Jump to content

BİG BANG ÖNCESİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

Recommended Posts

Bilimin big-bang öncesini merak etmesi bana doğru gelmiyor. Bilim evrenin öncesine giderse bilim olmaktan çıkar.

Bilim demek evrenin başlangıcından itibaren doğa kurallarının nasıl işlediği, neden işlediğini anlamaya çalışmak demektir.

Haa siz ötesine giderseniz o zaman sizin alanınız bilim olmamalı,ilahiyat olmalı. yoksa ne yapacaksın ki ?

tanrının böbreğinimi araştıracaksın ?

Bilim karşılaştığı her sorunla ilgilenir.

Big Bang bir başlangıç ise, onun başladığı koşullar ve ortam bilimin ilgi alanıdır.

Ve bilim o koşulları yaratmak için giderek güçlenen hızlandırıcılar yapmaktadır.

Siz onların neden yapıldığını ve giderek güçlendiğini başka nasıl açıklayabilirsiniz?

Big Bang öncesi ile bilim yapılmaz diyorsanız haklısınız...

Ama Big Bang öncesi merak edilmez demek, kusur bakmayın ama, çok bayat bir düşünce..

Kafası çalışan herkes merak eder..

Kimin ne merak ettiği ile uğraşmamalısınız...

Ben merak ediyorum. Var mı bir itirazınız..

Ayrıca bu gibi kimsenin bilmediği konularda başkalarının fikirlerini çürütmeye çalışmamalısınız..

Kendi fikrinizi açıklar ve eğer başkalarnn fikirleri ile bağdaşmıyorlarsa, onu belirtirsiniz. Hepsi o kadar.

Herkesin bu konudaki görüşüne saygı duymak zorundasınız..

Başkaları yanlış, ben doğruyum diyemezsiniz..

Bilim evrenin öncesine giderken bilimsel yöntemleri kullanmaktadır.

Başka türlü geçmişe nasıl gidebilirsiniz ki..

Zaten bu yüzden bilim Planck zamanına takılıp kalmıştır.

Kimse Big Bang öncesi yok demiyor. Kimse singilariteyi merak etmezlik etmiyor..

Görünüşe göre sizin dışınızda herkes büyük bir merak ve heyecan içinde.. Ama oraya ulaşamıyor..

Yine de ulaşmak için can atıyor..

Sizin bu konuyu merak etmemeniz asıl sizi bir yaratıcıya götürür.

Big Bang öncesi bilimin ulaşmak istediği bir zamandır.. Bilim bütün gücü ile buna çalışmaktadır.

Ama ulaşabileceğini sanmıyorum.

Çünkü çok yüksek enerjilere gereksinim vardır.

Orası ayrı bir konu..

Yine de inan hayal gücüne bir sınır koyamazsınız.

Fizik son yıllarda o hayal gücünü bile zorlamaya başlamıştır.

Big Bang öncesine ancak fiktif olarak gidilebilir. Spekülasyondan bile ötedir o zaman ve mekan..

Ama o zaman ve makanı merak etmemek, bence mümkün değildir.

Tanrıya inananların Tanrıyı araması gibi bir meraktır bu.

İnsanlığa bunu çok görmemelisiniz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 382
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bilim karşılaştığı her sorunla ilgilenir.

Big Bang bir başlangıç ise, onun başladığı koşullar ve ortam bilimin ilgi alanıdır.

Ve bilim o koşulları yaratmak için giderek güçlenen hızlandırıcılar yapmaktadır.

Siz onların neden yapıldığını ve giderek güçlendiğini başka nasıl açıklayabilirsiniz?

Big Bang öncesi ile bilim yapılmaz diyorsanız haklısınız...

Ama Big Bang öncesi merak edilmez demek, kusur bakmayın ama, çok bayat bir düşünce..

Kafası çalışan herkes merak eder..

Kimin ne merak ettiği ile uğraşmamalısınız...

Ben merak ediyorum. Var mı bir itirazınız..

Ayrıca bu gibi kimsenin bilmediği konularda başkalarının fikirlerini çürütmeye çalışmamalısınız..

Kendi fikrinizi açıklar ve eğer başkalarnn fikirleri ile bağdaşmıyorlarsa, onu belirtirsiniz. Hepsi o kadar.

Herkesin bu konudaki görüşüne saygı duymak zorundasınız..

