Jump to content

BİG BANG ÖNCESİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

Recommended Posts

Sevgili Deha,

biliyorsunuz Karadelikler hakkında önceki yaygın olan görüş informasyonun karadeliklerde bulunan tekillikte yok olduğu yönünde idi. Şimdi ise bu durumun kesinlikle doğru olmadığı yani informasyonun yok olmadığı söylenmekte. Bu anlamda eğer bir benzerlik olduğunu varsayar isek (bundan şimdilik emin olamasakta) tekillik durumu informasyonu yok etmiyor diyebiliriz.

Bu arada sevgili Hacı ek boyut kavramını ne kadar beğenmesekte işin içinde bu var gibi görünüyor. Sadece Big bang öncesi için değil şu anda da var bu boyutlar ve simetrik kırılmayı çok güzel izah ediyor, genişlemeyi de. Yani kısacası bunu da dışlamasak diyorum.

Sevgili Dragon:

Ek boyutlardan nefret ediyorum şahsen..

Ama ihmal etmeye de olanak yok..

Bu konuda son yıllarda ilginç gelişmeler var..

Onlara da değineceğim.

Çünkü Big Bang'in öncesi, ek boytlarla da ilginç bir şekilde açıklanıyor..

Bu konuda şaşırtıcı gözlem ve kuramlar var..

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • İleti 382
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sevgili Dragon,

biliyorsunuz Karadelikler hakkında önceki yaygın olan görüş informasyonun karadeliklerde bulunan tekillikte yok olduğu yönünde idi. Şimdi ise bu durumun kesinlikle doğru olmadığı yani informasyonun yok olmadığı söylenmekte.

Evet bunlari biliyorum,ya enformasyon kara delik patlayinca geri gelecektir ya da worm hole ile baska evren e acilir vs vs turunden calismalar var

Ancak benim dikkat cekmek istedigim husus ile ilintili degil bu tespitiniz.

Benim anlatmak istedigim eger tekillik varsa oradan hic bir enformasyon veya bilgi size ulasamaz,eh o yuzden de kafa yormak anlamsizdir,tabii ki patlama olursa enformasyon olur ve ulasir ama oncesinde enformasyon varsa dahi yoktur veya bir yerlere ulasmasinin hic bir yolu yoktur.

Siz karadelikte enformasyon yokolmaz diyorsunuz,ben olabilir ama yokolmasa dahi sizin bu enformasyondan haberdar olmaniz mumkun degildir diyorum.

Anibal,

Tekilliğin var olduğu bir bilgidir. Kesindir..

Sanirim burada tekilligin varoldugu bilgisi degil,tekilligin bilgisi irdeleniyor,ikisi farkli seyler !!

Eğer, big bang öncesinde madde (daha doğrusu maddenin daha temel hali, daha temel parçacıkları) yoksa, o zaman big bangta yok

Mantikli gibi gozukse de,uzay ve zaman in big bang ile basladigina aykiri duser,once ve var kavramlari hem uzay hem zaman gerektirir.

Dahası, siz madde ve enerji gibi, madde ve fizik yasalarını ayrı şeyler sanıyorsunuz hala.. Fizik yasaları, aynen, aynı haliyle, big bang ve öncesinde de vardır. Zira madde gene oradaydı..

O zaman cok basitce big bang e yol acanin ne oldugunu da fizik yasalari ile aciklayabilmeniz gerekir,tekillikte fizik yasalari nasil isler ayri bir merak konusu.

Sitelerde Paylaş

Einstein'ın genel görelik kuramını oluşturan denklemler Planck zamanında çöküyor.

Hiiç bir şey ifade etmemeye başlıyorlar.

Ama o zamana kadar oldukça düzenli bir şekilde bizi bilgilendirmeyi sürdürüyor.

O denklemlerden ve diğer hesaplamalardan yararlanarak, 5 milyar yıl öncesinden başlayarak Planck zamanına doğru gerileyelim ve evrenin bu zamanlardaki durumunu inceleyelim..

5 milyar yıl önce... İlk galaksiler ortaya çıktı.

3 milyar önce........ilk quasar'lar ortaya çıktı.

300 bin yıl önce.....Evren yeterince soğudu ve ilk atom ve moleküller ortaya çıktı. Evren şeffaflaştı ve uzay siyahlaştı.

