Jump to content

24 Nisan'da Ermenileri Anma

Recommended Posts

Kıçıkırık dünya savaşı olmasaydı çok sevdiğin Atatürk var olmazdı zira milliyetçi devrimcilerin alayı bir zamanların osmanlı erkanı harbiyesindendi.Kıstılı imkanlarla yapılmış ve zayıf düşmüş bir milletin son çırpınışlarıydı ve iyi kötü bizi bu günlere getirdi.Bu arada sendeki sağlıksız osmanlı takıntısına harbiden anlam veremiyorum, osmanlının eleştirilcek milyon yönüde olsa seninki saplantıya dönüşmüş, yeniçeri kıyafetli biriyle kötü anıların mı var git psikiyatra falan görün.

Atatürk her şartta Atatürk olurdu.

Kurtuluş Savaşı'ylada olurdu.Kuvay-ı Milliye illegal bir örgüttü ve Atatürk bu bilinci kazandırdı,Osmanlı paşalığına ihtiyacı yoktu.Osmanlı'nın Yunan Ordusu'na karşı desteklerine rağmen savaş kazanılmıştır.Bütün zor şartlarda Atatürk silah arkadaşlarıyla (ermeniler,rumlar dahil) başarılı bir mücadele vermiştir,Osmanlı şeyhler aracılığıyla '' Kuvay-ı Milliye'ye katılan kafirdir,Yunan Ordu'ları bu kafirleri bozguna uğratacak inşallah '' diye fetvalar vermişti,Kuvay-ı Milliye'ye her alanda kısıtlamalar getirilmişti.Milli Mücadele aynı zamanda Osmanlı'ya karşı yapılmıştır.Eminim savaşan halk toprakları düşünüyordu ama Mustafa kemal ve diğer üstün rütbeliler kendilerine uygulanan ambargonun farkındaydı ve özgürlük için savaşıyorlardı.Osmanlı'ya karşı savaştıklarınında farkındaydı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biz falan diye konuşma.Osmanlı biz değildir.Osmanlı haddi olmayacak şekilde ermenilerini vatanında etmiştir,Atatürk Ermeni'leri vatanına döndürmek için çok uğraştı ama yapamadı.Örneğin Türk Ortodoks Patrikhanesi atamızın isteğiyle Papa Eftim tarafından kurulmuştur.Atatürk Papa Eftim için '' Bir ordudan daha çok yararı oldu bu ülkeye '' demiştir.

Ayrıca Ermeni vatan şehitlerine bakmak için;

http://www.tumgazeteler.com/?a=2644859

Doğu Anadolu Ermeni'lerin anayurdudur.Doğu Anadolu Ermeni'lerin vatanıdır,onların toprağıdır,onların hakkıdır.Ermeni'lerin yaşaması gerekiyor orada.Onlarla daha gelişmiş ve kalkınmış bir Doğu mümkündü.Katil Osmanlı bu pisliği yapmasaydı.

Papa Eftim sapına kadar Gagavuz Türkdüdür ve Türk Orthodox Patrikhaneside ülkedeki ortotox nüfusu kontrol altında tutabilmek için yapılmış başarısız bir girişimdi malesef, Ulu Önder Fener Rum Patrikhanesinin ne derece kahpe bir fesat yuvazı olduğunu görebilmişti ama yeni patrikhane pek ilgi görmedi.Papa Eftimin torunu Sevgi Erenerol ırkçı terör örgütü Ergenekon(!) kapsamında göz altına alınmıştı, ermeniliğe bak sen.Osmanlı biz değiliz ama bizim atamız Osmanlı Devletinin kurucu unsuru Türklerdi, ne kadar humanist olduğumuzu göstermek için Ermenilere yapılan her türlü yaltaklık Osmanlının kurucu unsuru olan atalarımızın kemiklerini sızlatıyordur.Tarihinle barışmazsan 1000 sene boyunca kontrol ettiğin milletlerin propagandasının altında ezilirsin.

Sitelerde Paylaş

Atatürk her şartta Atatürk olurdu.

