Jump to content

Muhammed Kelimesinin Kökeni

Recommended Posts

İslam dini ile ilgili ilk sorgulamalarımın nasıl başladığını hatırlamıyorum.Ancak İslam'daki teknik terimlerin tamamının hep başka dillerden alınmış olması dikkatimi çekmiştir.İslam'ın en temel kavramları başta olmak üzere nerede ise bütün kavramları hep başka başka dillere aittir.

İslam dininin üç temel kavramı olan Allah,Muhammed ve Kuran kelimelerinin kökeni diğer kelimelerle birlikte İslamın kaynaklarının neler olabileceğini ortaya koyacaktır.

Uzun zaman Allah kelimesinin kökenini araştırdım.Şu an itibarı ile bu kavramın kökeninin İbranice "eloh" kelimesi olduğuna dair net bir kanaat sahibiyim.

İkinci olarak Kuran kavramının kökenini araştırmayı planlıyordum ki bu kelimenin kökeninin İbranice olduğunu tamamen bir tesadüf neticesinde öğrendim.Yerli kanalları zaplarken Prof.Yalçın Küçük'ün bir TV proğramındaki konuşmasını izlemiş Kuran kelimesinin İbranice olduğunu o açıklama ile öğrenmiştim.Prof.Yalçın Küçük bu kelimenin aslını da ifade etmişti.Ancak her zaman yaptığım gibi not almaya üşendim.

Kuran kelimesinin kökenini daha sonra araştırmak üzere bir kenara iliştirip İslam Peygamberinin adının kökeni üzerinde tartışma açarak bu başlıkta bir sonuca ulaşmayı hedefliyorum.

İslam Peygamberinin adının kökeni nedir?Arapça mıdır?İbranice midir?Değilse hangi dilden Arapçalaştırılmıştır?Muhammed kelimesinin anlamı nedir?İslama göre anlamı nedir?Kelimenin aslı farklı bir dilden kaynaklanmışsa o kelimenin anlamı ne idi?

Başlığa nasıl olursa olsun bilgi anlamında katkı sağlayacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
İkinci olarak Kuran kavramının kökenini araştırmayı planlıyordum ki bu kelimenin kökeninin İbranice olduğunu tamamen bir tesadüf neticesinde öğrendim.Yerli kanalları zaplarken Prof.Yalçın Küçük'ün bir TV proğramındaki konuşmasını izlemiş Kuran kelimesinin İbranice olduğunu o açıklama ile öğrenmiştim.Prof.Yalçın Küçük bu kelimenin aslını da ifade etmişti.Ancak her zaman yaptığım gibi not almaya üşendim.

Sevgili Store;

İbranice değil, Aramicedir. Aramice'nin de alt dili olan Süryanicedir.

Aramca'da kıraet okumak, kitabet ise resmetmek demekmiş.

Süryanca'da kitab'a ktobo, kıraat'e de kıryono denir.

Kur'an'ın da bu kıryono sözcüğünden türetildiği ileri sürülür.

Yine örneğin Alak suresindeki "ikra" Süryancadaki "ikri" sözcüğüyle aynıdır.

(Aziz Günel, Türk Süryanileri Tarihi, s.48)

Sitelerde Paylaş

Sevgili Store,

Bu konuyu açmış olmana sevindim. Dinleri incelemek, anlamak yolculuğundaki önemli duraklardan biri Muhammed kelimesinin kökenidir.

Hemde kelimenin kökenini hemde kavram olarak neyi ifade ettiğini sorgulanması gerekir.

Muhammedin geleceğinin tevratta bildirildiğini göstermek isteyen bazı dinci gruplar ,

Eski Ahit -Haggay 2.bap 7. ayetteki bir bölüme işaret ediyorlar.

6 "Her Şeye Egemen RAB diyor ki: 'Kısa zamanda bir kez daha yeri, göğü, denizi, karayı sarsacağım.

