Jump to content

Ateizm ve Ahlak

Recommended Posts

Bırak cilve yapmayıda.

Ercü haklısın, cilveyi bırakıp sadede gelmek lazım..

Pozisyonu slow motion tekrar oynatıyoruz ve

Eskimo, sosyalleşemediği, sosyal yapı tesis edemediği içün mü, yoksa "masum cana kıyma" diyen bir ahlak manzumesine malik olmadığı içün mü yaşlısına zarar vermektedir!

topun ağlarla buluştuğunu tekrar tespit ediyoruz B)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Niye?

Ercü burada yok mu :blink:

Kendi kendine top oynayan çocuklar olurya.

Kendi kendine düşer, kendine penaltı çalar, kendince gol atar , kendini şampiyon ilan eder.

Kendine kupa vermeyide unutma..

Hadi şimdi gerçek maç yapalım..

Alıntıladığın ifade ahlak kavramı içerisinde ne ifade ediyor senin için. Bir yaz bakalım. (Yazmanı istiyorum çünkü yazdıkların sonraki iddialarına delil olacak)(Yazki iddianın sınırları önceden belirlenmiş ve açığa çıkmış olsun).....

Kısacası, attığın şut neden gol sayılmalı.

Sitelerde Paylaş

Ercü komedinin farkında mısın?

Sen buradasın neden kendi kendine top oynansın..

İhtiyar senin "insan hayatına saygılı olmak tüm sosyal yapılarda vardır bu sosyal tüm grupların kolayca öğrenebildiği birşey" sözünü almış ve şu soruyu sormuş: Eskimo, sosyalleşemediği, sosyal yapı tesis edemediği içün mü, yoksa "masum cana kıyma" diyen bir ahlak manzumesine malik olmadığı içün mü yaşlısına zarar vermektedir!

Bununla enseye tokadı indirmiş ercü :lol:

Sosyal yapılar insan yaşamına saygılı olmayı zorunlu kılıyorsa eskimolar neden yaşlılarını ölüme terkediyor, sosyal olamadıkları için mi yoksa bu işi yasaklayan ahlaki kuralları olmadığı için mi diyor ihtiyar.

Ve seni bitiriyor B)

Top ağlarda, buz gibi GOL..

Sitelerde Paylaş

İhtiyar senin "insan hayatına saygılı olmak tüm sosyal yapılarda vardır bu sosyal tüm grupların kolayca öğrenebildiği birşey" sözünü almış ve şu soruyu sormuş: Eskimo, sosyalleşemediği, sosyal yapı tesis edemediği içün mü, yoksa "masum cana kıyma" diyen bir ahlak manzumesine malik olmadığı içün mü yaşlısına zarar vermektedir!

Sosyal yapılar insan yaşamına saygılı olmayı zorunlu kılıyorsa eskimolar neden yaşlılarını ölüme terkediyor, sosyal olamadıkları için mi yoksa bu işi yasaklayan ahlaki kuralları olmadığı için mi diyor ihtiyar.

Ve seni bitiriyor B)

eskimoların (varsa öyle birşey tabii, senin varsayımın üzerine yanıtlıyorum) yaşlıları ölüme terketmesi de o sosyalleşmenin sonucudur. tıpkı, sözünü ettiğin ahlak manzumesine sahip olan Ottomanların masum bebelerini ilerde saltanat davasında fitneye sebep olabilir deyü öldürmesi gibin.

hem de nasıl bir öldürme...müselman kanı dökmek haramdır, o halde tiz boğula ve canı ezrail aracılığıyla allaha teslim edile. :)

Sitelerde Paylaş

Ve seni bitiriyor B)

Boş kaleye atılan bir gol.

Eskimo'lar çocuklarını ve ailesini çok severler. Hatta misafirleride çok severler. Hayata yönelik bir çok güzel ahlakları vardır. Bunları Vahiylemi öğrenmişler.

Bunu biraz düşün sonra devam ederim.

Sitelerde Paylaş

Dinin olaylara bakışıyla, insanoğlu doğanın işleyişi hakkında hiçbirşey öğrenemediği gibi, sosyal konulardada hiçbirşey öğrenemez. Bu konudada din insanlara hiçbirşey öğretemez. Yanlış anlama dinden insanlar hiçbirşey öğrenmiyorlar demiyorum. Öğrenim yöntemleri ve kabulleri yanlış olduğu için insan ve doğa hakkında hiçbir gerçekci bilgiye ulaşamazlar diyorum.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca bak bakalım. Eskimoların hayata dair genel kabulleri ve ahlakları yokmuymuş. Hatta yaşlıları ölüme terkeden başka kavimlerde yokmuymuş genel kabuller..

