Jump to content

24 Nisan'da Ermenileri Anma

Recommended Posts

Genel olarak yazılanlara bir cevap vereceğim.

Dünyadaki tek soykırım Ermenilere yapılan değil. Dünyanın en büyük soykırımını ABD yapmıştır. Kızılderilileri neredeyse tamamen temizlemişlerdir. Savaşlar ile, göçler ile. Kızılderililerde özellikle hastalıklar yaydıkları bilinmektedir.

Fakat Türkiye ile ABD arasında şöyle bir fark var ki. ABD'de bu konu rahatça konuşulabiliyor. Haklarında "Amerikalılığa hakareten dava" açılmıyor. Bunu dile getirenler öldürülmüyor, tehdit edilmiyor. ABD'nin neredeyse her şehrinde Kızılderililere yapılanlar hakkında müzeler vardır. Bir sürü kitap, belgesel sürekli yayınlanıyor. Hem federal, hem eyalet hükümetleri kızılderililerden defalarca özür dilemiştir. Var olan kızılderili kabilelerine kendi topraklarında hakimiyet hakkı verilmiştir. Kızılderililer çoğu yasa ve vergiden muaf tutulmuştur. Federal hükümet kızılderili kabilelere tazminat ödedi.

Almanya milyonlarca Yahudi öldürdü. Almanya bunu kabul etti, gerçi etmek zorundaydı çünkü sonrasında toprakları işgal edildi. Almanya'da soykırımı reddetmek yasak, Hitler ve Nazi sempatisi beslemek yasak. Faşizmin tekrar canlanmaması için her türlü yasa ile önlem alıyorlar. Sürekli bu konuda eğitim veriyorlar. Almanya'nın her yerinde müzeler var bu olaylar ile ilgili. Almanya ayrıca soykırım mağdurlarına ödenmek üzere İsrail'e ve Dünya Yahudi Kongresi'ne milyarlarca mark tazminat ödemiştir.

Biz ise ne yapıyoruz? Hiç. Hiçbir şey. Okul kitaplarımızda Ermenilere ne olduğunu öğrenmiyoruz. Bu konuda konuşanlar mahkemelik oluyor, can güvenlikleri tehlikeye giriyor. Anadolu'dan bütün Ermeni mirası silinmiş. Ermeni kiliselier yıkık dökük, kaderine terk edilmiş. Ermenilere ait hiçbir şey bırakılmamış. Şimdi nasıl Ermeni sevsin bizi? Neden sevsin?

13 milyonluk Anadolu'da 1,5 milyon Ermeni vardı. 75 milyonluk Türkiye'de 70 bin Ermeni kalmış. Yani bu soykırım değilse nedir? Ne denir buna?

Arkadaşım konu hiçbir benzerlik taşımıyor... Hukuki olarak hiç haketmediğimiz tazminatlarla karşılaşabiliriz... Diasporanın tüm derdi bu... Bu kadar saf olmayın, liboşların dolduruşuna gelmeyin... Tazminatı sen ve torunların öderken bu liboş arkadaşlar Paris'te keyif çatıyor olur... Aklınızı başınıza alın...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet budur ve konu da bu..."Soykırım" hukuki ve yaptırımı olan bir ifadedir ve her cahilin bilip bilmeden ağzına almaması gereken bir kelimedir... Ortada Rus ve Ortodoks destekli Ermeni toplumu ile o zamanın Hamidiye alayları arasında geçmiş karşılıklı bir takım kötü olaylar olabilir ve olmuştur da ama bu olaylar tüm tarihi belgelerin de gösterdiği gibi bir soykırım olarak tanımlanamaz... Ermeni göçünde aynı zamanda Ermenilerin korunması da amaçlanmıştır... Nakil sırasında idam edilen Türk askerleri ve bürokratları var... Böyle soykırım olmaz...

Böyle soykırım olmaz. Böyle buyurdu zerdüşt.