Kurtuluş Savaşı'ylada olurdu.Kuvay-ı Milliye illegal bir örgüttü ve Atatürk bu bilinci kazandırdı,Osmanlı paşalığına ihtiyacı yoktu.Osmanlı'nın Yunan Ordusu'na karşı desteklerine rağmen savaş kazanılmıştır.Bütün zor şartlarda Atatürk silah arkadaşlarıyla (ermeniler,rumlar dahil) başarılı bir mücadele vermiştir,Osmanlı şeyhler aracılığıyla '' Kuvay-ı Milliye'ye katılan kafirdir,Yunan Ordu'ları bu kafirleri bozguna uğratacak inşallah '' diye fetvalar vermişti,Kuvay-ı Milliye'ye her alanda kısıtlamalar getirilmişti.Milli Mücadele aynı zamanda Osmanlı'ya karşı yapılmıştır.Eminim savaşan halk toprakları düşünüyordu ama Mustafa kemal ve diğer üstün rütbeliler kendilerine uygulanan ambargonun farkındaydı ve özgürlük için savaşıyorlardı.Osmanlı'ya karşı savaştıklarınında farkındaydı.

Atatürkün her şartta Atatürk olacağını düşünmek saçmalık, buz gibide putlaştırma. Atatürke o şekilde bakarsan ondan hiç bir ders alamazsın. Osmanlı ve Vahdettine gelince malumu ilam etmişsin ama yinede o dönemi geniş çaplı araştırmadan konu hakkında yorumları sınırlı çerçevede tutmak gerek.

Sitelerde Paylaş

Bu tip konular neden Uluslarası Siyasetin bir aracı olabiliyor...olmaması gerekir..Eğer ortada böylesine ciddi bir trajedi içeren iddia varsa bunu en azından ortak kurulacak objektif komisyonlarca araştırılması sağlanmalıdır..

ne demek bu öyle bol keseden sen soykırımcısın, kesin kesmişsindir..neresi bilimseldir bunun? Ermenilere zulüm yapıldığı kesin bunu inkar etmiyorum hatta doğuda Ermeni çetelerin de yaptığı pek çok aşırılıklar var ve hatta hatta güney illerimizde Fransız lejyonları yerel Ermenilerden oluşturulup o bölgenin insanlarından nefret toplamışlardır..

Şimdi bu olaylar bütününe teknik olarak soykırım denebilir mi? ABD'nin Japonyada öldürdüğü yüzbinler teknik olarak neye girer mesela en azından bununla kıyas yaparız..

Yoksa ABD deki çapulcu senatörlerin bir b.k bilmedikleri bir konuda ellerini kaldırmaları neyi kanıtlar..gitsinler Irak ve Afganistanda katlettiklerinin hesabını ypasınlar..

Sitelerde Paylaş

Tabi ilgi görmez.Ermeni'ler artık küstü bize,güvenleri kalır mı.Yapılanlara rağmen yinede savaşmışlar toprakları için,ama sonuç ortada.Atatürk onları geri getirmek için çok uğraştı ama olmadı.

Ergenekon terör örgütüymüş.Artık ne kadar kolaylaştı terör örgütü yakıştırması,artistlere bak sen.

Terör estiriyor tabi,arabalara,çöp kutularına bombalar koyuyor,silahlı direniş yapıyor dağlarda ergenekonlular.Terör örgütü ergenekon diye sıfat tamlası mı olur hangi dünya terör örgütleri kapsamında değerlendiriyor bunu ? Tabi sallamasyon olduğu için bu ruhları nedense bir akp görüyor biz göremiyoruz.

Ben kansever değilim.Osmanlı'nın kim tarafından kurulduğu umrumda değil,Osmanoğulları,Selçukoğulları gibi Türk beylikleri milli benliklerini kaybetmişlerdir ve araplaşmışlardır.

Osmanlı bizim tarihimizde kara bir leke,ve bu lekeyi ortadan kaldırmak için reddedelim artık.

Ayrıca,kontrol etmek diye bir şey yok.Biz imparatorluk değiliz,Devlet halktır,halk devlettir.Ermeni'ler özgürdür.Eğer ülkenin başında olsaydım Doğu Anadolu'yu boşaltır,Ermeni'leri geri getirirdim.En azından uğraşırdım.

Bir insan anayurdundan kovuluyor,çok mu kolay bir şey ?

