Jump to content

Ateizm ve Ahlak

Recommended Posts

şu açıklık getir dediğime açıklık getir!

IFeelGood, sakın bir daha arkasında duramayacağın kelamlar etme ve şu "açıklık getir" dediğime açıklık getirmeden bir daha karşıma çıkma, böyle bir hata yapma!

Tamamen mantıklı ve bilimsel sebeplerle ensest pekala yasaklanabilir

"Pekala yapılabilir" demek ile hallolsa mesele yok da o "pekala" dediğini bir yap ve mantıki ve ilmi umdeleri bir serdet bakalım der isem sana bana ne diyeceksin!

İyice düşün taşın öyle yaz, öyle yazki sonra içtimai bilimler ve pozitivizm bahsinde içine düştüğün hale düşüp, ben sana bunu gösterdiğimde de "elbette" diyerek kurtulabileceğini sanma!

Gerçeğe sadakat şart!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Elbette yok...

Andromeda, saydığın diğer iki yaklaşım doğru; ama yorumlayıcı veya eleştirel sosyal bilim anlayışları pozitivist yaklaşımın alternatifleridirler, pozitif sosyal bilim diye anılma diye bir şey söz konusu değil.

Pozitivist yaklaşımın günümüzde benimsenen versiyonu da pozitivismin daha "zayıf" bir versiyonudur, 19. yüzyıldaki gibi falan değil, şimdikinin adı da Postpozitivizm zaten; Boethius yazmış...

Sitelerde Paylaş

Bilim, yakın akraba ilişkisinin çok zararlı olabileceğini bildiriyor zaten, bunu söylemeyen Kur'an'dır... Peygamberin bizzat kendisi hala kızını almamış mıdır?... Ayrıca evrimin masum olmayan yönü nedir?...

Bilim madem bunu bize bildiriyor iyide bilim niye ısrarla pek yakın tek atadan türediğimizi söylüyor aynı zamanda. Sanki bu bana çelişki gibi geliyor işte.

Buna yakınlık nispet edemeyip peygamber hala kızını almıştır diye peygamberin ahlaksız demeye getiriyorsun.

Benim annem ile babam amca çocukları, senin mantığına göre onlarda ahlaksız.

Ama sende haklısın, sana öyle belletiler çünkü.

İnsan ortak atadan varlık bulmuştur diyen bilim öyle belletti sana.

Hepimiz hayvanız (insanlarda dahil), ve hayvanlıkta sınır tanımayan tek mahlukuz değil mi?

Sorum açık Androdema.

Ortak ata Adem ile Havvadan bize daha mı yakın duruyor, yoksa daha mı uzak?

Sitelerde Paylaş

Bilim madem bunu bize bildiriyor iyide bilim niye ısrarla pek yakın tek atadan türediğimizi söylüyor aynı zamanda. Sanki bu bana çelişki gibi geliyor işte.

Ortak ata Adem ile Havvadan bize daha mı yakın duruyor, yoksa daha mı uzak?

huaaağğhhahahahaha !!!

yardın bergüzar beni ya, bu ne biçim argüman..

kelime oyunu yapıyorsun, başka bir şey değil.

yakın akrabalar arasındaki ilişkiden sakat doğum olacağı ile, türlerin evriminin ne alakası var?

artık nasıl bir alaka kurduysan kafanda..

Sitelerde Paylaş

Bilim, yakın akraba ilişkisinin çok zararlı olabileceğini bildiriyor zaten, bunu söylemeyen Kur'an'dır... Peygamberin bizzat kendisi hala kızını almamış mıdır?... Ayrıca evrimin masum olmayan yönü nedir?...

Andormeda ,

Bu konuda bir sorum olacak.Size göre kuzenlerin çocukları akraba evliliği oluyor.Acaba diyorum bu insanda görülen genetik anomalileri nasıl etkiliyor ? Eğer amca dayı teyze çocukları evlenmeseydi hastalıklar anomaliler daha mı az olurdu ?

Şu an açıklayamadığımız bozukluklar gen havuzunun dar tututlmasından kaynaklanıyor olabilir mi ?

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Andormeda ,

Bu konuda bir sorum olacak.Size kuzenlerin çocukları akraba evliliği oluyor.Acaba diyorum bu insanda görülen genetik anomalileri nasıl etkiliyor ? Eğer amca dayı teyze çocukları evlenmeseydi hastalıklar anomaliler daha mı az olurdu ?

