Jump to content

Ateizm ve Ahlak

Recommended Posts

O bacı değil. :D

So sorry :blink:

Siz açıkça ahlaksızlık yapıyorsunuz.

Hacım gel önce doğanın kendisinin amoral olması ve doğada morale yer olmamasına karşın amoral olmanın moralsiz olmak olmadığı hikmetli sözünü bir anlayalım, hazmedelim, içselleştirelim..

İnsan doğanın parçası olduğuna göre amoral midir mor mudur yoksa mos mor mu karar verelim.

Sonra sen ben o şu bu ahlaklı yada ahlaksızdır diye çamur atarız ne dersin B)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

So sorry :blink:

Hacım gel önce doğanın kendisinin amoral olması ve doğada morale yer olmamasına karşın amoral olmanın moralsiz olmak olmadığı hikmetli sözünü bir anlayalım, hazmedelim, içselleştirelim..

İnsan doğanın parçası olduğuna göre amoral midir mor mudur yoksa mos mor mu karar verelim.

Sonra sen ben o şu bu ahlaklı yada ahlaksızdır diye çamur atarız ne dersin B)

Amoral olmanın moralsız olmak demek olduğunu, eğer ahlaksız demek olarak yorumluyorsan, yanlış...

Çünkü ahlaksız terimi de yanlış yerde kullanılıyor. Kötü ahlak anlamına kullanılıyor.

Doğada ahlak yoktur demek doğa ahlaksız demek değildir.

Doğda gerçekleşen olgularda ahlaka yer yoktur demektir. Doğal olgular ahlaksal değerlerle yargılanamazlar demektir.

Bir yanardağ ahlaksız olduğu için patlayıp yüzlerce insanı öldürmez. Bir deprem cinayet işlemez.

Bir aslan katil değildir. Bir arı hırsız değildir.

Eğer doğal etik denen bir kavramdan bahsetmek istiyorsanız, o ayrı bir konu.

Ondan haberiniz olduğunu bile sanmıyorum zaten.

İnsanın doğanın bir parçası olması ile bu tartışmaların hiç alakası yok.

Çünkü insansal kavramların çoğu doğada yok.

Sitelerde Paylaş

Nedir bu islami etik , kadınların bacak arası dışında?

Hiç...

Bunu salt islama indirgemek diğerlerine büyük haksızlık olur.

Erkekler küfür ederken sadece kadınları kullanırlar materyal olarak.

Ve o malum yeri.

Bu etik erkeklere aittir ve erkekler hristiyanda olabilirler, islamda olabilirler, budistte olabilirler ve hatta ateistte olabilirler ve öyledirler zaten.

Erkek egemen bakışı islam diye satmayın artıkın, rica ediyorum hanımlar. :)

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Bunu salt islama indirgemek diğerlerine büyük haksızlık olur.

Erkekler küfür ederken sadece kadınları kullanırlar materyal olarak.

Ve o malum yeri.

Bu etik erkeklere aittir ve erkekler hristiyanda olabilirler, islamda olabilirler, budistte olabilirler ve hatta ateistte olabilirler ve öyledirler zaten.

Erkek egemen bakışı islam diye satmayın artıkın, rica ediyorum hanımlar. :)

Selam ederim.

Dünyadaki tüm insanlar aynı tür küfürleri ediyorsa evrensel bir ahlakın varlığından bahsedebilirmiyiz.

Sitelerde Paylaş

Dünyadaki tüm insanlar aynı tür küfürleri ediyorsa evrensel bir ahlakın varlığından bahsedebilirmiyiz.

Zannedersem evrensel bir ahlaksızlık demek istiyorsun..... :lol:

Bu arada dünyanın birçok ülkesinde bizim ettiğimiz gibi küfür edilmiyor.

Kimse küfrederken birilerinin anasına bacısına küfretmiyor.

Bu yalnız biz Türk'lere has bir ahlaksızlık.

Dünyada eşimiz, benzerimiz yok..

Sitelerde Paylaş

Anlayamadığım nokta, zaten din dahil her şeyin insan kaynaklı olduğu söyleyenlerin, neden ahlak kavramının kaynağını din olarak kabul etmedikleri?

Bu anlayamadığım nokta, bana, anlamsız kuru inat ve megolomaniden kurtulunulamamış bir bakış açısının, ate tavrına daimi olarak yerleştiğini gösteriyor.