Hatta bazılarında dini ölüm törenleri yapılıyormuş.

Hatta yaşlılar kendileri isteyerek bu törenlere katılıyormuş.

Sonrada Allah için yapılan savaşları düşün..Bile bile ölüme gönderilen ve giden insanları. Savaşta ölen masumları.

Sitelerde Paylaş

herşeyden önce tüm iyi ahlakın kaynağını vahiyde görmek kendi içinde büyük bir çelişkidir:

kurandaki kıssalara göre vahiy hep bir problemin sonrasında gelir. ortada sorun yokken vahiy gelmez. çünkü tanrı insanların kendi ortak akıllarıyla iyi olanı bulabileceklerine güvenmektedir.

ayrıca materyalist felsefe iyiliğin kaynağı olarak 3 büyük argümanı tespit etmiştir:

1) iyilik, türün devamını sağlama yönündeki bilinçli yada bilinç dışı hareketlerin toplamıdır

2) iyilik, organizmanın devamını sağlama yönündeki bilinçli yada bilinç dışı hareketlerin toplamıdır

3) iyilik, genin devamını sağlama yönündeki bilinçli yada bilinç dışı hareketlerin toplamıdır.

bunun üzerine siz istediğiniz birimi üretebilirsiniz. mesela ırk, millet, toplum, aile v.s.

Sitelerde Paylaş

Asıl olay şu: Sen İyi ahlakı vahiyde görüyorsan, yani vahiyde tavsiye edilen ahlaka bakıp "güzel ahlak" diye bunu tanıyorsan, senin zaten güzel ahlakı bilmek için vahye ihtiyacın yokmuş baştan baksana.

Güzel ahlakın ne olduğunu biliyorlar bilmesine, ama allah korkuları olmasa ahlaklı olmazlarmış, mesela anneleriyle yatmamak için herhangibir nedenleri yokmuş şayet allah bunu yasaklamaış olsa. Öyleymiş

Sitelerde Paylaş

Asıl olay şu: Sen İyi ahlakı vahiyde görüyorsan, yani vahiyde tavsiye edilen ahlaka bakıp "güzel ahlak" diye bunu tanıyorsan, senin zaten güzel ahlakı bilmek için vahye ihtiyacın yokmuş baştan baksana.

bak güzel bir noktayı yakalmışsın...

vahyin doğru ve güzel olduğuna karar veren hüküm veren ne...

yine akıl...

demek ki akıl yegane hüküm kaynağı imiş...

tanrı aklı vererek baştan olayı bağlamış zaten...

Sitelerde Paylaş

Güzel ahlakın ne olduğunu biliyorlar bilmesine, ama allah korkuları olmasa ahlaklı olmazlarmış, mesela anneleriyle yatmamak için herhangibir nedenleri yokmuş şayet allah bunu yasaklamaış olsa. Öyleymiş

Çok sığ yazıyorsun jadı,

Burada vahiy/kuran tanımı en geniş anlamı ile yapıldı. Buna rağmen 1400 yıl önceki ilkeleri vahiy alanına sokup vahyi özünden koparıyorsun.

Bak suevari ne yazmış yukarıda.

Sorun yoksa inen vahiy yok demiş.

Sorun varsa inen vahiy var demiş.

İnen vahiyden kasıt elçiler aracılığı ile topluma dikte edilen doğrular.

Akıl ile bulunur doğru. Bu yeti verilmiştir insana.

Ama insan ne zaman aklını devre dışı bırakmış, o zaman enseste başlamıştır, mesela kızkardeş gibi.

Bu durumda bunlarla ensest yapmayın diye inen vahiyler gelmiştir.

Bu inmeyide gökten inme olarak anlada geberteyim seni. :)

bak güzel bir noktayı yakalmışsın...

vahyin doğru ve güzel olduğuna karar veren hüküm veren ne...

yine akıl...

tanrı aklı vererek baştan olayı bağlamış zaten...

Aynen sevgili kirec.

Her dünyaya gelen yeni ve saf akıl iyi ile kötüyü zaten birbirinden ayırt etme yetisine sahip.

Ahlakın kaynağı işte tamda burası.

Günlerdir Alchindus'un söylediği yer tam burası işte.

Ve yine Alchindus beni hayvanattan ayıran yerde tam burası.

Yani benim aklım diyor...

Gerisini zaten sende biliyorsun.

Selam ederim.

