Jump to content

PUT KIRICILARIN PUTU ATATÜRK!

Recommended Posts

Atatürk'ü eleştirmenin kolayı var.. Hem kolay, hem de adil.. Biraz öznel ama o kadarı da olsun..Zaten onun hakkındaki bütün yorumlar öznel.

Onun zamanına gidin.. O zaman diliminde yaşayın..

Kendinizi onun yerine koyun.

Ne yapardınız, düşünün.........

Haci haklisinda, simdikiler o zamani bu zamana getirmeye calisiyorlar....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 246
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk'ün yanlış yaptığı ama bunun ısrarla doğru olduğu savunuluyorsa bu putlaştırma ciddi sıkıntı doğurur.

Ama bir yanlışa karşı Atatürk'ün söylem ve düşünceleri doğruysa izlenebilir takip edilebilir ve savunulabilir.

Put kırıpta put türetenlerin piri aslında İbrahim'dir.Ama İbrahim sabit bir putperest değildi sürekli kendini geliştiriyor gelişime açıktı.

Sitelerde Paylaş

Sevr antlaşmasına uyularak girilen askerlere izin verilir ve dinin toplumdaki etkisi arttırıldı

liboşlarda izlerdi,liberal olması gerekiyor ya isteyen istediği gibi şeriatı getirebilir şeriat özgürlüğü var.

Liboşların öyle yapacağını sanıyoruz ama, artık o kadar da değersiz olmaları mümkün değil.

Bazıları öyle davranabilir. Korkakları. Ne kadarı korkak bilmiyorum. Ama onlar bile Sevr'e tepki gösterirlerdi.

Sevr aslında Osmanlının devamı olan, şimdikinden çok daha küçük bir ülkeye izin vermektir.

Buna ne Müslümanlar razı olurlardı, ne de liberaller..

Ama ne yaparlardı? Nasıl bir çözüm izlerlerdi?

Hilafete ne olurdu? İslam'a ne olurdu? Demokrasiye ne olurdu?

Bütün bunlar ve daha sayısız değişgen ve sorun, herkesin kendine göre bir çözüme bağlanabilir.

O çözümler Atatürk'ün çözümlerinden daha mı iyi olurdu?

Bence bu soruyu doğru olarak yanıtlamak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Sevr antlaşmasına uyularak girilen askerlere izin verilir ve dinin toplumdaki etkisi arttırıldı

liboşlarda izlerdi,liberal olması gerekiyor ya isteyen istediği gibi şeriatı getirebilir şeriat özgürlüğü var.

Atatürk olmasa ne olurdu?

Bu yanıtlaması çok güç bir soru.

Ama, yine de bazı varsayımlarda bulunulabilir.

O olmasaydı Milli Mücadeleyi Ali Fuat Paşa üstlenebilirdi. Ve bu durumda Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak Paşalardan ancak sınırlı bir destek alabilir ki bu nedenle de yurt işgalden kurtulsa bile hilafete dokunulmazdı. Bu üçü büyük olasılıkla İstanbul Hükümetinin entrikalarına aldanır ve işgali tam olarak önleyemezlerdi. İstanbul'u kaybederdik. Ve İç Anadolu'da küçük bir toprak parçasında tam hakimiyet kurabilir, ancak bugünkü Orta Doğu ülkelerinden herhangi biri kadar kalkınabilirdik. Kuzey Doğu'yu Ermeniler işgal eder, Güney kıyılarımız İtalyanlar ve Fransızlar arasında paylaşılırdı. Bize kalan kıraç İç Anadolu bozkırında bir Osmanlı İslam Cumhuriyeti biçiminde yaşar padişahımız da RTE olurdu. :)

Ve ayrıca, Bülent Ersoy ortada, Zeki Müren de erkek kalırdı.

tarihinde Mr.Guitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O olmasaydı Milli Mücadeleyi Ali Fuat Paşa üstlenebilirdi. Ve bu durumda Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak Paşalardan ancak sınırlı bir destek alabilir ki bu nedenle de yurt işgalden kurtulsa bile hilafete dokunulmazdı. Bu üçü büyük olasılıkla İstanbul Hükümetinin entrikalarına aldanır ve işgali tam olarak önleyemezlerdi. İstanbul'u kaybederdik. Ve İç Anadolu'da küçük bir toprak parçasında tam hakimiyet kurabilir, ancak bugünkü Orta Doğu ülkelerinden herhangi biri kadar kalkınabilirdik. Kuzey Doğu'yu Ermeniler işgal eder, Güney kıyılarımız İtalyanlar ve Fransızlar arasında paylaşılırdı. Bize kalan kıraç İç Anadolu bozkırında bir Osmanlı İslam Cumhuriyeti biçiminde yaşar padişahımız da RTE olurdu. :)

Bazıları böylesi bir osmanlıda daha mutlu olurlarmış.