7 Bütün ulusları sarsacağım, değerli eşyalarını buraya getirecekler. Ben de bu tapınağı görkemle dolduracağım.' Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB.

8 'Gümüş de, altın da benim' diyor Her Şeye Egemen RAB.

9 'Yeni tapınağın görkemi, öncekinden daha büyük olacak. Buraya esenlik vereceğim.' Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB."

7.ayetteki ''değerli eşyalar'' orjinalinde ''Himada'' şeklinde geçiyormuş.

Böyle düşünenler ayeti şöyle çeviriyorlar.

7 Bütün ulusları sarsacağım,bütün milletlerin Himada'sı gelecek. Ben de bu tapınağı görkemle dolduracağım.' Böyle diyor Her Şeye Egemen RAB.

Himada kelimesi H-M-D türetildiği düşünülürse, burdan Muhammede işaret olabilir diyorlar.

Tabiki yeni tapınakta yeni din olmuş oluyor.

Sitelerde Paylaş

Sami dillerde(Arapça,İbranice,Aramice vs) kelimelerin harflendirmeleri birbirine yakındır neredeyse aynıdır ama sesli harfle birlikte okuyunca biraz şive ve söylem farkı doğabilir.

HMD hem ibranice hem Arapça'da övgü,şanı yüceltmek,övmek gibi anlamları olan bir kelime.Muhammed'de bu kelimeden türeyen bir ifade.

Sitelerde Paylaş

Muhammed kelimesinin incilde izini sürmemiz gerekir.

İncil- Yuhanna-14, 15-16,

15-“Eğer beni seviyorsanız buyruklarımı tutarsınız. 16- Ben de Baba’dan isteyeceğim ve O size başka bir Avutucu verecek; sonsuza dek sizinle birlikte olsun diye. 17- Dünyanın kabul edemediği Gerçek Ruhu’dur O. Dünya O’nu kabul edemez; çünkü O’nu görmez de tanımaz da. Ama siz O’nu tanırsınız; çünkü O sizinle kalıyor ve içinizde olacaktır.

Yuhanna incilinin aramice kaleme alınmışı yok. Sadece greekçe yazılmış. Avutucu kelimesi orjinalinde ''Parakletos '' kelimesi olarak geçiyor.

Bu kelimenin eğer İsa diye biri yaşamış ve konuşmuş olsaydı aramicedeki karşılığı ''Himda'' veya ''Hemida'' kelimelerine karşılık gelmesi gerekecekti.

Yani yine H-M-D kök kelimesine ulaşmış oluyoruz.

Zaten kuranı kalem alanlar hristiyan kökeli olacaklar ki, Saaf Suresi 6.ayette yuhanna incilinde geçen yere açıkca gönderme yapıyorlar.

Hani Meryemoğlu İsa da: ''Ey İsrailoğulları! Ben sizin için Allah'ın elçisiyim.Benden önceki Tevrat'ı doğrulamaktayım.Benden sonraki ismi övülen /öven (Ahmed) bir elçininde müjdeleyecisiyim'' demişti

Görüldüğü gibi kurandaki o metni yazan açıkca kendisine referans olarak İncildeki ''Paraklit''i alıyor.

Paraklitin aramice karşılığı olan H-M-D kökünde kendisine isim üretiyor.

Sitelerde Paylaş

Başlığa bilgilendirme adına yapılan katkılar için öncelikle teşekkür ediyorum.İslam Peygamberinin adı hakkında müslümanlardan her hangi bir açıklama gelmemesini önemsiyorum.Klasik İslam söyleminin,Peygamberinin ismi hakkındaki bilinenlerinin burada ifade edilememesi anlamlıdır.İslamın diğer kavramları hakkında yapılan tartışmalarda da aynı tavır gözlenmektedir.

İslam Peygamberinin adının kökenini açıklamadan önce bazı temel bilgileri aktarmakta yarar görüyorum.