Başkaları yanlış, ben doğruyum diyemezsiniz..

Bilim evrenin öncesine giderken bilimsel yöntemleri kullanmaktadır.

Başka türlü geçmişe nasıl gidebilirsiniz ki..

Zaten bu yüzden bilim Planck zamanına takılıp kalmıştır.

Kimse Big Bang öncesi yok demiyor. Kimse singilariteyi merak etmezlik etmiyor..

Görünüşe göre sizin dışınızda herkes büyük bir merak ve heyecan içinde.. Ama oraya ulaşamıyor..

Yine de ulaşmak için can atıyor..

Sizin bu konuyu merak etmemeniz asıl sizi bir yaratıcıya götürür.

Big Bang öncesi bilimin ulaşmak istediği bir zamandır.. Bilim bütün gücü ile buna çalışmaktadır.

Ama ulaşabileceğini sanmıyorum.

Çünkü çok yüksek enerjilere gereksinim vardır.

Orası ayrı bir konu..

Yine de inan hayal gücüne bir sınır koyamazsınız.

Fizik son yıllarda o hayal gücünü bile zorlamaya başlamıştır.

Big Bang öncesine ancak fiktif olarak gidilebilir. Spekülasyondan bile ötedir o zaman ve mekan..

Ama o zaman ve makanı merak etmemek, bence mümkün değildir.

Tanrıya inananların Tanrıyı araması gibi bir meraktır bu.

İnsanlığa bunu çok görmemelisiniz...

Benim bu olayı merak etmeme gibi bir durumum yok. Ben sadece diyorumki bilim şu anki sınırlar içerisinden dışarı

çıkmasın. Din ile Bilim arasında apaçık bir sınır vardır ve bu sınır geçilmemelidir. Ne zaman din yok olurki işte o zaman

bilim o sınırı yerle bir edecektir.Ama o zaman, bu zaman olmadığına göre böyle bir sınırı geçmesi yanlış olur.

Kaldıki insanlar daha evrenin nasıl oluştuğunu bilemeden, evrenin öncesinimi anlamaya çalışacak ?

bence biliminsanları daha dejavuyu abuk sabuk açıklayacağına adam gibi şeyler söylemeye çalışsın belki o zaman

big bang öncesini anlayabilirler.

sandalyenin yan dikeylerine ayağınızı uzatıp evrenin oluşmadan önceki halini hayal edebilirsiniz.Ama sadece hayal

edebilirsiniz. Bilim şu anda evrenin öncesini düşünmeye çalışırsa ilerlemeye değil gerilemeye başlar.

Futbol hakemi ve yorumcu ahmet çakar bi ara şöyle birşey demişti; "Ben hiçbir zaman çok uzak hayallere dalmam,mesela okuldayken üniversiteyi kazanıp doktor olmak gibi bi hayalim yoktu,sınıfı geçip takdir belgesi almak bana o an için yeterdi."

Eğer bilimi evrenin öncesini düşünmeye iterseniz bilim ile din arasında bir fark görmem ve bu da bilimin sonu olur.

Artık bilimde din gibi masallar yazmaya başlar. İşte maddeler diğer tarafta kardeştiler. Sonra kavga çıktı aralarında

ve ayrıştılar falan :acute:

tarihinde Dia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Futbol hakemi ve yorumcu ahmet çakar bi ara şöyle birşey demişti; "Ben hiçbir zaman çok uzak hayallere dalmam,mesela okuldayken üniversiteyi kazanıp doktor olmak gibi bi hayalim yoktu,sınıfı geçip takdir belgesi almak bana o an için yeterdi."

Buna da katılmıyorum, ne hayaldir, ne bilimdir, ne bilimsel çalışmadırın sınırları kabaca çizilebilir. Hangi hayal neyi çağrıştırır, geçmişin hayalleri bu günün bilimsel gerçekleridir.

Bilimde de sizin söylediğiniz kadar didaktik olunmaması şart diye düşünüyorum, çünkü sınırlamalar ufku daraltır ben orta yoldan yanayım. Ne haci kadar uydurmak ve buna bilim demek doğru, ne de eklektik bir mantıkla bilim budur, bunlardan başka şeylerle uğraşmamalı demek doğru.

İyide bunun sınırlarını kim çizecek sorusunun yanıtı açık mı? Değil.

İyi ki evrende mutlak olan bir şey yok.