Ben yukarıda da söyledim. Bu ülkede birilerini göçe zorlamak, onların evlerini, mallarını gaspetmek çok doğal, kabul edilebilir bir şey olarak görülüyor. Düşünsenize hayatınız boyunca çalışmışsınız, çabalamışsınız. Bir aile kurmuşsunuz. Bir eviniz olmuş. Çevreniz, dostlarınız var. Birileri sizi zorla evinizden alıp çöllere yolluyor. Çok doğal bir şey ya. Kadın, çoluk, çocuk göndeririz. Şu ülkeden 2 milyona yakın Ermeni kaybolmuş. Ne olacak canım? Gönderilirler işte.

Hayır anlamadığım nokta şu. Bu Osmanlı sevgisi neden? Bir ateist neden Osmanlı'ya bağlıdır bu kadar. Osmanlı Türk halkını zerre düşünmeyen, saltanatını ve şanını korumaya çalışan bir iktidardı. Sarıkamış'ta Türklere de yaptıkları ortada. Türk halkını nasıl kendi saltanatına ortak olmasın diye siyasetten ve ekonomiden uzak tuttuğu ortada. 1. Dünya Savaşı'na Osmanlı topraklarını korumak için mi girdi? Hayır. Balkanları tekrar alabilmek için girdi. Açgözlülüğü yüzünden girdi. Britanya, Fransa, Rusya Osmanlı'ya savaş ilan etmediği halde Osmanlı kendisi Almanlarla anlaşıp savaş ilen etti. O açgözlülüğü için de Türkleri ölüme yolladı.

Ama ateist Türkler bile Osmanlı ile övünmeyi, böbürlenmeyi severler. O yüzden Osmanlı'ya toz konduramazlar. Halbuki Türkler de Osmanlı'nın kurbanıdır. Şu benliğimizden Osmanlı kimliğini bir atabilsek, herşeyi çok daha net görürüz.

Sitelerde Paylaş

ermenilerin süriyeye kendi rizalari ile gitiler

evet gercek olan bu kendileri giti hata türkler nereye ve niye gidiyorlar diye üzüldüler

peki niye gitiler

Isa o topraklara Geri gelcek diye inaniyorlardi Isa geri gelip tanrinin kraligini kuracakti

bu saftrik ermenilerde kalktilar gitiler cöle ama hesap pazara uymadi

Isa gelmedi bunlarda toplu intihar etiler tanri isa gibi intihar yolunu sectiler .

bizlerde kalkmisiz niye neden diye polisiye oynuyoruz

asil vatikan özür dilemeli ermenilerden )))))))))

ama bu vatikan önüne geleni ......

En-Nazzam seni kim kandırmış böyle?

Kendi isteklerinle Suriye'ye gitmediler hükümet tarafından oraya nakil edildiler.

Eğer karşı iddian varsa delil göster.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Konuda Türkiye'de vergi veren iller sıralamasına değinmişken kaçak elektrik tüketimi en çok iller sıralamasına da değinelim.

Candaş Tolga Işık

İçimizdeki enayi

16 Şubat 2010

Kaçak elektrik tüketimine göre ilk 5 il:

Mardin: Yüzde 72,66

Şırnak: Yüzde 70,87 Batman: Yüzde 66,54

Diyarbakır: Yüzde 65,44

Hakkâri: Yüzde 64,36

Kaçak elektriğin hazineye faturası yaklaşık 2 buçuk milyar TL!

Bu rakam 2009 cari açığının (13 milyar 854 TL) yüzde 18’i!

Kaçak elektrik doğu ve güneydoğuda hiç de sandığınız gibi fakir-fukaranın garip-gurebanın son çaresi değil!

Aksine artık lüks tüketime hizmet ediyor…

İki ay önce bölgedeydim…

Yemekler elektrikle pişiriliyor, su elektrikle ısıtılıyor.

Köy evlerinde her türlü elektrikli ev aleti mevcut: Mutfak robotu, yoğurt yapma makinesi, yumurta kaynatma makinesi, vs…

Köy yerinde klimalı ev olur mu?