1-İslam Hristiyanlığa karşı kurgulanmış bir dindir.

2-İslam önce,tıpkı Ortodoksluk gibi bir Hristiyan mezhebi olarak kurgulanmış tutunamayınca Araplara gönderilen yeni din bir haline sokulmuştur.

3-İslam pek çok kaynaktan yararlanılarak hazırlanmıştır.Bu kaynakların neler olduğu şu an itibarı ile tek tek ortaya çıkarılıyor.Bütün Kuran ayetlerinin hangi Yahudi,Hristiyan,Süryani ilah kaynaktan alındığı sayfa numarası da verilerek ispatlanabiliyor.

4-İslam terimlerinin de kökenleri rahatlıkla tesbit edilmektedir artık.İslama ait bütün kavramların hangi dilden alındığı gerçek anlamı artık biliniyor.

5-Bugün itibarı ile İslamın orjinal bir din değil toplama bir din olduğu ispatlanmaktadır.Kaynakları da ayet,hadis,tefsir,tere ceme,eğme bükmeleri göz önüne getirilince sınırsızdır.İslam yer yüzünde var olan her inanıştan yararlanmıştır.

Gelelim Muhammed kelimesinin kökenine,

1-Tarihte İslam literatürünün anlattığı şekilde bir Muhammed yaşamamıştır.

2-Muhammed kelimesi Arapça değildir.

3-Muhammed kelimesi de diğer İslami kavramlar gibi yine İslam dallameleri tarafından eğilip bükülmüştür.Kasten bilgi kirliliği yaratılarak daima yaptıkları gibi gerçekler saklanmıştır.Bunlar;yeryüzünde yaşayan insanlığın başına bela en zararlı mahluklardır.

4-Muhammed kelimesi bugün en dallamesinden en safına hiç bir müslümanın anlamını bilmediği bir kelimedir.Allah kelimesinin kökenini de dahi yeni öğrendiler.

O halde Muhammed kim?

İlk defa Tanrı'dan aldığını iddia ettiği kurallarla tanınan Babil Kralı Hammurabi'dir.Ham - Mu - Ra-bi ismi İslam kurgulanırkan Mu - Ham - Med şeklinde dizayn edilmiştir.Tanrı'dan aldığını iddia ettiği yasaları uygulayan ilk ra - bi "rab - bi"dir.İslamı kurgulayanlar O'nun adını Mu - Ham -Med biçimine sokmuşlardır.Nedenleri nasıları zamanla anlaşılacaktır.

Selam ve sevgiler.

tarihinde store tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O halde Muhammed kim?

İlk defa Tanrı'dan aldığını iddia ettiği kurallarla tanınan Babil Kralı Hammurabi'dir.Ham - Mu - Ra-bi ismi İslam kurgulanırkan Mu - Ham - Med şeklinde dizayn edilmiştir.Tanrı'dan aldığını iddia ettiği yasaları uygulayan ilk ra - bi "rab - bi"dir.İslamı kurgulayanlar O'nun adını Mu - Ham -Med biçimine sokmuşlardır.Nedenleri nasıları zamanla anlaşılacaktır.

Yok Muhammed aslında medleri öpen demek Muha (öpen) Mmed (medler).

Sitelerde Paylaş

Muhammed kelimesine ilk olarak Ugarit yazıtlannda raslanıyor. "arzu edilen", "seçilmiş" anlamında.

Yedinci yüzyılda seçilmiş/övülmüş/kutsanmış anlamı ile İsa için kullanılıyor.

Dokuzuncu yüzyılda ise İslam peygamberi Muhammed oluyor.

...

Kuran kelimesinin kökenini daha sonra araştırmak üzere bir kenara iliştirip İslam Peygamberinin adının kökeni üzerinde tartışma açarak bu başlıkta bir sonuca ulaşmayı hedefliyorum.

...