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Osmanli sanatinin altinda,ermeninin,rumun,süryaninin imzasi var.Iyi sana askerlik yapsinlar gidip fetih yapip insanlarin evini bagini bahcesini yagmalasinlar hemi...

Kimse buna muhalefet etmiyorki Osmanlı çok uluslu,çok dinli,çok kültürlü gerçek bir imparatorlukt.Türklerde,rumlarda,ermeniler vs. bütün milletler az veya çok kültürüne sanatına katkıda bulundu.Varmak istediğin sonuç nedir ?"Türkler kültürsüz,dilsiz,dinsiz organize olamamaış katil barbarlar sürüsüdir" bu mudur?

Sitelerde Paylaş

Kimse buna muhalefet etmiyorki Osmanlı çok uluslu,çok dinli,çok kültürlü gerçek bir imparatorlukt.Türklerde,rumlarda,ermeniler vs. bütün milletler az veya çok kültürüne sanatına katkıda bulundu.Varmak istediğin sonuç nedir ?"Türkler kültürsüz,dilsiz,dinsiz organize olamamaış katil barbarlar sürüsüdir" bu mudur?

Orijinal Türklere lafim yok,sonrada Türklesenler daha cok bögürüyorlar...

Sitelerde Paylaş

Atatürkün her şartta Atatürk olacağını düşünmek saçmalık, buz gibide putlaştırma.

Atatürk'ün imparatorluk karşıtlığı her zaman vardı.Arkadaşlarıda onun gibi düşünüyordu,Kendi gibi düşünen çevre edinmişti.Padişahım çok yaşa törenlerine katılmıyordu.

Atatürk ve onun arkadaşları halkı osmanlıya rağmen örgütledi,Halk böyle kazandı Atatürk'ün sevgisini.Bir osmanlı askeri olarak değil.Atatürk'ün osmanlı rütbeleri zerre ilgilendirmiyor beni.

Bu yüzden Osmanlı'da asker olsada olmasada Atatürk,Atatürk olucaktı.

Askerlikten istifa etti ve normal sivil biriydi,Ama Kazım Karabekir ordularıyla onun emrine geçti,halk ona güveniyordu,bu güveni milli mücadele örgütlenmeleriyle kazanmıştır.

ATATÜRK HER ŞARTTA ATATÜRK OLURDU.OSMANLI'YA İHTİYACI YOK.

Ayrıca dilinizde tutmuş bir put gidiyor,moda oldu Atatürk'e put yakıştırması.Putum O putperestim var mı ?

Sitelerde Paylaş

Tabi ilgi görmez.Ermeni'ler artık küstü bize,güvenleri kalır mı.Yapılanlara rağmen yinede savaşmışlar toprakları için,ama sonuç ortada.Atatürk onları geri getirmek için çok uğraştı ama olmadı.

Ergenekon terör örgütüymüş.Artık ne kadar kolaylaştı terör örgütü yakıştırması,artistlere bak sen.

Terör estiriyor tabi,arabalara,çöp kutularına bombalar koyuyor,silahlı direniş yapıyor dağlarda ergenekonlular.Terör örgütü ergenekon diye sıfat tamlası mı olur hangi dünya terör örgütleri kapsamında değerlendiriyor bunu ? Tabi sallamasyon olduğu için bu ruhları nedense bir akp görüyor biz göremiyoruz.

Ben kansever değilim.Osmanlı'nın kim tarafından kurulduğu umrumda değil,Osmanoğulları,Selçukoğulları gibi Türk beylikleri milli benliklerini kaybetmişlerdir ve araplaşmışlardır.

Osmanlı bizim tarihimizde kara bir leke,ve bu lekeyi ortadan kaldırmak için reddedelim artık.

Ayrıca,kontrol etmek diye bir şey yok.Biz imparatorluk değiliz,Devlet halktır,halk devlettir.Ermeni'ler özgürdür.Eğer ülkenin başında olsaydım Doğu Anadolu'yu boşaltır,Ermeni'leri geri getirirdim.En azından uğraşırdım.

Bir insan anayurdundan kovuluyor,çok mu kolay bir şey ?

