Jump to content

Talâk-ı Baîn, Bakara-230 ve Hülle

Recommended Posts

Ayrıca İslam'da senin sözünü ettiğin ric'at talak da uygulanır hala. Adam karısını on kere boşuyor, on kere geri alıyor.

Bu gibi örnekler Kuran'ı bağlamaz. Yapan kendine yapar. Bu ülkede "Kahrolsun Şeriat" diye bağırıp Cuma namazına giden kafirler de var...

Ne oldu? İşine gelmeyince yalnızca Kur'an'cı mı oldun?

Bunların hepsi Kur'an'ı bağlar. Bakara suresinin yukarıda verilen ayetleridir bunların uygulanma nedeni.

İslam'ın gerçekleridir bunlar ve bugün hala uygulanır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 108
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu utangaç aslan avatarını bir yerlerden hatırlıyorum sanki. ; )

Sorun şudur sevgili tate;

Boşanma modern hukukta bireye tanınmış bir haktır, kadın da erkek de bu hakkını kullanabilir. Kadına boşanma gibi bir hakkın da var; ama eşin bu hakkın sana devredilmesini kabul ederse demek abesle iştigal. Bu bir lütuf değildir!

Hadi diyelim ki eskiden adet böyleymiş, günümüzdeki kıyılan dini nikahlarda nikahı kıyan hoca, nikah öncesinde kadına, boşanma hakkının kendisine verilebileği ile ilgili bir açıklama yapıyor mu? Dini nikah kıyan biri varsa söylesin bize.

Bu saçma sözleşmeye göre eşine boşanma hakkı tanıyan da erkektir zaten, tamamen kendi keyfine, rızasına kalmıştır. Adaletten bahsedebilirdik, eşlere bu konuda eşit hak tanınsaydı. Boşanma hakkı için eşten onay alınması gibi bir saçmalık da ortaya atılmazdı...

Tabiki canım nerden bakarsanız bakın eşitliğe aykırı bir durum var.

Sitelerde Paylaş

Sizlerin Cahiliye Devri deyip de durmaksızın aşağıladığınız devir ise, hakkında en az bilgi sahibi olunan, kapkaranlık bir devirdir. Uyduruk hadislerle bu aşağılık ayeti aklayamazsın. Hülleyi öngören, onaylayan bir yığın hadis ve kıssa var. Ben hadislerden hoşlanmadığım için oralara değinmeyeceğim.

Ayrıca burada vurgulanan şeyi senin anlamanı beklemiyorum. Allah erkeği cezalandırmak ya da ayar vermek için kadını kullanıyor. Üstelik çok pis bir şekilde.

ıfeelgood benim bir kızım var bunu biliyorsun. Allah asla kadına haksızlık yapmıyor. Sadece herkese gücüne göre görev veriyor, sen islamı iyi bilmeden saldırmayı seçiyorsun. Biraz jadıdan örnek al..

Sitelerde Paylaş

Ne oldu? İşine gelmeyince yalnızca Kur'an'cı mı oldun?

Bunların hepsi Kur'an'ı bağlar. Bakara suresinin yukarıda verilen ayetleridir bunların uygulanma nedeni.

İslam'ın gerçekleridir bunlar ve bugün hala uygulanır.

Kuran'ı bağlamaz derken İslam'ı bağlamaz sözünü kastettim. Benim için Kuran ve Hadisler aynıdır. Sadece hadisle namaz kılınmaz..

Sitelerde Paylaş

Sizlerin Cahiliye Devri deyip de durmaksızın aşağıladığınız devir ise, hakkında en az bilgi sahibi olunan, kapkaranlık bir devirdir. Uyduruk hadislerle bu aşağılık ayeti aklayamazsın. Hülleyi öngören, onaylayan bir yığın hadis ve kıssa var. Ben hadislerden hoşlanmadığım için oralara değinmeyeceğim.

