Jump to content

PUT KIRICILARIN PUTU ATATÜRK!

Recommended Posts

İNANÇ:

1. BİR düşünceye gönülden bağlı bulunma:

"Bilhassa KADINLAR arasında hurafeye İnanç fazla buralarda." - F. Otyam.

2. Birine duyulan Güven, inanma duygusu.

3. İnanılan Sey, Görüş, öğreti:

"Kendi getirdikleri inançtan Baska her şeye kapalıdır zevkleri." - N. Ataç.

4. din b. (***) Tanrı'ya, Bir dine inanma, akide, iman, itikat:

"Beğenilen olmayı denedim, vicdan, Dini İnanç ve kanaat hürriyetine sahiptir." - Anayasa.

HAK:

1. Adalet:

"Haktan ayrılmamalı." -.

2. Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı Sey, kazanç:

3. Dava veya iddiada gerçeğe uygunluk, doğruluk:

"Bu davada hak görmüyorum." -.

4. Verilmiş emekten Doğan manevi yetki:

"Ana Hakkı ödenmez." -.

5. Ödeme:

"Makas Hakkı. Komşu Hakkı." -.

6. Emek karşılığı ücret.

7. sıfat Doğru, GERÇEK:

"Karacaoğlan der ki sözüm haktır." - Karacaoğlan.

Sevgili arkadaşlar,

Bu tanımlara bakınca herkesin bir başkasına zarar vermeden inanç hakkı olduğunu görüyoruz. Ama ülkemiz genelinde ve forumumuz özelinde şöyle bir durum var, biraz buna değineyim istedim.

Ateist arkadaşlarca Tanrı ve peygamberler yerle yeksan edilirken, TC Kurucusu Atatürk eleştiriye çok kapalıdır. Hatta Atatürk’ün ateist olduğu sıklıkla savunulur.

Ben Atatürk’ü seven, onun bize ve ülkeye kattığı değerlere gözünü kapatmayan biri olarak şuna dikkat çekmek istiyorum.

Atatürk’de herkes gibi bir ölümlüdür ve ölmüştür. Yaptıklarına sahip çıkmak, vatanımıza sahip çıkmak her onurlu insanın, her Türk vatandaşının asli görevidir.

Ama…

Atatürk bir ateistti, o bu ülkeyi İslam belasından kurtarmak istiyordu derken Atatürke büyük bir haksızlık yapılıyor. Oda O’nun ateist olduğu vurgulanarak Türkiyeyi dinsiz ve inançsız bir toplum olması yönünde hedefleri olan bir diktatör olarak göstermekten öteye gidemiyor maalesef.

Ve bu tutum yine bu ülkeye ve insanımıza zarar veriyor.

Atatürk’ün inancı bizi zerre kadar ilgilendirmez. O yüzden onun inancı yüzünden ne kimseye prim yaptıralım, ne de kendimizi kandıralım. Elbet uydurulmuş din ve Tanrı inancının bırakın Türkiyeye hala dünyaya zararı bu kadar büyükken, savaşıyoruz dediğimiz konuyla bu şekilde bir yaklaşımla sevişmeyelim diyorum.

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 246
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir insan put olamaz bergüzar. put politeist dinlerin inandıkları ruhani tanrılar için yaptıkları avatarlardır, bu dinlere inananlarda elbetteki biliyor taştan tahtadan oyma putların bir işe yaramazlığını, ama elle tutulmaz, gözle görülmez tanrılarını o şekilde sembolize edip, daha somut biçimde ibadet ediyorlar onlara.

Sitelerde Paylaş

bir insan put olamaz bergüzar. put politeist dinlerin inandıkları ruhani tanrılar için yaptıkları avatarlardır, bu dinlere inananlarda elbetteki biliyor taştan tahtadan oyma putların bir işe yaramazlığını, ama elle tutulmaz, gözle görülmez tanrılarını o şekilde sembolize edip, daha somut biçimde ibadet ediyorlar onlara.