Yukarda ergenekon terör örgütü isim tamlamasının yanında olaya ironik bir yaklaşım getirmek için (!) işareti koydum zaten ama çakozlamamışsın herhalde.Herşeye siyah ya da beyaz diye bakıyorsun grinin tonlarını görmüyorsun hiç, Ermeniler küssün küsmesin kimin umrunda eğer onlar mermi sıkarsa bizde sıkarız, bizim mermimiz ve mermi sıkanımız daha fazla ve daha yetenekliyse bu olayın vebali bizim boynumuza yüklenemez olayın özeti bu, bak sen hem gelip arkadan vuracak hemde küsecek, seveyim böyle küskünlüğü.

Sitelerde Paylaş

Ermeni'ler Türk'leri arkadan vurmadı.Ermeni'ler Türk'lerle milli mücadele verdi.Osmanlı devletine karşı çıktılarsa onu bilemem,Bu herkesin hakkı,Türk'lerde karşı çıkmıştır.Osmanlı katil bir imparatorluktur.

Sitelerde Paylaş

Putum O putperestim var mı ?

Atatürkü tarlada karga taşladığı günlerden beri tanıyormuş gibi konuşuyorsun, insanlar gelişir Atatürkünde düşünceleri görüşleri weltanschauung u tabiri caizse zamanla yerine oturmuştur.Doğduğunda 6 ilkeyi kimse kulağına fısıldamamıştır eğer putlaştırırsan sağlıklı düşünemezsin.

Sitelerde Paylaş

Papa Eftim sapına kadar Gagavuz Türkdüdür ve Türk Orthodox Patrikhaneside ülkedeki ortotox nüfusu kontrol altında tutabilmek için yapılmış başarısız bir girişimdi malesef,

basarisiz deyil Atatürk yabanci misyoner ve kiliseleri vatandan söküp atmak icin ve bunlarin kiliselerini harebeye cevirmek icnin yapdigi bir taktikdir.

vaktinde bu yabanci kiliseleri Türk Orthodox Patrikhanesine verdi onlarda yok eti , bizim akp li papazlarda yine ihya etmek istiyor.

--------------------------

hacli öncü timleri ermeniler yapdiklari katliyamlarin hesabini daha vermeden hesapmi soruyor.

1826 iranda ruslarla beraber yapdiklari katliyamlar

1828 dogu anadaluda yapdiklari

ermeniler taskende kisrgizistanda ruslarin yardimi ile yapdiklari katliyamlar in hesabini daha vermediler

Sitelerde Paylaş

Orijinal Türklere lafim yok,sonrada Türklesenler daha cok bögürüyorlar...

Türk olmadığın belli kuyruk acınıda bir şekilde tatmin etmeye çalışıyorsun tabi sanada hak vermek gerek nerdeyse bir milenyum boyunca ataların Türk dominasyonun altında kalmış devletleşme ve bağımsızlık adına hiç bir icraatleri olmamış tepkilerin pek anormal değil.

Sitelerde Paylaş

basarisiz deyil Atatürk yabanci misyoner ve kiliseleri vatandan söküp atmak icin ve bunlarin kiliselerini harebeye cevirmek icnin yapdigi bir taktikdir.

vaktinde bu yabanci kiliseleri Türk Orthodox Patrikhanesine verdi onlarda yok eti , bizim akp li papazlarda yine ihya etmek istiyor.

--------------------------

hacli öncü timleri ermeniler yapdiklari katliyamlarin hesabini daha vermeden hesapmi soruyor.

1826 iranda ruslarla beraber yapdiklari katliyamlar

1828 dogu anadaluda yapdiklari

ermeniler taskende kisrgizistanda ruslarin yardimi ile yapdiklari katliyamlar in hesabini daha vermediler

Son dönemlerde pek üyesi olmadığı için öyle yazdım ama yazdıkların doğru olabilirler tabi.Bahsettiğin katliamlar konusunda pek bilgim yok ama enine boyuna araştırılıp masaya yatırılmaları lazım zira Ermeniler mazlum edebiyatının daniskasını yapıyor uzun zamandır.