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıl deyince aklıma geldi:

Bir müslüman adam, eşine "Ben zinaya düşüp büyük günah işlemekten korkuyorum. O yüzden bir eş daha almak istiyorum. Ona da bakabilecek gücüm var. Ama almadan önce senin de iznin olsun istedim." dese.

Karısı da ona;

"Öyle mi! Sen bir kadın daha alırsan ben de kendime bir koca daha bulurum. Ben de zina yapmaktan korkuyorum. Hem benim bakma yükümlülüğüm de yok. O da bakar bana, sen de bakarsın." diye yanıt verse:

Bu durumda kadın dinden çıkmış mıdır?

Boşatılmayı haketmiş midir?

Adam ne yapmalıdır? Yani akıl burada nasıl olmalıdır?

Sitelerde Paylaş

eskimoların (varsa öyle birşey tabii, senin varsayımın üzerine yanıtlıyorum) yaşlıları ölüme terketmesi de o sosyalleşmenin sonucudur.

İşte ercü burada tarumar oluyor :blink:

Konunun iyi okuyucusu olduysan tartışmanın buraya nereden geldiğini gözden kaçırma..

Konu insan canı ve kutsallığı olduğunda ercü sosyal yapılar insan hayatına saygıyı üretir gibi ezberlerini koşturunca bizim ihtiyar bu geri pasını yakalayıp, kaleciyi de çalımlayıp golü atı verdi B)

Şunu diyor adamcağız demekki neymiş, her sosyal yapının insan canını kutsal belletmesi gibi bir zorunluluk yokmuş.

Sözü açık: "Eskimo, sosyalleşemediği, sosyal yapı tesis edemediği içün mü, yoksa "masum cana kıyma" diyen bir ahlak manzumesine malik olmadığı içün mü yaşlısına zarar vermektedir!"

tıpkı, sözünü ettiğin ahlak manzumesine sahip olan Ottomanların masum bebelerini ilerde saltanat davasında fitneye sebep olabilir deyü öldürmesi gibin.

Söz ettiğimi söylediğinden söz eden ihityar bir kere :lol:

Sonra bu örnek de yanlış, konunun detayı tarih bilgisi gerektirmekle beraber fatih kanunnamesi ihtiyarın sözünü ettiği ahlak manzumesi değildir..

Bu yüzden onun söylediği insan canının masumiyeti ilkesi ile siyasi kararlar çelişmez..

Sitelerde Paylaş

Boş kaleye atılan bir gol.

Ercü, boş kale diyip duruyorsun da kalenin boşluğu argümanın boşluğundan <_<

Suç senin yani..

Şimdi ihtiyarı senin boşalttığın kaleye gol attığı için suçlayamazsın ki B)

Hacı gibisin ha, oda ferdi ahlakın toplumsal ahlaka alternatifliği gibi boş bir kale açtı, golü çaktık skor tabelasına kaldırıp kafasını bir türlü bakmadı bile :lol:

Aklına eskimoların güzel ahlakı gelivermiş birden ercü, ama konu bu değil ki ^_^

Konu sosyal yapıların mutlaka insan canını kutsal belletip belletmeyeceği.

Demek ki zorlayıcı hükümler olmasa insanoğlu yabacıları geç kendi yaşlılarına bile kıymakta sakınca görmeyebiliyor..

İhtiyarın burada yakaladığı kapıdan içeri bir adım atsan seni silkelemeye devam edecek de sende o kadar toy değilsin, uzak duruyorsun tabi :lol:

Seni gidi seni ercü..

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sözü açık: "Eskimo, sosyalleşemediği, sosyal yapı tesis edemediği içün mü, yoksa "masum cana kıyma" diyen bir ahlak manzumesine malik olmadığı içün mü yaşlısına zarar vermektedir!"

İkisi de değil bence. Bu ahlâki değer ortaya çıktığında büyük olasılıkla hem yaşlılari hem de gençleri hayatta tutacak besin falan yoktu, toplumun devamı için yaşlılar feda ediliyordu.

Sitelerde Paylaş

:lol:

Counter strike oynayan bir çocukla mesajlaştığımı an itibariyle anlamamış olsam, analoji alegori, telmih, mecaz, kina falan bilumum edebi sanatlardan örnekler verip primitif ateist düzeyine katkı sunardım.

Ancak şimdi sadece arkana dikkat et diyebiliyorum :lol:

:lol:

Vay arkadaş ne primitifliğimiz kalmış nede çocukluğumuz....

Sen counter strike nerden biliyorsun kuranda mı yazıyor? Hıı uyanık :D

Bence sen Simo Hayha nikini değiştir . Çünkü onun ismi sende sakil kalıyor.

Al sana göre bir avatar ,

84333310.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...