Jump to content

Meclis, 90 yıl önce duayla açılmıştı

Recommended Posts

İnsanların çoğunun bir düşüncesi, bir tarafı vardır. Hukuk kuralları bellidir, başı kapalı diye şeriat uygulayamaz.

Evrim konusuna gelince de başı açıkta reddediyor, kapalısı da. Üç biyoloji hocamın üçü de başı açıktı. İkisi reddiyor, biri yarım ağız kabul ediyordu. Dini islamsa reddiyor genelde. Kirli beyinse bu insanlar, ne başı açık kirli beyinler tanıyorum.

Hukuk kuralları belli ama bugün bile herşey gün gibi ortada hukukta taraf oluyor

kamunun içinde her zaman bölünme oldu ama bu işin hukuğa taşması

türbanla belirginleşmesi işi olumsuzluğa sürükliyeceği apaçıktır.

Türbanlı biri türbanı yaşamına sokarak dini hayatına tayin etmiş demektir.

Dini hayatına tayin ede bir kimseden de bu tip konularda tarafsızlık beklemek aptallık olur.

İkinci paragrafta ki durumda aşılması gereken bir durumdur ya da belki gerçekten öyle düşünüyor fakat dediğim gbii türbanlı bir kimsenin vereceği cevap zaten bellidir.Tekrar ediyorum dini hayatına tayin ede bir kimseden de bu tip konularda tarafsızlık beklemek aptallık olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Benim yazmak istediklerimi yazmışsınız, bunlar kültür denildiğinde (en eski geçmiş kültür) ancak yörelerin folklor kıyafetlerine kadar gidebiliyorlar, onu anlıyorlar, bunun dışına çıkmaları zaten beklenemez.

Toplumların, kültürlerinin nasıl zamanla değiştiğini, nelerden etkilendiğini göremezler, dün yazdığım konu altında bazı Türk topluluklarında varolan kültürü anlattım, Karluklar ve Peçenekler misal, ne güzelmiş değil mi kültürleri(!), belki dönmek istedikleri kültür öyle bir kültür içinedir.

Dünyada hiçbir şey boş değil, varolan herşeyin bir getirisi, bir öğretisi var, bunlar yalnızca içinde bulundukları zamanla bilmedikleri tarihi, yaşantıları kıyaslıyor ve atıp tutuyorlar.

İnsan gelişebilen bir varlık elbette içinde bulunduğu zamanda insan için en iyisini, en güzelini, en doğrusunu, faydalısını istemek hakkı ama öncelikle ben istiyorum demekle olmayacağını anlaması gerekiyor.

serare karlukları ikide bir konu etmen komik ve bu örnek arapların ahlaksızlığını aklamaz.......

Sitelerde Paylaş

Konu baya değişmiş, Meclis'in dualarla açılma sebebini o dönem koşullarında incelemek gerekiyor. Yurdun dört bir yanında çıkan isyanlar ve belirli çevrelerin Anadolu'da mücadeleye gireşenler hakkında söyledikleri. Mustafa Kemal, Nutuk'ta bunu o dönem koşullarındaki mecburiyetten yaptığını söylemekte zaten.

"Efendiler bu türlü olaylara bundan sonra daha geniş çapta rastlayacağız. Büyük Millet Meclisi'nin toplanmasını ve açılmasını sağlamaya çalıştığımız günlerde, bizi en çok uğraştıran, Düzce, Hendek, Gerede gibi Bolu bölgesindeki yerlerden başlayıp, Nallıhan, Beypazarı üzerlerinden Ankara'ya yaklaşacak kadar genişleyen gericilik ve isyan dalgaları oimuştur. Ben bir taraftan bu dalgaların durdurulmasına çalışırken, bir taraftan da Ankara'da toplanmakta olan ve genel durumu daha iyice bilmeyen milletvekillerini dehşete düşürecek olaylar karşısında bırakmamak ve böyle durumların ortaya çıkmasıyla Meclis'in toplanamaması gibi uğursuz ihtimalleri önlemek çarelerini, düşünüyordum. Bunun için Meclis'in açılmasında acele ediyordum. Nihayet, gelebilmiş oian milletvekilleriyle yetinerek Meclis'in, Nisanın 23' üncü Cuma günü açılmasına karar verdik. Bu karar üzerine, 21 Nisan 1920 tarihinde bütün memlekete yaptığım tebligat metnini, o günün duygu ve düşüncelerine ne kadar uymak zorunda kalındığını gösteren bir belge olmak bakımından aynen bilgilerinize sunmayı yerinde buluyorum. "

