Jump to content

Ateizm ve Ahlak

Recommended Posts

Hacım, ABC'de yayınlanan Lost gibisin, çözebilene aşk olsun.

Doğanın ahlakı yoktura koşut olarak söylediğin şeyi "bunu ahlaksızlık olarak ele alma" diyorsun, sen john locke musun?

What is this hacım..

Kabul etmelisin ki bu söylediğin "doğada ahlak yoktur" sözünden çok farklı hacı, yine kabul etmelisin ki doğal olguların ahlaksal değerlerle yargılanamayacağını bir an kabul etsek dahi bunun "doğada ahlak yoktur" şeklinde tarifi doğru bir tarif değildir..

Yaşamak içün ceylan öldüren aslanın eylemini ahlak sahasından çıkarıp, yaşamak içün ceylan öldüren insanın eylemini ahlak sahasına sokan nedir hacım <_<

Sanrılarını bir kenara bırakalım istersen hacım..

Hacım, ezeldeki dayı pozlarında kafiyeli sözler yazmak iyi güzelde kafiye kadar söylenende anlam içerik de olmalı değil mi :ph34r:

İnsansal kavramlar nedir ki bunları doğada bulamıyoruz?

İnsanın doğanın parçası olması için insansal kavramların doğada olması gerekiyor demek, buda yoksa insan doğanın parçası değil o zaman, kafam karıştı hacım..

Şimdi anlaşalım, insan doğanın parçası mı değil mi?

Buna göre moral mi amoral mi mor mu turuncu mu karar verelim..

Simo Hayha

Benden cevap mı bekliyorsun?

Daha çok beklersin...

Sen polemik yapıyorsun. Muhatabım olamazsın. Astur'u da geçtin polemik ve demagojide...

Sana bir çift lafım var.

Git işine...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dikkat edersen ahlak ve dinin kökenine dair akademik düzeyde dahi olsa ateist zırvalamaların sürekli tekrar ettikleri beylik bir cümle vardır..

Din ve ahlak aynı zamanlarda farklı yollarla ortaya çıkmıştır

Tezgahı sanıyorum gördün B)

Asıl tezgah, din bezirganlarının insana dair olan kendilerince uygun gördükleri herşeyi, kaynağı dinmiş gibi sunmalarıdır.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Meşhur trolümüz bir zamanların alcapone'u geri döndü desene.

Troll ya da değil, kapağı takmış. Herhalde hacı'nın yazılarındaki saçmalıkları sen de görüyorsundur kenzo. :)

Aldığı nick de çok hoşuma gitti, Simo'nun ismini epeydir duymamıştım. Kış Savaşı savaş tarihinin en güzel örneklerinden biridir, Mannerheim da efsanedir hem.

Finlandiya'ya gittiğimde bir şişe şundan alıp odamın baş köşesine koyacağım:

http://en.wikipedia.org/wiki/Marskin_ryyppy

Sitelerde Paylaş

Astur

Seni ve Simo Hayha'yı uyarıyorum.

Trolluk olarak nitelendirilecek iletilerinizi silecek, ikinizi de trolluk yaptığınız için forumdan uzaklaştıracağım.

Ahlak ciddi bir konu ve biz sizin bütün aksine çabalarınıza rağmen, öyle tutmak istiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Önce şu altıntı flah haberi okuyun sonra aşağıda görüşürüz.

İsrailli bilim adamları uydu bağlantılı robotlar ürettiler.

İsrail Jerusallem Post post gazetesi, İsrail'li bilimdamlarının, uydu yoluyla uzaktan kumanda edilebilen, son derece gelişmiş robotlar ürettiğini duyurdu. Prof.dr Saloman Berta, ürettikleri robotların, yaklaşık 4000 kelime ayırt edebildiklerini ve sese göre komutları yerine getirebildiklerini söyledi. Son teknoloji mucizesi bu robotlar, savaş silahı olarak kullanılabileceği gibi, aynı zamanda da bir çok ticari sektörde de kullanılabilecekler.

Bu çok eski bir haber. Hatta robotlar çoktan piyasaya sürüldü ve çeşitli milletler tarafından çok daha gelişmiş versiyonları üretilmekte. Yazı okuyabilen, yazabilen hatta saatli bomba gibi kendini patlatabilen modelleri üretildi.

