Jump to content

BİG BANG ÖNCESİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

Recommended Posts

Bu durumda Big Bang öncesi hakkında bilimsel ve denenebilir, temeli sağlam bir kuram oluşturmak mümkün değildir.

Ama bu Big Bang öncesi hakkında hiç bir şey söyleyememek, konunun spekülasyonunu yapamamak değildir.

Biz burada Big Bang öncesinin spekülasyonunu yapacağız..

Selamlar..

HACI

Big Bang olgusu bile kanıtlanmış bilimsel bir gerçek değildir.

Biz sadece bilinenler muvacehesinde Big Bang öncesinin nasıl bir zaman ve mekan olması gerektiğinin spekülasyonunu yapacağız.

Bilimsellikten uzaklaşmadan tabii..

HACI

Kuramsal olarak Big Bang öncesine gidebildiğimize ve onun fiziğini bile açıklayabildiğimize göre, geriye doğru dönüşün aşamalarını inceleyerek, kesin olmasa bile oldukça güvenilir bir Big Bang öncesi senaryosu oluşturabiliriz.

HACI

Kesin olarak bildiğimiz bir şeyler var ama..

Big Bang'in, Big Bang öncesi bir zaman ve makândan geldiğini biliyoruz ya...

Bu bir şey bilmek değil midir?

HACI

Big Bang in meydana gelip gelmedigini kesin olarak bilmiyoruz ama big bang öncesi zamandan geldigini biliyoruz???

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
  • İleti 382
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kuantum dalgalanmaları bizim evrenimiz içinde de oluyor mu ?

Bizim evrende bir kuantum dalgalanma olmuyor. Bundan eminiz.

Çünkü olsaydı evrenin yerini yeni bir evren alırdı. Bizim evren yok olurdu.

Hala var olduğumuza göre kuantum dalgalanma ya hanüz olmadı ya da evrenin dışında bir yerlede olmakta..

Ve bu dalgalanma multivers'lerden yani çoklu evrenlerden sorumlu olmalı..

Sitelerde Paylaş

Bizim evrende bir kuantum dalgalanma olmuyor. Bundan eminiz.

Çünkü olsaydı evrenin yerini yeni bir evren alırdı. Bizim evren yok olurdu.

Hala var olduğumuza göre kuantum dalgalanma ya hanüz olmadı ya da evrenin dışında bir yerlede olmakta..

Ve bu dalgalanma multivers'lerden yani çoklu evrenlerden sorumlu olmalı..

Bizim evrenimiz yanı başında oluşan başka evrenler veya evrenlerle çarpışıp,iç içe geçiyor mu ?

Sitelerde Paylaş

Bizim evrenimiz yanı başında oluşan başka evrenler veya evrenlerle çarpışıp,iç içe geçiyor mu ?

Bu sorunun cevabını bilmiyoruz ama teorik olarak da olsa böyle bir durum mümkün...

Neden tek bir evren olsun? Sonsuz sayıda evrenin olması daha mantıklı..

Tabii onların birbirleri ile temas halinde olması da mantıksız değil.

Bunlar sorunun teorisi.. Çoklu evrenlerin varlığının delili yok.Ya da var ama biz henüz bilmiyoruz.

Sitelerde Paylaş

hacı sonsuz evrenlerde de aynı fizik kuralları geçerli olmak zorunda değil mi çünkü bence fizik yasaları bir zorunluluk başka yolu olmadığı için öyleler.

Fizik yasaları maddenin davranış şekillerinden başka birşey değildir.

Madde farklı olursa fizik yasaları da farklı olur.

Sitelerde Paylaş

sevgili Hacı bigbangle ilgili bir soru kafama takıldı:

" Hiçlik ortamında virtual particle’lar denen zerreler aniden ortaya çikarlar ve 10^-21 saniye varlıklarını sürdürdükten ve bu süre içinde doğadan aldıkları yarım fotonluk enerji borçları ile sefa sürdürdükten sonra, onu doğaya geri iade ederek, yok olur giderler.........Fotonun nasıl küsürü olmuyorsa, quantum dünyasında mesafenin de daha kısası yoktur. "

Hani fotonun küsuru olmuyordu; bu yarım foton niye küsurlu (yarım) oluyor ve nasıl oluyor.

İkincisi kuantum dalgalanmada parçacıklar eşleriyle beraber çıkmıyorlar mıydı; eğer öyleyse

bu yarım fotonun eşine ne oldu?

Sitelerde Paylaş

Aslında yarım foton enerjisi zero point energy dir. (ZPE)

Bu enerji 1913 yılında Einstein ve Otto Stern tarafından ortaya atılan bir kuramdır.