Sitelerde Paylaş

Yazılanları okudukça bazı şeyler kafamda daha da netleşti.

Bazı arkadaşlar Osmanlı zamanındaki halkı çöpe atmış, uzaylılar ile bu ülkede Atatürkün birşeyler yaptığına iman etmiş gibi geldi bana.

O günde bu topraklarda Türkler yaşıyordu, bugünde.

Osmanlı lafı geçince neden bu kadar ürküyoruz bunu anlamıyorum. O zamanki devletimizin adı o idi, nasıl bugün Türkiye Cumhuriyeti ise o zamanda üzerinde yaşadığımız bu topraklar Osmanlı İmparatorluğu bayrağı altında idi. Bunda garipsenecek bir durum yokki. Bunu söylemek Osmanlı hayranlığı gibi sunuluyor ama değil. Gerçekci olmak gerek her zaman. Osmanlıda bile birçok aydınlanmacı ve yenilikçi hareketler olmuştur, niye bunlara göz kapatıyoruz o zaman.

Bir kere şunu ayıralım. Batı hayranı olmak başka, batının dünya değerleri ile paralel bir takım eylemlerde buluşmak başka.

Atatürk dinsizdi, batı hayranıydı vs hepsi boş şeyler bunların. Dinsiz bir insan kuranı insanının kendi ana diline çevirmez. Dinsin bir insan Diyanet İşleri Başkanlığını kurdurmaz. Olaya böyle bakınca Atatürk bazı hayranlarının! karşısında bir profil gibi duruyor.

Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olan sömürücü İngiltereye Ata'nın hayran olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Batı güzeldir iyidir derken bunu neye göre diyoruz onu da bilmiyorum.

Birde hacı demişki, onu kendi zamanı ile değerlendirelim.

Evet, ne güzel, öyle yapalım. Ama Muhammedi de öyle yapalım o zaman.

Yok olurmu Muhammed yokki, hiç yaşamadı zaten. :)

Biride kalkıp 3500 yılında Atatürk diye biri yaşamamış der, bu işler böyledir.

İşimize gelince öyle, gelmeyince böyle olmayalım.

Benim babaannem Osmanlı bayrağında doğmuş (1897), TC bayrağında ölmüş (1986) bir kadındı. Tam bir Türkmen kadını idi. O bize çok anlatırdı Atatürkü ve o zamanları. Her zaman takdir ederdi ama keşke kadınları bu kadar açmasaydı diye hayıflanırdı bazen. Babaannem de elbet geleneğin etkisinde söylüyordu bunları ama ülke adına yapılanlara göz kapatmadı ve yine inanmaya ve namazını kılmaya devam etti.

Atatürk bu kadar şeyi tek başına yapmadı. Bu halk ile beraber yaptı. Ve bence Atatürk dinsiz ve ateist idiyse, böyle olmasına rağmen bu halktan gizleyecek kadar aşağılık biri asla ve asla değildi. Onun gibi bir lider bunu yapmaz, yapamaz çünkü. Bence o Tanrı inancı olan ama din adına uydurulan yamuklarınıda aynı zamanda görmüş biriydi.

Eğer hala öyle olduğunu düşünüyorsanız hiç kimseyi eleştirme hakkınız olmaz. Neden mi? Zira birileri gelir size halkın tepkisini almayacak kadar da akıllı olduğu için öyle yaptı derler, bilmem anlatabildim mi?

Ama dediğim gibi konu Atatürk'ün inancının ne olup olmadığı değil. Bize ne katmış, biz bunlarla ne yapmışız bunlara bakalım.

Ben Atatürk ile Muhammedi hep birbirine çok benzetmişimdir. İkiside kendi topraklarında boy göstermiş, kendi insanı için mücadele eden, kendi insanının yanlışını doğrultmayı hedeflemiş liderlerdi. Ve sonlarıda aynı. İkisininde ölümünün hemen akabinde sömürü düzeni onlar üzerinden işletilmeye çalışıldı. Ve hala ne yazıkki ikisinin sömürü düzenide tıkır tıkır işliyor.

Muhammed onların putu, Atatürk'de berikilerin putu.

Sanırım ne demek istediğim daha güzel anlaşılmıştır.

İşimiz putlarla değil, putları dikenlerle...

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Bazı arkadaşlar Osmanlı zamanındaki halkı çöpe atmış, uzaylılar ile bu ülkede Atatürkün birşeyler yaptığına iman etmiş gibi geldi bana.

