Jump to content

Fil Olayı

Recommended Posts

selam

iletilerinizi okudum ancak açıklayamadığınız noktalarda var

mesela

allah kabenin kökünün ebrehe tarafından kazınmasını hac ibadetinin devamı için için engelledi derken sanki ebrehe bu icraayı gerçekleştirseydi bir daha hac için mekke ve kabenin adı bilinmeyecekti gibi bir anlatım ortaya çıkmakta.

razide sizin gibi bir anlam yüklemiş açıklama getirmeye çalışmış

ancak ıskaladığınız nokta insanlığa 124,000 adet peygamber gönderip dinini tebliğ eden allah mekkedeki kabe yok edilse idi bir daha insanlığa burayı hac merkezi olarak tanıtamazmıydı?

Bakın işte bana göre bu mantık değil.

Bunu şöyle göstermeye çalışayım. Diyelim söylediğiniz gibi Ebrehe Kabe'yi yıksa ve bir süre hac ibadeti onun istediği şehirde yapılsaydı ve sonra Muhammed peygamber çıkıp Kabe'yi tekrar inşa ederek ve yapacağı mücadele ile hac ibadeti için tekrar Mekke'yi merkez yapsaydı bu sefer bu mantık şunu sormayacak mıydı?

"Bu nasıl bir tanrı ki, kutsal evini koruyamıyor, yıkılmasına razı oluyor ve yıllarca hac ibadeti başka bir şehirde yapılıyor. O tanrı muhammed eliyle kabeyi tekrar onaracağına ebrehenin ordusuna bir güzellik yapsaydı ya"

Şimdi sizin farzettiğiniz duruma göre bu soru ne kadar mantıklıysa, olmuş olay sonrasında sorduğunuz ve ıskaladığımızı düşündüğünüz soru da ancak o kadar mantıklı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Garodi,

Peki netice ne? Ne demeye çalışıyor, neyi savunuyorsun sen onu söyle...

Burada tartışma yerine polemik yapacak, boş laflarla forumu meşgul edeceksen hiç zahmet etme... Ya başlığın özüne gelip tartışmayı doğru yönde sürdür, yahut daha fazla kafa ütülemeden başka başlıklara yönel. Ama yönel derken lafımızı polemiklerine oralarda devam et anlamında alma... Çünkü gördüğüm kadarıyla senin amacın tartışmak değil, forum yazarlarından birini alenen taciz etme... Bu görülmüyor, dikkatlerden kaçıyor sanma...

Sitelerde Paylaş

Garodi,

Peki netice ne? Ne demeye çalışıyor, neyi savunuyorsun sen onu söyle...

Bana göre Ebrehe ve ordusuna ilahi iradenin neden müdahale ettiğini açıklıyorum, kendimce.

Okumuyor musunuz yazılanları.

Bana göre Ebrehe Kabe'yi yok etmek ve hac ritüelini kendi mabedine yönlendirmek iradesi sebebiyle cezalandırıldı.

Sitelerde Paylaş

Bana göre Ebrehe ve ordusuna ilahi iradenin neden müdahale ettiğini açıklıyorum, kendimce.

Okumuyor musunuz yazılanları.

Bana göre Ebrehe Kabe'yi yok etmek ve hac ritüelini kendi mabedine yönlendirmek iradesi sebebiyle cezalandırıldı.

Yazılarının tamamını okumuyorum. Senin polemik dolu onca yazını, içinden bir kaç cümle yakalayayım diye zaman harcamayı tercih etmiyorum. Ama konuya yönelir, fikrini belirtirsen belki okur ve belki cevap bile yazmaya çalışırım...

1/ Ebrehe isimli kişi gerçekmidir, yoksa masal kahramanımıdır. Yani Tarih bu kişiyi biliyor ve kayılarında söz ediyor mu?

2/ Su olmadan yaşayamayan, suya pek çok hayvandan daha fazla bağımlı olan filler çöl ikliminde yaşatılabilir ve onlardan bir ordu kurulabilir mi?

Daha sürüyle soru var ama önce bunların cevabını alalım.

Sitelerde Paylaş

Bakın işte bana göre bu mantık değil.

Bunu şöyle göstermeye çalışayım. Diyelim söylediğiniz gibi Ebrehe Kabe'yi yıksa ve bir süre hac ibadeti onun istediği şehirde yapılsaydı ve sonra Muhammed peygamber çıkıp Kabe'yi tekrar inşa ederek ve yapacağı mücadele ile hac ibadeti için tekrar Mekke'yi merkez yapsaydı bu sefer bu mantık şunu sormayacak mıydı?

