz.

Ondan sonra gelip evrende hiç bir mahluka ayrıcalık olmadığı için tanrı yoktur dersiniz.

Siz kendi çelişkilerinizi görmüyor musunuz ?Bu mekanik bakışla hiç bir şey göremezsinz de.

Sitelerde Paylaş

Küresel sermaye milyonluk ordular tarafında kontrol edilen bir dünyada bağımsız değildir.

Eğer milyonluk ordular olmasa doğacak kaos küresel sermayenin çıkarlarını alt üst edecektir.

O yüzden küresel sermaye bir çeşit haraç ödemekte ve milyonluk orduları beslemeye mahkumdur.

Ordular ise bir misyon etrafında şekillenir. Dinci ,ırkçı, veya başka bir misyonu olmak zorunda...

Çünkü insanların canlarını ancak birşey uğrunda vermeleri beklenir

Yani sonuçta insanlığın ilk dönemlerinden beri devam eden olgular varlıklarını sürekli devam ettiriyor ve ettirecek.

Küresel sermaye bir yönüyle sürekli yerel değerlere bağlı kalmak zorunda kalacaktır.

Sadece kendi kurallarıyla hareket edemeyecektir.

Tate küreselleşme bu başlık altında tartışılmayacak kadar karmaşık bir içeriğe sahip.Ben sadece küreselleşen bir dünya oluşumu içerisinde dinsel yönelimlerin(özellikle üç büyük semavi din) olamayacağını görebiliyorum.Küreselleşme en kaba tabirle yepyeni bir dünya düzenine vurgu yapar ve ulus devletin ölümünü öngörür.

Ulus devletler bu sürece kimi zaman direnç gösterecek,ulusal ve yerel kültürler öne çıkacaktır.Uyumlanma sürecinde milliyetçi,dinsel temelli etnosantrik siyasal hareketler de olacak kuşkusuz.Fakat öncede yazdığım gibi bütün bu tepkiler yeni düzen karşısında bir kimlik bulamadığını anlayana kadar devam edecek.

Global sermaye ve global medya;poltikadan kültür sanata kadar her alanda tek düşünce(türdeşleşme) olarak yeni dünya düzeni dayatıyor :)

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dinleri reddederken d bu argümanı kullanmanız ne kadar da manidar !

Yeri geldimi insan eşrefi mahlukattır diyen dindara hayvanların meziyetlerini sayarsınız.

Koskoca evren insanı hesaba çekmek için mi varoldu dersiniz.

Ondan sonra gelip evrende hiç bir mahluka ayrıcalık olmadığı için tanrı yoktur dersiniz.

Siz kendi çelişkilerinizi görmüyor musunuz ?Bu mekanik bakışla hiç bir şey göremezsinz de.

Ben burdan yola çıkarak tanrı yoktur demiyorum.

Tanrı kavramının kendi iç tutarsızlıklarından ötürü tanrı yoktur diyorum.

Tanrı kavramının bilimsel veya mantıksal bir zorunluluk olmadıgı için tanrıya gerek yoktur diyorum.

Sitelerde Paylaş

Alakası yok.

Semavi dinler değil ama tanrı inancının hiçbir zaman yok olacağını düşünmüyorum kenzo.Ölçmeyle,biçmeyle,denemeyle sınamayla tanrıya inanılmıyor zaten.Senin kafan da bunu almıyor :)

Steve Jobs ne diyor?

sezgilerinize,hayata,kadere,karmaya,şansa ya da herhangi birşeye muhakkak inanın.

senin de birgün inanasın gelir kenzo,sen bile anlamazsın :)

Sitelerde Paylaş

Tanrı inancının yokolacağını bende düşünmüyorum zensen ama bu tanrı'nın varoldugunu göstermez.

Ölçmeyle biçmeyle tanrıya inanılmıyor diyorsun ama bu senin gibi inananlar için geçerli olabilir.

Doğada tanrıyı yani tanrıya dair delilleri arayan ve bulduklarını iddia eden insanlar bilakis ölçmeyle, biçmeyle inanıyor işte.

Evrim karşıtlığını düşün en popüler örnek olarak.

İnsanlar yüzlerce sene dünyayı evrenin merkezi kabul etmediler mi?

Bak burda ölçme ve biçme var.

İnsanlar insanı diğer hayvanlardan köken olarak farklı görmedi mi?

Bak burdada ölçme ve biçme var.

Asıl senin gibi inananlar çok az. İnsanlar bir şekilde inançlarına sözde bilimsel deliller arayıp duruyorlar.

Amaçları inançlarını doğrulamak.