Sistemin bütün enerjisinin toplamının yarısı olup ground state seviyesidir.

Bu enerji vaküm enerjisi ile sinonimdir. Bu konuda wickipedia'dan kısa bir not alıyorum.

Zero-point energy
From Wikipedia, the free encyclopedia

In physics, the zero-point energy is the lowest possible energy that a quantum mechanical physical system may have and is the energy of the ground state. The quantum mechanical system that encapsulates this energy is the zero-point field. The concept was first proposed by Albert Einstein and Otto Stern in 1913. The term "zero-point energy" is a calque of the German Nullpunktenergie. All quantum mechanical systems have a zero-point energy. The term arises commonly in reference to the ground state of the quantum harmonic oscillator and its null oscillations.

Zero-point energy is sometimes used as a synonym for the vacuum energy, an amount of energy associated with the vacuum of empty space. When the term is used in this way, sometimes it is referred to as the quantum vacuum zero point energy. In cosmology, the vacuum energy is one possible explanation for the cosmological constant.[1] The variation in zero-point energy as the boundaries of a region of vacuum move leads to the Casimir effect, which is observable in nanoscale devices.

A related term is zero-point field, which is the lowest energy state of a field; i.e. its ground state, which is non-zero.

Fotonun küsürü olmuyor ama vaküm enerjisinin oluyor...

Onu fotonla ifade edince yarım fotona tekabül ediyor. Yoksa yarım foton enerji yok.

Temel enerji seviyesinin foton olarak karşılığı yarım fotona eşdeğer..

Sitelerde Paylaş

hmm güzel

tabii bu da karşıtıyla beraber çıkıyor ama karşıtı yok oluyor, bu ise false vacuum oluyor değil mi?

Karşıtı ile açığa çıkıyor ama biri false vacuum oluyor.

Virtual particles (yalancı parçacıkların) karşıtları ile ortaya çıkmaları ve birbirlerini nötralize etmeleri vaküm enerjisinden sorumlu.

Bu normal vakümda gerçekleşiyor. Casimir etkinin nedeni bu yalancı parçacıkların birbirlerini nötralize etmesi...

Onlardan birinin nötralize edilmeden önce false vacuum olması ise evrenin ortaya çıkma nedeni...

Bu kurama göre boşlukta sonsuz sayıda evrenlerin olması gerekiyor. Yani multivers kavramı çok mantıklı. Neden tek bir evren olsun ki?

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Big Bang öncesi hakkında bilgi sahibi olmak zor. kesin bilgi için, çok gelişmiş bir zaman makinası gerekebilir.
Ancak mantıksal tahminlerde bulunabiliriz; Gerçekleşen bir olay, aynısının daha önce de gerçekleşmiş olacağına dair bir ipucu verir.

Bu durumda, big bang öncesinde belki de sınırsız sayıda büyük patlama yaşandı. hepsinde de, milyarlarca yıllık evren dönemleri yaşandı.
Yani çoklu evren, sadece mekan açısından değil, zaman dilimleri olarak da gerçekleşmiş olabilir.

Bu durumda asıl sorulması gereken; "ilk madde nasıl oluştu?" sorusu olmalı.

Bunun başlangıcı ise, belki de trilyonlarca milenyum öncesine dayanıyor?

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

hacı yarım foton enerji yani zero point energy evrenin en düşük en temel enerji çeşidi değil mi ve neden bu simetrinin kırıldığı yani bu yalancı parçacıklardan birinin nötralize olmayıp büyüyüp evreni oluşturması biliniyor mu VE BİLİNEBİLİR Mİ?

Sitelerde Paylaş

hacı yarım foton enerji yani zero point energy evrenin en düşük en temel enerji çeşidi değil mi ve neden bu simetrinin kırıldığı yani bu yalancı parçacıklardan birinin nötralize olmayıp büyüyüp evreni oluşturması biliniyor mu VE BİLİNEBİLİR Mİ?

Heisenberg'in belirsizlik ilkesine göre bu durum ortaya çıkar.

Enerjinin de belirsizliği vardır.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Evrende olan herşeyi toplayınca ortaya çıkan 0 sonucundan yola çıkarak bir yorum yapıyorum. 0 yani hiçlik sizcede öncesini aramak mantıksız değilmi. Böyle şeyler hep paradoksa götürüyor. Ondan önce ne vardi pekiya ondan önce diye soruyoruz. Fakat bu sonsuza kadar gidiyor. Şunu da biliyoruz sonsuzluk bir tek zihinden oluşur. Belkide yaşadıgımiz hayat bir similasyondur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...