Ayrıca burada vurgulanan şeyi senin anlamanı beklemiyorum. Allah erkeği cezalandırmak ya da ayar vermek için kadını kullanıyor. Üstelik çok pis bir şekilde.

ıfeelgood benim bir kızım var bunu biliyorsun. Allah asla kadına haksızlık yapmıyor. Sadece herkese gücüne göre görev veriyor, sen islamı iyi bilmeden saldırmayı seçiyorsun. Biraz jadıdan örnek al..

Bu hülle denen zıkkım neden var, neden bu kadar yaygın?

O ayetin ne anlatmak istediğini ben de biliyorum. Yazımda da bu savunmayı yapacağınızı belirttim. Yani Allah, sinirli olup da fevri karar veren dangalak erkeğin önünü kesmek için bu ayeti indirmiş..

Bedeli niye kadın ödüyor kardeşim? Hala o kadını alabileceğini söylüyor ayet. Ve resmen yol yordam öğretiyor.

Bunu nasıl göremiyorsunuz?

Benim sorunum budur. Allah Allah'lığını yapıp da kadını koruyacaktı madem, adamın varını yoğunu kadına vermek zorunda olduğunu ve kadını o haliyle özgür bırakması gerektiğini falan söyleseydi.. Bundan büyük ceza mı olur?

Bak o zaman senden daha çok savunurdum o ayeti.

Sitelerde Paylaş

ilim adamlarının icmaına göre hanımını bir veya iki defa boşayan bir kimsenin hanımına ric'at yapma (dönme) hakkı vardır. Üçüncü defa onu boşadığı takdirde ondan başka bir koca ile nikâhlanmadıkça birincisine helâl olmaz. Bu ise te'vilinde ihtilaf olmayan Kur'ân-ı Kerîm'in muhkem hükümleri arasındadır. (İmam kurtubi)

Sitelerde Paylaş

Sevgili berguzar ,

yazdığım ifadeye şart yüklediğimi görmedin mi?

Cübbelinin yazdığı doğruysa yani o kadın şikayet etmese şuan islam dünyasında halen istediğin kadar boşama devam edecekti.

Yoksa şikayet olmasa Allah bu kuralı yine indirecekmiydi.??? tabi orasını bilemeyiz

Hadis doğruysa demek ki birini canı yanıpta olay peygambere yansıyıncaya kadar Allah tatildeymiş.

Birbirmizi kandırırsak elimze ne geçecek ben orasını anlamıyorum.

Bakara 230 dan önceki sistemi biliyormuyuz.?

Elimizde kurandan öncesi ile ilgili bilgi var mı?

Belkide o insanlar tek eşliydi .Ve boşanmak yasaktı. Katoliklerdeki gibi..Biliyormuyuz bunları?

Sevgili tate,

Elbet azda olsa islam öncesi elimizde kaynaklar var. Bunları araştıran bunlara ulaşabilir.

Kurandaki ayetlerle bile islam öncesi arapların yaşayışına dair bir sürü gerçeği bulabiliriz. Bu ayette onlardan birine örnektir. Bu kaynakların hepsi araştırmacıları tarafından kaleme alınmıştır. Biz bunlara gözümüzü kapatıp, yada acabalarla bakmıyoruz olaya.

Her zaman diyorum, kuran varolan gerçek dünya düzenine atıf yapmıştır. Olmayan yada ütopik bir dünya düzenine değil.

Birde şu ayetleri bu ayetlerle beraber düşününce bakalım ortaya ne çıkıyor.

127. Senden, kadınlar hakkında fetva istiyorlar. De ki: "Allah, size onlar hakkında hükmünü açıklıyor: Kendilerine yazılmış olan(miras hakların)ı vermeyip kendileriyle evlenmek istediğiniz öksüz kadınlar, zavallı çocuklar ve öksüzlere karşı adaleti yerinegetirmeniz hakkında Kitapta size okunan(ayet)ler (de Allah'ın hükmünü açıklamaktadır)". Yapacağınız her hayrı muhakkak ki Allah bilir.