:)

Ben diyorum hadımım,

Sen soruyorsun çocuklar nasıl.

Konuyla ne alaka senin yazdıkların.

Sitelerde Paylaş

İNANÇ:

1. BİR düşünceye gönülden bağlı bulunma:

"Bilhassa KADINLAR arasında hurafeye İnanç fazla buralarda." - F. Otyam.

2. Birine duyulan Güven, inanma duygusu.

3. İnanılan Sey, Görüş, öğreti:

"Kendi getirdikleri inançtan Baska her şeye kapalıdır zevkleri." - N. Ataç.

4. din b. (***) Tanrı'ya, Bir dine inanma, akide, iman, itikat:

"Beğenilen olmayı denedim, vicdan, Dini İnanç ve kanaat hürriyetine sahiptir." - Anayasa.

HAK:

1. Adalet:

"Haktan ayrılmamalı." -.

2. Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı Sey, kazanç:

3. Dava veya iddiada gerçeğe uygunluk, doğruluk:

"Bu davada hak görmüyorum." -.

4. Verilmiş emekten Doğan manevi yetki:

"Ana Hakkı ödenmez." -.

5. Ödeme:

"Makas Hakkı. Komşu Hakkı." -.

6. Emek karşılığı ücret.

7. sıfat Doğru, GERÇEK:

"Karacaoğlan der ki sözüm haktır." - Karacaoğlan.

Sevgili arkadaşlar,

Bu tanımlara bakınca herkesin bir başkasına zarar vermeden inanç hakkı olduğunu görüyoruz. Ama ülkemiz genelinde ve forumumuz özelinde şöyle bir durum var, biraz buna değineyim istedim.

Ateist arkadaşlarca Tanrı ve peygamberler yerle yeksan edilirken, TC Kurucusu Atatürk eleştiriye çok kapalıdır. Hatta Atatürk’ün ateist olduğu sıklıkla savunulur.

Ben Atatürk’ü seven, onun bize ve ülkeye kattığı değerlere gözünü kapatmayan biri olarak şuna dikkat çekmek istiyorum.

Atatürk’de herkes gibi bir ölümlüdür ve ölmüştür. Yaptıklarına sahip çıkmak, vatanımıza sahip çıkmak her onurlu insanın, her Türk vatandaşının asli görevidir.

Ama…

Atatürk bir ateistti, o bu ülkeyi İslam belasından kurtarmak istiyordu derken Atatürke büyük bir haksızlık yapılıyor. Oda O’nun ateist olduğu vurgulanarak Türkiyeyi dinsiz ve inançsız bir toplum olması yönünde hedefleri olan bir diktatör olarak göstermekten öteye gidemiyor maalesef.

Ve bu tutum yine bu ülkeye ve insanımıza zarar veriyor.

Atatürk’ün inancı bizi zerre kadar ilgilendirmez. O yüzden onun inancı yüzünden ne kimseye prim yaptıralım, ne de kendimizi kandıralım. Elbet uydurulmuş din ve Tanrı inancının bırakın Türkiyeye hala dünyaya zararı bu kadar büyükken, savaşıyoruz dediğimiz konuyla bu şekilde bir yaklaşımla sevişmeyelim diyorum.

Atatürk için ateist diyebilirler ve öyledir mutlaka..

Ama Atatürk'ün İslam'ı yok etmek gibi bir isteği olduğunun kanıtı yoktur.

Bunu istese bile mümkün olmayacağını bilecek kadar aydın birisidir Atatürk.

Atatürk'e bu niyeti yamayanlar yanılıyorlar. Atatürk gerçekçi ve pragmatik bir liderdir.

Ölünceye kadar yaptıklarına bir göz atın.

Onlarda İslam'a düşman bir yaptırım görüyor musunuz?

Görenler koyu dindardır, yobazdır.

Atatürk'ün bütün yaptığı, diğer demokratik batı ülkelerinin yaptığıdır.