3 dakika...............Proton ve nötronlar kararlılık kazandı ve atomun çekirdeği oluştu. Rastgele çarpışmaların enerjisi düştü ve artık atom çekirdekleri parçalanmamaya başladı. Uzay hala opak.. Çünkü iyonlar ışığın kaçmasına izin vermiyorler.

10^-3 saniye........Sıcaklık yaklaşık olarak 10^14 Kelvin. Quark'lar proton ve nötroları oluşturmaya başladı.

10^-9 saniye.......Sıcaklık 10315 Kelvin. Elektroweak simetri çözündü. Yani bu enerji düzeyinde ve evrenin başlangıç döneminde bir arada olan elektromanyetik güçle zayıf nükleer güçler, birbirlerinden ayrılmaya başladılar.

10^-35 saniye..... Kuvvetli nükleer güçke elektroweak güç birbirlerinden ayrıldılar. Genişleme vuku buldu.

10^-43 saniye... Bu zamandan önce evrende 10 boyut vardı. Onlar dört ve altı boyuta parçalandı.6 boyutlu evren 10^-32 santimetrelik bir alana sığmak üzere daraldı. Dört boyutlu evren genişlemeye başladı. Sıcaklık 10^32 Kelvin.

Daha önceki dönemi matematikle açıklamak mümkün değil.

Einstein'ın görelik kuramı Planck zamanından önceki bir zamanı matematiksel olarak ifade edemiyor.

Bu açıklamada Big Bang sırasında, Planck zamanından önce boyut sayısının 10 olduğu kurgulanıyor...

Peki neden 10 boyut da, 9 boyut değil?

Ayrıca sicim kuramına göre evrenin 26 boyutlu olması da mümkün..

Ama neden 26 boyutlu..

Bu soruların yanıtını gelecek yazımda vermeye çalışacağım.

HACI

Sitelerde Paylaş
Kesinlikle.. Madde yoktan var olmaz..

Kesinlikle derken, sanırım kanıtın aksinin şimdiye kadar gözlemlenememiş olmasıdır...

Fakat, atomaltına dair fizik yasaları, kendine uyacak bir şeyler bulabildiği için aktiftirler ve big bangı başlatırlar..

Fizik yasalarının olması için ortam(uzay, boşluk vs..) ve zaman gerekli... Bunların ikiside yokki fizik yasaları olsun...

Onlarda vardı diyorsan, sen zaten planckın ötesini çözmüşsün ama bilim dünyasının bundan haberi yok sanırım...

Sitelerde Paylaş

Planck sonrası varsa, Planck öncesi de vardır.

Planck zamanı sıfır zaman değildir.

Ayrıca Planck zamanının ve sonrasının gizemi çözülmüş de değildir.

Sadece o zamana kadarki zaman matematikle açıklamak mümkündür.

Fiziğini de bildiğimizi sanıyoruz..

Hepsi o kadar.

Sitelerde Paylaş

Evren'in teorik olarak total energy'sinin sıfır oluşunun sizin görüşünüzü desteklediğini düşünüyorum.

Ayrıca kuantum dalgalanması (Quantum Fluctuation) ise cidden önemli bir püf noktası.

Ve buradan evrenin bu virtual particle'ler ile dolu olması gerektiğini çıkarsayabiliriz.

Siz ise bunun ispatlandığı yani casimir ile gösterildiğini söylüyorsunuz.

Bu bilgiler birbiri ile çok uyumlu.

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrıdır, tanrı.

Saf enerji, bunun salağı varmı.

Bilim kurgu romanlarında çok olur. Adamlar ışık hızında seyahat ederler ama toplumsal yapı hiç değişmemiştir, yıldız tarihi bi milyon bilmem kaç, lordlar, baronlar, imparatorlar heriflerdeki zihniyet ortaçağ. Hacı'nın bilimden anladığı bilimsel mistisizm. İlla bir ezelilik ve ebedilik olacak.

Enerji 4'e ayrılır; potansiyel, kinetik, nükleer, saf.

Hacı nedir hakketen saf enerji bunu kendinmi buldun, birimi söyledi.

Matematikçi ve Karun'un çok da güzel açıklamaları var da, Hacı'yı kesmez.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Tanrıdır, tanrı.

Saf enerji, bunun salağı varmı.

Bilim kurgu romanlarında çok olur. Adamlar ışık hızında seyahat ederler ama toplumsal yapı hiç değişmemiştir, yıldız tarihi bi milyon bilmem kaç, lordlar, baronlar, imparatorlar heriflerdeki zihniyet ortaçağ. Hacı'nın bilimden anladığı bilimsel mistisizm. İlla bir ezelilik ve ebedilik olacak.