Christoph Luxenberg'in şuradaki kitabına (sayfa 70'den itibaren) göre Theodor Nöldeke'den beri Kuran = Keryana. Birisine okumak, topluğa konuşmak (konferans). Yani bir cemaata vaiz vermek veya dini törenlerde kullanmak amacıyla hazırlanmış yazı. Hristiyanlarda lectionary aynı görevi görüyor.

Sure ve ayet kelimeleri için de bir araştırması var ama, şimdi elimde hazır değil.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Muhammed kelimesine ilk olarak Ugarit yazıtlannda raslanıyor. "arzu edilen", "seçilmiş" anlamında.

Yedinci yüzyılda seçilmiş/övülmüş/kutsanmış anlamı ile İsa için kullanılıyor.

Dokuzuncu yüzyılda ise İslam peygamberi Muhammed oluyor.

Christoph Luxenberg'in şuradaki kitabına (sayfa 70'den itibaren) göre Theodor Nöldeke'den beri Kuran = Keryana. Birisine okumak, topluğa konuşmak (konferans). Yani bir cemaata vaiz vermek veya dini törenlerde kullanmak amacıyla hazırlanmış yazı. Hristiyanlarda lectionary aynı görevi görüyor.

Sure ve ayet kelimeleri için de bir araştırması var ama, şimdi elimde hazır değil.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli,

Muhammed kelimesi Hammurabi'den oluşturulmuş bir kelimedir.İlk çağ dillerini iyi bilen biri bu kelimenin anlamına kolaylıkla ulaşabilir.Hammurabi Tanrı'dan kanunlar aldığını söyleyen ve bu kanunları uygulayan ilk devlet adamıdır.Zaten onun Babil Kralı olmasını sağlayan da gizli bir örgüttür.Tanrı'dan diyerek koyduğu yasalarla devlet yönetmiş ve ilk "din devleti" ni o kurmuştur.İktidar el değiştirdikten sonra o grup yeni bir Hammurabi geleceği beklentisi içine girmiştir.O örgütçe çıkarılan her din ve mezhepte yeni bir "Ham Mu" geleceği beklentisi vardır.Şu an ülkemizde pek çok kimse yeni bir Atatürk beklemiyor mu?

Ham mu ra bi kelimesinin son iki hecesi ra bi rabbi olarak kullanılmaktadır.

İlk çağ dilleri uzmanları Muhammed kelimesinin ne anlama geldiğini açıklarlar artık.

Selam ve sevgiler.

tarihinde store tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İktidar el değiştirdikten sonra o grup yeni bir Hammurabi geleceği beklentisi içine girmiştir.O örgütçe çıkarılan her din ve mezhepte yeni bir "Ham Mu" geleceği beklentisi vardır.Şu an ülkemizde pek çok kimse yeni bir Atatürk beklemiyor mu?

''Ham Mu ''

Kuranda huruful mukata denilen harflerden oluşan başlangıç ayetleri ''Ha Mim'' olan sureler var.

Bunuda konuyla bir bağlantısı olabilir mi acaba?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Başlık ne zamandır açık ve fakat bir müslüman çıkıp ta "Muhammed" kelimesinin anlamı şudur dememiş.Her daim salavat gönderdikleri Peygamberlerinin adının anlamını dahi bilmiyorlar.

Başlık "Allah'a niçin iman etmeli" gibi sallamaya müsait bir başlık olsaydı..

"Allah!Allah!Allah!".

Gerçi İslam'daki hangi terimi konuşursan konuş onlar hiç konuşmuyorlar ki..

Nesini konuşsunlar?Allah Kuran'ı Arapça göndermiş ama dinsel terimlerin hiç biri Arapça değil.En eski dillerden kelimeler var.En eski dinlerden kelimeler var.Ancak Arabice yok.Artık hikmeti ilahisini bilen bilir.

İslam kavramlarına saygı duyduğum zamanlar vardı.

Zaman insana aslında yer yüzünde saygı duyulacak çok şey olmadığını gösteriyor.