Hacının göndermeleri big bang öncesi bilinemez diyenlere, yani kardeşim siz bilimde agnostiksiniz demeye çalışıyor biraz mahcupca.

Big bang öncesinin bilinemeyeceğinin fiziki sınırları var, bunun elbetteki felsefede ki agnostisizmle ilgisi yok, soru şu olmalı big öncesinde neyi merak ediyorsun?

Bozuk plak gibi 10^-43 saniye öncesi demenin de mantığını kavramakta zorluk çekiyorum. Evrenin tek bir noktada toplanmış olması demek maddenin dolayısıyla evrenin geçmişine ait hiç bir kalıntının olmaması demektir. Bir başka deyişle big bang öncesinde zamanın olmaması demektir. Öyle ise neyin öncesi.

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar önemli olan big bang'ın nedeni ama kimileri öncesi yok diyor. şimdi allah yarattı desek bile bir nedeni var. sonuçta etkileşime girmiş oluyor. ha diyelim onun aklı onu bulmamızı engeller orası ayrı. sonuçta allah yaratan diye onu da somut bir varlığa indirgemiş oluruz. burada kritik nokta hiçlik denilen ortamın (tabi ki hiçlik ortam değildir) olup olamayacağı. bu konuya da casimir etki denilen olayla açıklık getirilmiştir

Sitelerde Paylaş
Pek sevgili düdük teist karun

vakumun fiziksel olarak özellikleri var vakum mutlak yokluk değildir kuantum mekaniksel olarak gerek schrodinger denkleminin harmonik salınıcı için çözümü, gerekse relativistik kuantum mekaniksel dirac denkleminin bize söylediği bir biçimde adeta kaynayan bir yapıdır vakum çok küçük ölçeklerde. Bu da zaten casimir etkisi denen olayla deneysel olarak tespit edilmiştir.

Tanrıyı tanımla bakalım, denklemlerimize sok, bize bilgi sağlasın evreni anlamada "Tanrı'nın işi" demekten başka bizim birşeyin nasıl olabileceği konusunda öngörüde bulunmamızı sağlasın

Burda manyak bilgi yoğunluğu var ya. :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Şu sıralar Big Bang'e fena halde kafayı takmış bulunuyorum. Evrenin sırlarını keşfetmek için seferber oldu tüm sinir hücrelerim sanki. Ve dün abartısız oturup tam 5 saat bu başlığı okudum. Şimdi, bu güzel başlığı güncelleyelim ki değerli forum sakinleri ve ziyaretçileri bu forumun gerçek değerini anlasınlar.

Bugün de işten arta kalan vaktimde internette epeyce gezindim okumaya değer yazılar bulabilmek için. Sonuç vermedi değil. Aşağıda linkini verdiğim yazıyı tüm entellektüeller okumalı. Tümüyle katılmasam da gerçekten çok değerli bir doküman.

My link

Bir de şöyle bir çalışmaya rastladım. Burada da Big Bang'in bir spekülasyon olabileceğine değinilmiş, daha zayıf bir kurgu, ama yine de öğrenilecek şeyler yok değil.

My link

Benzer bilimsel çalışma ve makaleler önerebilecek arkadaşları başlığa çağırıyorum.

tarihinde MrGuitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilim Statik Evren modelini terk etti edeli, madde ve kökeni hakkındaki bilgilerimiz oldukça arttı. Her ne kadar kesin bir şekilde evet 'Big Bang olmuştur' diyemesek dahi, bu kuram'ın; Atom altı Dünya hakkında sıradışı bir şekilde kafamızı yormamıza ve Quantum Mekaniğini daha iyi kavramamıza sebebiyet verdiğini düşünüyorum.

Big Bang olayını pek fazla teknik tabire değinmeden anlaşılır bir şekilde ifade etmek gerçekten çok zor ancak, şunu söyleyebiliriz diye düşünüyorum; t(p) süresinin 1 adım gerisine geçebilmek için Higgs Bozonu'nun kanıtlanması şarttır. Aksi takdir de E - m ilişkisi Fizik için büyük bir sorunsal yaratacak ve bu Standart Modelin terkine kadar uzanabilecek bir zincirleme reaksiyonu tetikleyebilecektir. Tıpki graviton'un tespitinin Kuram'ın geleceğini belirleyecek olması gibi.

