Jump to content

Ateizm ve Ahlak

Recommended Posts

Her dünyaya gelen yeni ve saf akıl iyi ile kötüyü zaten birbirinden ayırt etme yetisine sahip.

Ahlakın kaynağı işte tamda burası.

Günlerdir Alchindus'un söylediği yer tam burası işte.

Ve yine Alchindus beni hayvanattan ayıran yerde tam burası.

Yani benim aklım diyor...

Gerisini zaten sende biliyorsun.

Selam ederim.

Berguzar

Ama bir kaç gün önce hiç öyle söylemiyordu .

Alchindus ile karşılıklı birbiriniz övüp duruyordunuz .

Ne oldu şimdi kutsal ittifak dağıldı mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

herşeyden önce tüm iyi ahlakın kaynağını vahiyde görmek kendi içinde büyük bir çelişkidir:

kurandaki kıssalara göre vahiy hep bir problemin sonrasında gelir. ortada sorun yokken vahiy gelmez. çünkü tanrı insanların kendi ortak akıllarıyla iyi olanı bulabileceklerine güvenmektedir.

ayrıca materyalist felsefe iyiliğin kaynağı olarak 3 büyük argümanı tespit etmiştir:

1) iyilik, türün devamını sağlama yönündeki bilinçli yada bilinç dışı hareketlerin toplamıdır

2) iyilik, organizmanın devamını sağlama yönündeki bilinçli yada bilinç dışı hareketlerin toplamıdır

3) iyilik, genin devamını sağlama yönündeki bilinçli yada bilinç dışı hareketlerin toplamıdır.

bunun üzerine siz istediğiniz birimi üretebilirsiniz. mesela ırk, millet, toplum, aile v.s.

Vahiy ihtiyaç duyulduğunda gönderilen bir reçete değil bence.

İnsan akletme ve düşünebilme yetilerine sahip bir canlı.Yani önce problem sonra vahiy gözlemi doğrudur.Fakat şu cümlen yanlış anlaşılmaya yol açabilir.''çünkü tanrı insanların kendi ortak akıllarıyla iyi olanı bulabileceklerine güvenmektedir.''Evet burada insanlar ortak akılları ile iyi olanı bulmuşlardır.Dolayısı ile zaten buda vahyin içindedir.Vahiy ile bulmuş oluyorlar.

Mesela bazı yerlerde sana ne oluyorda sana emrolunannı yapmıyorun denir.İnsandaki iyi ve kötüyü ayırdedebilme yetisini neden kullanmadığı sorgulanıyor .

Aslında aynı şeyi değişik yollardan anlatıyoruz kanımca.Peygamberler toplumları yönlendiren akledip ileriyi gören öne çıkmış insanlar olduğu için onlara uyulması emredilmiş.

Yoksa ezberlerdeki gibi tanrı belli zamanlarda belli kişilerle irtibata geçmiş falan değil.

bak güzel bir noktayı yakalmışsın...

vahyin doğru ve güzel olduğuna karar veren hüküm veren ne...

yine akıl...

demek ki akıl yegane hüküm kaynağı imiş...

tanrı aklı vererek baştan olayı bağlamış zaten...

Kirecim çoğu zaman akıl yıkıcı da olabiliyor.Vicdan ile harmanlanmayan akla da fazla güvenmemek lazım.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha bitmedi yalanlara devam;

muslumangenc yazdığı kaynaklarda aynen şöyle bir satır var...

Dârimî, Nikâh 56.

Bunu da buldum Darimi'nin Nikah bölümündeki 56. konu başlığı, aynen şöyle; (hadis numarası ve Raviler de var...)