Sitelerde Paylaş

Türk olmadığın belli kuyruk acınıda bir şekilde tatmin etmeye çalışıyorsun tabi sanada hak vermek gerek nerdeyse bir milenyum boyunca ataların Türk dominasyonun altında kalmış devletleşme ve bağımsızlık adına hiç bir icraatleri olmamış tepkilerin pek anormal değil.

Sorun Türk olup olmamak değil,Sorun böyle bir gruptan olmak.

Neyse.

ennazzam adlı işi gücü hristiyanlarla ermenilerle rumlarla olan şahsiyete yanıt vermeyi düşünmüyorum,arkadaş bu foruma mübarek ateistforum değil hristiyanforum diye geliyor sanki.

Sitelerde Paylaş

Adamlarin ülkesini sen isgal etmissin.Senin ki kurtulus savasi onlarin ki arkadan vurma.Yukarida ki iletinde uluslasma diye hersey mübah diyen sen degilmiydin...Onlarda uluslasmak istedi...

Neyi işgal etmişiz? Tam tersine Bizans'tan kıçlarını kurtardık. Biz olmasak hepsi Rum olacak, biz de "bir zamanlar Ermeniler vardı" diyecektik. Üstelik Moğol işgali ve sonrası döneminde yaptıkları hainlikler bile yeter.

Ne savaşı ya ? Osmanlı'nın kıçı kırık dünya savaşında toprak hırsı uğruna yaptığı savaşların ne anlamı var ?

Hangi toprak hırsı uğruna?

Buna katılmadı diye mi kovuldu ermeni kardeşlerimiz ?

Hayır, Ruslarla işbirliği yapıp, bizi arkadan vurup, sivillerimizi öldürüp, üstüne üstük bir de devlet kurdukları için.

Ama Kurtuluş savaşındaki ermeni sayısını okumadın galiba.ERMENİ'LER ASİL BİR HALKTIR,ÖYLE FAZLADAN TOPRAK HIRSI UĞRUNA GİDİP SAVAŞMAZ,AMA KENDİ TOPRAKLARI İÇİN SAVAŞMIŞ,HEMDE 1915'TE O KADAR ERMENİ'NİN SÜRGÜN OLMASINA RAĞMEN MUSTAFA KEMAL PAŞA'YA GÜVENİPTE SAVAŞMIŞ.

Ver bakalım Kurtuluş Savaşı'ndaki Ermeni sayısını. Bizimle savaşan belki birkaç kişi bulursun, bir de bize karşı savaşanların sayısını ver.

Ermeni'lere bu kadar yükleneceğize gidin osmanlının pisliklerini görün,Kurtuluş savaşında bizi asıl arkadan vuran halk belli.Osmanlı onları tehcir etseydi yemin ederim osmanlıya şükranlarım olurdu,ama osmanlıda akıl yok ki düşmanını seçemiyor.

Salak herif, diğerlerin yaptıkları Ermenilerin yaptığı hıyaneti ve pisliği engelliyor mu?

Biz falan diye konuşma.Osmanlı biz değildir.Osmanlı haddi olmayacak şekilde ermenilerini vatanında etmiştir,Atatürk Ermeni'leri vatanına döndürmek için çok uğraştı ama yapamadı.

Sallama.

Örneğin Türk Ortodoks Patrikhanesi atamızın isteğiyle Papa Eftim tarafından kurulmuştur.Atatürk Papa Eftim için '' Bir ordudan daha çok yararı oldu bu ülkeye '' demiştir.

Papa Eftim Türk'tü, Karaman Türk'ü. Yani senin soyun olan Rum veya Ermeni değil.

Ayrıca Ermeni vatan şehitlerine bakmak için;

http://www.tumgazeteler.com/?a=2644859

Sen bir de Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi'nde bize karşı savaşan ve ölen Ermeni sayısını ver de karşılaştıralım.

tarihinde ironman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www.biyotarih.com/?p=100

Fazla olmayabilir,Ama Ermeni'lerin osmanlıya savaşmaları son derece doğal,bizde savaştık.Ermeni'ler Türk'lere karşı savaşmadı.

Osmanlı katil imparatorluğundan bir çok millet bağımsızlığını kazanmıştır başta biz olmak üzere.

O kadar olaylara rağmen yinede Kurtuluş savaşında atamıza güvenen Ermeniler çıkmış ya.