Her malın olduğu gibi, bunların da bir kullanım klavuzları var. Adı Kuran.

Robotlar, cinsine ve modeline göre çok çeşitli. Kendi kullanım klavuzunu(Kuranı) okuyup anlayabilen ve okuduğunu uygulayabilen modelleri bile var.

Bazı modeller kullanım klavuzunda ne yazarsa aynen okuyabiliyor. Bunlara yobaz deniyor.

Yobazların son modellerine Yobi XS adı verilmiş. Son derece gelişmiş, okuma ve anlama yetenekleri var. Örnek vermek gerekirse, kullanım klavuzunda;

"Koş Yobi koş, Fatma'ya taş at" yazıyor. Yobi hemen ilk önce koşuyor ve sonra Fatmayı beline kadar gömüp taş atıyor.

Diğer modelerde bu yetenek yok. Her biri başka türlü anlıyor. Örneğin; yukarda yazdığım cümleyi "Koş müslo koş. Kuranın içi boş. Doldur onu kafana göre, ol sarhoş" sanabiliyor.

Ya da başka bir örnekle; kullanım klavuzunda şu yazıyor:

"Yobi ip atla. İpi ikiye katla. Darağacında sakla. Zina yapanı hakla."

Yobi bunu aynen, hatasız okuyabiliyor. Ama Yobi olmayan bazı az gelişmiş modeller okumada hata veriyor ve "Zina yapanı hakla" yazan yeri "Zina yapan haklı" olarak okuyup Zina yapabiliyor. Tabii ki o zaman da doğru okuyan Yobi onu asıyor. Fakat bunlar birbirlerini asacak mı diye telaşlanmayın. Siyasetçinin Yobiye verdiği komuta bağlı. Siyasetçi nasıl istiyorsa Yobi diğerlerini ona göre yönetir. Siyasetçi isterse Yobiye der ki; "Aynen kullanım klavuzunda ne yazıyorsa onu uygula" veya der ki; "kullanım klavuzunu uygulama, bana sor". O da şöyle oluyor.

Hıyanet işleri başkanlığı adında bir datacenter var. Yobiler orada yerleşik vaziyettedir. Siyasetçilerle uydu üzerinden bağlantı halindedirler. Siyasetçi komutunu uyduya gönderir ve Yobi komutu uydudan alarak yerdeki baz istasyonlarına gönderir. Yerdeki baz istasyonlarına, Cami, Kuran kursu vs. gibi adlar verilir. Özellikle Ezan denilen sinyal sistemi ile, robotlar devamlı emir komuta zinciri şeklinde, Yobilerle sürekli bağlantı halinde kalırlar. Bu sisteme göre, siyasetçi nasıl derse, Yobiler diğer robotları ona göre yönetirler. Hatta kendileri bile öyle davranabilirler.

Yobi olmayan robotların uyduyla pek bağlantısı yoktur. Onlar yerdeki Cami denen baz istasyonlarının yaydığı ezan denen sinyalizasyon sistemine bağlıdırlar. Sadece bazı modelleri bazen günlük rutin bakım ve yoklama için günde 5 kere uydudan komuta alırlar. Bu modellere tapık denir. Tapıkların günde 5 kere uyduya bağlanmalarının sebebi şudur: Bildiğiniz gibi robotların içinde aşırı ısınan diyotlar, dirençler, ve elektronik devreler vardır. Özellikle yoğun kullanım zamanlarında bunlar aşırı ısınırlar. Soğutma sistemleri ise yeterli değildir. Bu yüzden günde en az 5 kere beyinlerini durdurup soğutmaya geçmeleri şarttır. O sırada hiç bir şey düşünmedikleri için beyinleri ısınmaz. O sırada akıllarından sadece beyni hiç yormayacak ve böylece ısıtmayacak basit şeyler geçer. Bu zaman zarfında beyin soğur ve tekrar devreye girer. Fakat bu soğutma işlemi sırasında beyin devre dışı kaldığı için, istenmeyen şeyler yapmamaları için, o sırada uyduya bağlanıp hareketlerini uydu kontrolu ile sağlarlar. Fakat bu soğutma anlarında, tıpkı uydu antenleri gibi, uyduya doğru çevrilmeleri şarttır. Uydu Mekke'de olduğu için, o yöne çevrilmeleri gerekir. Tapıklar ayrı bir modeldir fakat Yobilerin de Yobi harici robotların da tapık modelleri vardır.