2266. Bize İsmail b. Halil haber verip (dedi ki), bize Ali b. Mushir, Hişâm'dan, (O) babasından, (O da) Hz. Aişe'den (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: "Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) benimle, ben altı yaşındayken (Mekke'de) evlendi. Sonra biz Medine'ye gelip el-Hâris ibnu'l-Hazrecoğulları'nın yanına indik. Derken ben sıtmaya yakalandım da başımın (saçı dökülüp) darmadağınık oldu. (Ardından iyileştim ve saçını yeniden bitip çoğaldı. Öyle kî, saçım) bir kâkülcük de uzadı. Derken, bana, ben bir tahterevallinin üzerinde ve beraberimde bazı kız arkadaşlanm var iken (annem) Ümmü Rûman geldi ve beni çağırdı. Ben de, ne istediğini bilmediğim halde onun yanına geldim. O da elimden tutup (götürdü). Nihayet beni evin kapısında durdurdu. Ben nefes nefese kalmıştım. Akabinde nefesim biraz dindi. Sonra o biraz su aldı ve onunla yüzümü ve başımı sildi. Daha sonra da beni eve girdirdi. Bir de ne göreyim, bir odanın içinde Ensârlı kadınlar! Onlar hemen; "hayırlı bereketli olsun, hayırlı uğurlu olsun" dediler. (Annem) de beni onlara teslim etti. Onlar benim durumumu, (üst-başımı) düzelttiler. Derken bir kuşluk vakti Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) aniden yanıma geldi, onlar da beni O'na teslim ettiler. Ben o gün dokuz yaşındaydım."

Yani sizin anlayacağınız aslında kendi görüşlerini çürüten kaynakları alıntı olarak almışlar. Neyse ben yalanları bulmaya muslumanları rezil etmeye; tabi rezil olacak yüzleri varsa; devam edeceğim.

NOT: Senin yerinde olsam muslumangenc artık foruma hiç girmem, okumadan yapıştırdığın yazılardaki yalanları nasıl yedireceksin kendine bilemem...

:) sen şakamısın ya

o kaynaklarda tabiki senin dediğin şeyler yazılı

ben alıntı yaptığım yazıyı kısalttım dedim.kaynak istenince o yazının tüm kaynaklarını kopyalayıp yapıştırdım.yani yazının orjinalinde senin yukarıya aldığın Hz Aişenin söylediği iddia edilen söz kaynakları ile verilmiş ve bu olayın doğru olmadığı anlatılmış

şimdi utandın mı kitapkurdu

Sitelerde Paylaş

:) sen şakamısın ya

o kaynaklarda tabiki senin dediğin şeyler yazılı

ben alıntı yaptığım yazıyı kısalttım dedim.kaynak istenince o yazının tüm kaynaklarını kopyalayıp yapıştırdım.yani yazının orjinalinde senin yukarıya aldığın Hz Aişenin söylediği iddia edilen söz kaynakları ile verilmiş ve bu olayın doğru olmadığı anlatılmış

Sapıklara inanlar kadar utanacak hale düşmem; ya da cariyesi ile basılan Muhammet kadar...

Sonuçta inandığınız sapık; 9 yaşında bir kızı salıncaktan almış; ayrıca kaynak diye yazan sensin o zaman adam gibi yazmasını öğren hangi kaynak hangi cümleye istinaden alınmış ekle; nereden bilelim senin yalanlarının nereden ne aldığını; bize metin diye verdiğin yalanların altında yazdığın her kaynak benim için o yalanı desteklerdir. Eğer desteklemiyorsa; kusura bakma yazarım...

Hem bu kadar hadis alimi bilmiyor; siz bakla falına bakar gibi ablasının yaşından aritmetik yaparak yaş buluyorsunuz. Bak ben tek tek araştırdım baktım sen de kaynaklarında yazan yazıları tek tek yaz bakalım kaynaklarda ne yazıyor görelim. Hangi hadislere dayandırıyorsun Hadislerin ravileri kim... Öyle boş kafadan cemaate yalan sallayan imamlar gibi yalancılık yapmayın...

Sen adam gibi arguman kopyalamasını öğren ondan sonra konuş, yoksa git sapık Muhammet'in sapılıklarını camideki arkadaşlarınla gizleme çalışmaları yap... Artık Muhammet'in yalanlarını çuvala nasıl sokarsınız bilmem...

Ancak burada gelip hava atma... Her yazdığın yazıya bu yalanlarını ekleyeceğim. Hayatta en sevmediğim şey yalancılıktır. Muhammet'i kendinize örnek alıp; yalanlar atarak bilmem ne cemaatinden sıyrılırsınız ama buradan sıyrılamazsınız...

Sitelerde Paylaş

kaynak diye yazan sensin o zaman adam gibi yazmasını öğren hangi kaynak hangi cümleye istinaden alınmış ekle; nereden bilelim senin yalanlarının nereden ne aldığını; bize metin diye verdiğin yalanların altında yazdığın her kaynak benim için o yalanı desteklerdir. Eğer desteklemiyorsa; kusura bakma yazarım...

yaz yaz

Sitelerde Paylaş

Hiç sanmam <_<

Bu arkadaşla teolojik tartışmaya girme hatasına düşmüş birisi olarak söylüyorum, hiç sanmam..