Şu an açıklayamadığımız bozukluklar gen havuzunun dar tututlmasından kaynaklanıyor olabilir mi ?

ben açıklayayım..gerizekalılık ve moronluğa yol açan bazı resesif genler, yakın akrabalarda bir araya geliyor ve ortaya sakat doğumlar çıkıyor.

uzak kişiler arasındaki ilişkilerde bu oran ve ihtimal daha düşük olduğundan resesif genlerin hem anne hem babadan gelmesi zorlaşıyor.

bu yüzden bu ilkel, arkaik ve ahmak girişim terk edilmeli ve insest tümüyle yasaklanmalıdır modern insan toplumunda.

Sitelerde Paylaş

huaaağğhhahahahaha !!!

yardın bergüzar beni ya, bu ne biçim argüman..

kelime oyunu yapıyorsun, başka bir şey değil.

yakın akrabalar arasındaki ilişkiden sakat doğum olacağı ile, türlerin evriminin ne alakası var?

artık nasıl bir alaka kurduysan kafanda..

Sen yarılma len, bazen işe yarıyorsun :)

Şincik bu Andromeda derki müslümanlar şuna inanır, hepisi adem ile havvadan olmuştur, kardeşler kardeşler ile evlenmiştir. İnsanlık ensest ile türemiştir. Onun argümanı bu.

E bende ortak ata bir tane, adem ile havva iki tane. Hangisi daha uzak/yakın diye soruyorum, kapiş.

Ben canlılığın bir evrilme ile var edildiğini ve devamlılığınında böyle olduğunu düşünüyor ve buna inanıyorum. Sorunum canlılığın oluşmasında değil.

Ensest ve ahlakı kafamıza göre tanımlamamızda yani.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

ben açıklayayım..gerizekalılık ve moronluğa yol açan bazı resesif genler, yakın akrabalarda bir araya geliyor ve ortaya sakat doğumlar çıkıyor.

uzak kişiler arasındaki ilişkilerde bu oran ve ihtimal daha düşük olduğundan resesif genlerin hem anne hem babadan gelmesi zorlaşıyor.

bu yüzden bu ilkel, arkaik ve ahmak girişim terk edilmeli ve insest tümüyle yasaklanmalıdır modern insan toplumunda.

Sadece gerizekalılıkla mı sınırlı .Örneğin teyze çocuğuyla evli bir tanıdığımın kızı çölyak hastası.Bu tarz ender hastalıkların akraba evliliğiyle bir ilişkisi olablir mi ? Böbrek hastalığıda genelde genetik oluyor .Bu kural belki hastalıklar içinde geçerlidir .

Sitelerde Paylaş

Sen yarılma len, bazen işe yarıyorsun :)

Şincik bu Andromeda derki müslümanlar şuna inanır, hepisi adem ile havvadan olmuştur, kardeşler kardeşler ile evlenmiştir. İnsanlık ensest ile türemiştir. Onun argümanı bu.

E bende ortak ata bir tane, adem ile havva iki tane. Hangisi daha uzak/yakın diye soruyorum, kapiş.

Ben canlılığın bir evrilme ile var edildiğini ve devamlılığınında böyle olduğunu düşünüyor ve buna inanıyorum. Sorunum canlılığın oluşmasında değil.

Ensest ve ahlakı kafamıza göre tanımlamamızda yani.

Selam ederim.

sen hiç bir işe yaramıyorsun. ben bu forumda en iyi ateizm ve evrim savunucusuyum, argümanlarımın çürütüldüğü görülmemiştir. (gerekli hassasiyeti göstersem ,o sizin yaladığınız deicide'yi bile solda sıfır bırakır ne denli kalifiye olduğumu çok rahat belli ederim)

türlerin evriminde , türler topluluk halinde evrim geçiriyor. evrim tedrici olduğu için türe ait topluluklar yavaş yavaş değişirek zamanla yeni türü ortaya çıkarıyor. yani evrimde bireyler değil topluluklar gözönüne alınır, yaratılışta ise bir er ve dişi birey.

tarihinde gavur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Andromeda, saydığın diğer iki yaklaşım doğru; ama yorumlayıcı veya eleştirel sosyal bilim anlayışları pozitivist yaklaşımın alternatifleridirler, pozitif sosyal bilim diye anılma diye bir şey söz konusu değil.