Konu dağılmadan kısaca değinirsek, Higgs Bozonu'nun saptanması, E - m transformasyonunu yani fermiyonların kütle kazanması durumunu açıklayacaktır. Bu da Big Bang Teorisi için çok ciddi bir ilerleme anlamına gelir.

Bir önemli nokta'da, Higgs Bozonu ve Graviton'un bulunması halinde Standart Model tamamlanacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...

Öyle bir vakümdür ki, yüksek enerji yoğunluğu hızla düşürülemez.

<b>False vacuum teriminde kullanılan false kelimesinin teknik karşılığı geçicidir. </b>

<b>Vacuum ise mümkün olabildiği kadar küçük enerji yoğunluğu olarak anlaşılmalıdır.</b>

False vacuum un en büyük özelliği, hızla genişlemekte olan evrenin başlangıç döneminde enerji yoğunluğunun azaltılamamasıdır.

Enerjinin azaltılması uzun zaman alan bir süreçtir. En azından Big Bang’in ilk anlarındaki koşullar bu azalma için uygun değildir.

False vacuum’un ilginç özelliklerini içindeki basınç sağlamaktadır. Bu basınç hem çok büyüktür, hem de negatiftir.

Hocam,

Ben false vacuum olyını bir boluncuk gibi düşünüp içindeki basıncın dışındaki basınçtan büyük olması sebebiyle bir genişlediğini düşünürsem daha kolay anlıyorum.

Ama siz diyorsunuz ki,

False vacuum’un ilginç özelliklerini içindeki basınç sağlamaktadır. Bu basınç hem çok büyüktür, hem de negatiftir.

Bu durumda balon benzetmesi olayı tam karşılamıyor galiba.

Ancak balon benzetmesinden vazgeçincede şurda dediğiniz şeyi neye benzeterek düşüneceğimi bilemiyorum.

False vacuum un en büyük özelliği, hızla genişlemekte olan evrenin başlangıç döneminde enerji yoğunluğunun azaltılamamasıdır.

Hocam yukarda alıntıladığım yeri bir benzetme ile anlatmak isteseydiniz. Nasıl anlatırdınız?

Sitelerde Paylaş

büyük patlama öncesine dair bir şey bilmiyoruz, bilemeyizde, çünkü büyük patlama anı ezelidir öncesi yoktur. bildiğimiz tek şey büyük patlama öncesinde bir tanrının olmadığı, bilinçli bir zekanın buna etki etmediğidir. bu yönde geliştirilen bütün fizik teorileri boşadır, çünkü plank anı ile koşullarından öncesi için fizik fizik olmaktan çıkmaktadır, bir hesap mümkün olmamaktadır. evrenin başlangıcını aramak dünyanın coğrafi başlangıcını aramak gibidir, anlamsız ve lüzumsuzdur.

Sitelerde Paylaş

büyük patlama öncesine dair bir şey bilmiyoruz, bilemeyizde, çünkü büyük patlama anı ezelidir öncesi yoktur. bildiğimiz tek şey büyük patlama öncesinde bir tanrının olmadığı, bilinçli bir zekanın buna etki etmediğidir. bu yönde geliştirilen bütün fizik teorileri boşadır, çünkü plank anı ile koşullarından öncesi için fizik fizik olmaktan çıkmaktadır, bir hesap mümkün olmamaktadır. evrenin başlangıcını aramak dünyanın coğrafi başlangıcını aramak gibidir, anlamsız ve lüzumsuzdur.

Peki ne olacak şimdi.. Big Bang öncesinden bahsetmekle suç mu işliyoruz yoksa..

Ya da bilimsel bir yanıltma, yanılsama peşinde miyiz..

İlginç olarak biz yalnız değiliz..

http://www.universetoday.com/2006/05/17/before-the-big-bang/

http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/big-bang.html

Daha başkaları da var..

Biz sadece merak ediyoruz. Meraklı olduğumuz için de kimseden özür dileyecek değiliz.

Bazı soruların cevabının verilebilmesi için onların sorulması gerekir.

Ne kadar saçma görünürse görünsün her türlü soru sorulabilmelidir.

Big Bang öncesini sormak onlardan biridir.

Saçma soru olmaz ama saçma cevap ve yorum olur..

Sitelerde Paylaş

Galile dünya dönüyor dedigi icin kimse inanmiyordu,linc edilecekti,keza Kopernekus günesi merkeze koydu itiraz ettiler.Bari sen itiraz etme...