"Bu nasıl bir tanrı ki, kutsal evini koruyamıyor, yıkılmasına razı oluyor ve yıllarca hac ibadeti başka bir şehirde yapılıyor. O tanrı muhammed eliyle kabeyi tekrar onaracağına ebrehenin ordusuna bir güzellik yapsaydı ya"

Şimdi sizin farzettiğiniz duruma göre bu soru ne kadar mantıklıysa, olmuş olay sonrasında sorduğunuz ve ıskaladığımızı düşündüğünüz soru da ancak o kadar mantıklı.

sevgili garodi

allahın kabeyi yıktırmamasını yukarıdaki nedene bağlamakla beraber aynı allahın 3 büyük şeriat kitabını neden korumadığınıda açıklamanız mantıklı sonuca bağlamanız gerekli değilmi?

allah evinin yıkılmasına razı olmuyor tanrısallığı muhakeme edilecek bu nasıl tanrı denilecek!

lakin aynı allah 1000 lerce peygamberi öldürülürken kitapları değiştirilirken bu muhakemeyi hiç düşünmedimi endişe etmedimi?

çünkü aynı bilinç (İNSAN) bu konudada allaha "bu nasıl tanrı 1000'lerce ELÇİSİ öldürülürken kitapları(ilahi vahy) değiştirilip tarumar edilirken nerede idi bu nasıl tanrı diye sormazmı?

kabeden yola çıkarsak allahın kabeye gösterdiği özeni elçilerine ve kitaplarına göstermemesini mantık noktasında nasıl açıklayacağız?

HİKMET! diye geçiştirecekmiyiz?

sorum şuki lütfedin siz açıklayın.

bu nasıl ilah nasıl TANRI 1000'lerce elçisi öldürülürken kitapları değiştirilirken sesi hiç çıkmıyor?

yeni elçi yeni kitapla yoladevam kararı alıyor.

öyle bir ilaha nasıl inanmalıyım nasıl inanırım?

elçisini ve kitabını koruyamayan ilaha nasıl baş eğerim

lütfedin cevaplayın

sevgiler

Sitelerde Paylaş

Yazılarının tamamını okumuyorum.

Kamera şakası gibi kişilersiniz, ne tür gıdalar alıyorsunuz siz :)

Yazılarının tamamını okumadığın kişiye "ne anlatıyorsun sen?" diye soran kişi ciddiye alınır mı?

Bak işine sen.

Sitelerde Paylaş

sevgili garodi

allahın kabeyi yıktırmamasını yukarıdaki nedene bağlamakla beraber aynı allahın 3 büyük şeriat kitabını neden korumadığınıda açıklamanız mantıklı sonuca bağlamanız gerekli değilmi?

Ateistin mantıksız soruları bitmez.

Konu Kabe, bu konuda tutarsızlık anlaşılınca konu diğer kitaplara mı gelecek?

Ayrıca ben olguyu bir sebebe bağlamaktan çok anlamaya çalışıyorum, belki gerçekte ilahi iradenin müdahale sebebi yada sebepleri çok farklıdır.

Ben vakıaya bakarak sorulan soruya verilmiş(ki verende Razi) cevabı tutarlı buluyorum.

Hepsi bu.

Diğer kitaplar ve akıbetleri başka bir başlıkta ele alınabilir, o konuda da mantık diye mantıksızlık yaptığınızı düşünüyorum. Uygun başlıkta tartışabiliriz.

Sitelerde Paylaş

[/b]

Ateistin mantıksız soruları bitmez.

Konu Kabe, bu konuda tutarsızlık anlaşılınca konu diğer kitaplara mı gelecek?

Ayrıca ben olguyu bir sebebe bağlamaktan çok anlamaya çalışıyorum, belki gerçekte ilahi iradenin müdahale sebebi yada sebepleri çok farklıdır.

Ben vakıaya bakarak sorulan soruya verilmiş(ki verende Razi) cevabı tutarlı buluyorum.

Hepsi bu.

Diğer kitaplar ve akıbetleri başka bir başlıkta ele alınabilir, o konuda da mantık diye mantıksızlık yaptığınızı düşünüyorum. Uygun başlıkta tartışabiliriz.

selam

sevgili garodi ateist değil müslümanım

bunu burada başka bir başlıkta ilan ettim

yukarıdaki sorumu sizin ayak izinizden gelip sizin fikirlerinizi bazalarak sordum.

dedinizki allah evini korumasaydı ileride gelecek olanlar

"BU NASIL İLAH BİR EVİNİ DAHİ KORUYAMAMIŞ" derlerdi.

işte bende bu izden yola çıkarak diyorumki

allah KENDİSİNİ ifade eden KİTAP'larını dinini tebliğ eden ELÇİ'lerini

korumamış ve değiştirilmelerine öldürülmelerine ses çıkarmamıştır.