Yani ölçüp biçiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Mesele sayısal çoğunluksa Hristiyanlık önde gidiyor.. İslamın doğduğundan beri yani 1400 yıldır Hristiyanlık önde.. 1400 yıldır bu Arap putu başa geçememiş.. Yani!!!!  Bu Arap putuna inananlar 1400 yıldır üreyerek bile Hristoları geçememiş.. Bir ateist olarak benim haaa diyip İsa ya anında istavroz çıkarmam lazım o zaman ama o veledi zina da bana pek cazip gelmiyor.. Türkçesi piç bir peygamber.. 

Sitelerde Paylaş

Tate küreselleşme bu başlık altında tartışılmayacak kadar karmaşık bir içeriğe sahip.Ben sadece küreselleşen bir dünya oluşumu içerisinde dinsel yönelimlerin(özellikle üç büyük semavi din) olamayacağını görebiliyorum.Küreselleşme en kaba tabirle yepyeni bir dünya düzenine vurgu yapar ve ulus devletin ölümünü öngörür.

Ulus devletler bu sürece kimi zaman direnç gösterecek,ulusal ve yerel kültürler öne çıkacaktır.Uyumlanma sürecinde milliyetçi,dinsel temelli etnosantrik siyasal hareketler de olacak kuşkusuz.Fakat öncede yazdığım gibi bütün bu tepkiler yeni düzen karşısında bir kimlik bulamadığını anlayana kadar devam edecek.

Global sermaye ve global medya;poltikadan kültür sanata kadar her alanda tek düşünce(türdeşleşme) olarak yeni dünya düzeni dayatıyor :)

I dont think so.

Dincilerin dünyanın her yerinde medya alanında etkinliğini artırdığını da görüyorum. Amerikan film endüstrisinin iyi hristiyan değerleri empoze etmeside gözümden kaçmıyor.

İletişim ve ulaşım imkanları eskiden hiç olmadığı kadar gelişmiş bir dünyada yaşıyoruz. Tabiki bu hal dünyayı küçültüyor.Ama tekleştirmesini beklemek yanlış olur.

Çünkü böyle birşey insanın tabiatına ters.

İnsanoğlu karıncalar veya arılar gibi değildir.Her zaman çıkar çatışmaları insanları bölecektir.

Otoriteye itiraz etmek ,değişik yönleriyle farklılığını öne çıkarıp diğerlerine benzememek gibi huyları vardır.

O yüzden tek bir dünya devleti ,veya tek bir dünya sistemi hiçbir zaman olmayacak.

Sitelerde Paylaş

Ben burdan yola çıkarak tanrı yoktur demiyorum.

Tanrı kavramının kendi iç tutarsızlıklarından ötürü tanrı yoktur diyorum.

Tanrı kavramının bilimsel veya mantıksal bir zorunluluk olmadıgı için tanrıya gerek yoktur diyorum.

Konu tanrı olunca insanın canlının tutarsızlık yada tutarlılık adına söyleyeceği hiç bir şey olamaz.

İnsan sadece evrende kendisine biçilen görevi anlıyabilir ki zaten öyle de .Gerisi bize karanlık.

O yüzden tanrının kendi içinde tutarsızlık olduğunu söylemen çok ama çok boş bir söylem kenzo.

Tanrıya gereksinme duymuyormuş .Lafa bak hizaya gel.Eğer bir tanrı varsa .Herşeyin ona gereksinmesi vardır.

''Tanrı gözlerle görülmez, gözler Tanrı ile görür. Tanrı kulaklar ile duyulmaz, kulaklar Tanrı ile duyar. Algı ve bilincin kaynağı Tanrı'dır''

Şu sözün ne anlama geldiğini bir daha düşün istersen.

Sitelerde Paylaş

Konu tanrı olunca insanın canlının tutarsızlık yada tutarlılık adına söyleyeceği hiç bir şey olamaz.

Bal gibi olur. Mantık genelgeçerdir.

Madem tanrı hakkında tutarlılık adına birşey söyleyenemezse, ne demeye "tanrı şöyle olamaz" diyorsunuz.

Hadi bakalım

"Tanrı kendi kendini yoketmiştir"

"Tanrı hem var her yoktur"

"Tanrı varolarak varolmayandır"

"Tanrı alimimutlak bir cahildir"

"Tanrı kadirimutlak bir acizdir"

vs.

Bak kıçımdan uydurup uydurup diziyorum

Hadi itiraz etsene

Malum ; konu tanrı olunca insanın canlının tutarsızlık yada tutarlılık adına söyleyeceği hiç bir şey olamaz.

:D

Senin karikatürünü yapıp penguende yayınlamak lazım noir :lol:

Sitelerde Paylaş

I dont think so.

Dincilerin dünyanın her yerinde medya alanında etkinliğini artırdığını da görüyorum. Amerikan film endüstrisinin iyi hristiyan değerleri empoze etmeside gözümden kaçmıyor.