Osmanlı lafı geçince neden bu kadar ürküyoruz bunu anlamıyorum. O zamanki devletimizin adı o idi, nasıl bugün Türkiye Cumhuriyeti ise o zamanda üzerinde yaşadığımız bu topraklar Osmanlı İmparatorluğu bayrağı altında idi. Bunda garipsenecek bir durum yokki. Bunu söylemek Osmanlı hayranlığı gibi sunuluyor ama değil. Gerçekci olmak gerek her zaman. Osmanlıda bile birçok aydınlanmacı ve yenilikçi hareketler olmuştur, niye bunlara göz kapatıyoruz o zaman.

Bir kere şunu ayıralım. Batı hayranı olmak başka, batının dünya değerleri ile paralel bir takım eylemlerde buluşmak başka.

Atatürk dinsizdi, batı hayranıydı vs hepsi boş şeyler bunların. Dinsiz bir insan kuranı insanının kendi ana diline çevirmez. Dinsin bir insan Diyanet İşleri Başkanlığını kurdurmaz. Olaya böyle bakınca Atatürk bazı hayranlarının! karşısında bir profil gibi duruyor.

Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olan sömürücü İngiltereye Ata'nın hayran olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Batı güzeldir iyidir derken bunu neye göre diyoruz onu da bilmiyorum.

Benim babaannem Osmanlı bayrağında doğmuş (1897), TC bayrağında ölmüş (1986) bir kadındı. Tam bir Türkmen kadını idi. O bize çok anlatırdı Atatürkü ve o zamanları. Her zaman takdir ederdi ama keşke kadınları bu kadar açmasaydı diye hayıflanırdı bazen. Babaannem de elbet geleneğin etkisinde söylüyordu bunları ama ülke adına yapılanlara göz kapatmadı ve yine inanmaya ve namazını kılmaya devam etti.

Atatürk bu kadar şeyi tek başına yapmadı. Bu halk ile beraber yaptı. Ve bence Atatürk dinsiz ve ateist idiyse, böyle olmasına rağmen bu halktan gizleyecek kadar aşağılık biri asla ve asla değildi. Onun gibi bir lider bunu yapmaz, yapamaz çünkü. Bence o Tanrı inancı olan ama din adına uydurulan yamuklarınıda aynı zamanda görmüş biriydi.

Eğer hala öyle olduğunu düşünüyorsanız hiç kimseyi eleştirme hakkınız olmaz. Neden mi? Zira birileri gelir size halkın tepkisini almayacak kadar da akıllı olduğu için öyle yaptı derler, bilmem anlatabildim mi?

Ama dediğim gibi konu Atatürk'ün inancının ne olup olmadığı değil. Bize ne katmış, biz bunlarla ne yapmışız bunlara bakalım.

Ben Atatürk ile Muhammedi hep birbirine çok benzetmişimdir. İkiside kendi topraklarında boy göstermiş, kendi insanı için mücadele eden, kendi insanının yanlışını doğrultmayı hedeflemiş liderlerdi. Ve sonlarıda aynı. İkisininde ölümünün hemen akabinde sömürü düzeni onlar üzerinden işletilmeye çalışıldı. Ve hala ne yazıkki ikisinin sömürü düzenide tıkır tıkır işliyor.

Selam ederim.

Tipik bir müslüman yorumu olmuş. Ve ne yazık ki cahil nüfusun çoğu da tıpkı senin gibi düşünüyor. Atatürk'ün görüşleri ve yaptıkları hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadıkları için ve düşünce sistemleri daha çocukluklarından başlanarak çarpıtılıp köreltildiği için bunu anlamak pek de zor değil. Kısacası, yazdıklarında hiçbir anlam yok. Kendin bile ne yazdığını bilmiyorsun. Ne dediğin belirsiz.

Birkaç bariz yanlışı düzeltmekle yetineceğim. Demişsin ki: "Atatürk dinsizdi, batı hayranıydı vs hepsi boş şeyler bunların. Dinsiz bir insan kuranı insanının kendi ana diline çevirmez."

Sana Atatürk cevap versin:

Evet Karabekir, Arapoğlunun yavelerini Türk oğullarına öğretmek için Kuranı Türkçe ye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım, ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler..

Kazım Karabekir-Paşaların Kavgası Syf,159

Bak işte tartışma dediğin böyle kanıtıyla, belgesiyle olur! Siz müslümanlar bunu sanırım hiçbir zaman öğrenemeyeceksiniz. Ne zaman ki bunu öğrenirsiniz, işte o zaman artık müslüman olmaktan çıkacaksınız. Çünkü inandığınız dinin tamamı yalandır!

Ve yine bir müslümana yakışır kelimeler dökülmüş ağzından. Bak şu dediğine:

"Yok olurmu Muhammed yokki, hiç yaşamadı zaten. :)

İşimize gelince öyle, gelmeyince böyle olmayalım."