Bazı köylerde klimasız ev yok!

Yazın soğuk kışın sıcak!

Kaçak elektrik sağ olsun!

Valiliklerdeki ceza tutanaklarında ne icatlar var bir bilseniz: Kuyuya sistem kurup, kuyu suyunu sürekli sıcak tutanlar…

Duvarların içine rezistans döşeterek, evini duvardan ısıtanlar…

Kaçak elektrik sağ olsun!

Lice’de bir köyde kendi gözlerimle gördüğüm bir ahırı anlatayım size…

Bildiğiniz ahır: içinde hayvanlar var…

Ahırın tavanında bir somya (demir yatak)

… Somyaya mahalledeki direkten kaçak elektrik çekilmiş…

Somya olmuş elektrik sobası!

Ne işe yarıyor?

Kışın hayvanlar üşümesin diye ahırı ısıtıyor!

Kim fakir-fukara kim garip-gureba onu takdirinize bırakıyorum…Ama “enayi” kim merak ediyorsanız onu söyleyeyim:

Elektrik faturasına yüzde 16 vergi ödeyip…

“Doğalgaz faturasını düşüreceğim” diye gece buz gibi evde yorgana sarılıp yatan…

Sonra da çoluk çocuk zatürre olup hastane kapılarında sürünen vatandaş!

Hem de ne enayi!

Sitelerde Paylaş

Böyle soykırım olmaz. Böyle buyurdu zerdüşt.

Ben yukarıda da söyledim. Bu ülkede birilerini göçe zorlamak, onların evlerini, mallarını gaspetmek çok doğal, kabul edilebilir bir şey olarak görülüyor. Düşünsenize hayatınız boyunca çalışmışsınız, çabalamışsınız. Bir aile kurmuşsunuz. Bir eviniz olmuş. Çevreniz, dostlarınız var. Birileri sizi zorla evinizden alıp çöllere yolluyor. Çok doğal bir şey ya. Kadın, çoluk, çocuk göndeririz. Şu ülkeden 2 milyona yakın Ermeni kaybolmuş. Ne olacak canım? Gönderilirler işte.

Hayır anlamadığım nokta şu. Bu Osmanlı sevgisi neden? Bir ateist neden Osmanlı'ya bağlıdır bu kadar. Osmanlı Türk halkını zerre düşünmeyen, saltanatını ve şanını korumaya çalışan bir iktidardı. Sarıkamış'ta Türklere de yaptıkları ortada. Türk halkını nasıl kendi saltanatına ortak olmasın diye siyasetten ve ekonomiden uzak tuttuğu ortada. 1. Dünya Savaşı'na Osmanlı topraklarını korumak için mi girdi? Hayır. Balkanları tekrar alabilmek için girdi. Açgözlülüğü yüzünden girdi. Britanya, Fransa, Rusya Osmanlı'ya savaş ilan etmediği halde Osmanlı kendisi Almanlarla anlaşıp savaş ilen etti. O açgözlülüğü için de Türkleri ölüme yolladı.

Ama ateist Türkler bile Osmanlı ile övünmeyi, böbürlenmeyi severler. O yüzden Osmanlı'ya toz konduramazlar. Halbuki Türkler de Osmanlı'nın kurbanıdır. Şu benliğimizden Osmanlı kimliğini bir atabilsek, herşeyi çok daha net görürüz.

Anlama özrün var sanırım... O devirle bugünü karıştırma... Bu durumu normal falan gören yok... Ama 1915 şartlarında yaşayan bir müslüman köylü olsaydın belki de farklı düşünürdün... Ananı babanı camiye doldurup yaksalar belki de farklı bir insan olurdun... Dediğim gibi "soykırım" hukuki bir ifade... Durup düşünülmeden cahilce kullanılacak bir liboş ifadesi değil...

"Tehcir normal bir olaydır" diyen elbette yok, ama her devrin şartları farklı.. Osmanlı o zamanda İngiliz mahkemelerinden bile beraat almıştır...