İletişim ve ulaşım imkanları eskiden hiç olmadığı kadar gelişmiş bir dünyada yaşıyoruz. Tabiki bu hal dünyayı küçültüyor.Ama tekleştirmesini beklemek yanlış olur.

Çünkü böyle birşey insanın tabiatına ters.

İnsanoğlu karıncalar veya arılar gibi değildir.Her zaman çıkar çatışmaları insanları bölecektir.

Otoriteye itiraz etmek ,değişik yönleriyle farklılığını öne çıkarıp diğerlerine benzememek gibi huyları vardır.

O yüzden tek bir dünya devleti ,veya tek bir dünya sistemi hiçbir zaman olmayacak.

Tate yeni dünya düzeninin kurulması 3-5 yıl içerisinde falan olmuyor ama sürec bu yönde işliyor.Popüler dile son 50 yıldır girmiş olsada küreselleşmenin beş yüz yıllık geçmişi var.

Bu sürecin hızlanmasında bilişim teknolojisindeki gelişmeler,bilgi ekonomisinin öne çıkması,çok uluslu sermayenin küresel pazarda yerini alması,neo-liberalizmin etkileri var.

Dinciler Amerikan Medyasında etkinliğini arttırmıyor ayrıca.."katolikliğin/protestanlığın yenilenmesi"mesajını verip ilgili kesimlere mavi boncuk dağıtıyorlar sadece.

Bizim medyamızda iletir mesajlarını coca cola ile iftar saati programlarında..:)

Tekrar edeyim.Küresel sermaye,toplumların eskisine göre önemi azaltılmış kimlik oluşturma ortam ve kurumlarını farklı biçimlere dönüştürerek homojenleştiriyor.Sürec bu tate.Görmek ya da görmemek sana kalmış, akademik isimler vereyim oku istersen..

Her ne kadar bugün çok geniş bir literatür olmuşsa da küreselleşmeyi tek boyutlu ve absurd(senin anladığın gibi)bir şekilde ifade edelim :D Lady Diana'nın ruhu şad olsun bu arada..

“Bir İngiliz Prensesi Mısırlı erkek arkadaşıyla bir Fransız tünelinde Hollanda motoruna

sahip, İskoç viskisiyle sarhoş olmuş bir Belçikalı'nın kullandığı bir Alman arabası ile kaza

yaptı. Japon motosikletli İtalyan paparazziler tarafından takip ediliyorlardı, Amerikalı bir

doktor tarafından Brezilya yapımı ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldılar, bu mesaj size bir

Türk tarafından Bill Gates teknolojisi kullanılarak gönderildi ve siz de muhtemelen bunu bir

Singapur tesisinde Bangladeşli işçilerin yaptığı, Tayvan malı çiplerin ve Kore malı

monitörlerin kullanıldığı bir bilgisayardan okuyorsunuz. Büyük olasılıkla da bu bilgisayar

Hintlilerin kullandığı kamyonlarla taşındı, Endonezyalılar tarafından gemiye yüklendi,

Sicilyalı liman personeli tarafından boşaltıldı, “küreselleşme” yi bundan iyi tarif edebilir

misiniz?..”

Sitelerde Paylaş

Bal gibi olur. Mantık genelgeçerdir.

Madem tanrı hakkında tutarlılık adına birşey söyleyenemezse, ne demeye "tanrı şöyle olamaz" diyorsunuz.

Hadi bakalım

"Tanrı kendi kendini yoketmiştir"

"Tanrı hem var her yoktur"

"Tanrı varolarak varolmayandır"

"Tanrı alimimutlak bir cahildir"

"Tanrı kadirimutlak bir acizdir"

vs.

Bak kıçımdan uydurup uydurup diziyorum

Hadi itiraz etsene

Malum ; konu tanrı olunca insanın canlının tutarsızlık yada tutarlılık adına söyleyeceği hiç bir şey olamaz.

:D

Senin karikatürünü yapıp penguende yayınlamak lazım noir :lol:

Kıçının neler uydurup söylediğini biliyoruz zaten.Ancak tanrı bu kadar tevazu sahibi olabilir :) Aciz olsaydı sen gibilere bir çekim nefes vermezdi :) O tanrıdır hiç bir şey ona denk olmamıştır.

Yukarıda bilim adamı bilmem kimin evreni anladıkça ne kadar anlamsız olduğunu söylediğini yazmışsın.

Benim gördüğüm anlamlar o anlamsızlıklardan çıkıyorsa ben öyle anlamsızlığa kurban olurum kurban..

Sen kendini düşün .