Hepsinde soğutma sistemi vardır. Fakat bazı hatalı modellerde soğutma sistemi aşırı soğutma yaparak beyni dondurmaktadır. Böyle durumlarda beyin buz tuttuğu için hiç çalışmaz. Bu sebeple, yavaş da olsa beyni biraz çalıştırabilmek için, kafa denilen yerlerine bez sarmak gerekir ki, ısı kaybı önlenerek beyinde kan dolaşımı sağlansın. Bez yeterli gelmezse, bir de bone takılıp, bez iyice sıkılır.

Bir de bu tapık modelleri eskidiği zaman bağlamak lazımdır. Çünkü beyin soğutma işlemine geçtiği bir anda uydunun çekiminden etkilenip, uyduya doğru sürüklenebilir. Böyle bir durumda uydunun olduğu yere kadar sürüklenip, uydunun etrafında tur atmaya başlar. Yani uydunun uydusu olur. Gerçi etrafında 7 tur attıktan sonra, uydu onu o ivme ile geldiği yere geri postalar ama o 7 tur esnasında birbirlerini ezip telef olabilirler. O yüzden eskiyenleri bağlamak en iyisidir.

Uydusu var, kullanım klavuzu var, yer baz istasyonları var. Soğutma bakım zamanları var. Nedir bu? Ürün, mamül, robot.

Robota hangi lafı anlatabilirsin? Ancak onun anlamak üzere kodlandığı lafı anlatabilirsin.

Kullanma klavuzunda "Kahve Yemen'den gelir", yazıyorsa kahve Yemen'den gelir. Bunun lamu cimi yok. Kullanma klavuzunda "Ahlak dinden gelir" yazıyorsa, ahlak dinden gelir. İşte bu kadar. Ancak bunu anlatabilirsin.

------

Dürüstlük ahlaklı olmak için yeterli özellik değildir Bergüzar! Emin ol değildir. Yeterince ahlaklı olmak için yeterince akıllı ve ahlak hakkında araştırmacı olmak lazım. Son derece dürüst ve son derece iyi niyetli ama bilmeden ahlaksızlık yapan tonla insan var.

Ayrıca ahlaklılar ve ahlaksızlar olarak iki grup olmadığı gibi, iyiler ve kötüler olarak da 2 grup yoktur. İyilik ve kötülük de tıpkı ahlak gibi, duruma, konuya ve zamana göre, değişebilir. Bazı insanlar bazı konularda iyidir, ama bazı konularda aynı insan çok kötü olabilir. İnsanlar çok çeşitli. İki kişi birbirine benzemiyor.

Ama sen de haklısın. Allah putu insanları sadece 2 gruba ayırıp cennetlikler ve cehennemlikler olarak adlandırabildiğine göre, sen de iyiler ve kötüler olarak ayırmak zorundasın.

Ben onlara açık yüreklilikle deklare edebiliyorum. Buradan hareketle senden daha cesur olduğumu söylesem bana kızmazsın umarım. :)

Yapma be Bergüzar! Ben "deklare etmesek dahi" derken, "Ulu orta meydanda, veya her sorana deklare etmesek dahi" demek istedim. Yani durup dururken veya soran olsa dahi "Bizim ailemiz de ahlaksız veya değil demesek bile" manasında söyledim. "onların kendi yüzlerine söylemesek dahi" manasında değil. Ben lafımı kimseden esirgemem. Pat pat yüzüne karşı söylerim. Ailem, annem, kardeşlerim, eniştelerim, yeğenlerim, arkadaşlarım ve yakınlarım, yani etrafımda kim varsa onların hepsini domine eden zaten benim. Benim çevremde tek otorite benim. Niye korkayım onlardan?

