Jump to content

Kapitalizmde Devrim Mümkün mü?

Recommended Posts

Komünizmin ne kadar ilkel bir yapılanma olduğunu öğrenemediysen ben sana ne diyeyim? Olmayacak olmayacak işler peşindesiniz.

Yağmur yağarken doğa nasıl sana sormuyorsa komünizm gelirken de senden izin isteyecek hali yok komünizm insan evrminin bundan sonraki basamağıdır. Evrimi kabul eden KOMÜNİZMİde KABUL ETMEK ZORUNDA! Ama anti-komünist propagandadan dolayı beyni hasar görenler için yeni isimlendirmelerimiz var tabii mesela kaynak bazlı ekonomi , zeitgeist yada tekno-anarşizm terimlerinden hoşuna giden birisini kullanabilirsin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 129
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yağmur yağarken doğa nasıl sana sormuyorsa komünizm gelirken de senden izin isteyecek hali yok komünizm insan evrminin bundan sonraki basamağıdır. Evrimi kabul eden KOMÜNİZMİde KABUL ETMEK ZORUNDA! Ama anti-komünist propagandadan dolayı beyni hasar görenler için yeni isimlendirmelerimiz var tabii mesela kaynak bazlı ekonomi , zeitgeist yada tekno-anarşizm terimlerinden hoşuna giden birisini kullanabilirsin.

Her konuda tanım bolluğu var. Senin şu gelecek olan komünizmini bir tarif et bakayım.

Sitelerde Paylaş

Her konuda tanım bolluğu var. Senin şu gelecek olan komünizmini bir tarif et bakayım.

Proudhon 1851'de ne demiş bak "artık ne kilise'de ne de devlet içinde,ne toprakta ne de parada da otorite olmalıdır" Biz ondan tam 150 sene sonra bile aynı şeyleri söylüyoruz. Peki aynı kategoriidemiyiz ? Hayır ! Proudhon un söyledikleri bir temenni ve sonrasında gelen hareketler birer denemeydi. Ama bugün durum çok farklı. Çünkü biz bugün Proudhon zamanında insanların sahip olmadığı o kadar çok araca sahibiz ki yapmamız gereken sadece bunları harekete geçirmek için düğmeye basamaya karar vermek.

Komünizm nedir ? En kısa ve genel olarak -sınıfsız toplumdur- Biraz açarsak kimsenin çalışmak zorunda olmadığı ama herkesin ihtiyaçlarının tam olarak karşılandığı İnsanların sadece yaratıcılıklarını ortaya çıkardığı veya kafasına göre zevk aldığı şeyleri yaparak yaşadığı bireyin ve toplumun oldukça basit bir yaşam sürdüğü ama bilim ve teknolojinin hızla ilerlediği bir yaşam biçimidir.

Yukarıdaki tanımlar yüz elli yıl önce yapılmış olan öngörülerdir. O toplum düzenine erişmek için yapılmış olan çalışmaları içermez Çünkü o zamanki kuramcıların elinde komünizmi hayata geçirecek araçlar yoktu onlarda komünizmi mümkün kılacak araçları elde edebilecekleri bir program yaptılar buna sosyalizm dediler. Sosyalizm komüznizmi çok hızlı hayata geçirmek için onların gözünde kullanılabilecek en hızlı yoldu. Sosyalizmin doğal olarak geliştiği yerlerde devlete gerek yoktur Ama iktidarı feodoliteden yada kapitalizmden devir aldıkları yerlerde süreci hızlandırmak için bir devlet gücüne ihtiyaç duydular. Sonrası malum kurdukları devletler sosyalizmi yıktı kendi hayatlarına devam ettiler.