İslami terimlerde ilk şaşkınlığımı cehennem kelimesi ile yaşamıştım.Her nasılsa bir kitaptan cehennem kelimesinin aslında İbranice olduğunu ve bu terimim eski İbrani dininde İbrani Tanrısına ilk doğan çocukların yakılarak kurban edildiği yerin adı olan gehonnem'den Arabileştirildiğini öğrenmiştim.

İlk tepkimi hala unutamam.

"Hasssiktiiiiiiiiirrr!"

Malzemesinin insanlarla taşlar olacağı söylenen cehennem kavramı da çalıntı iyi mi?

Gerçi şimdilerde eğip büküyorlar."Allah aslında cehennemle falan end filanı kast etmişti!" türünden bir sürü zırva.

Hangi kelimeyi alırsanız alın netice hep aynı.

Gelelim Muhammed kelimesine.Kelime gerçekten de "Ham mu ra bi" kelimesinden türetilmiş olabilir.Muhammed,Mehdi,Mehmed ve saire isimlerin kaynağı da yine Hammurabi olabilir.

Ben Muhammed kelimesinin Hintçe "Ma Hat Ma" kelimesinden Arabileştirilmiş olabileceğini düşünüyorum."Ham mu" kelimesinin Hintçe'si."Ma Hat Ma"."Yüce Ruh" anlamına filan geliyor.Hint tarihinde pek çok "Ma Hat Ma" var.En son benim bildiğim "Ma Hat Ma" Hindistan'ın efsanevi lideri Gandi idi.

İslam artık iyice anlaşıldığı gibi Hind kökenli bir dindir.Allah ya da Yahve Hind Tanrısı Shiva'dır.Muhammed de bir "Ma Hat Ma" 'dır.

Yaşayıp yaşamadığı bile bilinemeyen bir "Yüce Ruh".

Ey Cemaati Müslimin Hind Tanrısı Shiva'ya tapınıyorsunuz!

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Assagidaki alinti eski bir yazidan alintidir, yazari dreaimalali dir.

DreiMalAli2nd November 2009 - 06:33 PM

SIKKELER, MHMT VE MOHAMMAD

MHMT kelimesi ilk olarak 661 yılında basılmış olan bir sikkede geçer. MHMT Aramice yazılmış. Bu sikke İran’ın güney doğusundaki Zaranj'da (Şimdi Afganistanda, İran-Afganistan sınırında) bastırılmış. Parayı kimin bastırdığı ise yazılı değil. Bu sikke Berlin’de Berliner Sammlung der Kalligraphie’de bulunuyor.

Muhammed kelimesinin bu zamana dek bilinen anlamı: “övülesi”, “övülmüş”, ‘seçilmiş’.

Üzerinde MHMT yazan sikkeler için iki ayrı bölgede ortaya çıkıyor. Bunladan birisi İran’ın kuzey doğusunda, şimki Türkmenistan ve Afganistan bölgelerinde. Bu sikkelerde MHMT kelimesi abd Allah ve kalifat Allah ile beraber kullanılıyor. Bu proğram daha sonraları Abdul Melik tarafından bastırılan sikkelerde de mevcut. Abdul Melik’in sikkelerinden, kendisinin Merv’den geldiğini de anlıyoruz. Merv Hazar Denizi’nin doğusunda, eski İpek Yolu üzerinde bulunan bir şehirdir.

Diğer MHMT sikkeleri ise MHMT ile beraber wali Allah proğramını kullanıyor ve güney doğuda, Kirman ve civarlarında bastırılıyor.

MHMT yazdıran ve ismi bilinen ilk kişi Abdul Melik’tir. Sikkelerin tarihlerinin sıralamasına bakarsak, doğudan batıya doğru bir sıralama görürürüz. Öyleyse, Abdul Melik bu paraları doğudan başlayarak batıya doğru ilerlerken bastırılmıştır.