Sizin gibi ırkçılar Ata'yı yıpratıyor işte.

Benim ermeni veya rum olmam ne değiştiricek ? Velev ki öyleyim.Ben Cumhuriyet'e bağlıyım,Kemalist'im,Atatürk'ün izindeyim.

Sokaklarda çıkıyorsunuz,terör örgütü kuranlara kardeşim diyorsunuz.

Ermeni'ler her zaman bizim dostumuz olmuştur,Komşularımız olmuştur,Ninelerine,Annene sor anlatsın sayın ironman.

Ermeni'lerin böyle şeylere maruz kalmasına çok üzülüyorum.

Ama beni sanırım özürcülerle karıştırdınız,Ermeni'lerden özür dilemek demek '' Katliamı biz yaptık '' demektir dolayısıyla Osmanlı'nın Türk olduğunu kabul etmek olur.

Ancak ben Ermeni'lerden özür dilemiyorum,onlar için üzülüyorum ve haklarını sonuna kadar savunurum,Ancak Yahudi'lerden nasıl özür dilemiyorsak Ermeni'lerdende dilememeliyiz.Çünkü biz yapmadık,Aynı soykırımlar Türk'lerede yapıldı,Türk'ler hayvan yerine bile konulmadı osmanlıda.

Osmanlı'yı anayasal olarak reddetmek gerekiyor.

Ayrıca Papa Eftim Türk olsun,ne olacak ki ? Sonuçta Ermeni'leri ve tüm Ortodoksları vatanseverlikte birleştirmeye çalışmış.

Sitelerde Paylaş

Dingil, aynı şeyi ne diye hala yazıyorsun?

Kimmiş bu silah arkadaşları olan Rum ve Ermeniler?

Allahın malı. Ermeniler Türklerle milli mücadele vermişmiş, yok daha neler! Hatta Yunanlılar da bizle birlikte milli mücadele verdi değil mi? Kazım Karabekir de Doğu Anadolu'da askerlerine kılıç kalkan oynatıyordu zaten.

Dangalak troll. Senin de işin gücün her fırsatta "Ermeni, Yunan bizim kardeşimiz" demek, Osmanlı'ya sövmek, Atatürk'ün soyunu Türk dışı her ırka bağlamak ve Türk'e sövmek değil mi?

Ayrıca senin kadar aptal, troll, embesil birini görmedim. Bir de Atatürkçüyüm bilmem ne diye geçiniyor. Şu forumda geçirdiğin zamanın yarısını okumaya versen böyle saçma sapan yazılar yazmazsın. Keşke Allah olsaydı da belanı verseydi. Millete iyi malzeme veriyorsun, sayende yazdıkların ve sana yazılanlarla neşem yerine geliyor. Koduğumun malı.

Hakaret ağırlıklı yazıyorsun.Ben Atatürk'ün ordusundaki Ermeni'lerden bahsetmiştim.

Ben hem nerede Türk'e sövmüşüm,bul getir.Ben kendi milletime sövmem.

Ben Türk'üm ve bunu sana kanıtlamaya ihtiyacım yok.

Sizin gibiler yüzünden böyle oluyor bu memleket,Ülkeyi gerçekten ırkçı yuvasına çeviriyorsanız.

Biz Rum'larla,Ermeni'lerle birlik olmalıyız,eski günleri bir kenara atmalıyız,bu ülke öyle kalkınır.

Benim ne Atatürkçü Ermeni ve Rum dostlarım olmuştu,ailemin olmuştu.

Daha geçen gün Yahudi bir komşumuzun Hamursuz bayramını kutladık,Kendisi sıkı bir Atatürkçü'dür.

Sen git hep her yerde bombalayan,terör yapan küçük çocukları öldüren Türk askerine kurşun atan halka kardeşim,onlar bizi hiç arkamızdan vurmadı biz kardeşiz de gel sonra bana Ermeni'lere kardeş dedim diye sataş.Ermeni'ler bunları yapmıyor.

Bulgar'lar,Ermeni'ler,Rum'lar,Çerkez'ler,Gagavuz'lar,Gürcü'ler.

Hepimiz birleşmeliyiz ki ülke kalkınsın !

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...