Jump to content

Benlik ve ölümden sonra yaşam üzerine bir düşünce

Recommended Posts

Montaigne diyor ki:Ben ruhumun bedenime girmesiyle var oldum.Öyleyse ben ruh ve beden bir arada olduğu sürece varım.Öldükten sonra ruhum bedenimden ayrılacak ve ben artık var olmayacağım.Ruhuma ne olacağı için endişelenmekse öldükten sonra bedenenime ne olacağı için endişelenmek kadar manasızdır.

Sitelerde Paylaş

Bizim bir hoca vardı..

Ağzı biraz bozuktu..

Hocayla ölümle ilgili birkaç şey söylemiştir..

Arkadaşlarla...

Verdiği cevap biraz argoydu ama ...

o düşünceyi yansıtması bakımından yerine uygun bir cevaptır.

"Öldükten sonra isterlerse beni s... umrumda olmaz" gibi bir laf etti..

Buda o düşüncenin ürünü

Sitelerde Paylaş

Montaigne diyor ki:Ben ruhumun bedenime girmesiyle var oldum.Öyleyse ben ruh ve beden bir arada olduğu sürece varım.Öldükten sonra ruhum bedenimden ayrılacak ve ben artık var olmayacağım.Ruhuma ne olacağı için endişelenmekse öldükten sonra bedenenime ne olacağı için endişelenmek kadar manasızdır.

Montaigne ruhundan daha cok konusuyor ama. Birazda ruhu konussa ya dese ya ben olmasaydim montaigne olmazdi. Bana demesin benim ruhuma desin o bana belki söyler. Ruh muh hikaye kardesim. Ruh dedigimiz sey aslinda bizim bilincimiz. Biz öldükmü bilincimizde ölür. Bazen bilincimiz bizden önce ölür. Hepsinden önemlisi ise, zaten öldükten sonra öldügümüzü bile bilmeyecek olmamiz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Montaigne ruhundan daha cok konusuyor ama. Birazda ruhu konussa ya dese ya ben olmasaydim montaigne olmazdi. Bana demesin benim ruhuma desin o bana belki söyler. Ruh muh hikaye kardesim. Ruh dedigimiz sey aslinda bizim bilincimiz. Biz öldükmü bilincimizde ölür. Bazen bilincimiz bizden önce ölür. Hepsinden önemlisi ise, zaten öldükten sonra öldügümüzü bile bilmeyecek olmamiz.

SAYGILAR

Öldükten sonra öldügümüzü bilmeyecegiz,müslümanlar cennet icin bekleyecekler ya ben ona yanarim, ne yaparlarsa yapsinlar o mezardan kalkamayacaklar,iste orasi onlarin cehennemi,kisin bir gece vakti,tipi seklinde bir kar ve soguk ve sen o mezarin altinda tek basina...

Sitelerde Paylaş

SAYGILAR

Bunu Montaigne 16. yüzyılda yazmış göz önünde bulundurmakta fayda var.Ayrıca bir ateistin her daim şüpheci olması gerektiği kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş

Bunu Montaigne 16. yüzyılda yazmış göz önünde bulundurmakta fayda var.Ayrıca bir ateistin her daim şüpheci olması gerektiği kanaatindeyim.

Güzel dedinde yanliz 16. yüzyildada ruha inanmayanlar vardi. Ruh benim icin allah gibi süphesiz yok.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Şunun farkına varmamız gerekir ki, eğer ruh yoksa ve benlik hafızamızın bir ilüzyonuysa, zaten anlık var oluyoruz. Sadece şu an varız. 5 dakika önceki insan sen değilsin. Materyalist bakış açısı ile baktığımız zaman bunu kabul etmek zorundayız.

Ama benim de bu konuda kafam karışık. Çok karmaşık bir konu. Bu konuda David Chalmers ve Daniel Dennett'in ilginç tartışmaları var. Google'dan bulabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...