Pozitivist yaklaşımın günümüzde benimsenen versiyonu da pozitivismin daha "zayıf" bir versiyonudur, 19. yüzyıldaki gibi falan değil, şimdikinin adı da Postpozitivizm zaten; Boethius yazmış...

Sosyal bilimlerde pozitivizm dışı yöntemsel yaklaşımların mevcudiyeti ve uygulanılması zaten çok yeni olaylar değil Astur... Marx'ın veya Weber'in yaklaşımları da zaten ta o zamanlardan pozitivizm dışı yöntemlerdir... Ama sosyal bilimler hala pozitif bilimlerin bir ana koludur... Yani günümüzde matematik bilimler (matematik, mantık) sınıfına girmeyen her şey pozitif bilimler olarak anılır ve bunun da iki ana kolu bulunur: Doğa bilimleri (fen) ve sosyal bilimler... Sosyal bilimlerde yorumlayıcı yaklaşım ve/veya eleştirel yaklaşımın içinde sen gözlemin veya deneyin tam anlamıyla olmadığını söyleyebilir misin?..

Sitelerde Paylaş

türlerin evriminde , türler topluluk halinde evrim geçiriyor. evrim tedrici olduğu için türe ait topluluklar yavaş yavaş değişirek zamanla yeni türü ortaya çıkarıyor. yani evrimde bireyler değil topluluklar gözönüne alınır, yaratılışta ise bir er ve dişi birey.

Zaten insana müdahaleli evrim düşüncesini getiren de bu gerçektir.

Sitelerde Paylaş

sen hiç bir işe yaramıyorsun. ben bu forumda en iyi ateizm ve evrim savunucusuyum, argümanlarımın çürütüldüğü görülmemiştir. (gerekli hassasiyeti göstersem ,o sizin yaladığınız deicide'yi bile solda sıfır bırakır ne denli kalifiye olduğumu çok rahat belli ederim)

Türlere nasıl gelinmiş onu da de hele :)

Ortak ata deyince ne anlamalıyız bir yaz hele. :)

Safa yatma, bal gibi anladın ne demek istediğimi.

Bir daha söyleyim. Derdim canlılığın oluşumu, nasılı değil.

Her kavramı kafanıza göre yorumlamanız.

Andromeda teyzesinin kızıyla ıssız bir adada çok ama çok uzun yaşayacağına kanaat getirseydi çalı çırpı toplayıp mehtaba bakmazlardı, inan bana.

Olayları şartlara göre değerlendirin diyoruz ama anlayan beri gele.

Sitelerde Paylaş

:D

Sitelerde Paylaş

Sadece gerizekalılıkla mı sınırlı .Örneğin teyze çocuğuyla evli bir tanıdığımın kızı çölyak hastası.Bu tarz ender hastalıkların akraba evliliğiyle bir ilişkisi olablir mi ? Böbrek hastalığıda genelde genetik oluyor .Bu kural belki hastalıklar içinde geçerlidir .

sınırlı değil. ben sadece o örneği kullandım, çoğatılabilir.

Sitelerde Paylaş

Türlere nasıl gelinmiş onu da de hele :)

Ortak ata deyince ne anlamalıyız bir yaz hele. :)

Safa yatma, bal gibi anladın ne demek istediğimi.

Bir daha söyleyim. Derdim canlılığın oluşumu, nasılı değil.

Her kavramı kafanıza göre yorumlamanız.

Andromeda teyzesinin kızıyla ıssız bir adada çok ama çok uzun yaşayacağına kanaat getirseydi çalı çırpı toplayıp mehtaba bakmazlardı, inan bana.

Olayları şartlara göre değerlendirin diyoruz ama anlayan beri gele.

ilk tek hücreli canlılara kadar inersin, onlarda eşeysiz çoğalıyor zaten.

Sitelerde Paylaş

:D

kalifiyeliğimi tescillerken, en çok seni kobay olarak kullandım bunu bilesin.

Sitelerde Paylaş

IFeelGood, sakın bir daha arkasında duramayacağın kelamlar etme ve şu "açıklık getir" dediğime açıklık getirmeden bir daha karşıma çıkma, böyle bir hata yapma!