Bugün bile Atatürk'ün yaşamadığına, İngiliz ajanı olduğuna, mason olduğuna vs inanan bir sürü zavallı var. Kanıtlara, belgelere inanmayan, gerçeklere varmanın tek yolunun bilimle mümkün olduğunu bilmeyen bu meczupları kim dikkate alır ki? Sorunun kökü, sizlerin düşünce alışkanlıklarınızda yatıyor. Nesnel kanıtlara ve akla mantığa dayalı uslamlama yürütmeyi öğreninceye dek, yaşadığına ilişkin hiçbir kanıt bulunmayan bir efsane peygambere ve olmayan bir Allah'a iman etmeye devam etmeniz kaçınılmazdır. Yukarıda yazdıkların o kadar akıl dışı ki belki sen bir kez daha okursan farkına varırsın diye daha fazla konuşmak istemiyorum.

Ama şu rezalete sessiz kalamam:

"Muhammed onların putu, Atatürk'de berikilerin putu.

İşimiz putlarla değil, putları dikenlerle..."

Sadece şunu söyleyeyim bu defalık. Atatürk insanlara yanlış bir biçimde (yani müslüman tanıtılarak) öğretilmişse ve işaret ettiği ilkelerin özü boşaltılmışsa bunun sorumlusu herhalde Atatürk değil, O'ndan sonra gelen aymaz yöneticilerdir. Atatürk'ün gerçek fikirlerini korkmadan neşreden yazarlar ise birer birer katledilmişlerdir.

ABDİ İPEKÇİ,

ÇETİN EMEÇ,

BAHRİYE ÜÇOK,

MUAMMER AKSOY,

AHMET TANER KIŞLALI,

UĞUR MUMCU,

...Ve daha niceleri.

UNUTMADIK!

UNUTMAYACAĞIZ!

UNUTTURMAYACAĞIZ!

Sitelerde Paylaş

Mr.Guitar,

Sana sadece şu kadar cevap vereyim, detaylısını sonra vereceğim.

Madem Atatürk bu kadar dinsiz ve Tanrı tanımaz biri idi.

Meclisin önünde elleri semaya açılmış, dualar eden yada dualara eşlik eden kim o zaman?

İkisi madem aynı kişi.

Ben bu kadar iki yüzlü bir lider istemiyorum, kabul etmiyorum ve onu sevmiyorum diyorum.

Şimdi itirazını alayım, lütfen.

http://bluepoint.gen.tr/ataturk/b27.jpg

http://www.bleublancturc.com/Ataturk/images%20Ata/Hasan_fe.jpg

http://www.resimhayattir.com/data/media/139/index.jpg

İşte tamda bunu demeye çalışıyorum. Put kırıcıların putu derken!!!

(Resimleri asamıyorum, isteyenler linke bakabilir)

Sitelerde Paylaş

Mr.Guitar,

Sana sadece şu kadar cevap vereyim, detaylısını sonra vereceğim.

Madem Atatürk bu kadar dinsiz ve Tanrı tanımaz biri idi.

Meclisin önünde elleri semaya açılmış, dualar eden yada dualara eşlik eden kim o zaman?

İkisi madem aynı kişi.

Ben bu kadar iki yüzlü bir lider istemiyorum, kabul etmiyorum ve onu sevmiyorum diyorum.

Şimdi itirazını alayım, lütfen.

http://bluepoint.gen.tr/ataturk/b27.jpg

http://www.bleublancturc.com/Ataturk/images%20Ata/Hasan_fe.jpg

http://www.resimhayattir.com/data/media/139/index.jpg

İşte tamda bunu demeye çalışıyorum. Put kırıcıların putu derken!!!

(Resimleri asamıyorum, isteyenler linke bakabilir)

Sevgili Bergüzar,

Bak burada, hem de bizim forumumuzda birisi bir başlık açmış. Bu sorduğun meseleye de değinmiş. Forumu yeteri kadar okumuyorsun sanırım:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=25591

Sitelerde Paylaş

Sevgili Bergüzar,

Bak burada, hem de bizim forumumuzda birisi bir başlık açmış. Bu sorduğun meseleye de değinmiş. Forumu yeteri kadar okumuyorsun sanırım:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=25591

Yok okuyorum elbet, okumaz mıyım?

Başlık açan kendi görüşleri ile beraber Atatürk ile hatıratları olanların görüşlerini de vermiş.

Ama benim dediğim yukarıda o değil.

Eğer o fotoğraflar fotomontaj değilse söylediklerimin arkasındayım.

Madem Atatürk ateist ve dinsizdi.

O zaman ben onu güvenilir bulmuyorum.

İki yüzlü bir lider istemiyorum, onu kabul etmiyor ve sevmiyorum diyorum.

Sanırım anlatamadığım yer burası idi.

Bu neye benzer biliyor musun?

