Jump to content

Meclis, 90 yıl önce duayla açılmıştı

Recommended Posts

Millet iradesinin tecelligahı ve İstiklal Savaşı fikrinin simgeleştiği Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bundan 90 yıl önce dualarla ve Kur'an-ı Kerim ile açılmıştı.

“Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle 23 Nisan 1920 tarihinde cuma günü açılan Meclis'in şimdiye kadar bürokrasiden çekmediği kalmadı. Ancak her dönem milli iradenin simgesi olan Meclis'in Genel Kurulu, bugün bile milli iradeye saygı duymayan bir anlayış yüzünden başörtülülere kapalı.

BÜROKRATİK BASKI MI, MİLLET İRADESİ Mİ?

Yıllarca demokrasinin değil, bürokrasinin etkisi altında kalan Meclis, şimdiye kadar üç defa doğrudan, bir defa da postmodern darbeye maruz kaldı. Son olarak iki yıl önce “e-muhtıra” ile baskı altına alınmaya çalışılan Meclis'in, millet egemenliği için bugünlerde anlamlı çalışmalar yapıyor olması anlamlı bulunuyor. TBMM'nin 30, 40 ve 50 yıl önce millet iradesine darbe indiren darbeci generallerin yargılanmasına yol açacak düzenlemeler yapması, “millet iradesinin hakimiyeti” olarak değerlendiriliyor.

Aldığı demokrasi ve özgürlük yanlısı önemli kararları Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay tarafından işlevsiz kılınmaya çalışılan Meclis, asker ve sivil bürokrasinin milli irade üzerindeki baskısını azaltmak için çalışmalar yapıyor. TBMM'nin; demokrasiyi güçlendirmeye, özgürlükleri genişletmeye, hukuk sisteminin standartlarını yükseltmeye ve ekonomiyi daha büyütmeye çalışıyor olması, halktan da büyük destek görüyor.

MİLLİ EGEMENLİĞE BÜYÜK DESTEK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile siyasi parti başkanları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla dün yayınladıkları mesajlarında; milletin ortak iradesinin eseri TBMM'nin önemine vurgu yaptılar. Milli egemenliğin darbeci generaller, ideolojik yargı mensupları ve statükocu siyasilerin egemenliğinden kurtarılmasına sivil toplum kuruluşları ve aydınlar da büyük destek veriyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atatürk'ün dini görüşlerini pek bilemiyorum. Kendisi sanırım inançsızdı. Ama şunu kesin olarak söyleyebilirim ki. Son otuz yıldır Türkiye'de Kemalistler müslüman. Kemalizm adeta bir İslam mezhebine dönüştü. Türk-İslam sentezi denilen bir garabet. Türbanın ve cemaatlerin olmadığı bir İslam. Onun dışında İslam'a itiraz yok, hatta büyük bir kabul var. İlker Başbuğ da zaten kendisi söyledi, Türk ordusu "Allah Allah" diye taaruza geçen bir ordudur.

CHP seçmenine bakın. Onlar dine karşı değiller. Onlar sadece Arap kültürüne karşılar. Bilimsel düşünce, insan hakları gibi görüşleri benimsemiş insanlar değiller.

Şimdi bunları neden anlattım. Dinciler de şu andaki Kemalizm'i sevmiyor. Ona karşılar. Halbuki 12 Eylül darbesi en çok kendilerine yaradı. Fakat dinciler karşı diye bazı ateistler de Kemalistlere yakınlık duyuyor. Bu işte çok büyük bir hatadır. Bu hayatı ben de geçmişte yaptım. Şu andaki Kemalistler müslümanların en büyük dostudur.

Sitelerde Paylaş

Tabi ki dua ile açılacaktı.

Bunda garipsenecek ne var?

Ayrıca şampanya da patlatmış olabilirler.

Açılışların bilindik ritüelleri.

Dua ile açıldı diye türbanlılar-takkeliler-cübbeliler mi sokulmalı yani?

Milletvekili dediğin bir bez parçasını vatanından-milletinden kutsal görmeyecek. :lol:

Sitelerde Paylaş

Tabi ki dua ile açılacaktı.

Bunda garipsenecek ne var?

Ayrıca şampanya da patlatmış olabilirler.

Açılışların bilindik ritüelleri.

Dua ile açıldı diye türbanlılar-takkeliler-cübbeliler mi sokulmalı yani?

Milletvekili dediğin bir bez parçasını vatanından-milletinden kutsal görmeyecek. :lol:

Bu gibi şeylere İskilipli Atıf Hoca çok güzel cevap veriyor..

Senin gibiler anlar mı?

Hiç sanmıyorum..

Nato kafa

Nato mermersiniz çünkü...

Sitelerde Paylaş
Bu gibi şeylere İskilipli Atıf Hoca çok güzel cevap veriyor..

Senin gibiler anlar mı?

Hiç sanmıyorum..

Nato kafa

Nato mermersiniz çünkü..

O bayrak örneği düpedüz demagoji.

Nasreddin Hoca'nın da bu konuda güzel bir sözü var:

"Keramet kavuktaysa buyur sen oku!" diye.

Sarıkla-takkeyle adam olunmuyor.

Olunsaydı senin Erbakan'ın, Erdoğan'ın, Gül'ün de takardı.

Anlayabildin mi?

Anlayamadın.