128. Ve eğer bir kadın, kocasının huysuzluğundan, yahut kendisinden yüz çevirmesinden korkarsa, anlaşma ile aralarını düzeltmelerinde ikisine de günah yoktur. Barış daima iyidir. Zaten nefisler cimriliğe hazır duruma getirilmiştir (insanın mayasında cimrilik vardır). Eğer güzel geçinir, (kötülükten) sakınırsanız, Allah yaptıklarınızı haber alır (yaptığınız güzel işler boşa gitmez).

129. Ne kadar isteseniz de kadınlar arasında (tam) adalet yapamazsınız. Öyle ise (birine) tamamen yönelip ötekini askıda (kocasızmış) gibi bırakmayın. Eğer arayı düzeltir, sakınırsanız, Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

130. Eğer (eşler) ayrılırlarsa, Allah bol ni'metiyle onların her birini zengin eder (diğerine muhtaceylemez). Allah(ın ni'meti) geniştir, (O) hüküm ve hikmet sahibidir.

131. Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ındır. Sizden önce Kitap verilenlere de, size de "Allah'tan korkun!" diye tavsiye ettik. Eğer inkar ederseniz, (bilin ki) göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ındır. Allah, zengindir, Övgüye layıktır.

Görüldüğü üzere bu ayetlerle beraber diğer ayetlere bakınca, o toplumda hem çok eşliliğin yaygın olduğunu, hem erkeklerin kadınları kafalarına göre 2den fazla boşadıklarını ve bu ayetlerle boşanma hakkının kadına da verildiğini görüyoruz.

Ama dediğim gibi hurafe dini ile gerçek din o kadar iç içe girmiştir ki inanırları tarafından bu girdaptan kurtulmak kolay görünmüyor. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Hülleyi aşmak için şöyle şeyler yapıldığını eskilerden duydum.

Kadını mesele köyün yani o civarın zararsız, hafif deli gibi tabir ettiğimiz tipler vardır ya.

Kadınları işte onlarla evlendirip aynı yatağı paylaştırmadan sonrada boşandırıp alırlarmış.

Ancak o zaman bunu bir ceza olması durumu havada kalıyor tabi?

Bu durum benim ilk defa dikkatimi çekti .Teşekkürler sevgili Ifeelgood.

Sitelerde Paylaş

O ayetin ne anlatmak istediğini ben de biliyorum. Yazımda da bu savunmayı yapacağınızı belirttim. Yani Allah, sinirli olup da fevri karar veren dangalak erkeğin önünü kesmek için bu ayeti indirmiş..

Bedeli niye kadın ödüyor kardeşim? Hala o kadını alabileceğini söylüyor ayet. Ve resmen yol yordam öğretiyor.

Bunu nasıl göremiyorsunuz?

Pardon da kadın nasıl bir bedel ödüyor anlamadım. Düşünsene kocan sana her kızdığında seni boşadım diyecek kadar laçka bir ilişki içerisindeyse ayrılık daha hayırlıdır.

Sitelerde Paylaş

Kadını mesele köyün yani o civarın zararsız, hafif deli gibi tabir ettiğimiz tipler vardır ya.

Kadınları işte onlarla evlendirip aynı yatağı paylaştırmadan sonrada boşandırıp alırlarmış.

Bu şekil de yapılan uygulama haramdır. Bu resmen kılıfına uydurma durumudur. Allah katında bu iş cezayı gerektirir.

Sitelerde Paylaş

Ateistlere bir sorum olacak...

Ateistlere göre nikah akdi niçin bu kadar önemli...

Zaten evlenmeden hertürlü şeyi yapabiliyorlar..

Birlikte mi yaşamak istiyorlar

Yapıyorlar

Cinsel birleşme mi istiyorlar

Yapıyorlar

Cocuk mu istiyorlar

Zaten yapıyorlar

Evlilikle çiftler ne yapıyorsa

Ateistlere göre nikah akdi niçin önemlidir?