Bir konuda iddiada bulunuyor(konu tevbe suresi), elmalılıyı okudum diyor sonra anlaşma mı o nereden çıktı diyor :D

Ayetlerden ve tefsirden gösteriyorsun, kabilelerle yapılan anlaşma diyorsun bu sefer hangi kabileler diyor :huh:

Halbuki elmalılıda o bilgi bile var :lol:

Primitif bunlar, teolojik tartışma yapacak düzeyleri yok.. Bak ihtiyar karşısında nasıl sus pus olmuşlar. Bütün başlık ahlakınızın kaynağı ne sorusunun cevabını arıyor ama bu primitiflerden birisi çıkıp kaynağımız şudur diyemiyorum.. Dönüp dolaşıp 9 yaş meselesi.

Oysa ihtiyar bunlara en başından temel bir soru sormuş, o soru da bu primitiflerin 9, 10 yaş muhabbetleri yapıp yapamayacağıyla ilgili zaten :lol:

Ama oraya gelebilen yok B)

Sitelerde Paylaş

Hiç sanmam <_<

Bu arkadaşla teolojik tartışmaya girme hatasına düşmüş birisi olarak söylüyorum, hiç sanmam..

Bir konuda iddiada bulunuyor(konu tevbe suresi), elmalılıyı okudum diyor sonra anlaşma mı o nereden çıktı diyor :D

Tekrar diyorum bana antlaşmanın ismi söyle; farz et ki ben hiç bir şey bilmiyorum bana antlaşmanın ismini söyle... Bu kadar basit bir soru; bana antlaşma hangisi söyle; sana var olan antlaşmanın ne olduğunu söylüyorum kabul etmiyorsun. O zaman sen söyle...

Ayrıca şerefini ve haysiyetini tecavüz ettiği cariyelerde bırakan mahlukatlar utanmadıktan sonra biz utansak ne yazar...

Ayetlerden ve tefsirden gösteriyorsun, kabilelerle yapılan anlaşma diyorsun bu sefer hangi kabileler diyor :huh:

Hangi tefrisi gösterdin bırakın bu yalancılıkları bana antlaşmanın isminin olduğu tefsir linki ver. Çamurlaşmayın... Sadece ayetlerin meallerini yazıp kendi kendinize yorumluyorsunuz... sonra utanmadan yalan söylüyorsunuz.

Elmalılı da o bilgi varsa dansöz gbi kıvırmayı bırak söyle...

Primitif bunlar, teolojik tartışma yapacak düzeyleri yok.. Bak ihtiyar karşısında nasıl sus pus olmuşlar. Bütün başlık ahlakınızın kaynağı ne sorusunun cevabını arıyor ama bu primitiflerden birisi çıkıp kaynağımız şudur diyemiyorum.. Dönüp dolaşıp 9 yaş meselesi.

Yalancı ve şeref yoksunu olmaktan iyidir. Merak etmeyin. Sizin sapık MUhammet'iniz gibi korkak olmaktan da iyidir. Umarım kızın dokuz yaşına gelince 52 arkadaşının sapıklığına kurban etmezsin. Senin için 9 yaş önemli olmayabilir sizler yaparsınız; zaten birbirlerinizin küçük kızlarına şimdiden sulanıyorsunuzdur. Bu işleri normal gördüğünüze göre ama bizim tarihimiz merak etmeyin sizin gibi sapkınları temizlemek ile geçti.

Oysa ihtiyar bunlara en başından temel bir soru sormuş, o soru da bu primitiflerin 9, 10 yaş muhabbetleri yapıp yapamayacağıyla ilgili zaten :lol:

Kızın varsa ihtiyara yaklaştırma ciddi söylüyorum... MUhammet gibi salıncaktan alır... Sapıklık sizde diz boyu çünkü...

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiç sanmam <_<

Aynı şeyleri tekrarladığına göre yazılanları anlayamamışsın.

Eskimoların yada en ilkel ve en az yoğunlukta yaşayan toplumların bile genel ahlaki kavramları var.

Bu ahlaki genellemeler seninkine uyar veya uymaz ama var.

Sen ise, eğer vahiy olmazsa toplumların genel ahlaki kurallarının olamayacağını iddia ediyorsun.