Sitelerde Paylaş

Peki ne olacak şimdi.. Big Bang öncesinden bahsetmekle suç mu işliyoruz yoksa..

Ya da bilimsel bir yanıltma, yanılsama peşinde miyiz..

İlginç olarak biz yalnız değiliz..

Biz sadece merak ediyoruz. Meraklı olduğumuz için de kimseden özür dileyecek değiliz.

Bazı soruların cevabının verilebilmesi için onların sorulması gerekir.

Ne kadar saçma görünürse görünsün her türlü soru sorulabilmelidir.

Big Bang öncesini sormak onlardan biridir.

Saçma soru olmaz ama saçma cevap ve yorum olur..

Elbette yalniz degiliz...

Sorular soramayan ve itaat etmeye alistirilmis beyinler...sorulara sacma yanitlar vermeleri kacinilmazdir...diye düsünüyorum.

Bastan sona kadar keyifle okudugum bu basliga bende görsel bir katkida bulunmak istiyorum. Videolar icin yeni bir baslik acmamayi, bu basligin altina uygun olduklarini düsündüm.

The Ultimate Rube Goldberg Machine

Reverse Engineering the Universe

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Büyük patlama anı ezelidir deyince ''big bang'' ve ''big crunch'' peş peşe ezeli ve ebedi devam ettiği döngüyü mü kastediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Büyük patlama anı ezelidir deyince ''big bang'' ve ''big crunch'' peş peşe ezeli ve ebedi devam ettiği döngüyü mü kastediyorsun?

hayır, patlama anı ve koşullarından bahsediyorum, big crunch'ı big bang izlemesi diye bir şey sözkonusu değildir, hayalidir.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Ama bu Big Bang öncesi hakkında hiç bir şey söyleyememek, konunun spekülasyonunu yapamamak değildir."

selam millet.kaydım hala duruyormuş.şaşırdım doğrusu.hacı;her zamanki gibi harikasın yine.özlemişim seni yahu.konuşacak fazla adam yok etrafta.fikir fukarasıyız vesselam.big bang öncesi için şu an kafam çalışmadı.bir ara bir şeyler yazarım.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Alıntı (hacı):

Hiçlik terimini kullanmak istemiyorsanız, evrene başlangıç oluşturacak bir kelime bulmanız gerekiyor.

Ben bulamadım.

Belki siz bulursunuz..

Veya forumu izleyen biri bulur..

Hawking the initial state of the universe diyor;

Evrenin ilk durumu veya ilk durum demek uygun gibi duruyor..

Sitelerde Paylaş

Alıntı(Atesh Bey) :

Genel görelilik iflas ediyor, termo dinamik iflas ediyor, newton fiziği iflas ediyor, niye "Madde yoktan var olmaz, varken yok olmaz" yasası hala geçerliliğini koruyor? Neye göre koruyor?

Özellikkle madde yoktan var olmaz vardan yok olmaz kanununa big bang anından bir kanıt istiyorum...

Evrenin ilk durumunda, yani big bang öncesinde; big bang sonrası yasalarının geçersiz olması tümüyle yasa olmadığı anlamına gelmez. Evrenin ilk durumundan big bang sonrası durum ortaya çıkıyorsa aralarında kesinlikle paylaşılan ortak bir bağıntı bir yasa olmalıdır; çünkü bir durumdan birbiri ile hiçbir ortak noktası olmayan diğer bir durum ortaya çıkamaz. Fizik yasaları kimyada da geçerli olduğu gibi; evrenin ilk durumundaki yasa veya yasalar ikinci durumunda da geçerli olmalıdır. Bu yasalar şu an için bulunmamış olsalar bile..

İşte madde veya enerji yoktan var olmaz vardan yok olmaz yasası böyle bir yasadır.. Neden mi?

Çünkü yoktan var olma yada vardan yok olma mantıksal bir çelişkidir de ondan; yani yokluk ve varlık gibi iki çelişik kavramın bir arada bulunmasını ifade ederler. Bu imkansızdır, olanaksızdır. Yokluk varlığa neden olamaz. Varlığın nedeni kendi içindedir, doğasındadır. İlk durumun doğası anlaşıldığında (artık 100 000 yıl sonra mı olur bilemem) nedeni de anlaşılmış olacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...