Yani laikliktir.

Laiklik İslam düşmanlığı demek değildir.

Ama Müslüman yobazlar onu İslam düşmanlığı sanıyorlar. Çünkü her türlü insansal etkinliğe müdahale eden İslam'ın, devlet işlerine müdahalesine izin vermiyor laiklik.. Bunu da hazmedemiyor bizim Müslüman yobazlar.

Bu arada put lafı da nereden çıktı.

Konuyu saptırmayalım lütfen.

Bu yazılanların putlaştırma ile alakası yok..

Sitelerde Paylaş

"Put Kırıcılarının Putu Atatürk" tanımı ilginç geldi.

Asıl put kıran Muhammed idi sonuçta.. Atatürk'ü doğru düzgün anlamış bir insanın zaten ne putu olur ne de milletin putuyla derdi olur. Bu ülkeye demokrasiyi ve eşitliği Atatürk getirdi, bu tanımların anlamını milletin büyük bir kısmı bilmiyorken..

İslami baskıya karşı başını kaldıran birileri, bu düşüncelerini hayranı olduğu Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda desteklediğinde onu putlaştırmış olmuyor.

Ayrıca şu da var..

Kim çoluk çocuğun da dahil olduğu "kadın" sürüsüne sahip bir adamı, zenginlik için (Şam Ticaret Yolu) savaşlar yapmış bir adamı örnek alınacak insan olarak kabul ederken Atatürk'e laf uzatırsa, ona göre bir cevabı hak ediyor demektir...

Sitelerde Paylaş

Atatürk için ateist diyebilirler ve öyledir mutlaka..

Ama Atatürk'ün İslam'ı yok etmek gibi bir isteği olduğunun kanıtı yoktur.

Bunu istese bile mümkün olmayacağını bilecek kadar aydın birisidir Atatürk.

Atatürk'e bu niyeti yamayanlar yanılıyorlar. Atatürk gerçekçi ve pragmatik bir liderdir.

Ölünceye kadar yaptıklarına bir göz atın.

Onlarda İslam'a düşman bir yaptırım görüyor musunuz?

Görenler koyu dindardır, yobazdır.

Atatürk'ün bütün yaptığı, diğer demokratik batı ülkelerinin yaptığıdır.

Yani laikliktir.

Laiklik İslam düşmanlığı demek değildir.

Ama Müslüman yobazlar onu İslam düşmanlığı sanıyorlar. Çünkü her türlü insansal etkinliğe müdahale eden İslam'ın, devlet işlerine müdahalesine izin vermiyor laiklik.. Bunu da hazmedemiyor bizim Müslüman yobazlar.

Bu arada put lafı da nereden çıktı.

Konuyu saptırmayalım lütfen.

Bu yazılanların putlaştırma ile alakası yok..

İslam'ı ortadan kaldırmayı elbette istiyordu, ama bunun olanaksız olduğunun da farkındaydı. Yapabildiğince temizledi yobazları. Yapamadığını da içine attı.

Bu içine attıkları kimi zaman patlak da verdi.

Bir keresinde Ankara Palas'da arkadaşlarıyla sohbet ederken cart diye araya ezan sesi girince camiyi yıktırmak istediği rivayet edilir. Aslı var mıdır bilinmez ama alkolün de etkisiyle böyle bir emir vermiş olması olasıdır.

İslam'ı doğrudan karşısına alarak ancak onu daha da körükleyeceğini bildiği için dinle savaşta eğitim silahını kullandı. Ama elindeki kadro çok yetersiz ve basiretsizdi. Ölümüne doğru etrafını dalkavuklar sarmıştı.

Ve ben inanıyorum ki o hüzünlü bakışlarında, bugün boğuştuğumuz karanlıkları önceden sezmiş olmanın kederi vardır.

Atatürkçülük hep lafta kaldı...