Çünkü kafa yobaz olunca, sarıksız-türbansız olamıyor. :lol:

Sitelerde Paylaş

Sarıkla-takkeyle adam olunmuyor.

Olunsaydı senin Erbakan'ın, Erdoğan'ın, Gül'ün de takardı.

Şapkayla da olunmadı..

Bu arada hallen de şapka takmamanın cezası varmı bilmiyorum ama bir zamanlar vardı...

Geri kalmış ülkelerin hepsi böyle garabetlerle dolu..

Sitelerde Paylaş

Şapkayla da olunmadı..

Bu arada hallen de şapka takmamanın cezası varmı bilmiyorum ama bir zamanlar vardı...

http://www.stargazete.com/guncel/1935-den-beri-salvar-giymek-yasak-haber-240270.htm

Pratikte uygulanmyan bir şalvar cezamız hali hazırda mevcut.

Sitelerde Paylaş
Şapkayla da olunmadı..

Şapka takmakla da adam olunmaz.

Şapka takmamanın cezası hiç olmadı zaten.

O kanun memurlar içindi.

Halk için ise "Sarık-takke-fes giyeceğine şapka giy" idi.

Şalvar hakkında bir ceza kanunu hiç olmadı.

Adana'da nasıl olmuş bilemiyorum. Ya o baskıyı yapan basının hatasıdır ya da valiliğin.

28 Şubat'ta aczimendileri kıyafetlerinden dolayı toplamışlardı.

Herhalde toplanacaklardı.

Dinadamı kıyafetini dinadamları giyer ve sadece görev alanlarında kullanır.

Yoksa ortalık sahte sapık dinadamlarıyla dolar, ona buna taciz tecavüz eder, aldatırlar.

Bir mühendis nasıl ki baretiyle caddelerde dolaşmıyorsa, bir doktor nasıl ki sokaklarda önlüğüyle dolaşmıyorsa, ruhani kıyafetlerle de sokaklarda dolaşılmaz.

Sitelerde Paylaş

Herhalde toplanacaklardı.

Dinadamı kıyafetini dinadamları giyer ve sadece görev alanlarında kullanır.

Yoksa ortalık sahte sapık dinadamlarıyla dolar, ona buna taciz tecavüz eder, aldatırlar.

Bir mühendis nasıl ki baretiyle caddelerde dolaşmıyorsa, bir doktor nasıl ki sokaklarda önlüğüyle dolaşmıyorsa, ruhani kıyafetlerle de sokaklarda dolaşılmaz.

Pante sen solcuydun di mi bir de? :lol: :lol: :lol:

Üzerine cübbe geçiren bir anda dönüşüm geçirip tecavüzcü oluyor demek. :lol: :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

http://www.stargazete.com/guncel/1935-den-beri-salvar-giymek-yasak-haber-240270.htm

:D:D

Garabetler ülkesi garabetler.

Bir ara Arapça yazı yazmakta yasaktı 90lara kadar biliyorum, belki şimdi de o yasa var..

tarihinde AfrikaliLeo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şalvar hakkında bir ceza kanunu hiç olmadı.

Adana'da nasıl olmuş bilemiyorum. Ya o baskıyı yapan basının hatasıdır ya da valiliğin.

Yahu her şey ortada buna karşı çıkmak niye :) :)

Söz konusu gazetenin fotoğrafı bu linkte.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=976786&CategoryID=77

Sitelerde Paylaş

Bu valiler hep öyle salak mı oluyor ya da salakları vali mi yapıyorlar..

1930lu yıllarda da Diyarbakır Valisi siyah taş ısınmaya yol açıyor diye diyarbakır kalesini yıktırmış, iyi ki o sırada oralarda bulunan Gabriel isimli bir Fransız gazeteci olayı Dünyaya duyurmasıyla devlet yıkımı durdurmuş. Şu anda Dağ Kapı mevkiinde yaklaşık 200 metrelik koca sur yok.

tarihinde AfrikaliLeo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Pante sen solcuydun di mi bir de? :lol: :lol: :lol:

Üzerine cübbe geçiren bir anda dönüşüm geçirip tecavüzcü oluyor demek.

Solcu olduğum için böyle düşünüyorum.

Sarığı-takkeyi yani gericiliğin-yobazlığın simgelerini savunan solcu olamaz.

Üzerine cübbe geçirip, başına sarık takıp sokaklarda gezmek isteyenin kafasında birşeyler vardır.

Hepsi tacizci-tecavüzcü değildir ama o kisvenin altında pislik düşünen çoktur. Millet de cahilse, dincilere karşı zaafı varsa çabuk aldanır.

Bunları savunmayın. Bunlardan ne size, ne çoluğunuzun-çocuğunuzun geleceğine, ne insanlığa fayda var.

Gericilik kimseye yarar sağlamaz. Çağa uygun giyinmekten kimse zarar görmez.

Sitelerde Paylaş
Sen solculuğu sığlaştırıyorsun Pante. Kusura bakma.

Solculuk; ilericilik ve devrimciliktir.

Devrimciliğin içinde kültür devrimi de vardır.

Sığ solculuk; meseleye sadece ekonomik gözle bakmaktır.

Gericilik ise özgürlük değildir.

O sarık, takke, cübbe özgürlüklerin önünü tıkayan anlayışların simgesidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...