Neyse uzatmadan günümüze dönelim artık üretim araçlarının tüm insanlık tarafından paylaşılacağı (enerji üretimi de dahil) bir safhaya giriyoruz. Bu ne sosyalizm ne komüznizm ne de kapitalizmin çabasıyla oluşuyor Tüm bu ileri refahlaşma devinimi bilim ve teknolojinin sayesinde gerçekleşiyor Bunların farkında olan devletler gelecekte kendilerine yeni yaşam alanları çizme derdindeler Çok uzak değil en fazla 20 yıl sonra kapitalizm devam etse dahi şu andakinin %70 daha fazlasına bir enerjiye ihtiyaç duyacağız ve o gün bu ihtiyacın en fazla yüzde kırkı petrolden karşılanacak. Böyle bir tabloda bugünün devletlerini hiç tasvir etmedikleri sorunlar bekliyor olacak. Bunların başında biliçlenmiş çok büyük toplumların kontrolü gelecek.

Çünkü teknoloji sayesinde kendi besinini giysisini enerjisini ihtiyaç duyduğu eşyaları ve hatta eğlencesini kendi üretebilen küçücük 3000-5000 kişilik yığınlar devletin veya otoritenin gerekliliğini sorgulayacak onunla mümkün olduğu kadar ilişkisini kesecek Çünkü ihtiyacı kalmayacak Hayat damarları teker teker kesilen devletler yaşamakta zorlanmaya başlayacak ve ihtiyar fakir ve hasta bir adam gibi toplumun gönüllü yardımına ihtiyaç duyacak . Tüm dünya ile haberleşen aydınlanmış ve devletin gereksizliğini çözebilmiş insanlar kendi aralarında bir ekonomik ve sosyolojik bağ oluşturup kader birliği yapmaya başlayacaklar ve devletleri tamamen hayatlarından çıkartacaklar

İşte o günden sonra dünya tüm insanlığı ve doğayı kapsayan bir plan dahilinde şekillenmeye başlayacak Bu da tüm dünyayı teknoloji şemsiyesi altında sosyal anarşizme götürecek her birey özgür bireyin kendisini bağlı gördüğü toplulukta özgür ama herkesin kaderi yaşadığımız evrene ve dünyaya bağlı. Sonra çok hızlı bir gelişim zamanı tüm üretim tüketim ve paylaşımın bir sisteme bağlandığı insanların çalışmaya hemen hemen hiç ihtiyacının kalmadığı tüm işlerin ve üretimin makineler tarafından karşılandığı makinelerin kullandığı enerjinin ise yenilenebilinir ve sürdürülebilir kaynaklarda karşılandığı bir çağ başlayacak.

İşte o çağda yaşanacak toplum düzeninin adı komünizmdir ama isimlere takılmayalım daha önce söylediğim gibi bir çok alternatif isimlerndirmeden birini kullanabilirsiniz. Mesela şu anda benim favorim tekno-anarşizm (Teknoloji sayesinde yaşanan sosyal anarşizm ilk tarım toplumlarına has bir özgürlük şekil)

tarihinde b213hs5fn2skx-m3 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

b213hs5fn2skx-m3, benim bildiğim gibiymiş. Anlattıklarına yarım saat gülmek lazım. Arap kabilelerine döneceğiz yani. Libyanın halini gördün mü? Adamlar kabile düzeninden devlet düzenine geçememiş. Hala geleneksel olarak temelde kabile düzeni var. Kaddafinin devlet başkanlığı o sistem üzerindendi. Sefilliklerini ve acılarını gördün mü?

Şimdi diyeceksin ki ne alaka? Anlayana çok alaka da sen anlamazsın. Komünizm ilkeldir diyorumda anlamıyorsun. İlkel işte. Devletsiz ve merkezi otoritesiz hiç birşey olmaz. Yerel otoriteler elbette olur ve zaten vardır. Onlara yetki devri de zaten vardır. Ama kontrollüdür bu. Kimse kafasına göre yapamaz işleri.

Senin komünizm insanlarla ilgili bir iyi niyet anlayışına dayalı. Sanki çıkacak sorunlar insanların iyi niyreti ile önlenecek. Yok artık daha neler.