"Pekala yapılabilir" demek ile hallolsa mesele yok da o "pekala" dediğini bir yap ve mantıki ve ilmi umdeleri bir serdet bakalım der isem sana bana ne diyeceksin!

İyice düşün taşın öyle yaz, öyle yazki sonra içtimai bilimler ve pozitivizm bahsinde içine düştüğün hale düşüp, ben sana bunu gösterdiğimde de "elbette" diyerek kurtulabileceğini sanma!

Gerçeğe sadakat şart!

Alchindus bence pozitivizm ve bilim felsefesi gibi konulara hiç girme istersen; çünkü gelene geçene sataşmak için yazdığın cümleler bile bu konudaki donanımının fecaatini ifade ediyor zaten; Arapça takılmaya devam et sen en iyisi... Dogmatik adamla bilim ve bilim felsefesi tatışılmaz... Sen hazır metinlere iman et; en rahatı bu senin için... B)

Enseste gelince, ensestin zararlarını bilim zaten göstermiştir; şimdi sıra Kur'an'da.. Haydi o da göstersin ensest'in ve akraba evliliğinin zararlarını... Ama Kur'an bize kardeşlerin evliliğini ve hala kızı ile evliliği anlatıyor... Bu durumda bilimi mi dinleyelim yoksa Kur'an'ı mı?... :huh: "Hala kızını alalım mı, yoksa almayalım mı"; mesele bu?... :blink:

Sitelerde Paylaş

Yazdım ya! Daha ne yazayım? Ben ensestin ahlaki bir yanı olmakla beraber, esas nedeninin kesinlikle bilimsel olarak açıklandığını düşünüyorum. O açıklamalar beni fazlasıyla tatmin ediyor.

İnsanın genleri berbattır. Yani insan sizin zannettiğiniz gibi mükemmel falan değildir. Ensest ilişkide çekinik genler çok daha kolay biçimde yenidoğana geçer, sonunda da eciş bücüş bir nesle sahip oluruz. Ensestin sürü halinde yaşayan canlılarda ortaya devam etmesinin sakıncası budur.

Ensest ilişki, biyolojik, sosyolojik, tıbbi, psikolojik vb. bir çok nedenden dolayı insan tarafından reddedilmiştir. Evrimsel süreçte insan bunu kendine yasaklamıştır. Kaldı ki ensest yapan insan sayısı hiçbir zaman çok olmamıştır.

Ensestin ahlakla ilişkisi, ensestin sosyal/toplumsal yaşamda dışlanmasıyla ilgilidir. Evrimsel süreçte ensesti reddeden insan, bunu sosyal kurallarına da yansıtır.

Ensestin ahlakla temel bir ilişkisi yoktur. Ensesti ahlakla açıklaya kalmak hatadır.

Echel Alchindus.. Sen bunları kabul edecek misin de soruyorsun? Üstelik daha önce açıkladığım halde. Kalkıp da Oidipus Kompleksi, Electra Kompleksi falan diye zırıldama..

Freudyen dinci seni... İşinize geldi mi nasıl da bilimle ilgileniyorsunuz.

Ayrıca akraba evlilikleri de ikinci dereceden ensesttir.

Bizim gibi toplumlarda gelenektir akraba evliliği ama mutlaka engellenmelidir. Çünkü gerçekten tehlikelidir.

Yani ülkemizdeki bu gelenek "sapıklık" olarak değerlendirilemez. Bu haksızlık olur. İslam nedeniyle devam eden bir gelenektir ama yasalarla da engellenmelidir.

Kuzenler yarı kardeştir. Umarım gelecek nesillerimizi bu gerçekle eğitiriz...

Sitelerde Paylaş

Yazdım ya! Daha ne yazayım?

IFeelGood, sana açıklık getir dediğim benim ensest mahsulü olmamla ilgili eçhel beyanın!

Tekrar soruyorum, o pek gelişmemiş zekan ile kastettiğin adem ve çocuklarından gelme bahsi midir yoksa bizzat benim ensest mahsulü olduğumu mu iddia ediyorsun!

Evvela namertçe değil mertçe buna bir cevap ver, yazdığın cehalet mahsulü diğer sözlerine sonra gelelim!

Gerçeğe sadakat şart!

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...