Eğer ne dediğimi hala anlamıyorsan, altında başka şeyler aramak gerektiğini düşüneceğim...İki millet de birbirine verdiği zararlar için özür diler ve karşılıklı tazminat talepleri olmadığını açıklarlar ve iş biter... Sırplar tanınmış ve mahkum olmuş bir soykırıma bile aynısını yaptılar oldu bak...

Ben 24 Nisan'da, camilere doldurulup yakılan 513.000 eski müslüman vatandaşlarımızın da anılması gerektiğini düşünüyorum... Karşılıklı analım ölülerimizi, ne dersin?..

Sitelerde Paylaş

Anlama özrün var sanırım... O devirle bugünü karıştırma... Bu durumu normal falan gören yok... Ama 1915 şartlarında yaşayan bir müslüman köylü olsaydın belki de farklı düşünürdün... Ananı babanı camiye doldurup yaksalar belki de farklı bir insan olurdun... Dediğim gibi "soykırım" hukuki bir ifade... Durup düşünülmeden cahilce kullanılacak bir liboş ifadesi değil...

"Tehcir normal bir olaydır" diyen elbette yok, ama her devrin şartları farklı.. Osmanlı o zamanda İngiliz mahkemelerinden bile beraat almıştır...

Eğer ne dediğimi hala anlamıyorsan, altında başka şeyler aramak gerektiğini düşüneceğim...İki millet de birbirine verdiği zararlar için özür diler ve karşılıklı tazminat talepleri olmadığını açıklarlar ve iş biter... Sırplar tanınmış ve mahkum olmuş bir soykırıma bile aynısını yaptılar oldu bak...

Ben 24 Nisan'da, camilere doldurulup yakılan 513.000 eski müslüman vatandaşlarımızın da anılması gerektiğini düşünüyorum... Karşılıklı analım ölülerimizi, ne dersin?..

Elbette senden şurada 13 sayfa yapılmış tartışmanın hepsini okumanı beklemiyorum. Bunlar soruldu ve cevabını verdim.

Anadolu'nun nüfusu o dönemde 13 milyon civarındaydı. Ermeni nüfusu ise 1.5-2 milyon arasındaydı. Bu nüfus sayımını yapan Osmanlı.

Şu anda Türkiye'nin nüfusu 75 milyon. Ermeni sayısı ise 70 bin.

Olayın karşılıklı ve orantılı olmadığı ortada.

Bu ülkede müslümanlar sürekli ağıt yakılıyor. Durmadan müslüman ağıdı dinliyoruz zaten. Şu palavrayı bırakalım artık. Filistin'de 3 kişi ölüyor. Burada ağıtlar. Çin'de olay çıkıyor anında yaygara. Ermeniler yüzbinlerce insan kaybetmiş, kendi acılarını anlatıyor. Onlara kabadayılık. Yahu farklı bir Türkiye'de mi yaşıyoruz biz. Sanki Ermenileri ananlar milyonlar da müslümanlar ile kimse ilgilenmiyor.

Sitelerde Paylaş

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=37152

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=2010+e%C5%9Fek+soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1

Bu iki sayfayı görünce değinmeden edemedim;hepimizi Ermeni soykırımına ilaveten,"2010 eşek soykırımı"nı da tanımaya ve mümkünse anmaya davet ediyorum...Tarihten kaçılmaz,bu bir realitedir! Ve Türkler yaptıklarıyla yüzleşmelidir!

Sitelerde Paylaş

Elbette senden şurada 13 sayfa yapılmış tartışmanın hepsini okumanı beklemiyorum. Bunlar soruldu ve cevabını verdim.

Anadolu'nun nüfusu o dönemde 13 milyon civarındaydı. Ermeni nüfusu ise 1.5-2 milyon arasındaydı. Bu nüfus sayımını yapan Osmanlı.

Şu anda Türkiye'nin nüfusu 75 milyon. Ermeni sayısı ise 70 bin.