Teknolojinin çalışma saatlerini azaltması devletin ortadan kalkmasını hiçte gerektirmez. Apayrı şeyler bunlar. Devlet sadece bürokrasi demek değil ki. Güvenlik demek düzen demek ciddiyet demek. Dünyada işleri ciddiyetle ele almada gör başıan geleni. Lay lay lomla olmaz koca koca toplumları ayakta tutmak. İşler zıvanadan çıkıverir. Her türlü kirli iş ve mafya türeyiverir. Hayat boşluk kabul etmez. Otorite boşluğu arayan tonla çakal vardır her memlekette. Çoluk çocuksunuz kaç yaşında olursanız olun. Zaten solcularla hiç anlaşamam. Kafaları başka çalışıyor onların.

Ha unutmadan senin derin devlet kavramından haberin var mı? Hiç bir büyük devlet derin devleti olmadan işlerini yürütemez. Legal yollar işlerin yürümesi için ne yazık ki yetersizdir. Derin devlet faaliyeti mecburidir. Ama siz rüya aleminde olduğunuz için bunları bilmezsiniz.

Sitelerde Paylaş

b213hs5fn2skx-m3

Şimdi diyeceksin ki ne alaka? Anlayana çok alaka da sen anlamazsın. Komünizm ilkeldir diyorumda anlamıyorsun. İlkel işte. Devletsiz ve merkezi otoritesiz hiç birşey olmaz. Yerel otoriteler elbette olur ve zaten vardır. Onlara yetki devri de zaten vardır. Ama kontrollüdür bu. Kimse kafasına göre yapamaz işleri.

Ben de sizin bu desteksiz söylemlerinize kendi uydurduklarınıza kendi inanmalarınıza hasta oluyorum. Beni boşuna uğraştırma teist isen konuşmalarını normal karşılarım Ama bilmsel veriler yada delilsizlikler ışığında kendini bir ateist olarak tanımlıyorsan ulu manitu aşkına cevap ver ''Kimse kafasına göre yapamaz işleri.'' dedikten sonra işleri devlet denen birilerinin yönettiği bir güce teslim etmenin mantığı nerede ? Devlet olmayınca işleri biz kafamıza göre yapıyoruz da Devlet olunca onu yönetenler işlerini nerelerine göre yapıyor ? Ellerine , bacaklarına yada popolarına göre mi yapıyorlar?

Sitelerde Paylaş

Okyanusta gelin balıklar hepiniz eşitsiniz dense nasıl ki sadece güçsüz balıklar kabul edecekse, (tabi ki arada bazı iyi balinalar çıksada), Kapitalizm dünyasında da çok çok zor....çünkü insa bir hayvan türü ve eğitilmesi bir kediye köpeğe göre oldukça zor, hepsi farklı yönde alır eğitimi kendi yorum gücü var sonuçta.................kısacası insanların içine işlemiş bir mekanizma var, eşitlik istemiyor, iki kadın koyun hiçbirşey olmasa ben daha güzelim diye kavgaya tutuşabilir, yada iki adam üstünlük kavgası yapabilir, hemde eşit olduğu halde...zaten ALlah doğa neye inanıyorsanız insanları eşit olarak yaratmamış ki insanlar eşitleştirebilsin, onun için baskı yoluyla ancak olabilir, oda birgün mutlaka çöker..

Sitelerde Paylaş

Ben de sizin bu desteksiz söylemlerinize kendi uydurduklarınıza kendi inanmalarınıza hasta oluyorum. Beni boşuna uğraştırma teist isen konuşmalarını normal karşılarım Ama bilmsel veriler yada delilsizlikler ışığında kendini bir ateist olarak tanımlıyorsan ulu manitu aşkına cevap ver ''Kimse kafasına göre yapamaz işleri.'' dedikten sonra işleri devlet denen birilerinin yönettiği bir güce teslim etmenin mantığı nerede ? Devlet olmayınca işleri biz kafamıza göre yapıyoruz da Devlet olunca onu yönetenler işlerini nerelerine göre yapıyor ? Ellerine , bacaklarına yada popolarına göre mi yapıyorlar?