Gereksiz bir ayrıntı değil mi?

Sitelerde Paylaş

Yapıyorlar

Yapıyorlar

Cocuk mu istiyorlar

Zaten yapıyorlar

Bence evlilik olgusunun insanlık dünyasına girmesini tek nedeni mülk edinme ve mülkiyet haklarını idarede bir sisteme ihtiyaç duyulmasıydı.

Mesela bir çift yıllarca beraber mal edinseler sonrada ayrılmak isteseler. Aralarındaki mal paylaşımında kim hakem olacak?

Hukukun devreye girmesi için nikah ...vs zincir kuruluyor.

tarihinde tate tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yok böyle bir durum. Kadın olarak en başta sana evlilik teklif eden adama şartı koyarsın. Kabul ederse evlenirsin etmezse evlenmezsin. Bu kadar basit..

Konu evlenip evlenmeme meselesi değil, boşanma konusunda islamın tutarsızlığı, adaletsizliği.

Boşanma hakkı her iki tarafa da sunulması gereken bir haktır. Bu hak erkeğe değil de kadına verilmiş olsaydı yine adil olmayacaktı.

Sevgili IFeeIGood'un dediği gibi İslam'da boşanmayı kendisinin başlatabileceğinden kaç müslüman kadının haberi var, imam nikahı kıyan hoca böyle bir hakkı olduğundan kadına bahsediyor mu?

Bu işte de bir bit yeniği olmalı, yoksa durduk yere boşanma gibi bir hak kadına tanınmazdı.

tarihinde Nilay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yapıyorlar

Yapıyorlar

Cocuk mu istiyorlar

Zaten yapıyorlar

Ya be çabalıyoruz ama yapamıyoruz beceremiyoruz.Müslümanlar bizden çok yapıyor bak bunu ciddi söylüyorum.

Bu arada ben hülle ye karşı değilim.Ne de olsa evlensem karıyı üç defa boşayıp alacak kadar salak değilim.Salaklar düşünsün.Tabi kendisini üç defa boşayıp alacak adamla evli kalmaya rıza gösteren kadında hak ediyor diyecem ama kazın ayağı pek öyle değil.

Sitelerde Paylaş

Pardon da kadın nasıl bir bedel ödüyor anlamadım. Düşünsene kocan sana her kızdığında seni boşadım diyecek kadar laçka bir ilişki içerisindeyse ayrılık daha hayırlıdır.

Kadın, kocasının laçkalığının, tutarsızlığının bedelini başkasıyla evlenmek ve onun mutlak süretle koynuna girmek zorunda kalarak ödüyor. Allah'ı kandırmak için yapılan bu evlilikler zaten doğru düzgün adamlarla yapılmıyor ki. Hani kadın biraz karlı çıksa bu işten, jadı gibi düşünüp "oh, iyi oluyor" falan diyeceğim ama öyle de olmuyor. Nerde eciş bücüş adam var, onlar seçiliyor gecelik evlilikler için.

İkinci cümlene zaten katılıyorum. Bunu yapan kadınlar, yani bu densiz adamlarla buna rağmen yine de evlenen, hatta evlenebilmek için bu iğrenç saçmalığa OK diyen kadınlar da suçlu. Ama onların da aklı İslam'la yıkandığı için bunları sorgulamıyorlar. Dinin gereği deyip yapıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Tate,

Köyün delisi yine iyi.. Bu iş için henüz ergen bile olmamış çocuklarla evlendiriliyorlar. Onlar daha garantili.

Detaya girdikçe çirkinleşecek, susayım.:)

Gerçekten rezil bir iş bu ve hala uygulanıyor. Hem öyle köyde kırda falan değil, baybayağı büyük şehirlerde de uygulanıyor. Çok gizli tutuluyor tabii.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...