Olayın karşılıklı ve orantılı olmadığı ortada.

Bu ülkede müslümanlar sürekli ağıt yakılıyor. Durmadan müslüman ağıdı dinliyoruz zaten. Şu palavrayı bırakalım artık. Filistin'de 3 kişi ölüyor. Burada ağıtlar. Çin'de olay çıkıyor anında yaygara. Ermeniler yüzbinlerce insan kaybetmiş, kendi acılarını anlatıyor. Onlara kabadayılık. Yahu farklı bir Türkiye'de mi yaşıyoruz biz. Sanki Ermenileri ananlar milyonlar da müslümanlar ile kimse ilgilenmiyor.

İstediğin ne? Ne yaparsak mutlu olursun?...

Sitelerde Paylaş

İstediğin ne? Ne yaparsak mutlu olursun?...

1- Soykırım Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmalı. Okullarda öğretilmeli.

2- Evleri gasp edilen Ermenilerin çocuklarına ya da Almanya'nın İsrail'e ödediğine benzer şekilde Ermenistan'a tazminat ödenmeli.

3- Eski topraklarına, evlerine dönmek isteyen Ermenilere Türkiye vatandaşlığı verilmeli.

Adaleti sağlayacak durum budur. Ama şu andaki feci duyarsız durumumuzda birincisi bile beni mutlu etmeye yeter.

Sitelerde Paylaş

2- Evleri gasp edilen Ermenilerin çocuklarına ya da Almanya'nın İsrail'e ödediğine benzer şekilde Ermenistan'a tazminat ödenmeli.

3- Eski topraklarına, evlerine dönmek isteyen Ermenilere Türkiye vatandaşlığı verilmeli.

Adaleti sağlayacak durum budur. Ama şu andaki feci duyarsız durumumuzda birincisi bile beni mutlu etmeye yeter.

Çok hoş... Haydi oradan arkadaşım... Yakılan 513.000 canın bedeli önce bize ödensin bakalım... Erzurum'un neresini kazsan müslüman toplu mezarlığı çıkıyor.. Ermenistan elçisi gibi arkadaş maaşallah... :angry:

Ortada bir "soykırım" falan da yok... Savaş sonrası geri dönmek isteyen herkes de geri dönebilmiştir zaten... Osmanlı toprağı olan ve elimizden alınan Avrupa için de bize tazminat ödensin... Toprağımızı alan Yunanlılar da Selanik'in, Osmanlı vakıf arazisi olan Kıbrıs'ın tazminatını falan da ödesin o zaman... Bu işlerde kimin gücü kime yetersedir arkadaşım.. Öyle istemeyle olmaz, gel al bakalım alabilirsen...

Tüm tarihimizin tazminatını ödeyelim sana istersen... Amerikalılar kime ödeyecek, Kızılderililere mi veya Brezilyalılar Azteklere mi?...

Sitelerde Paylaş

Hey Unholy,

samimiyetsizligin pacalarindan siziyor. igrendim sahsen senden. kusura bakma. 2milyon ermeniden 75 bin kalmis, hayatimda gorduğum en sacma delil sunma olayi. bro, herkesi kendin gibi salak sanma. Sinirlarimiz da ayni kalmis gibi konusuyorsun. igrendim senden. iigggkk bogghhkk.

Sitelerde Paylaş

Çok hoş... Haydi oradan arkadaşım... Yakılan 513.000 canın bedeli önce bize ödensin bakalım... Erzurum'un neresini kazsan müslüman toplu mezarlığı çıkıyor.. Ermenistan elçisi gibi arkadaş maaşallah... :angry:

Ortada bir "soykırım" falan da yok... Savaş sonrası geri dönmek isteyen herkes de geri dönebilmiştir zaten... Osmanlı toprağı olan ve elimizden alınan Avrupa için de bize tazminat ödensin... Toprağımızı alan Yunanlılar da Selanik'in, Osmanlı vakıf arazisi olan Kıbrıs'ın tazminatını falan da ödesin o zaman... Bu işlerde kimin gücü kime yetersedir arkadaşım.. Öyle istemeyle olmaz, gel al bakalım alabilirsen...