Bu zamana dek bastırılmış olan sikkelerin hiç birisi, Arap Yarımadası ile ilgili değildir.

Sikke bastırmak en az iki noktaya açıklık getirir: Bir yönetici kudret sahibinin varlığını ve on yıllar öncesinden başlamış olan ve hala süren bir dini proğramın ve/veya bir dünya görüşünün ve/veya bir politik proğramın varlığını. Bu proğramın başlangıcı, 7. yüzyılın başlarına ve hatta daha da öncelerine kadar uzanabilir. Yani iddia edilen Muhammed zamanından daha öncelerine kadar dahi uzanıyor olabilir.

Bölgede yüzyıllardan beri Süryanice konuşulduğu göz önüne alındığında, MHMT kısaltması MHMD olarak okunduğunda “övülmüş, övülesi” anlamına geliyor ve lehçelerde “mehmad”, “mahmed” diye okunuyor.

Diğer bir anlam Volker Popp kaynaklı. Popp’a göre, Sami dillerinden ola ve M.Ö. 13.-14. yüzyıla uzanan Ugaritçe’de MHMT “seçilmiş,” “seçilen”, anlamına geliyordu. Süryaniceye bu anlamı ile geçtiğini de düşünebiliriz. Orta İran lehçelerinde (=Pehlevi dili = Orta Farça) “mehmet”, “mahmat” olarak kullanılıyordu.

Özellikle Abdul Melik zamanında ve yönetiminde uygulanan araplaşma çalışmalarında MHMT/MHMD “muhammad” halinde arapçalaştırıldı. Bunu 681 yılından itibaren bastırılmış olan bir kaç parada görebiliyoruz. Bu paralarda hem Pehlevi yazısıyla MHMT geçiyor hem de Arapça “muhammad”. Suriye bölgelerinde, kısa süre sonraları, MHMT kelimesi kayboluyor ve yerine Arapça yazı ile Arapça bir terim olan muhammad kelimesi kullanılıyor.

Abdul Melik’in bazı sikkelerinde “peygamber Musa” yazdırdığını da bildirmekte yarar var.

“Mahmed” olarak kullanımının ama, bir süre daha devam ettiği belli. Çünkü 750 yıllarında ölmüş olan Şamlı Johannes (Johannes of Damascenus), Mamed (Yunanca okunuşu Mamed) isimli bir sanal peygamberden söz ediyor.

Araplaşma, arapçalaştırma süresince MHMT’ın HMT ve HMD hali ile “Ahmed”, “Ahmat” olarak kullanıldığın düşünmek de mümkün. Özelllikle teolojik alanda. Mesela Siyer “Ahmed”i “Muhammad” ile eşanlamlı kullanıyor. A. Sprengeri’in “Das Leben und die Lehre des Mohammad nach bisher grösstenteils unbenutzten Quellen” kitabındaki gözlemine göre, 9. yüzyıla kadar ahmed/ahmad ile mohammad isimlendirmeleri arasında bir gidip gelme var. Bazan ahmed/ahmad kullanılıyor bazan mohammad.

641 yılından beri gayet açık bir şekilde hristiyan sembollerinin kullanıldığını bildiğimizden, 661 yılından itibaren kullanılan MHMT ve muhammad sembollerinin İsa için kullanıldığını söylemek doğru olur.

Bu “övülen”,” övülmüş olan”, “seçilen”, “seçilmiş olan”, yani muhammad, İsa’dan başka birisi değil. Bunu Abdul Melik’in Kudüs’te, 693 yılında yaptırmış olduğu Kaya Kubbesi’nde de görebiliriz. (693 senesi Araplara göre 72. seneyi ifade ediyor. Bu 72 sayısının mistik bir anlamı vardır düşüncesi hemen akla geliyor.)