Sitelerde Paylaş

Sen sürekli kendi kendini çürütüyorsun noir.

konu tanrı olunca insanın canlının tutarsızlık yada tutarlılık adına söyleyeceği hiç bir şey olamaz.

diyorsun sonra karşına başka tanrı tanımları ile çıkanları eleştiriyorsun.

Geleneksel islam inancına karşı çıkıyorsun. Niye? Çünkü sana bu tanrı modeli tutarsız geliyor değil mi?

Teistik tanrı inancını niye reddediyorsun da kendini panenteist olarak nitelendiriyorsun

Teistik tanrı modeli tutarsız mı yoksa sana göre? :lol:

Ondan sonra ne demeye;

konu tanrı olunca insanın canlının tutarsızlık yada tutarlılık adına söyleyeceği hiç bir şey olamaz.

diyorsun?

Bir insan bu kadar mı ne dediğini bilmez yahu.

Sitelerde Paylaş

Sen sürekli kendi kendini çürütüyorsun noir.

diyorsun sonra karşına başka tanrı tanımları ile çıkanları eleştiriyorsun.

Geleneksel islam inancına karşı çıkıyorsun. Niye? Çünkü sana bu tanrı modeli tutarsız geliyor değil mi?

Teistik tanrı inancını niye reddediyorsun da kendini panenteist olarak nitelendiriyorsun

Teistik tanrı modeli tutarsız mı yoksa sana göre? :lol:

Ondan sonra ne demeye;

diyorsun?

Bir insan bu kadar mı ne dediğini bilmez yahu.

Hayır kenzo !

Benim tanrım tamda islamın tanrı modelidir.Kuranın tanrısı zati ile gaybdır.Şekilden suretten münezzehtir.Yaratılmış hiç bir şeye benzemez.Aynı zamanda alimdir ilmi ile varlığı kuşatmıştır.Aynı zamanda mubindir apaçık görünendir.

Nereden bakarsan bak pan-enteist bir tanrı modelidir.

Fakat sizler gelenek anlayışından gittiğiniz için alimi mutlak kadiri mutlak tanımının çorbalaşmış şeklini alıyorsunuz.Kader anlayışı islama sonradan sokulmuştur.Amentüdeki kaderin hayrın ve şerrin Allahtan olduğu tanım kurana aykırıdır.Tabiki herşey Ondandır ama şer bizdendir..Kuranın kader anlayışı varlık kanunlarıdır.Gökten inan yağmurun belli bir miktar ve kadere göre indiği söylenir.Muhammed de aynı benim gibi düşünmüş anlıyacağın .

Ben ne dediğimi çok iyi biliyorum hanzocuğum :)

Sitelerde Paylaş

Hayır kenzo !

Benim tanrım tamda islamın tanrı modelidir.Kuranın tanrısı zati ile gaybdır.Şekilden suretten münezzehtir.Yaratılmış hiç bir şeye benzemez.Aynı zamanda alimdir ilmi ile varlığı kuşatmıştır.Aynı zamanda mubindir apaçık görünendir.

Nereden bakarsan bak pan-enteist bir tanrı modelidir.

Fakat sizler gelenek anlayışından gittiğiniz için alimi mutlak kadiri mutlak tanımının çorbalaşmış şeklini alıyorsunuz.Kader anlayışı islama sonradan sokulmuştur.Amentüdeki kaderin hayrın ve şerrin Allahtan olduğu tanım kurana aykırıdır.Tabiki herşey Ondandır ama şer bizdendir..Kuranın kader anlayışı varlık kanunlarıdır.Gökten inan yağmurun belli bir miktar ve kadere göre indiği söylenir.Muhammed de aynı benim gibi düşünmüş anlıyacağın .

Ben ne dediğimi çok iyi biliyorum hanzocuğum :)

Bu söylediklerini söylerken bile mantıksal açıdan tutarlı önermeler öne sürmeye çalışıyorsun farkında mısın noir?

Ben islamın tanrı tanımının ne olup ne olmadıgını tartışmıyorum burda.

Nasıl tanımlarsan tanımla

Ama sen kendin bir tanım yaparken ister istemez bu tanımın kendi içinde tutarlı olmasına özen gösteriyorsun.

"Tanrı A'dır" dedikten sonra "Tanrı A değildir" diyebilir misin?

Hayır.

dedikten sonra

Tanrı hakkında herhangi bir söz söylemeye.

Tanrı şöyledir

veya

Tanrı şöyle değildir

demeye bile hakkı yoktur

Anlamıyor musun?

dedikten sonra

İslamın gerçek tanrı tanımı

diye birşey bile söyleyemezsin

Anlamıyor musun?

Tanım yapabilmek bile mantıksal ilkeleri dahilinde anlamlıdır.

Anlamıyor musun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...