Tüm tarihimizin tazminatını ödeyelim sana istersen... Amerikalılar kime ödeyecek, Kızılderililere mi veya Brezilyalılar Azteklere mi?...

İyi tamam. Ödemeyelim. Bilmiyorum aslında sen ateist misin? Emin olamıyorum çünkü saltanatçı ateist Türkiye'de çoktur. Bir gün müslümanlar ateist kafir avına çıktığı zaman kimin kime gücü yetiyor çok iyi görürsün. Al işte elinde %99'u müslüman Türkiye. Çok hoş değil mi?

Yukarıda uzun tartışmalarda Kızılderili soykırımlarından bahsettim. ABD'nin bu konuyu nasıl ele aldığını anlattım. Orada bu soykırımı gündeme getirenler hakkında "Amerikalılığa hakaretten" dava açılmıyor. Ölüm tehditi almıyorlar. Adamların her yerde müzeleri var. Konu hakkında sayısız kitap, belgesel hazırlanıyor sürekli. Federal hükümet kaç kere özür diledi. Kızılderililer bazı yasalardan ve vergilerden muaf tutuluyor. Hala kabile şeklinde yaşayan Kızılderililere tazminat ödendi.

Sen herkesi Türkiye gibi mi sandın? Öyle birilerinin malının üzerine konayım, unutulsun gitsin.

Sitelerde Paylaş

İyi tamam. Ödemeyelim. Bilmiyorum aslında sen ateist misin? Emin olamıyorum çünkü saltanatçı ateist Türkiye'de çoktur. Bir gün müslümanlar ateist kafir avına çıktığı zaman kimin kime gücü yetiyor çok iyi görürsün. Al işte elinde %99'u müslüman Türkiye. Çok hoş değil mi?

Yukarıda uzun tartışmalarda Kızılderili soykırımlarından bahsettim. ABD'nin bu konuyu nasıl ele aldığını anlattım. Orada bu soykırımı gündeme getirenler hakkında "Amerikalılığa hakaretten" dava açılmıyor. Ölüm tehditi almıyorlar. Adamların her yerde müzeleri var. Konu hakkında sayısız kitap, belgesel hazırlanıyor sürekli. Federal hükümet kaç kere özür diledi. Kızılderililer bazı yasalardan ve vergilerden muaf tutuluyor. Hala kabile şeklinde yaşayan Kızılderililere tazminat ödendi.

Sen herkesi Türkiye gibi mi sandın? Öyle birilerinin malının üzerine konayım, unutulsun gitsin.

Evet ateistim ama asla vatan haini değilim...

Sitelerde Paylaş

Neyi tartışıyonuz Marcos çözüm yöntemini buldu Araratı Ermenistan Devletine tazminat olarak vereceğiz tek şartla Ermeni diasporası Ararata yerleşecek.

--söyledik bu olayı tartışmak fayda getirmez diye kimseyi dinletemedik ---

Sitelerde Paylaş

Evet ateistim ama asla vatan haini değilim...

Ben vatan haini değilim. Sen de değilsin. Fakat Türkiye'nin geleceği açısından iyi olan hakkında görüşlerimiz farklı. Bu Ermeni katliamlarını yapanlar cezalandırılmadı. Kınanmadı. Onların zihniyeti babadan oğula geçti bu toplumda. Almanya'daki gibi önü kesilmedi. O yüzden bu ülkede hala insanlar lince uğruyor, ifade özgürlüğü ayaklar altında. Ogün Samast gibi bir tip Hrant Dink'i tek düşünceleri için öldürüp mahkeme salonlarında sırıtıyor. Turan Dursun'u öldürenler de, Aziz Nesin'i yakmaya çalışanlar da aynı zihniyetin ürünüydü.