Hiç anne yada baba olmamış birinin annelik/babalık üzerine ahkam kesmesine benzer.

Ben Atatürk'ün asla ve asla bir Tanrı inancına sahip olmadığını düşünmüyorum, böyle bir ihtimal zerre kadar yok.

Ama her aklı başında insan gibi, Tanrının gerçek yöntemi ile, aklı pantolonunun içine kaçmış ulemanın söylediklerini birbirinden ayırt edecek kadar zeki olduğunu çok çok iyi biliyorum.

Putunuza sahip çıkarken objektif ve yansız olun diyorum yani kısaca. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Yok okuyorum elbet, okumaz mıyım?

Başlık açan kendi görüşleri ile beraber Atatürk ile hatıratları olanların görüşlerini de vermiş.

Ama benim dediğim yukarıda o değil.

Eğer o fotoğraflar fotomontaj değilse söylediklerimin arkasındayım.

Madem Atatürk ateist ve dinsizdi.

O zaman ben onu güvenilir bulmuyorum.

İki yüzlü bir lider istemiyorum, onu kabul etmiyor ve sevmiyorum diyorum.

Sanırım anlatamadığım yer burası idi.

Bu neye benzer biliyor musun?

Hiç anne yada baba olmamış birinin annelik/babalık üzerine ahkam kesmesine benzer.

Ben Atatürk'ün asla ve asla bir Tanrı inancına sahip olmadığını düşünmüyorum, böyle bir ihtimal zerre kadar yok.

Ama her aklı başında insan gibi, Tanrının gerçek yöntemi ile, aklı pantolonunun içine kaçmış ulemanın söylediklerini birbirinden ayırt edecek kadar zeki olduğunu çok çok iyi biliyorum.

Putunuza sahip çıkarken objektif ve yansız olun diyorum yani kısaca. :)

Selam ederim.

Yanıta bakarmısınız...

Yahu Bergüzar sen Atatürk'ü sevsen ne olur sevmesen ne olur.

Sen O'nu sevemezsin ki zaten.

Atatürk'ü sevmek bir hissiyat işi değildir, O'nu sevmek demek O'nu anlamak demektir!

Sen O'nu anlama yetisine sahip değilsin ki O'nu sevebilesin.

Atatürk'ü bütün dünya sevmiş, anlamış sen sevmesen kaç yazar be Bergüzar.

Sitelerde Paylaş

Selam ederim.

Sevgili Bergüzar

Kısmen katılıyorum sana.Cumhuriyetçi bir aydın olmak en başta osmanlı geçmişini reddi miras etmekle başlar bizim modern toplumumuzda!Hep söylüyoruz ya insanın bir dünya tasavvur ederken tarih ve coğrafya(zaman ve mekan)boyutları üzerinde inşaa etmesi lazım gelir.

Osmanlı geçmişini reddi miras etmiyorum ve elbette Osmanlıda da yenilikçi aydın padişahlar olduğunu görmezden gelerek geçmişede ihanet etmiyorum.Başlık konusu "Atatürk'ü putlaştırmak"üzerine olduğu için onun adına yapılan eleştirileri değerlendirmek istiyorum.Çünkü Atatürk'ü gerçekten cok sevmekle beraber sıfır hatalı ya da insan üstü görmüyorum.

Batı teolojik bir toplum olmaktan cıkmış ve bilime yönelmişken Atatürk,kalıntı bir imparatorluktan çok kısa bir zamanda bir anayasa ve devlet kurabilmiş.

İşte bütün entelektüel eleştiriler bu noktada geliyor.

Mustafa Kemal'in hedefleri değil tartışılan.Neden hilafet kaldırıldı neden kılık kıyafet kanunu çıkarıldı vs..değil yani.Reformların cok hızlı olması eleştiriliyor.

Din ile kamusal alanın birbirinden kesin olarak ayrılması yasak koyuculukla değil, toplumun bir yasak konulmaya ihtiyaç duymaması şeklinde bir gelişim süreciyle sağlanmalıydı deniliyor.Örneğin hilafetin kaldırılmasıyla laik bir adım atıldı.Fakat o günkü toplum kendi inancını,kültürünü,geleneğini yaşatmak adına cok kısa bir süre sonra iktidara Demokrat parti ve Süleyman Demirel'i getirdi..Bugün hala aynı çizgideyiz Demirellerin uzantısı Akp olarak..hatta ana muhalefet partisinde çarşaflı kadınları görmemizde bu yüzden.

Ben Atatürk'ün reformlarının,hedeflerinin hepsinin çağdaşlaşma atılımı görüyorum belki biraz daha zamana yayılmalıydı.Ama öyle de böyle de sancılı bir süreç olacağı da kesindi.