Enerji 4'e ayrılır; potansiyel, kinetik, nükleer, saf.

Hacı nedir hakketen saf enerji bunu kendinmi buldun, birimi söyledi.

Matematikçi ve Karun'un çok da güzel açıklamaları var da, Hacı'yı kesmez.

Selamlar.

I wish I found it......

Bilim adamları arasındaki yaygın bir dedikodu..

Onları kim takar değil mi?

HACI

Sitelerde Paylaş

Link verdiginiz "Before the big bang" adli makalede big bang den once kuculmekte, kendine cokmekte olan baska bir evrenin oldugu, singularity'ye goctugu ve tekrar "geri sektigi" soyleniyor.

Oscilliating universe teorisine yakin. Anca yinde de herseyin neden var oldugunu veya nasil ortaya ciktigina dair bir aciklama yok.. sadece bu evrenin nasil olusmus olabilecegini soyluyor. Hatta bu mantiga gore bu evren ile bundan onceki evren ayni sey.

Panteistler veya pandeistlerin bayagi hosuna gider bence bu..

Sitelerde Paylaş
Mantikli gibi gozukse de,uzay ve zaman in big bang ile basladigina aykiri duser,once ve var kavramlari hem uzay hem zaman gerektirir.

deha valla bu sefer bravo sana..

öteki angutların anlayamaması normal:)

buradaki sorun uzay ve zamanın big bangle başlamasıdır.. bu ne demektir?

big bang in ortaya çıkışı önce ve sonra gibi zamansal kavramlarla alakalı değildir.

big bang zaten zamansal bi oaly değil.. zamanın ortaya çıkaran şey maddenin hareketidir maddeyi ortaya çıkaran şey de big bang tir..

O zaman cok basitce big bang e yol acanin ne oldugunu da fizik yasalari ile aciklayabilmeniz gerekir,tekillikte fizik yasalari nasil isler ayri bir merak konusu.

dedik de kimse göremedi..

tekillikte maddenin en küçük parçasının rezonans yapabilmesi mümkünsüzdür..

rezonans için hacim gerekir..

tekillikte hacim yok...

bide dediğin gibi tekillikteki enformasyon bizim açımızdan kayıptır..

Sitelerde Paylaş

Yukarda bir soru sormuştum..

Sicim kuramına göre evren ya 10 boyutlu, ya da 26 boyutlu..

Ama neden?

Sicim kuramı üç boyutlu bir evren için söz konusu olsaydı, bilinen fizik yasalarını bünyesinde birleştiremezdi.

Bu yüzden ek boyutları içeren süperuzay sicim kuramı için kaçınılmaz bir zorunluktur.

Ama neden 10 veya 26 boyut?

Neden 11 veya 9, ya da 25 veya 27 değil ?

Bu sayıyı kim ve nasıl saptamıştır?

Bu sayıların varlık nedeni nedir?

Nerden çıkmıştır bu sayılar?

N boyutlu bir uzay düşünelim. N'in kaç olduğunu bilmiyoruz. Herşey olabilir.

String kuramı çok boyutlu bir uzayda sicimlerin çözünüp, yeniden oluştuğunu kurgular.

Bu kuramın hesaplamaları yapılırken matematikçilerin karşısına her zaman anlamsız sayılar çıkmaktadır.

Bu anlamsız sayılar sicim kuramını da anlamsızlaştırmakta ve onu geçersiz kılmaktadırlar.

Matematiksel denklemlerin çözümü sırasında karşılaşılan bu sayıların ne olduğunu kimse bilmemektedir.

İlginç olarak sicim kuramını anlamsız kılan bu sayıların her zaman 10'un katları olduğu dikkati çekmiştir.

Daha sonra mevcut boyut sayısını ona çıkararak, kuramı canlandırmanın mümkün olduğu anlaşılmıştır.

Sicim kuramı uzayın boyutlarının belli bir sayıda olmasının gerektiren yegâne kuramdır.

Sorunun modüler fonksiyonların matemetiği ile ilgili olduğu anlaşılmıştır.

Ne zaman sicimlerin birbirleri ile olan ilişkileri matematikle ifade edilirse, garip bazı modüler fonksiyonlarla karşılaşılmaktadır.

En olmadık yerlerde 10 sayısı ortaya çıkmakta ve hesapları karıştırmaktadır.