Sitelerde Paylaş

Konuyu okuyanlarda, idaa sahipleri Arapca dil ve edebiayatinda el ezherden doktora tezi yaptilar sanacak, kaynak ne ?!

misyoner cemaatlerine calisan papazalarin, islam dini hakkindaki yorumlari !

arapcada "muhammed" ismi t harfi ile mi bitiyormus ?! cok sagolun, hristiyan misyonerleri sayesinde islam dinini hakkinda yeni yeni,hatta birakin islamda, araplarin genelinde olmayan seyleri bile ögreniyoruz :)!

bizim bu pek kuskulu, arastirmaci sözde hümanist, islam karsiti dostlarimiz, herhangi bir müslüman bilim adaminin, kendi dini ögeleri hakkindaki yorumlarini kuskulu bir bakis acisi ile degerlendirebiliyorken, meslegi hristiyan din adami yetistirmek olan insanlarin islam dini hakkindaki görüslerine sikica sarilabiliyorlar !

tarihinde Cheragh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuyu okuyanlarda, idaa sahipleri Arapca dil ve edebiayatinda el ezherden doktora tezi yaptilar sanacak, kaynak ne ?!

misyoner cemaatlerine calisan papazalarin, islam dini hakkindaki yorumlari !

arapcada "muhammed" ismi t harfi ile mi bitiyormus ?! cok sagolun, hristiyan misyonerleri sayesinde islam dinini hakkinda yeni yeni,hatta birakin islamda, araplarin genelinde olmayan seyleri bile ögreniyoruz :)!

bizim bu pek kuskulu, arastirmaci sözde hümanist, islam karsiti dostlarimiz, herhangi bir müslüman bilim adaminin, kendi dini ögeleri hakkindaki yorumlarini kuskulu bir bakis acisi ile degerlendirebiliyorken, meslegi hristiyan din adami yetistirmek olan insanlarin islam dini hakkindaki görüslerine sikica sarilabiliyorlar !

Aynı kanıda değilim.

Albert Einstein kaç formül bulmuş?Ama Edison öyle mi?Thomas Edison.Üniversiteli filan değil ama buldukları ile insanlığa öyle katkı yaptı ki?O olamasa idi Einstein'de olmayacaktı.

Hristiyan misyonerleri hakkında da aynı kanıda değilim.

Hristiyanlar İslam dini ile ilgili övücü ve yerici konuşmaktan hazzetmezler.Bir Sünni müslüman için Şiilik ne kadar değerli ise hristiyanlar için de İslam o kadar değerlidir.Hatta onların İslamla ilgili bir görüşleri olmadığını dahi ileri sürebilirim.Batı'daki bilginlerin önemli bir kesimi aslen Yahudi olan kimselerdir.İslamla hatta genel olark dinlerle onlar ilgilenir.Hatta İslam tarihinin uzmanları da onlardır.Örneğin Bernard Lewis.Ortadoğu ve Balkanlar ondan sorulur.

Hristiyanlar için İslam uğraşmaya değmez bir konudur.

Sitelerde Paylaş

Store yazdiklarinizin hepsi yalan !

Hristiyanligin ögretisi zaten misyonerlik üzerine kurulmustur, yani misyonerlik bu dinin olmazsa olmazi, adamlarin dinlerinin zorunlu geregidir zaten ! ama hic kimse sonradan yahudi olamayacagina göre, musevilerin "misyonerlik" gibi bir derdi ve ugraslari da yoktur, zira musevi olabilmek icin, musevi inancina bagli bir anneden dogmak gerekmektedir.

O yüzden Hacer'den dogan cocuklara, museviler asla boyun egmez, zira kendileri hür bir kadinin evlatlaridir.

Musevi asilli arastirmacilar ise, Hz Peygamberin hristiyanlar gibi varligini yoklulugunu tartismazlar, Goldzieher gibi musevi orientalistler, Hz Peygamberin, hangi nedenlerden dolayi ( mucizesi yoktur, ama musevi inancina göre mucize gerekli bir insanin peygamber olarak kabul edilebilmesi icin ) peygamberlik idaasinin tutarsiz oldugu hakkinda yorum yapmaktalar.