Sitelerde Paylaş

MrGuitar'a katılıyorum,Atatürk islamı yok etmek istemiş ancak ona savaş açmanın hayırlı olamayacağını bilirdi.Atatürk öyle camiileri yıkmakla hocaları kesmekle islamın yok olmayacağını biliyordu,İslamı süngüyle değil düşüncelerde yıkmaya çalıştı.Eğitimi öne sürdü insanlar bilgilensin ve bilime güvensin,dogmalardan uzak dursun diye,Latin alfabesini getirdi islamla toplum arasındaki en önemli bağın yani arapçanın kırılması için,Yine kılık kıyafet kanunu getirildi,Ama bu kanunlardan öncede bunların zaten beklendiğini bilmeliyiz,Atatürk'e hep soruyorlardı Latin alfabesini ne zaman getireceğiz diye,Oda şimdi değil diyordu,yani onlara kalsa latin alfabesi çoktan gelmiş olucaktı zaten.Ayrıca halk modern giyinmeye başlamıştı,Atatürk dönemin modası olduğu için giydiği herşeyi halk taklit ediyordu,Şapka giyiyordu mesela bunu gören halkta giymeye başladı,çoğunlukla modern giyiniyordu halk ve daha sonra kanun geldi,ama topluma değil devlet binalarına,yani kamuda modern giyin sonra ne yaparsan yap anlamında.

Ama demiştir ki,şapka giyenleri ve modern giyinenleri görüyorum,ama hepsinin aklı cübbede,sarıkta.Bu yüzden bu halk için umutsuzdu,bir umutla yaptı herşeyi sadece.

Çevresi kötüydü işte.Sirozdan öldüğünü sanmıyorum,zehirlediklerine eminim.Her büyük lider mutlaka büyük ihtimalle suikastle ölür.

Bu arada,bıktım şu put muhabbetinden,Atatürk'e put diyendende,Atatürk'ü putlaştırmayalım diyendende.

Putum arkadaşım var mı,Atatürk benim putumdur,Kemalizm dinimdir,Putperestim.Şimdi kapatın çenenizi.

Sitelerde Paylaş

Bu arada şunuda söylemeden edemeyeceğim.

Atatürk'ün ölümünden sonra çıkarılan Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun bu ülkenin geleceği ve aydınlanması adına yolları tıkayacağı bilindiğinden bilinçli olarak çıkarıldığını düşünüyorum. Çünkü kanun daha çok heykellerini korumaya yönelik bildiğim kadarıyla. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Bu arada şunuda söylemeden edemeyeceğim.

Atatürk'ün ölümünden sonra çıkarılan Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun bu ülkenin geleceği ve aydınlanması adına yolları tıkayacağı bilindiğinden bilinçli olarak çıkarıldığını düşünüyorum. Çünkü kanun daha çok heykellerini korumaya yönelik bildiğim kadarıyla. :)

Selam ederim.

Koruma kanunu çok gereksiz,sadece Atatürk'e saygısızlık yapan varsa onlar tabi ki kodese tıkılacak ama böyle bir kanun getirmek saçmalık.Yani sonuçta zaten var bir düşünceye saygısızlık edilemez diye kanun.

Sitelerde Paylaş

Kemalistler Atatürk adında mükemmel, eşsiz, kusursuz bir efsane yarattılar. Çocuklara okulda böyle bir Atatürk öğretiyorlar. Sonra onlar genç olunca başka kaynaklara ulaşıyorlar. Bir bakıyorlar Atatürk o anlatılan Atatürk değil. Ondan sonra Atatürk'e kin beslemeye başlıyorlar. Kendilerini kandırılmış hissediyorlar. Ben de İslam'dan ilk kurtulduğumda Muhammed'e böyle bir kin beslemiştim. Ama sonra geçti.