Atatürk ve Muhammed benzetmen çok alakasız Bergü :)

Hani Gandhi ve Muhammed'i benzetsen bir nebze anlayabilirim.Çünkü Gandhi'de kendi zaman ve toplumuna kendini adayan hem pasif bir siyasetçiymiş.Hem de inanca dair mistik söylemleri olan aynı zamanda bütün dinlere eşit mesafeli ve sayglı bir duruşu varmış.

Atatürk bambaşka bir kişilik..Topluma yönelik metafizik hiçbir söylemi bulunmayan bir insan.Ve özellikle de dikkat ettiği bir konu bu bergü :)

Sitelerde Paylaş

Yanıta bakarmısınız...

Atatürk'ü sevmek bir hissiyat işi değildir, O'nu sevmek demek O'nu anlamak demektir!

Ben Atatürkü sevmiyorum demedim.

O resimler fotomontaj değilde gerçek ise ve senin dediğin gibi Atatürk'de ateist ise sevmiyorum dedim. Okey. :)

Yani Atatürk ateist olduğu için değil, iki yüzlü davrandığı için -ki davrandığını asla düşünmüyorum- sevmiyorum dedim.

Birde aydın ilerici geçinirsiniz. Cübbeli gibisin arkadaşım. Yobazlık ve gericilikte sınır tanımıyorsun.

Oda doğruyu gözüne sokunca Allaha hakaret ettiğimi sanarak hemen benim kafirliğimi! ilan eder.

Sende et bakalım, nolcak sanki. Bergüzar alışkın, Bergüzara bişey olmas.

Sende belli etmişsin zaten safını, sen Atatürkü sevemezsin zaten diyerek.

:)

Burada senin vermen gereken cevap o fotolara olacaktı.

Onlar gerçek, yada değil şeklinde.

Okey.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Yanıta bakarmısınız...

Niye böyle bakıyorsun ki?

Atatürk'ün dinsiz olması önemsiz bir ayrıntı. Bakış açısı ve yaşamı algılayışı dinsizliğiyle direkt ilintili ama bunu insanlara anlatmak hem çok zor, hem de gereksiz.

Atatürk bu ülkede müthiş bir zamk işlevine sahiptir. Müslüman, hristiyan, Ermeni, yahudi, alevi sünni herkes için değerli ve önemlidir. Onu tek başına bir kesimin sahiplenmek istemesi bana çok saçma ve itici geliyor.

Ve en nefret ettiğim şeylerden birisi de, o adamı ateizme alet etmek.

Atatürk Allah veya peygamber falan mıdır ki Bergüzar ve Bergüzar gibi inanırlar onu anlayıp sevemesin?

Senin özelliğin nedir? Ateist olman mı?

Bu ülke müslümandır ve bu adamı sahiplenmiştir. Meydanlarda onun rozetini taşıyan ve laiklik diye çırpınan milyonlarca insan dinsiz değil, müslümandır. Aralarında kaç tane ateist vardır ki?...

Sapla samanı karıştırmayın. Atatürk'ün dinsiz olması büyük bir şanstır ve çok önemlidir ama sadece bizim gibiler için önemlidir. Müslümanlar için değil. Onlar onun inançlı olduğuna inanıyorsa inansın. Kişilerin inançsızlıkları sadece kendilerini bağlar.

Sitelerde Paylaş

"Tabiatın herşeyden büyük ve herşey olduğu anlaşıldıkça tabiatın çocuğu olan insan kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı."

Bu sözünden panteist olduğu fikri çıkabilir.Ama kesinlikle müslüman değildi.O resimlerde avucunu açıp dua eder gibi durduğuna bakmayın.O dönem onları yapmak zorundaydı.Din ile uyutulmuş bir toplum karşısında çıkıpta ben ateistim yada panteistim gibisinde söylemlerde bulunsaydı yaptığı devrimlerin belkide bir çoğunu yapamazdı.Atatürk'ü sevmek yada sevmemek inanın hiç önemli değil.Buna zaten ihtiyacı yok.Onu sevenler,onun mirasına sahip çıkanlar oldukça fazla.

Onun gibi bir lider bu millete fazla geldi.Bu açıkça görülüyor.Sürü halinde yaşayan insanlar özgürlükten ne anlar.

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün dinsiz olması önemsiz bir ayrıntı. Bakış açısı ve yaşamı algılayışı dinsizliğiyle direkt ilintili ama bunu insanlara anlatmak hem çok zor, hem de gereksiz.

Atatürk bu ülkede müthiş bir zamk işlevine sahiptir. Müslüman, hristiyan, Ermeni, yahudi, alevi sünni herkes için değerli ve önemlidir. Onu tek başına bir kesimin sahiplenmek istemesi bana çok saçma ve itici geliyor.

Atatürk Allah veya peygamber falan mıdır ki Bergüzar ve Bergüzar gibi inanırlar onu anlayıp sevemesin?

