Jump to content

Kur'an'daki En Büyük Çelişki?

Kur'an'daki En Büyük Çelişki  

58 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bugüne dek Kur'an'da küçük-büyük bir yığın çelişkiyi tartıştık.

Ankette hepsine yer veremediğimden en çok bilinenleri seçtim.

Bu çelişkilerden en büyüğünü, en önemlisini tespit edelim.

Birden çok çelişki işaretleyebilir, görüşlerinizi yazabilirsiniz.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Iste böyleee,

Kur,andaki enbüyük celiski ALLAH TANIMIDIR.

Cünkü öyle bir gücüm bulunmasi mümkün degildir.

Hele Muhammede gari ayarlayan,

Ben size sah damarinizdan yakinim deyipde Arsda bir araya gelmeleri kendi sözlerine ters düsmenin daniskasidir.

Allaha ant verdirmeleriyse komikmi desek,en goccaman yanlismi desek.

Allah inandirmak istedigine ,inan demesi yeterken,ona Fellahlarin yaptiklar ant,i ettirmek bambaska bir büyük yanlistir.

Ögle görülüyorki,bunlar yüce gücü gercek anlamda tanimamakta,cöl kafasinin bastigi kadar kendilerince bir Allah yaratmislar kafalarinda.

Bir yerde söylediginin bir sayfa ötede tersinini iddie eden bir Allah BUNLARIN ALLAHI.

Bunlarin en büyük CELISKISI TANRI TANIMLARIDIR.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Göklerin ve yerin yaratılışına oy verdim.

Nisa 176: Senden fetva isterler. De ki: "Allah, 'çocuksuz ve babasız olanın (kelale'nin)' mirasına ilişkin hükmü açıklar. Ölen kişinin çocuğu yok da kız kardeşi varsa, geride bıraktıklarının yarısı kız kardeşinindir. Ama (ölen) kız kardeşinin çocuğu yoksa, kendisi (erkek kardeşi) ona mirasçı olur. Eğer kız kardeşi iki ise, geride bıraktıklarının üçte ikisi onlarındır. Ama (mirasçılar) erkekler ve kız kardeşler ise, bu durumda erkek için dişinin iki payı vardır. Allah, -şaşırıp sapmayasınız diye- açıklar. Allah, her şeyi bilendir.

Nisa 12 : Yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, bıraktıklarının yarısı sizindir. Çocukları varsa bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Çocuğunuz yoksa, sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır (zevcelerinizindir). Çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır. Eğer bir erkek veya kadının, anababası ve çocukları bulunmadığı halde (kelale şeklinde) malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa, her birine altıda bir düşer. Bundan fazla iseler üçte bire ortaktırlar. (Bu taksim) yapılacak vasiyetten ve borçtan sonra, kimse zarara uğramaksızın (yapılacak)tır. Bunlar Allah'tan size vasiyettir. Allah her şeyi hakkıyle bilendir, halimdir.

Nisa suresinde avliye yöntemi, matematiksel hata var mı, yok mu tartışılıyor. Bir de şu var. Nisa 176'da miras ile ilgili bir ayet.

Koyulaştırdığım bölgelerde aynı durum için farklı oranlardan bahsediyor. Nisa 176'da kıza düşen pay aynı durumda 1/2, Nisa 12'de 1/6.

Sonra Allah'ın eşcinsel bir kavmi lanetlediğini anlatan :

Lût'u da (peygamber olarak) gönderdik. Kavmine dedi ki: ''Sizden önce âlemlerden hiçbirinin yapmadığı fuhuşu mu yapıyor sunuz?Çünkü siz kadınları bırakıp da şehvetle erkeklere gidiyorsunuz. Belki de siz haddi aşan bir kavimsiniz''. Araf 80-81,Elmalılı

Lut, İbrahim peygamber ile aynı dönem yaşamıştır. Tarihsel olarak eşcinselliğin ilk görüldüğü kavim Lut'un kavmi olması imkansız.

Sitelerde Paylaş

Marcos' dan bahsetmemesi Kuran'ın en büyük çelişkisidir.Aynı zamanda Avesta'nın Tevrat'ın İncil'in vede Kıtab-ı Akdes'in en büyük çelişkisidir.Ula benim gibi yüce bir şahsiyetten Yahvenin Rabbin Allahın Tanrının nasıl haberi olmaz.

Sitelerde Paylaş

Tek bir hata bile kuranin gercek olmadigini anlamaya yeter, cünkü gercek bir yaratici varsa eger ve böyle bir girisime kalksa bu hatalari yapmaz. Meal hatasi olabilir diyenleri defalarca duyduk Burda yazilan celiskiler sadece Türkce meallerinde yok. Kimse burda kalkipta Türkceye cevirenler hata yapmis olabilir demesin. Burdaki celiskiler Almanca kurandada aynen var. Simdide demesinler Almanlar Türkceden Almancaya cevirmistir. B)

Ankete verdigim cevap: Kur'an'ın kendisi zaten başlı başına çelişkidir

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Pante ben Kuran'ın değiştirildiğini,eklemeler yapıldığını düşünüyorum mesela..