Örneğin Güneş Dil Teorisi gibi bir komediyi öğrenince insan baya bir hayalkırıklığına uğruyor. Ama ben bunları görüp Atatürk'ten nefret eden bir insan değilim. Sadece Atatürk'ü zamanına göre değerlendiriyorum. Fakat bazı düşüncelerinin artık günümüzde geçerliliği olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

Koruma kanunu çok gereksiz,sadece Atatürk'e saygısızlık yapan varsa onlar tabi ki kodese tıkılacak ama böyle bir kanun getirmek saçmalık.Yani sonuçta zaten var bir düşünceye saygısızlık edilemez diye kanun.

Kanun olmadan kimi nasıl hapse atacaksın?! :D

Düşünceye saygısızlık edilemez diyen kanun hangisisymiş bu arada?

Kemalistler Atatürk adında mükemmel, eşsiz, kusursuz bir efsane yarattılar. Çocuklara okulda böyle bir Atatürk öğretiyorlar. Sonra onlar genç olunca başka kaynaklara ulaşıyorlar. Bir bakıyorlar Atatürk o anlatılan Atatürk değil. Ondan sonra Atatürk'e kin beslemeye başlıyorlar. Kendilerini kandırılmış hissediyorlar. Ben de İslam'dan ilk kurtulduğumda Muhammed'e böyle bir kin beslemiştim. Ama sonra geçti.

Örneğin Güneş Dil Teorisi gibi bir komediyi öğrenince insan baya bir hayalkırıklığına uğruyor. Ama ben bunları görüp Atatürk'ten nefret eden bir insan değilim. Sadece Atatürk'ü zamanına göre değerlendiriyorum. Fakat bazı düşüncelerinin artık günümüzde geçerliliği olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aynen.

Sitelerde Paylaş

Bir imparatorluk kalıntısı içinden çıkabilmiş ve 1920-1930 arası yıllar gibi çok ama çok kısa bir sürede bir anayasa yapıp devlet kurabilmiş bir asker Mustafa Kemal.

Bu kadar kısa bir sürede imparatorluk geleneğinden çıkıp ta Cumhuriyet İlkelerini benimsemek,içselleştirmek kolay olmadı. Osmanlının son dönemi üzerine olan romanların çok ilgimi çekmesi bundan olsa gerek :)

Atatürk'ün diktatör nitelendirilmesi de bu yüzden.Çok kısa bir sürede ve özellikle kalıntı bir imparatorluk sonrası gerçekleştirilmiş reformlar ancak zorlayıcı,baskın bir lider tarafından yapılabilirdi.

Atatürk'ün dini görüşünün ne olduğunun hiç önemi yok.Ama daha önce yazmıştım,deist olduğunu düşünüyorum.(Kesinlikle dinsel kökenli bir aileden gelmesine rağmen)

Şimdi bazı arkadaşlara deist tanımlaması bile Atatürk'e hakaret gibi gelecektir.(Ne alakaysa).Dini dogmaları bilimin önüne koymamak,dinsizlik demek değildir.Laikliktir.

Buna göre de Atatürk'ün özellikle islama yönelik bir tavrı olduğunu düşünmüyorum.

Kuran mealini elmalılı hamdi yazıra hazırlatmak istemesi bile dönem için gayet modernbir davranış.

İmamların yerini öğretmenlere vermiş ayrıca..Nurlar içinde yatsın :)

Sitelerde Paylaş

Bu mesajında değil ama kerpeten,sen biraz "devlet tanrısı"gibi görüyorsun Atatürk'ü.

Arada bir Türk Tarihini katletmişliğinde oluyor ama olsun :)

Sitelerde Paylaş

Bu forumda kanun manun yok..

Yine de Atatürk'ü tartışmasını bilmiyorsunuz.

Neyin tartışmasını doğru dürüst yapıyoruz ki zaten.

Bir insanın yaptıklarını elbette kendi zamanı içinde tartışacaksınız.

Başka türlü düşünmek ve tartışmaya teşebbüs etmek aptallıktan da öte, bilim, akıl, mantık ve sağduyu dışı bir ahlaksızlıktır.