Tarih dediginiz olgu ise "güclünün tarihdir", nitekim güclü olan tarihi nasil algilamamiz gerektigini hüküm ettigi insanlara dayatatir, bunun bire bir kaniti'da bu forum gibi forumlardir, zira bu forumlarda sizler, sizce size dayatilan tarihi olgulari yarim akliniz ile elestirmek, daha dogrusu sizden akillilarin elestirilerini tercüme edip paylasmak ile mesgulsunuz, ama bunu yaparkende idaalarinizin tutarsizligi yüzden toplumsal hayatin icinde sizin olmayan ama sahiplendiginiz idaalari yer alamiyorsunuz, cünkü alt gerekceli elestiri sunabilmek icin, alt yapiniz eksik. Anadoluda güzel bir tabir var, "tasima su ile degirmen dönmez", iste tasidiginiz su hakikatin degirmenini döndürmek icin yeterli degildir.

Gelelim hristyan misyonerlerin islami ne kadar nasil ciddiye alip almadigina, aklina herhangi bir idaa varsa, islam dini elestirisi adina, mutlaka bir hristiyan misyonun ürünüdür, yaz aklina gelen ciddiye alinabilecek bir idaayi sana tek tek göstermeye gayret edelim.

Hayatinda ne kadar hristiyan taniyabildin bilmiyorum, lütfen bu zirvaliklari hayatini hristiyanlar ile geciren insana bir daha böyle ici bos laflari söyleme ki adam yerine konulup, söyledigin sözün dinlenebilir bir degeri olsun.

Satirlarimi bitirmeden önce izin verin size bir soru sorayim, siz arapca biliyormusunuz ki, araplarin kelime kökeni hakkinda ileri geri idaalarda bulunabiliyorsunuz ?! yoksa sadece sizden akilli olan birisinin görüslerini mi sahiplenip bunlari paylasiyorunuz ?

Sitelerde Paylaş

Store yazdiklarinizin hepsi yalan !

Tarih dediginiz olgu ise "güclünün tarihdir", nitekim güclü olan tarihi nasil algilamamiz gerektigini hüküm ettigi insanlara dayatatir, bunun bire bir kaniti'da bu forum gibi forumlardir, zira bu forumlarda sizler, sizce size dayatilan tarihi olgulari yarim akliniz ile elestirmek, daha dogrusu sizden akillilarin elestirilerini tercüme edip paylasmak ile mesgulsunuz, ama bunu yaparkende idaalarinizin tutarsizligi yüzden toplumsal hayatin icinde sizin olmayan ama sahiplendiginiz idaalari yer alamiyorsunuz, cünkü alt gerekceli elestiri sunabilmek icin, alt yapiniz eksik. Anadoluda güzel bir tabir var, "tasima su ile degirmen dönmez", iste tasidiginiz su hakikatin degirmenini döndürmek icin yeterli degildir.

Dört farklı dille internette arama yaptım.Elimin altında iki yüz küsur bin kitap var.Ben den başka onlarca çalışanıma araştırma yaptırıyorum.Bırak store'nin yazdıklarını yazdıklarının benzerlerini bile bulamadım.

HEM DE HİÇ BİR YER DE.

İddia ettiğin gibi store'nin yazdıkları başkalarından alıntı ise iddanın arkasında dur ve iddianı ıspatla.Muhammed ve Mustafa kelimeleri hakkında daha önce yapılmış açıklamalara örnek ver.Kitap,makale ismimleri yada internet adresleri ver ki boş konuşup konuşmadığın anlaşılsın.

Özellikle Hristiyanların kitaplarından kaynak göster ki iddian havada kalmasın.

Sana bir ay müddet.İddianı ıspatladın ıspatladın.Yoksa ne yalancı olduğun anlaşılacak.

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...