Bu ülke müslümandır ve bu adamı sahiplenmiştir. Meydanlarda onun rozetini taşıyan ve laiklik diye çırpınan milyonlarca insan dinsiz değil, müslümandır. Aralarında kaç tane ateist vardır ki?...

Sapla samanı karıştırmayın. Atatürk'ün dinsiz olması büyük bir şanstır ve çok önemlidir ama sadece bizim gibiler için önemlidir. Müslümanlar için değil. Onlar onun inançlı olduğuna inanıyorsa inansın. Kişilerin inançsızlıkları sadece kendilerini bağlar.

Şuan işim var uzun yazamayacağım. Geldiğimde artık.

Ama madem dinsiz olması önemli bir ayrıntı demişsin, bir düşün bakalım neden ÖNEMLİ bir ayrıntıdır bu?

Sitelerde Paylaş

Ama madem dinsiz olması önemli bir ayrıntı demişsin, bir düşün bakalım neden ÖNEMLİ bir ayrıntıdır bu?

Onun mantığı, bakış açısı ve bilimi her şeyden önce tutup hep o minval üzere hareket etmesinin tek nedeni dinsiz olması. Beyni çok özgür ve sınır tanımıyor. Cesaretini buradan alıyor.

Bunu çok detaylı ve uzun uzun açıklayabilirim ama gerek yok. Atatürk öldü. İşini bitirdi, attığı ilk adımdan sonrasını geride kalanlara bıraktı ve öldü.

Atatürk'ü tartışmak, eleştirmek falan tümden boş işler. Bakma burada saldırıyorlar, abuk sabuk hezeyanlarına ve beceriksizliklerine alet edip onu suçluyorlar diye dayanamayıp yazıyoruz ama onunla uğraşmak büyük aptallık.

Onunla uğraşanlar, eleştirelim hadi falan diyerek ortaya çıkanlar da, onu ilahlaştırıp peygamberlerle kıyaslayanlar da hata ediyor.

Adam sapasağlam, son derece gerçek biçimde orada duruyor. İnsanlar ne kadar özel, ne kadar entelektüel, ezber bozacak kadr zeki ve üstün olduklarını kanıtlamak için bile ona muhtaç.

Adam dahiydi. Bunu kabul etmek hiç de zor olmasa gerek çünkü dünyadan gelip geçen başka dahiler de olmuş. Atatürk onların içinde daha özel bir yere sahip olabilir. Hepsi bu.

Ben kişisel olarak ona müthiş hayranım, aşk derecesinde hayranım hem de ama onu iyi veya kötü amaçla kullanıp da üstünden geçinenlere sinir oluyorum.

Her iki taraf da öldüğünü kabullenemiyor. Biz de sinir olup duruyoruz işte..

Sitelerde Paylaş

Sağol canım arkadaşım,

Bana yazacak birşey bırakmamışsın, teşekkür ederim.

Çok öptüm.

"Tabiatın herşeyden büyük ve herşey olduğu anlaşıldıkça tabiatın çocuğu olan insan kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı."

Bu sözünden panteist olduğu fikri çıkabilir.Ama kesinlikle müslüman değildi.O resimlerde avucunu açıp dua eder gibi durduğuna bakmayın.O dönem onları yapmak zorundaydı.Din ile uyutulmuş bir toplum karşısında çıkıpta ben ateistim yada panteistim gibisinde söylemlerde bulunsaydı yaptığı devrimlerin belkide bir çoğunu yapamazdı.Atatürk'ü sevmek yada sevmemek inanın hiç önemli değil.Buna zaten ihtiyacı yok.Onu sevenler,onun mirasına sahip çıkanlar oldukça fazla.

Onun gibi bir lider bu millete fazla geldi.Bu açıkça görülüyor.Sürü halinde yaşayan insanlar özgürlükten ne anlar.

Sen maviştin değil mi?

Ben Atatürkü gerçekten iyi anladığımı düşünüyorum. Onun yaptıkları ile ondan sonraki sürece bakınca bunu görüyorum zaten.

Muhammed ile eşleştirmem tabiki inancımdan dolayı ama bu demek değilki Atatürkü benimle inanç bağlamında aynı kategoriye koyayım.

Onun din konusunda özellikle vurguladığı şey, ucubelere inanmayın ve aklı ön plana çıkarın dedi.

Belki kendi genel kabulu kuranın akıl dışı olduğu yönünde olabilir, ben işin o tarafında değilim. Kuran ile akıl çelişmiyor ve ben bunu görüyorum. Bu anlamda Atatürkü anlıyorum ve yolunun doğru olduğunu düşünüyorum.

Derdim baştan beri dedim zaten, onun inancı değil. Ki onun ateist olduğunu asla düşünmedim ama yine dediğim gibi onu bağlar bu, bizi değil.