Allahtan başka kimseden korkum yok. Allah'tan bile sadece uçaktayken korkarım o da yani ateist olduğum için. Yoksa Ateist olmasam uçakta da korkmazdım.

Saygılar, sevgiler.

tarihinde Notamatik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Astur

Seni ve Simo Hayha'yı uyarıyorum.

Trolluk olarak nitelendirilecek iletilerinizi silecek, ikinizi de trolluk yaptığınız için forumdan uzaklaştıracağım.

Ahlak ciddi bir konu ve biz sizin bütün aksine çabalarınıza rağmen, öyle tutmak istiyoruz.

Simo'nun iletisindeki sorular senin sorularından çok daha akılcı, ben de gayet ciddi şeyler yazdım bu başlığa; tartışmaları sulandırıp sonra milleti uzaklaştırmakla falan tehdit etme, beni daha önce de kurala vs.ye dayanmadan uzaklaştırmıştın, ayıbını tekrarlama.

Sitelerde Paylaş

Simo'nun iletisindeki sorular senin sorularından çok daha akılcı, ben de gayet ciddi şeyler yazdım bu başlığa; tartışmaları sulandırıp sonra milleti uzaklaştırmakla falan tehdit etme, beni daha önce de kurala vs.ye dayanmadan uzaklaştırmıştın, ayıbını tekrarlama.

Soruların akılcı olup olmadığına sen mi karar vereceksin?

Trolluk yapma.. Aksi takdirde ipini çekeceğim.

Bu son uyarı...

Sitelerde Paylaş

Soruların akılcı olup olmadığına sen mi karar vereceksin?

Trolluk yapma.. Aksi takdirde ipini çekeceğim.

Bu son uyarı...

Sen mi vereceksin?! Aslında hiçbir anlam ifade etmeyen bir doğal-doğal olmayan ayrımı yapmışsın, bu ayrımın sorgulanıp saçmalığı gösterilince de sinirin bozuldu tabii. Tartışamadığın anda tehditlere sarılmaya başlıyorsun hacı, ayıp...

Sitelerde Paylaş

Dikkat edersen ahlak ve dinin kökenine dair akademik düzeyde dahi olsa ateist zırvalamaların sürekli tekrar ettikleri beylik bir cümle vardır..

Din ve ahlak aynı zamanlarda farklı yollarla ortaya çıkmıştır

Tezgahı sanıyorum gördün B)

Dinlerin evrimini antropolojik ve arkeolojik buluntularla daha iyi inceleyebiliyoruz (semboller, ibadethaneler, heykeller, yazıtlar vs)... Ahlakın evrimini veya değişimini ise aynı yöntemlerle incelemek daha zor... Norm ve örfleri herzaman düzenli ve yazılı olarak bulmuyoruz.. Daha çok indirekt bulgulardan hareket ediyoruz... Sümerler ve yazının bulunuşu sonrası yasaların evrimini incelemek daha kolay mesela... Ahlak ise daha göreceli bir kavram... Bunlar antropoloji, arkeoloji, sosyoloji, felsefe okuyan herkesin bildiği klasik gerçekler...

Ahlakın gelişimi hoşa gitmeyen davranışlarda bulunanın kafasına ilk odunu yemesiyle başlamıştır... Eğitimsiz kitlelere yalancı umutları hap gibi dağıtan, otoritenin kitleler üzerinde kontrolünü kolaylaştıran birer sosyal parazit olan dinlerin bu kadar popüler olması ise zaten kaçınılmaz... İnsanın bir sürü canlısı olup otoriteye ve lidere itaat genlerini içermesi de dinlerin orijininde ve gelişiminde önemli roller oynamış olabilir... Gördüğün gibi ortada bir tezgah falan da yok... Kimse sana bir tuzak veya tezgah kurmuyor...