21. yüzyıla geldik. Hala pek çok özgürlüğe kavuşabilmiş değiliz. Hala inkar ile yaşıyoruz. Bu ülkede bir soykırım gerçekleşti. Bu ülkeden Ermeniler adeta buharlaştı. Bunu herkes fark ediyor ama devlet ve milliyetçiler insanları korkutuyor. Tabulaştırmaya çalışıyor. Sen de vatan haini diyerek zaten onu yapıyorsun. Kabul edince ne olacak? Dünyanın sonu mu? Bu olay kabul görmeye başlayınca bu ülkede çok şey değişecek.

İster inan, ister inanma. Ben Türkiye'nin geleceğini düşünüyorum. İyiliğini düşünüyorum. Kendisine, gerçeğe saygısı olmayan bir toplum, işte günümüz Türk toplumu gibi oluyor.

Sitelerde Paylaş

Ben vatan haini değilim. Sen de değilsin. Fakat Türkiye'nin geleceği açısından iyi olan hakkında görüşlerimiz farklı. Bu Ermeni katliamlarını yapanlar cezalandırılmadı. Kınanmadı. Onların zihniyeti babadan oğula geçti bu toplumda. Almanya'daki gibi önü kesilmedi. O yüzden bu ülkede hala insanlar lince uğruyor, ifade özgürlüğü ayaklar altında. Ogün Samast gibi bir tip Hrant Dink'i tek düşünceleri için öldürüp mahkeme salonlarında sırıtıyor. Turan Dursun'u öldürenler de, Aziz Nesin'i yakmaya çalışanlar da aynı zihniyetin ürünüydü.

21. yüzyıla geldik. Hala pek çok özgürlüğe kavuşabilmiş değiliz. Hala inkar ile yaşıyoruz. Bu ülkede bir soykırım gerçekleşti. Bu ülkeden Ermeniler adeta buharlaştı. Bunu herkes fark ediyor ama devlet ve milliyetçiler insanları korkutuyor. Tabulaştırmaya çalışıyor. Sen de vatan haini diyerek zaten onu yapıyorsun. Kabul edince ne olacak? Dünyanın sonu mu? Bu olay kabul görmeye başlayınca bu ülkede çok şey değişecek.

İster inan, ister inanma. Ben Türkiye'nin geleceğini düşünüyorum. İyiliğini düşünüyorum. Kendisine, gerçeğe saygısı olmayan bir toplum, işte günümüz Türk toplumu gibi oluyor.

Bu olayın bu ülkenin geleceği veya özgürlükleri ile hiç alakası yok... Sadece karşına haksız bir maddi fatura çıkacak o kadar... Bu kadar saf olma, liboş dolduruşuna gelme... "Dedenizin hesabı" diye tarihin sömürgeci kurnazlarınca önüne konulmaya çalışılan faturaya "he" deme...

Sitelerde Paylaş

Bu olayın bu ülkenin geleceği veya özgürlükleri ile hiç alakası yok... Sadece karşına haksız bir maddi fatura çıkacak o kadar... Bu kadar saf olma, liboş dolduruşuna gelme... "Dedenizin hesabı" diye tarihin sömürgeci kurnazlarınca önüne konulmaya çalışılan faturaya "he" deme...

Aslında şu açıdan bakarsak. Eğer tazminat ödediğimiz Ermenileri Türkiye vatandaşı yaparsak ve buraya yerleştirirsek, Türkiye'nin hiçbir maddi kaybı olmayacağını düşünmüş müydünüz?

Sitelerde Paylaş

Bunlar insancıl yaklaşımlar ve çözüm yolları diyelim ama, tarihte benzeri var mı?

Nazi'ler dışında benzeri var mı?

Nazı'ler için bile benzeri var diyemeyiz. Çünkü Almanya harbi kaybetti ve kayıtsız şartsız teslim oldu.

Yahudilere jenosit yapan Nazi'ler iyi bir örnek değil.