Çünkü ahlak kuralları dinlerden önce şekillenir. Dinler ise kuruldukları çağlardaki toplumun zaten sahibi olduğu ahlaki değerlerden beğenilen unsurları bünyelerine katarak onları insanlara öğütlerler.

Ancak bu kuralları aynı zamanda dondurmuş olurlar.Zaman ilerledikçe toplum değişir ama dinlerin öğütlediği ahlak geçmişte saplanıp kalır.

Sitelerde Paylaş

Bergüzar, eğer bir ideoloji insana sadece insan olması sebebiyle değer vermiyorsa, ayrımcılık yapıyorsa

İnsanların para karşılığı alınıp satılmasını meşru kılıyorsa,

Hayvanlara yönelik şiddet içeriyorsa,

Çalışkan olmak, dürüst olmak gibi kavramlara yeteri kadar vurgu yapmıyorsa

Bu ideolojinin günümüz ahlaki kriterlerine uymadığını kabul etmek zorundasınız.

İsalmın kadın mevzuları dışında yeteri kaar vurguladığı tek bir etik yasak vardır diyebiliriz, oda faiz almamktır. Bunun dışında içi boş bir çuvaldır islam ahlakı

Haa siz kendiniz insan olmanız nedeniyle bir takım değerlere sahip olabilirsiniz, bunları islama bağlıyorda olabilirsiniz. Ama ben elimizde bulnan islami metinlere bakarak yorum yapıyorum

Sitelerde Paylaş

Aslan avını öldürürken cinayet mi işliyor?

Arı nektar toplarken hırsızlık mı yapıyor?

Ama sizin zırvalamanız doğaya atfedilemez.

Siz açıkça ahlaksızlık yapıyorsunuz.

Öyle diyen kimdi ki?

Sen aç kalan bir insan hırsızlık yaparsa bunun ahlâkla alakası yoktur dedin, sonra doğada ahlâk yoktur diye saçmaladın, arkadaş da onu eleştiriyor.

Sitelerde Paylaş

Hayır, ama dillerin evrensel bazı özellikler barındırdıklarını söyleyebiliriz.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar soyutlama yaparken bunu bir mantığa ve genellemeye oturtmaya çalışıyor.

Yani doğada algıladıklarımızı rastgele soyutlamıyoruz.

İnsanların bir soyutlama şekilleri var bu soyutlamanında bir mantığı var.

Sanırım insanın soyutlama, genelleme yaparkenki mantığını çözmek ahlak kavramının doğası hakkında bize daha fazla bilgi sunacaktır.

İnsanoğlunun soyutlama yaparkenki mantığı birbirine çok benziyor. Aynı mantığı kullanıyorlar.

Bu da ayrıca tüm dünyadaki ahlakların benzerliğinin nedenlerinden biri.

Sitelerde Paylaş

Öyle diyen kimdi ki?

Sen aç kalan bir insan hırsızlık yaparsa bunun ahlâkla alakası yoktur dedin, sonra doğada ahlâk yoktur diye saçmaladın, arkadaş da onu eleştiriyor.

Aç kalan insanın yaptığına hırsızlık denmez. Ve bu hırsızlığa bir örnek olarak gösterilmez. Negatif bir örnek olarak da gösterilmez. Çünkü hırsızlıkla alakası yoktur.

Bunu hala anlamamışsın.

Doğada ahlak olmadığını da sana başka türlü açıklamak mümkün değil.

Seni eğitmekten vazgeçtim..

Sen eğitilemezsin..

Sitelerde Paylaş

Tamam işte.

Dillerde de bir kural var.

Buda insanın soyutlama yaparken bir kalıbının olduğunu göstermezmi.

İnsanlar o kalıbı bilmeseler bile.

Şimdi ben o kalıbı soruyorum.

Bu kalıp nasıl bir kalıp?

Sitelerde Paylaş

Ercümentin söylediği şey doğru olsaydı,

bence evrensel ahlaki değerlerin olduğunu gösterirdi.

Çünkü küfürü karşınızdakini aşağılamak için yapılır. Onu değersiz göstermeyi amaçlar.

Yani bir değer yargısı olacak ki , ki ona sahip olmamakla itham edilerek aşağılama gerçekleşsin.

Sitelerde Paylaş

Tamam işte.

Dillerde de bir kural var.

Buda insanın soyutlama yaparken bir kalıbının olduğunu göstermezmi.