KABE= ALLAHIN EVİ ALLAHI TEMSİL EDER! ASLA YIKILAMAZ ALLAH ADAMI PERİŞAN EDER GEREKİRSE DİNAZOR DAHİ YOLLAR

ELÇİ= ALLAHIN ELÇİSİ ALLAHI TEMSİLE EN YETKİLİ VARLIKTIR !ANCAK ÖLDÜRÜLEBİLİR SORUN YOK ALLAH YENİSİNİ GÖNDERİR

KİTAP=ALLAHI TANIMLAYAN İLAH SÖZÜDÜR İLAHI İFADE EDER! ANCAK DEĞİŞTİRİLİR TANRI ADINA EKLEME ÇIKARMA YAPILABİLİR SORUN DEĞİL YENİSİ GÖNDERİLİR

kabe=elçi+kitap(HEPSİ ALLAHI İFADE EDEN ANA ARGÜMNLAR)noktasından hareketle tekrar soruyorum

bu nasıl ilah nasıl TANRI 1000'lerce elçisi öldürülürken kitapları değiştirilirken sesi hiç çıkmıyor?

yeni elçi yeni kitapla yoladevam kararı alıyor.

öyle bir ilaha nasıl inanmalıyım nasıl inanırım?

elçisini ve kitabını koruyamayan ilaha nasıl baş eğerim

lütfedin cevaplayın

sevgiler

Sitelerde Paylaş

Kamera şakası gibi kişilersiniz, ne tür gıdalar alıyorsunuz siz :)

Yazılarının tamamını okumadığın kişiye "ne anlatıyorsun sen?" diye soran kişi ciddiye alınır mı?

Bak işine sen.

Kıvırtacağına basit iki soruya cevabım yok de... Daha makbule geçersin.

Sitelerde Paylaş

kuranda fil suresi geçiyor da fil olayı geçmiyor...

ve bu fil suresinde anlatılan olayın lut kavmi hakkında olması ihtimali de var...

Konuya sadece Kuranda anlatılanlar ışığında bakarsak

1.Kuran fiillerden değil,fil ashabından bahseder.

2.Kuran bu olayın Kabe'de ve Mekke'de gerçekleştiğini söylemez.

3.Konunun yeri ve zamanı söylenmezse de fil ashabının ebabil denen kuşların attığı belirli taşlarla bozguna uğradıkları ve planlarının tutulmadığını ifade etmektedir.

Sitelerde Paylaş

fil suresinde fil olayı ebrehe ve ordusu falan geçmez

kabe ve mekkede olan bir olayda değil

bana göre

Babil ile alakalı ve Babil'liler üzerine gönderilen tayran dan ibaretdir (lut kavmi olayı gibi)

Mantıklı ,çünkü surede Kabe ,mekke, ebrehe veya ordu kelimeleri geçmiyor.

Ebabil kuşları tabirindeki babil kısmı dikkat etmeye değer bir bölüm.

Lut kavmi değilse bile bu surenin başka birşeyle alakalı olduğu bariz.

Sitelerde Paylaş

Fil olayı eski bir Arap efsanesinin İslam'a uyarlanmış şeklidir. Arap efsanesine de Anibal'in fillerle Roma'ya saldırmasından ve kaybedişinden esinlenerek uyarlanmış olabilir. Ama İslami kaynaklarda geçen şekliyle hikaye lime lime dökülmekte, uydurma bir hikaye olduğu bas bas bağırmaktadır. Böylesi çakma bir hikayeye bu kadar çene yorulması ise abestir...

Sitelerde Paylaş

Allah, Yemen'deki kiliseye pisleyen Araba ne gibi bir ceza vermiş acaba? Ağzı falan çarpılmış ya da bir yerlerine felç inmiş mi?

Malum, ortalıkta daha İslam falan yok, Muhammed bile doğmamış. Hristiyanlık halen son din durumunda; onun bir tapınağını kirletmek suç olmalı.

Yoksa Arap'tır diye torpil mi geçmiştir Arap ilahı? Pisletici Arap paşa paşa evine dönüp keyfine baktıysa, İsa'ya ayıp olmuş derim. Başka bir şey demem..

Sitelerde Paylaş

selam

sevgili garodi ateist değil müslümanım

bunu burada başka bir başlıkta ilan ettim

Dostum o zaman özür dilerim, bundan haberim yoktu.

yukarıdaki sorumu sizin ayak izinizden gelip sizin fikirlerinizi bazalarak sordum.

dedinizki allah evini korumasaydı ileride gelecek olanlar

"BU NASIL İLAH BİR EVİNİ DAHİ KORUYAMAMIŞ" derlerdi.