Onun ölümüne kadar yapılan demiryollarının üstüne ondan sonra çivi çakılmaması bazı şeylerin göstergesidir.

Onun sağlığında açılan uçak fabrikalarının onun ölümünün akabinde kapatılması bazı şeylerin göstergesidir.

Bak ben bir inanır olarak bu doğruları görebiliyor ve sisteme eleştiri getirebiliyorum.

Hatta geçen gün, 23 Nisan kutlamalarını oğlum ile tv de izlerken hükümetin başbakanını mozole önünde gördüğümde aynen şu cümleyi kurdum.

"Allah işte seni orda öyle dikiltir"

Oğlum ne demek istediğimi çok iyi anladı, ama gel görki burda bazı ateist arkadaşlara bunu anlatamıyoruz.

O Türkiyenin lideridir. Hepimizindir.

İnsanları bu şekilde ötelemek bölücülüğe çanak tutmaktır. Bölücülük Türk-Pkk sorunu değildir, hepsini kapsar.

Ama bir tezim daha var.

Atatürk eğer ateist olsa idi emin olun komünist-sosyalist olurdu.

Zira Lenin-Stalin onun çağdaşıdır, bizim değil.

Bu tezimi drekinci abim bile doğrular, vallahi bak. :)

İnsanları nasıl ayırdık açık-kapalı. İnanır-inanmaz diye.

Burdada aynı oyuna alet olunuyor. Atatürkü sevenler bu yana, sevmeyenler bu yana misali.

Mesele onu sevip sevmeme meselesi değil. Onu anlıyoruz diyen forum üyesi bile onu zerre kadar anlamamış ki.

Selam ederim canım.

Dinsiz olup olmadığını bilmiyoruz.

Ama ucubelerin tamamen karşısında bir duruşu vardır ve bu takdire şayandır.

Bizde o cenahtayız.

Umulurki görürsün.

Sitelerde Paylaş

Bergüzar,

Lafım sana değil ama artık hakikaten gına geldi Atatürk'ü tartışmaktan. Hayatımda duyduğum en saçma cümlelerden biridir "Atatürk'ü eleştirmek". Adamın neyini eleştireceğiz? İki senedir bu forumdayım, iki senedir bunu okurum ama daha tek bir eleştiri okumuş değilim hakkında. Yazılanların hepsi yalan ya da yanlış. Yanıtlamaya kalkıyorsun, adın "Kemalist" oluyor. E ona da tamam; Kemalist olayım, ne değişecek? Ne işiniz var Atatürk'le?

Bunca hükumet gelmiş geçmiş ki hepsi de gerici ve yobaz, onları bırakıp da Atatürk'le uğraşmak sadece kötü niyet ya da cehalet belirtisidir. Adam hilafeti kaldırıp laik bir ülke kurmuş ki bu bile tek başına bir mucizedir neredeyse, yeterlidir. Geri kalan hikaye..

Kürtler de hikaye, dinciler de, ötekiler de berikiler de..

Üstüne bir taş bile koyamamışlar, Atatürk'ü ilah yerine koyup eksik gedik arama derdindeler..

Biz gelecek gelecek diye ölüyoruz, bunlar 90 sene öncesinde hayaletlerle dolaşıyor..

Dinciler önlerine birkaç yem atıyor, bizim hevesli eleştirmenler de demokratçılık, aydın'cılık falan oynayıp oyalanıyor işte.

Hepsi Atatürk'e muhtaç. Hepsi.

Sitelerde Paylaş

Ben zaten o iletimi size hitaben yazmamıştım :)

Atatürk'ün neye inandığı benim içinde önemli değil.Benim annemde müslüman.Şimdi o müslüman diye onada mı farklı davranayım.Ben yaptığı icraatlara bakarım.Ki o müthiş zekasıyla öldü denilen hastayı tekrar hayata döndürdü.İnsanlara çağdaşlaşma yolunda çok değerli bilgiler bıraktı.Başkalarının mandası altında yaşamanın onursuzluk olduğunu aşıladı millete.Ama ne zaman ki Atatürk öldü, hızla yükselen Türkiye bir anda tekrar gerilemeye başladı.Türkiye Cumhuriyetinden çook uzun yıllar sonra avrupada bağımsızlığını alan ülkeler Türkiye'yi bir çok alanda solladı.Onun gibi bir deha bir daha zor gelir.Ama umarım gelir ki bu laftan anlamaz,yobazları adam eder.

Sevmek,sevmemek meselesine gelince,isteyen sever isteyen sevmez.Bu kişiyi bağlar.Ben onu çok seviyorum ve hayata onun gösterdiği yoldan ilerliyorum.Geriside beni ilgilendirmez. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...