TC birinci dünya savaşını kaybetmedi. Daha ortalıklarda bile yoktu. Osmanlı kaybetti, parçalanıp yok oldu.

Onun enkazından yeni ve çağdaş bir Türkiye çıktı.

Bu ülkenin Ermeni soykırımı ile hiç alakası yok.

Tarihde bu gibi katliamların örneği çok. Yüzlerce, belki binlerce..

Biz bile son yıllara birkaçına şahitlik ettik.

Rwanda, Bosna gbi.

Dünya ne yaptı?

Hiç bir şey..

Ne yapabilirdi? Çok şeyler yapılabilirdi.

Önce Ermeni soykırımıın olduğunu kanıtlayacaksın.

Sonra suçluları bulacaksın.

Katledilenleri bulacaksın.

Onların malını geri vereceksin...

Geride kalan çocuklarına tazminat vereceksin...

Türkiye'ye gelmelerini ve mallarına (ev ve arazilerine) sahip olanların elinden onları almalarını sağlayacaksın.

Bunları yapabilir miyiz?

ABD kızılderili sorununu nasıl çözdü?

Onlara yarı özgür bağımsızlık vererek. Reservation lar kurdu ve onlar orada sefil bir yaşam sürdürüyorlar.

Bütün geleneklerinden arındırıldılar.. Çoğu alkolik ve sicilli..

Ermenilerin önündeki en büyük engel soykrımı kanıtlamalarıdır.

Daha onu yapamadılar.

Olay politikleştirildi.

Politikleştirilen her olay gerçeklerden uzaklaşır. Efsaneleşir.

Ermeni soykırım efsaneleşti.

Bundan da Ermeniler sorumlu.. Efsaneleştirenler onlar.

Sitelerde Paylaş

Ben balkan asıllıyım... Osmanlının balkanlardan nasıl kovulduğunu, mal mülklerini oralarda nasıl bıraktıklarını en az benim kadar biliyor olmalısın... Bu işlerin sonu yok arkadaşım... Herkes birbirine tazminat ödesin o zaman... Ben Yunanlıdan veya Macardan niye tazminat almıyorum... Bu işin ucu neresi?..

Kıbrıs harekatı olmasaydı şimdi Rumlar Türklere tazminat mı ödeyecekti sanıyorsun?... Üstüne bir bardak soğuk su içecektin o kadar...

Dogmalardan kendimizi ve ülkemizi kurtarırız, nükleer silahımızı yaparız, gerçek bir dünya gücü oluruz, ülkemizin gerçekten güvenliğini sağlarız, oturduğumuz yerde oturur sonra dünya ile ticaretimizi yaparız... Bu zamandan sonra olacak olan budur...

Sitelerde Paylaş

Ermeni soykırımı aslında Etyen Mahçupyan'ın bile itiraf edebildiği gibi,en kaba tabiriyle bir "boğazlaşma"aslında.Zorunlu göç kaynaklı bu boğazlaşmada Türkler cok daha fazla sayıda olduğundan daha çok ermeni ölmüş doğal olarak.

Bu tehcirin soykırım olduğunu söyleyen Türk Tarihçilerinin iddiaları tehcirin aslında çok daha önceden belirlenmiş bir plan olduğu yönünde.Ama bana pek inandırıcı gelmiyor.

Aslında son dönemlerde ortaya çıkan kürt,ermeni vs.sorunlara şaşırmamak lazım.

Küreselleşme süreci içerisindeyiz.Bu süreçte ulus devletler zayıflıyor ve daha az inandırıcı ve daha az güçlü olmaya başlıyor.Bunun kaçınılmaz sonucu olarakta ulusal kimlik,saldırgan ırkçılık tarafından yönlendirilen çok tehlikeli bir biçime dönüşüyor.

Çünkü küreselleşme malesef bölgesel farklılıkları azaltmamakta,aksine arttırmaktadır.

Kültürler arasında eşitsiz bir biçimde karşı karşıya geliş,istikrarsızlık ve bunalım,eski yapılara tehdit oluşturuyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...