Teist değilim. Devlet kurumsallaşmış bir yapıdır. Kendi içinde iç denetimini sağlamanın yollarını bulur ve geliştirir. Topluma hesap vereceği mekanizmalar kurar. Çünkü toplum bunu talep eder. Geliştikçe daha çok talep eder. Devlet kimsenin malı değildir herkesin malıdır. Böyle bir kurumsallaşmış güçlü yapı olmadan hiç bir işi sağlıklı yönetemezsin. İşler çığrından çabucak çıkar. Güçlü ve hakim otorite olmadan olmaz. Hükümetler gelirler ve giderler. Ancak onlarda devletin kurumsal yapısına göre iktidara talip olup iş görmek zorundadırlar. Zamanın ve toplumun ihtiyaçlarına göre yasa yaparlar yasaları değiştirirler. Ancak bunun için toplum desteğine ihtiyaç duyarlar. Yoksa o yasalar elbette çıkmaz. Yani iyi kötü bir uzlaşma olmak zorundadır. Bu sebeple kimse kafasına göre yapamaz işleri. Devletin işleyiş biçimi ve yasaları taşa yazılmış değildir. Ancak bu kadar temel konularda ki değişim toplumu iknaya dayanır. Örnekse günümüzdeki başkanlık konusu. Eğer Amerikan başkanlık sistemine benzer bir sisteme geçeceksek toplum desteği olmak zorunda yoksa geçilemez. Ben kısa süre sonra başkanlık sistemine geçileceğini düşünüyorum. Bunun neden böyle olduğunu anlatmak istemiyorum. Çünkü karmaşık. Aslında olacak iş değil ama olacak işte.

Bu arada yerel otoritelerinde seçimle işbaşına geldiğini unutma. Kendilerine devletin verdiği yetkileri kullanma biçimleri hep sorgulanır. Hem toplum tarafından hem devlet tarafından. Kendisini topluma beğendiremeyen seçimle gider. Yasaları çiğneyen devlete hesap vermek zorundadır.

Devlet aygıtı mükemmel midir? Asla değildir. Ama elde olanın en iyiside budur. Zaten hiç aynı kalmaz ki değişir. Zamanın değiştirmediği birşey yok ki. Daha iyi işletmek yine insanların elinde.

tarihinde baglanti789 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Teist değilim.

Hayırlara vesile olur inşallah :)

Devlet kurumsallaşmış bir yapıdır.

Burda (TC) değil Burda daha çok hekesin kafasına göre sazı ele aldığı ama notasız nizamsız bilgisiz becerisiz olarak kafa ütülediği bir gruba benziyor. Kendilerinin orkestra olduğunu müzik yaptıklarını iddia ediyorlar ama bize yutturamıyorlar tabiiki bakınız-Tayyip ve saz arkadaşları

Kendi içinde iç denetimini sağlamanın yollarını bulur ve geliştirir.

Burda öyle bir şey de yok Tayyip ne derse o! O da geliştirmekten çok gerileştirme çalışmaları yürütüyor

Topluma hesap vereceği mekanizmalar kurar.

Waaaoow işte bu çok sert ! Öyle bir mekanizma hiç olmadı şu anda yok ve hiç bir zaman olmayacak Resmen uydurmuşsun :)

Çünkü toplum bunu talep eder.

Toplumumuz daha çok makarna talep ediyor

Geliştikçe daha çok talep eder.

Evet burası biraz doğru gibi makarna pirince doyunca çamaşır makinesi buzdolabıda talep ettikeri oluyor haklarını yememek lazım

Devlet kimsenin malı değildir

Olur mu ya devlet Tayyib'in tapulu malıdır Ama kalıcı olmadığı konusunda haklısın daha çok devre mülk sistemi gibi işliyor

devlet herkesin malıdır.