Eğer Kuran gerçekten değişmediyse(ki bu bence imkansız),bana göre en anlamsız şey Muhammed peygamber ve Zeynebin evliliğidir.Çünkü her ne koşulda olursa olsun toplumsal bir fayda göremiyorum ben bu harekette :)

Sitelerde Paylaş

Eğer Kuran gerçekten değişmediyse(ki bu bence imkansız),bana göre en anlamsız şey Muhammed peygamber ve Zeynebin evliliğidir.Çünkü her ne koşulda olursa olsun toplumsal bir fayda göremiyorum ben bu harekette :)

Söz konusu konunun kendi içindeki mantığını sürdürüyorum: Kuran'a "ekleme yapılmış" olamaz. Bilimsel olarak şu yüzden demeyeceğim; kendi içindeki mantık ile, "geri dönüşümü" olmayan bir değişiklik "son ve bitmiş" bir dinin "korunacağına söz verilen" kitabında var olamaz. Değişiklik, ekleme ve çıkartmalar, kendi içindeki mantığa ters, "o zaman ben niye bu kitaba inanıyorum" derler. Fakat geri dönüşümü olan yer değiştirmeler falan olabilir, surelerin sıralarının itilaflı olması gibi... ayetlerin bile yerleri değişik olabilir. Fakat okuyan kişiye özürsüz olarak yanlış işler yaptıracak bir "ekleme"ye tahammul yoktur, mantık olarak.

Sitelerde Paylaş

Söz konusu konunun kendi içindeki mantığını sürdürüyorum: Kuran'a "ekleme yapılmış" olamaz. Bilimsel olarak şu yüzden demeyeceğim; kendi içindeki mantık ile, "geri dönüşümü" olmayan bir değişiklik "son ve bitmiş" bir dinin "korunacağına söz verilen" kitabında var olamaz. Değişiklik, ekleme ve çıkartmalar, kendi içindeki mantığa ters, "o zaman ben niye bu kitaba inanıyorum" derler. Fakat geri dönüşümü olan yer değiştirmeler falan olabilir, surelerin sıralarının itilaflı olması gibi... ayetlerin bile yerleri değişik olabilir. Fakat okuyan kişiye özürsüz olarak yanlış işler yaptıracak bir "ekleme"ye tahammul yoktur, mantık olarak.

Ben farklı düşünüyorum Puppet.Kuran bal gibi değişmiş olabilir.Eklemelerde olmuştur,eksiltmelerde.Mesela o dönem poligami çok normal.Kuranda çok eşlilik bir problem değil benim için.Ama tanrısal kaynaklı hiçbir kitap koşullar ne olursa olsun bir peygambere evlatlığının karısı ile nikah ruhsatı vermez."O senin gönlünde ne sakladığını biliyordu"gibi bir ayet olabilir mi?istediğin kadar mantık yürüt.

Kuran kesinlikle değişmemiştir,korunacağına söz verilmiştir(ayetleride) kesin eklemedir :)

Kuran'ı da putlaştırmamak lazım.Kul ile Allah arasına kuran'da giremez.Ben sokmuyorum çoğu kez.Ayrıca,

Senin mantığına göre düşünecek olursam o zaman incil,tevrat vs..niye geldi?

Allah deneme yanılma yoluyla mı öğretiyor?Bu kitapları neden korumamış veya koruyacağına söz vermemiş?

Neden hala müslümansın diye soracak olursan öncelikli sebep tanrı inancımın çok fazla olması.Ve kurandaki değişmemiş olduğunu düşündüğüm bazı ayetleri görmüş,yaşamış,hissetmiş olmam diyebilirim.Hala nas ve felak çok okurum :)

Zeyd di Zeynepti bilmem kimdi hepsi safsata puppet.

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer Kuran gerçekten değişmediyse(ki bu bence imkansız),bana göre en anlamsız şey Muhammed peygamber ve Zeynebin evliliğidir.Çünkü her ne koşulda olursa olsun toplumsal bir fayda göremiyorum ben bu harekette

Zensen, Kur'ana birşeyler eklenmiş, hatta birşeyler çıkarılmış olabilir.

Güçlü bir olasılık.

Ancak bunun sebeplerinin de güçlü olması gerekir.

Her ne kadar 9. yüzyıl öncesi karanlık dönem ise de ve biz bu dönemi 9. yüzyılda ortaya çıkan kitap ve hadislerden biliyorsak da; Tevrat ve İncilin çıktığı dönemler kadar karanlık değildir. Yani, 9. yüzyılda yazılmış olanlarla gerek asr-ı saadet denilen dönemi, gerekse 4 halife dönemini ve ardından Emevi dönemini bilmekteyiz.