Din ve ahlakın aynı zamanda veya ayrı zamanlarda ortaya çıkmalarından ziyade esas problem, dinlerin eski kuralları dondurması ve yüzyıllar sonraya bir zaman tüneli gibi ileterek trajikomik toplumsal problemler ortaya çıkarmasıdır... Örneğin başörtüsü meselesi böyle bir meseledir... 7. yy Arap toplumunun problemi artık 21. yy insanının sorunu haline gelmiştir... Bu gerçek bir trajikomedidir... :huh:

Sitelerde Paylaş

ahlakın kaynağı analarımızdır...

onlar bizi güzel ahlaklı yetiştirirler...

ahlakın kaynağı iyiliktir...

iyiliğin kaynağı insanın kendisidir..

insanın tek görevi iyi olmaktır..

kötü olmamak insan olmaktır..

kötü olmamak iyi olmaktır...

iyi olmak kötü olmamaktır..

(vay anam..yardım edin lan)

kötü olmamak iyi olmaktır.....

iyi....

kötü...

iyi...

kötü..

iyiiii.......

Sitelerde Paylaş

ahlakın kaynağı iyiliktir...

iyiliğin kaynağı insanın kendisidir..

insanın tek görevi iyi olmaktır..

kötü olmamak insan olmaktır..

...........

(vay anam..yardım edin lan)

İnsan yaratışılı ile Ahlak insanla ikiz beraber doğmuştur..

yalnız İnsanın özünde Ahlak olduğu gibi KARANLIKLARDA vardır

İŞTE onun için DİN olmadan AHLAK 7 para etmez.. OLMAZ

TÜM dünyada Din denilince: Tanri fikri oldükten sonra dirilmek..

ceza ve mükavat demek

TÜM dünyada dinslzik demek: bunların hiç bir yok

ölünce insan burda yaptığın iyliğin kötülüğün karşılığını

dişini sıkıp nefsini dizginleyip İyi ahlaklı olmanın karşılığını

yada tersi nefsini tutamayıp kötü ahlaklı olmanın karşılığını almayacak demektir.

Bundan doldayı DİNSİZ için AHLAK dünyada kıymetli ise kıymetli

değilse ısrar etmemeli üzerine gidilmemelidir

nefsi vardır ehhh der.. adamı çarpar

Ahlak onun için 7 para etmiyordur

örneğin : çevresin de namus kıymetli ise dinsiz içinde kıymetli

fakat başka bir toplumda olsaydı orada kıymetli olmadığından

onun içinde kıymetli olmıycaktı..

ortam müsaait değil ki kıymetli olsun

bunları herkesin anlıyacağını umar

dinsizin namustan bahsetmisinin akıl dışı olduğunu idrak eder

tekrar memul ki dinsiz Ahlak olmıyacağını temiz bir şekilde itiraf edersiniz

ve birde: burası islam sitesi değil ateizim sitesi burada tüm ateistler Ahlak için kafalarda sağlam bir sistem kurmalıdır aksi halde ateizim yol haritası Ahlakszlıktır..

bunu tartışma konuşmak bunu bi yere bağlamanız lazımken

tüm ateistler islam dini hakkında konuşmaktadır

ama ilk önce sen ahlakını kafalarda zihin aleminde sağlam bir sisteme bağla ondan sonra yeryüzündeki tüm dinlere geç

tarihinde Renaultferrari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Simo Hayha

Benden cevap mı bekliyorsun?

Daha çok beklersin...

Sen polemik yapıyorsun. Muhatabım olamazsın. Astur'u da geçtin polemik ve demagojide...

Sana bir çift lafım var.

Git işine...

Hacım, tamam ramiz dayı gibi kafiyeli sözler yazıyorsunda bak söyledim sözlerde düşünce fikirde olmalı.

Gel bir anlaşalım, insan doğanın parçası mı değil mi?

Bu soruya koşut, cevabını bulmamız gereken bir başka soru yaşamını sürdürmek için ceylan öldüren aslanın eylemini ahlak sahasından çıkarıp, yaşamını sürdürmek için ceylan öldüren insanın eylemini ahlak sahasına sokan nedir sorusu <_<

Bunları bir halledelim, sonra aruz vezni ve divan edebiyatından sana örnekler verip, daha etkili şiirsel metinler yazmana yardımcı olacağım söz B)

Hacım bence de çok ciddi bir konu ahlak..

Senin de bu ciddi konuya şiirselliği tartışılır hayali sözler dışında ciddi katkılar sunmanı isterim.

Ramiz dayıyla bir yere kadar..

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...