Ve ilginç olarak bunu Atatürk düşmanı Müslüman'lar yapmıyor.

İdealist görünen liberal ateistler yapıyor.

Atatürk düşmanı Müslüman'ların kendilerine göre Atatürk'ü eleştirme nedenleri var.

Ve o nedenler oldukça mantıklı. Çelişkili değil. Çünkü onlar Atatürk'ü İslam'a köstek olan biri olarak görüyorlar.

Bu doğru bir nitelendirme. Çok doğru hem de.

Bu yüzden onu İslam düşmanı kabul ediyorlar. Bunu bile anlamak mümkün.

Ama aklı başında, mantık ve sağduyuları yerinde birinin, özellikle o bir ateist ise, Atatürk'ü burada yapıldığı şekilde eleştirmesini ben anlamakta zorluk çekiyorum.

Ve kabul etmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir ara Atatürk heykellerine saldıran Ticaniler vardı..

Ne oldu acaba...

Merak ediyorum... :huh: :huh:

Onlar 50'lerde DP dönemindeydiler, Atatürk'ü koruma kanunu da bunlar yüzünden çıktı.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Berguzar. Atatürkü sevip saymanız çok doğal çünkü Atatürk erkeklerden çok kadınların istikbalini düşünmüştür, aydınlanmalarını üretime katılabilmelerini sağlamıştır.

Onlara pek çok hakkı diğer dünya devletlerinden önce verdiği gibi, dünyada ilk uçan bayan olan Sabiha Gökçen onun sayesinde uçup aya ilk yaklaşan bayan pilot olmuştur.

Bunlar güzel olaylar gerisi boştur yani heykeller tomas bize komas.

Sitelerde Paylaş

Birincisi, Atatürk'ü putlaştıranlar onu eleştirmek isteyip de eline yüzüne bulaştıran, aldığı yanıtları saldırı addetip, sonrasında saldırıyla savunma yapanların sığındığı bir laf oyunu. Atatürk'ü eleştirmek çok zordur. İnsan yanını eleştirmeye kalkabilirler tabii ama o da dedikodudan öteye geçmeyeceği için anlam taşımaz. İçiyormuş, kadınları severmiş falan filan. Kime neyse...

Atatürk dinsiz ise bu bizim suçumuz mu? O adam ta o devirde dinlerin yıkıcı etkisine karşı bilimsel eğitime kendini adamış ve oturup didik didik evrim teorisini araştırmış. Ve ders kitaplarına koydurtmuş.

İslam ve uyduruk peygamber Muhammed hakkındaki düşünceleri de belli. Onları da esirgememiş, yine aynı ders kitaplarında anlatmış.

Bunlar halktan gizlenmiş, üstü örtülmüş. Onun ısrarla müfredata yerleştirmiş olduğu bu düşünceleri, sonraki hükumetleri ciddi olarak rahatsız etmiş çünkü hem Atatürk'ü hem de dini yeniden kullanmaya başlamışlar. Atatürk'ü Koruma Kanunu denen ucube kanunu çıkaranlar da yine onlardır. Menderes hükumeti. Atatürk'ü kullanmak zorunlukları vardır çünkü halkı başka türlü ikna etmeleri mümkün değildir.

Atatürk'ün dinsiz olması benim umurumda bile değil. İsterse inançlı olsun.. Benim için gerçekleştirdiği mucizeler yeter de artar bile. Pekçok insan için de öyle.

Ama gel gör ki adam gerçekten dinsiz. Ateist değil ama sanırım panteist. Ayrıca dinlerden nefret etmesi onlara düşman olması doğal. Fakat bu düşmanlığının sadece kendisini ilgilendirdiğini bilecek kadar da saygılı ve zeki.

Onun amacı dinin hayata egemen olmasını önlemek ve laik ve demokratik bir ülke yaratmaktı ve yaptı.

Bizi ilgilendiren esas önemli kısım budur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...