Devletin yüzde kaç hissesi senin ? Gerçekten merak ediyorum böyle devlet hisse hisse dağıtıldı da benim mi haberim yok ?

Böyle bir kurumsallaşmış güçlü yapı olmadan hiç bir işi sağlıklı yönetemezsin.

Öyle bir yürütürüm ki gördüğünde şaşkınlıktan küçük dilini yutarsın

İşler çığrından çabucak çıkar.

Hiç bir şeycik olmaz Aksine bugün çığrından çıkmış olan işler çabucak rayına oturur

Güçlü ve hakim otorite olmadan olmaz.

Bu soruya ben değil Asu Maralman bir müzik eşliğinde cevap versin :)

http://www.youtube.com/watch?v=sKC7MqCwuZI

Sitelerde Paylaş

Hayırlara vesile olur inşallah :)

Burda (TC) değil Burda daha çok hekesin kafasına göre sazı ele aldığı ama notasız nizamsız bilgisiz becerisiz olarak kafa ütülediği bir gruba benziyor. Kendilerinin orkestra olduğunu müzik yaptıklarını iddia ediyorlar ama bize yutturamıyorlar tabiiki bakınız-Tayyip ve saz arkadaşları

Burda öyle bir şey de yok Tayyip ne derse o! O da geliştirmekten çok gerileştirme çalışmaları yürütüyor

Waaaoow işte bu çok sert ! Öyle bir mekanizma hiç olmadı şu anda yok ve hiç bir zaman olmayacak Resmen uydurmuşsun :)

Toplumumuz daha çok makarna talep ediyor

Evet burası biraz doğru gibi makarna pirince doyunca çamaşır makinesi buzdolabıda talep ettikeri oluyor haklarını yememek lazım

Olur mu ya devlet Tayyib'in tapulu malıdır Ama kalıcı olmadığı konusunda haklısın daha çok devre mülk sistemi gibi işliyor

Devletin yüzde kaç hissesi senin ? Gerçekten merak ediyorum böyle devlet hisse hisse dağıtıldı da benim mi haberim yok ?

Öyle bir yürütürüm ki gördüğünde şaşkınlıktan küçük dilini yutarsın

Hiç bir şeycik olmaz Aksine bugün çığrından çıkmış olan işler çabucak rayına oturur

Bugünkü iktidar üzerinden eleştirilerini yapmışsın. Bugünkü iktidarı beğenmeyen istemeyenlerin oranı neredeyse %50. Bu normal birşey. Her iktidar aynı olacak diye birşey yok.

Artıları ve eksileri elbette olacaktır her iktidarın.

Ben AKP yandaşı değilim. Eleştirilecek çok yönleri var. Ama bugünkü dünya konjoktüründe başarılı oldukları yönlerde yok değil. Hatta bir gereklilik durumu söz konusu. Daha doğrusu sanırım büyük güçler böyle istiyor. Hesapları bunu gerektiriyor. İyide anlaşıyorlar. 10 sene böyle geçti. Geriside gelecek gibi. Ne yapalım. Durum bu. Ülkemiz öyle bağımsız ve özgür bir ülke değil ki. Bölgesinin özellikleri, olayları ve büyük güçlerin bölge ile iilgili beklentileriyle kuşatılmış durumda. Biz halk olarak bunun üstesinden gelemeyiz. Bir şekilde hayat sürecek işte.

Ben devlet aygıtından bahsediyorum. Bu aygıt ülkemizde iyi kötü işliyor işte. Onsuz bir düzen düşünemem bile. Devletsiz ancak kaos olur. Sen ne kadar iddia edersen et. Hem bana devletsiz tek bir düzen göster bakayım. Elinde örnek bile yok car car konuşuyorsun. Atıyorsun atıyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...