N boyutlu uzayda N sayısının 10 olmasının nedeni budur.

Peki 26 boyutlu uzayda 26 sayısı nereden çıkmıştır.

String kuramında mevcut boyutların 26 olması durumu da söz konusudur.

Yani ya 10 boyut olacaktır, ya da 26..

Neden 10 boyut olması gerektiğini yukarda açıkladık.

Sıra neden 26 boyut olması gerektiğine geldi.

Onu da gelecek yazımda tartışacağım..

HACI

Sitelerde Paylaş
Tamamen fantezi ürünü olan bir kuram üzerinde bu kadar durmaya gerek yok sayın Hacı...

Bence biz öncelikle elimizdeki en sağlam kuram olan Big Bang üzerinde bir konsensüse varmalıyız...

Neye dayanarak böyle bir sonuca varıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

BİG BANG ÖNCESİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?, Hiç Bir Şey mi? Hacı

Elbetteki hiç bir şey. Bu çok açık ama spekülasyon yapabilirmiyiz o ayrı. Tanrı üzerine, anka kuşu üzerine de yapabilirsiniz.

'Kozmoloji üzerine ne zaman ders verilse, ben Büyük Patlamadan önce ne olduğunu sık sık sormuştum. Önce'nin olmadığı, şüpheyle karşılanır. Çünkü Büyük Patlama zamanın ortaya çıkısını sağladı, bir şey ona sebep olmuş olmalıdır. Fakat 'neden' ve 'etki' zamana ait kavramlardır. Ve zamanın varolmadığı durumlara uygulanamazlar. Bu yüzden soru anlamsızdır.'

Sayfa 96

'Zamanı meydana getirmeye Tanrı'nın sebep olduğunu söylemek ne manaya gelir? Sebeplilik zamansal bir etkinliktir. Zaman daima sebep olunmuş şeyden önce var olmalıdır.Tanrı'nın nahiv imgesinin evrenden önce varolması, 'zaman' önceden yok idiyse, açıkça saçmalıktır.'

Sayfa 106

Paul Davies

God and the New Physics (Tanrı ve Yeni Fizik)

Bunları ateforumdaki bir başlıktan alıntıladım. Bence bu açıklamanın, açıklamasının yapılması abestir.

if u were, this is a cosmic joke.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı, yukarıda bazı teist arkadaşların yazdıklarını okuyunca çok güldüm. Çoğunlukla resimlerle,imgelerle düşünmesini sevdiğim için zihnimde oluşan tablo'yu şimdi size nasıl aktarabileceğimi bilmiyorum. Teist bir tane angut çıkıp diyor ki, '' Ben anamın şeyinde ki tekillikten şimdi'ye geldim. Benim için zaman işte o an başladı. Bu sebeple anamın şeyinde ki tekillikten öncesi için benim varlığımın oluşumunu açıklamaya çalışmak anlamsızdır.Çünkü benim için zaman ve ben, o tekillik anından öncesi için yoktu.'' Evet ne kadar haklı görünüyor değil mi? Halbuki anasının şeyinde ki tekillikten önce bir tek o tekillik değildi haberi yok zavallımın.Daha ne görüntüler gözümün önüne geldi ama herneyse onları da başka sefere.... Sevgili Hacı, bilim izlediği yolda sonuna kadar gitmesini sever. Belki bir gün big bang olmadığı bile bulgulanabilir,kim bilir? Bence bu sorular çok değerli ve bilim'in ilerlemesine yardımcı olmakta. Bence hiç durmadan sorulmalı. Cevabını şimdi bulamasak bile. Veya çok yaklaşmış olsak bile...Sorulmalı....

Sitelerde Paylaş

Sevgili Dragon...

Senin gibileri az bulunur.

Bütün amacın öğrenmek. Hiç bir acendan, art niyetin, önyargın yok..

Sadece öğrenmek ve öğrendiklerini tartışmak ve öğretmek istiyorsun.

Seninle iftihar ediyorum.

Bir Türk olarak. Bir forum üyesi olarak.

Bilime inananlar olarak bizim hiç bir acendamız, önyargımız, hedefimiz yoktur..

Bilim bizi nereye götürurse, biz oraya gideriz.

Bugün Big Bang bize çekici ve doğru görünüyor..

Yarın başka bir kuram ortaya atılır ve bize daha cazip gelirse, onu izleriz.

Buna mecburuz..

Çünkü biz kanaatlarımızın hamalı değiliz.

Selam ve sevgiler...

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...