Eklenip çıkarma 4 halife ve Emeviler döneminde olabileceğine göre, bu dönemlerde bu müdahaleye gerek duyuran gelişmeler, sebepler olması gerekir.

Bu sebepler 2 amaçla olabilir. İslam'ın yararına ya da İslam'ın aleyhine.

İslam'ın yararına eklemeler yapıldığını düşündüğümüzde; "Tebenni olayı" yani Zeynep ve evlatlık meselesi, kesinlikle bu kategoriye girmez. Böyle bir olayın ilavesi İslam'ın yararına değil, aleyhine bir müdahaledir.

Bu durumda 9. yüzyıl öncesi karanlık dönemde bir karşı devrimden söz etmek, öncekini karalayacak, baltalayacak girişimlerden bahsetmek gerekir. Bu durumda o dönem hakkında tüm yazılanların bu karşı devrimcilerin güdümünde yazılmış olması sonucuna varılır. Yani yazılanlar tümüyle uydurma olmalıdır. Karşı devrimi işaret edecek Kerbela katliamı, Harra katliamı gibi olaylar olsa da, bu olayları kaleme alanlar da o uydurmaları yazanlardır. Öyleyse bunlar da uydurma olur. Belki bir ihtimal, bu olayları farklı yazmış, sebep ve sonuçlarını farklı yansıtmış olabilirler.

Neticede bana Muhammed'in ve 4 halifenin yaşamadığı iddiasından pek farklı gelmiyor.

Yazılarımda örneğin Muhammed'in Asıl ideali konusunda bu olasılığa yer vermiş olsam da, kanıtı olanaksız.

Sitelerde Paylaş

...

Zensen, Kur'ana birşeyler eklenmiş, hatta birşeyler çıkarılmış olabilir.

Güçlü bir olasılık.

...

Zensen ve Pante kurana eklenme veya cikarma süphesi olmasaydi Kurana yaklasiminizda degisiklikler olacakmiydi? Bu Kuran denen kitabin duyurucusundan 40 sene sonra ilk defa okunacak sekilde sunulmaya calisilmasi bile bir celiskidir. Bu ne bicim Allahki daha teknolojisi gelismemis bir zamanda insanlara oku!! diye kitap yolluyor. Muhammed bütün insanlari elinde bir kagit tek tek dolassamiydi? Bütün bunlar gösteriyorki kuran basli basina bir grup isi. En dogru cevap "Kur'an'ın kendisi zaten başlı başına çelişkidir".

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
En dogru cevap "Kur'an'ın kendisi zaten başlı başına çelişkidir".

Bence de öyledir.

Kur'an'a ekleme-çıkartma yapılması farklı bir tartışma.

Neden bence de öyledir?

Çünkü eğer insanlarla yakından ilgilenen bir tanrı ve yaşamın bir sınav amacı olması halinde; uyarı amaçlı kitap ve peygamber gönderme yöntemi kesinlikle akıl ve mantık dışıdır, kabul edilebilir ve savunulabilir yanı yoktur.

İsterse bu kitapta tek bir çelişki dahi bulunmasın.

Örneğin "Gerçek Furkan" adlı kitabı ele alalım.

Bu kitapta hiç çelişki yok. O da mükemmel bir şiirsel tarzda yazılmış.

Biliyoruz ki bu kitap Kur'an'a karşı yazılan bir insan ürünü.

Peki bu kitap 1500-2000 sene önce yazılmış bir kitap olsaydı, çelişki olmadığı için inanmamız mı gerekecekti?

Hayır. Çünkü ortada bir kitap varsa ve malzemesi dünya ürünü ise, içeriği de insan ürünüdür ve tanrıdan gönderilmiş olamaz. Düşüncelerini yazabilir, duygularını, inançlarını, hatta ilhamlarını yazabilir ama "Bana tanrı bildirdi, tanrının meleği söyledi" diyorsa buna inanılamaz.

Aynı kitabı aynı dönemde dünyadaki bütün toplumlara farklı kişiler eliyle göndermeyi başarabilmişse ve o kitaplar bütün toplumlarda birbirinin aynı olarak mevcutsa, belki bir ihtimal. :D

Sitelerde Paylaş

Bakın bence çok daha nazik ve nesnel cümleler kurmalısınız.

Bu tarzı "saldırı" şeklinde algılayanlar olabilir.

Bence Kuran'da görülen en büyük sorun:

Fussilet'teki, "Sonra da Göğü 7 kat yarattı, ardından da yıldızlar ile süsledi" ayeti. :)

Resmen Yıldızlar, Dünyadan sonra yaratıldılar diyor.

Bu nasıl olabilir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...