İnsanlar o kalıbı bilmeseler bile.

Şimdi ben o kalıbı soruyorum.

Bu kalıp nasıl bir kalıp?

Evet, dillerde evrensel bir temel var.

Ben bu konuda Chomsky'nin teorisini akla yatkın buluyorum, şurada bilgi var:

http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_grammar#Chomsky.27s_theory

Sitelerde Paylaş

Ercümentin söylediği şey doğru olsaydı,

bence evrensel ahlaki değerlerin olduğunu gösterirdi.

Çünkü küfürü karşınızdakini aşağılamak için yapılır. Onu değersiz göstermeyi amaçlar.

Yani bir değer yargısı olacak ki , ki ona sahip olmamakla itham edilerek aşağılama gerçekleşsin.

Ahlâki değerlerin benimsenmesi ile geçerliliği tam olarak aynı şey değil. Dünyada 300 kişi olsa, 300'ü de de A ahlâki kuralını meşru kabul etse bu kuralın evrensel olarak kabul edildiği anlamına gelir. Ama geçerlilik ayrı bir şey.

Sitelerde Paylaş

Anlayamadığım nokta, zaten din dahil her şeyin insan kaynaklı olduğu söyleyenlerin, neden ahlak kavramının kaynağını din olarak kabul etmedikleri?

Saçmalık.

Ne alaka yahu?

Ahlak ve din'in ikisininde insan kaynaklı olması, dini ahlakın kökeni yapmaz ki?

İkiside aynı kaynaktan türeyen iki kavramdan birisi öteki kaynaklık ediyor demek değil ki?

Daha basit bir benzetme yapalım bari.

İki kardeşin birbirlerinin atası olamayacağı gibi.

Birde şöyle düşün o zaman savaşlarda insan kaynaklı dinlerde insan kaynaklı

Demekki savaşlar din kaynaklı olmalı sana göre.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Amoral olmanın moralsız olmak demek olduğunu, eğer ahlaksız demek olarak yorumluyorsan, yanlış...

Hacım, ABC'de yayınlanan Lost gibisin, çözebilene aşk olsun.

Doğanın ahlakı yoktura koşut olarak söylediğin şeyi "bunu ahlaksızlık olarak ele alma" diyorsun, sen john locke musun?

Doğada ahlak yoktur demek doğa ahlaksız demek değildir.

Doğda gerçekleşen olgularda ahlaka yer yoktur demektir.

What is this hacım..

Doğal olgular ahlaksal değerlerle yargılanamazlar demektir.

Kabul etmelisin ki bu söylediğin "doğada ahlak yoktur" sözünden çok farklı hacı, yine kabul etmelisin ki doğal olguların ahlaksal değerlerle yargılanamayacağını bir an kabul etsek dahi bunun "doğada ahlak yoktur" şeklinde tarifi doğru bir tarif değildir..

Bir aslan katil değildir. Bir arı hırsız değildir.

Yaşamak içün ceylan öldüren aslanın eylemini ahlak sahasından çıkarıp, yaşamak içün ceylan öldüren insanın eylemini ahlak sahasına sokan nedir hacım <_<

Eğer doğal etik denen bir kavramdan bahsetmek istiyorsanız, o ayrı bir konu.

Ondan haberiniz olduğunu bile sanmıyorum zaten.

Sanrılarını bir kenara bırakalım istersen hacım..

İnsanın doğanın bir parçası olması ile bu tartışmaların hiç alakası yok.

Çünkü insansal kavramların çoğu doğada yok.

Hacım, ezeldeki dayı pozlarında kafiyeli sözler yazmak iyi güzelde kafiye kadar söylenende anlam içerik de olmalı değil mi :ph34r:

İnsansal kavramlar nedir ki bunları doğada bulamıyoruz?

İnsanın doğanın parçası olması için insansal kavramların doğada olması gerekiyor demek, buda yoksa insan doğanın parçası değil o zaman, kafam karıştı hacım..

Şimdi anlaşalım, insan doğanın parçası mı değil mi?

Buna göre moral mi amoral mi mor mu turuncu mu karar verelim..

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dikkat edersen ahlak ve dinin kökenine dair akademik düzeyde dahi olsa ateist zırvalamaların sürekli tekrar ettikleri beylik bir cümle vardır..

Din ve ahlak aynı zamanlarda farklı yollarla ortaya çıkmıştır

Tezgahı sanıyorum gördün B)

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...