Bakın öyle değil, size verdiğim cevap sorunuzun aslında mantık içermediğini göstermek adına verilmiştir. Ben böylece şunu "Yaratıcı Kabe'yi sonradan inşa ettiremez miydi sorusunu soran sözde mantık, böyle bir şey olduğunda da bu nasıl bir tanrı derdi" demiş oluyorum.

Sözlerim açık.

Birileri "bu nasıl tanrı derdi" diyerek ebrehe ve ordusu yok edildi demiyorum.

Fil vakasını ben şurada söylediğim gibi değerlendiriyorum.

Sonrasında kurduğunuz mantıkta bence sağlam ve makbul değil. Şöyle ki madem bir inanırsın, bütün vahiy sürecinin aslında takdir edilmiş bir finale göre dizayn edildiğini ve imtihan konusunun bu sürecin en önemli unsurlarından birisi olduğunu bilmelisin.

Bir peygamberin katli tek başına ne vahyi tekrar gelmemek üzere yada kısmen kesintiye uğratmak için tek başına yeterlidir, nede vahiy sürecinin finali açısından Kur'an'dan önceki kitapların korunması zaruridir.

İnsanoğlu bu ödevi ifa edemediği için zaten yeni mesajlar gelmemiş miydi?

Sitelerde Paylaş
Seni ciddiye aldığım için kusura bakma.

Biz bugüne dek senin gibi ne ciddiyetsiz insanları dinledik, yanıtladık, adam yerine koyduk.

Seni de muhatap alıyorsak adam olduğundan değil, sorumluluk anlayışımızdan.

Kusura bakmayız, çünkü kusurun büyüğü sizi zincirleyip üzerimize salanlarda.

Terbiyesizliğini sana iade ederim.

Unutma, acizler, zavallılar, söyleyecek sözü kalmayanlar bir tartışmada hakarete baş vurur.

Benim terbiyemin, sizin ekibin terbiyesizliğinin yanında lafı mı olur..

Sana ekibinin içinde biçilen rolde açık hakaret olmaması, sadece çarpıtma, açık yakalamaya çalışıp oradan eleştirme, demagoji ve karacahile destek rolü ise; bu beni bağlamaz.

Şahsımla uğraşmayı hedef edinmiş, başlıklarımın ve yazılarımın peşinde, sürekli tahrik, tehdit, küfür ve aşağılama amacıyla saldıran ekibin elemanlarını gerektiği yerde sert eleştirmek en tabi hakkım olsa gerek. Ne kadar acıtmışım ki sizi böyle, bu denli ciddiye almış, peşime takılmışsınız.

Öyle ki adresimi isteyebilecek kadar gözünüz dönmüş.

Senin de rolünün çizgilerini aştığın an gelecek elbet. Ya da diğer forumdaki nickini tespit ettiğimde masken düşecektir. Fazla zaman almayacak bu, yakındır.

Sitelerde Paylaş

EbuTurap (Theta),

Durmaksızın insanları taciz etmenize ve bizimle hiç ilgisi olmayan yerlerde olan bitenleri vurgulamanıza izin vermeyeceğimizi söylemiştik.

Sizin niyetiniz belli. Siz buraya yazmak için değil, geçmiş hesapları sormak için gelmişsiniz ama bilin ki burada sizin bu çarıklı kurnazı oyunlarınız hiçbir işe yaramaz. Sizin derdinizin ne olduğunu anlamak çok kolay çünkü kendinize hedef seçtiğiniz insanların kim oldukları ortada... Pante, Store, cigi..

Hepsi de forumumuzun çok değerli, çok önemli ve saygın yazarlarıdır. Onları bu şekilde taciz edemezsiniz, buna izin verilmez.

Bir kere daha atılıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Forumu ciddi olarak provoke etmeye müslüman üyeler, bunu yapmalarının çok zor olduğunu görmek zorundalar. son günlerde açılamış olan çok ciddi ve değerli başlıklar mutlaka sapıyor ve tamamen konu dışına çıkılıyor, tartışmalar kişiselleşiyor, insanların yazma hevesi kalmıyor.

Bunu hep birlikte önleyelim arkadaşlar. Bu bilinçli olarak seçilmiş bir yöntemdir, tuzaktır. İslam bizi hala kendi dümen suyunda ilerleyelim diye türlü oyunlarla manipüle etmeye çalışıyor. İslamcılar aracılığıyla tabii.

Başlık temizlendi; umarım artık Fil Olayı tartışıllır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...