Sitelerde Paylaş

Otu qoku anlayipta bir Atatürk'ü anlamayan zihniyetlere sasiyorum. Meclisin acildigi dönemde milli birlik gerekiyordu ve bu birlik icin akil fukarasi halkin destegide gerekiyordu ki bu fukaralar yuzyillardir acilan bir yer icin duaya alistirilmisti ama buyuk taaruzdan sonra meclisin kapisina gelip dua okumak isyeyen hocalara da "BURASI CAMI DEGIL" diye fircayi basanda ellerini dua icin acan Atatürk'tü. Ilkellik camiyle sinirli kalsa ilkelligini topluma yaymak isteyen ici pislik dolu görunusu insanimsi yaratiklar olmasa Atatürk'te o meclisin kapisinda raki icerek acardi o meclisi ki keske acsaydi. Duayla acildi da ne halt oldu? 1938 Ata öldü 1950 Menderes ülkeyi Amerika'nin kucagina oturttu 12 yil tek bir kahramanin yaprigi butun kahramanliklar 12 yil icinde unutulup dunya duzeninin bir carki haline gelindi. 1950- 2010 60 yil, 60 yildir o kucaktan kalkilamiyor %99 musluman halkim bir dua edinde su kucaktan bir kalkalim. Ne duasindan bahsediyorsun ey uyusuk uayan uyan uyannnnn duani duyan yok uyan duaya ayirdigin zamani ulkene ayir coluguna cocuguna ayir birak topragi boynuzlamayi birak elini acip havaya aval aval bakmayi dunya sana bakip guluyor uyan, uyan sabah oldu, uyan anlamiyor musun duayla karnin doymuyor aklini kullanmak zorundasin.

Bilgisayari acip kapamayi biliyorum diye, suraya iki kelimeyi yaziyorum diye kendini zekimi zannediyorsun. Sen mi yazdin bu isletim sistemini? Hergun kufrettigin misyonerler icat etti diye utanmadan gocunmadan yazmayi biliyorsun ama matbaayi getirseydik bir suru hattat issiz kalacakti gibi salakca iddialarda bulunuyorsun utan, uyan, ya bir uyan.

Ibrahim kadar ol sorgula en azindan yildizlara bak, aya bak, aha de, ne guzel bu benim tanrim olmali, hastir de, gunese bak evet de bu daha carpici bende cok zekiyim bu de bu iste tanrim olmali, yok lan de o da kayboluyor kaybolan bir sey benim tanrim olabilir mi salakmiyim ben de. Demek ki ben daha zekiyim tanrimda benden daha zeki de, salak degil ya daha iyi saklanmistir de, iste orda durma lan manyak mi bu tanri de niye saklaniyor de cik lan disari de, abdal olup yahu ile cagiriyom cik lan de, elma dersem cik lan de, cikmiyor mu, cektir git lan de ve kendini bul.

GUya atasini bilen bir cayir agasi var imzasina "atasini bilmeyen it pesinde gezer" yazmis atasi it pesinde gezmezdi, atasi iti köpegi bu ülkeden kovalamaya calsitiki bu millet ite köpege muhtac olmasin diye, o soysuzun atasi kim onuda merak ettim niye atasi öyle guzel ögut vermiste o hala it pesinde, arap pesinde, hiyar pesinde kosar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...