Sonrada gol attım diye seviniyordun.

Uyandınmı golü sen kendi kalene attın.

Sitelerde Paylaş

Berguzar

Ama bir kaç gün önce hiç öyle söylemiyordu .

Alchindus ile karşılıklı birbiriniz övüp duruyordunuz .

Ne oldu şimdi kutsal ittifak dağıldı mı?

Sevgili Tate,

Hiç alakası yok.

Birkaç gün önce söylediklerimle aynı şeyleri söylüyorum.

Ama biz vahiye sizin tarafınızdan bakmadığımız için bu naif ayırımı senin anlaman biraz zor.

Alchindus gelince daha güzel açıklayacaktır, emin ol.

Ama şunu söyleyim kısaca.

İnsan dışında bir canlı bir eylemi yaparken tamamen içgüdüsel yapar ve acaba bu iyimi, bu kötümü diye düşünmez.

Ama insan öyle değil. Hem yaptığı eylemi bilir, hem niye yaptığını bilir.

Yani insan aslında ne yaptığını çok iyi bilir.

Bizi diğer canlılardan ayıran yeti bu akıl dediğimiz mekanizmadır. Herkese verilmiş vahiy aslında budur.

Selam ederim.

Kızın varsa ihtiyara yaklaştırma ciddi söylüyorum... MUhammet gibi salıncaktan alır... Sapıklık sizde diz boyu çünkü...

!!!

YORUMSUZ

!!!

Sitelerde Paylaş

Birakin simdi vahiyi mahiyi, yildazdan mahyalari, ayseyi, fatmayi, peygamberin evliliklerini, savaslarini, konuya odaklanin bir MATERIALIST ATEIST icin ensest igrenc midir degilmidir ? cevabinizi gerekcelendirin !

Bu sorunun cevabi sunu bize gösterecektir, felsefede iki disiplin oldugu icin, materialzm ve idealizm, materializmin idealizme ciddiye alinabilecek bir alternatif olup olmadigdir.

Soruya kendisini sadece islam karsiti, müslüman düsmanlari olarak hareket edenler degilde, materialist ateistler cevap vermis olsa idi, bu baslik ilk idaa'dan sonra forumun okunmayan konular bölümünde yer alirdi.

Sitelerde Paylaş

Birakin simdi vahiyi mahiyi, yildazdan mahyalari, ayseyi, fatmayi, peygamberin evliliklerini, savaslarini, konuya odaklanin bir MATERIALIST ATEIST icin ensest igrenc midir degilmidir ? cevabinizi gerekcelendirin !

Bu sorunun cevabi sunu bize gösterecektir, felsefede iki disiplin oldugu icin, materialzm ve idealizm, materializmin idealizme ciddiye alinabilecek bir alternatif olup olmadigdir.

Soruya kendisini sadece islam karsiti, müslüman düsmanlari olarak hareket edenler degilde, materialist ateistler cevap vermis olsa idi, bu baslik ilk idaa'dan sonra forumun okunmayan konular bölümünde yer alirdi.

54. sayfadayız, hatırlatırım.

Soru süper ama sen gelecek cevaplara bak bence.

154. sayfalara gebe bu başlık.

Ahanda buraya yazıyorum, bak yazdım. :)

Selamlar...

Sitelerde Paylaş

kitapkurdu82, bu konudaki kronik bilgisizliğini ancak senden daha bilgisizlerden gizleyebilirsin dostum, durum ortada :lol:

Yazılan mesajlar ortada dururken "göster göster" diyene göz doktoru gösterilir :D

Okuma özrünü giderdiğinde tekrar görüşelim, tamam mı B)

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynı şeyleri tekrarladığına göre yazılanları anlayamamışsın.

Eskimoların yada en ilkel ve en az yoğunlukta yaşayan toplumların bile genel ahlaki kavramları var.

Bu ahlaki genellemeler seninkine uyar veya uymaz ama var.

Sen ise, eğer vahiy olmazsa toplumların genel ahlaki kurallarının olamayacağını iddia ediyorsun.

Sonrada gol attım diye seviniyordun.

Uyandınmı golü sen kendi kalene attın.

Ercü, bırak dostum salağa yatmayı..

Bak ben bir iddiada bulunmuyorum bir kere ercü, eskimolar ahlaklıdır ahlaksızdır da demiyorum ^_^

İhtiyara ne diyordun aklınca sen?

Sosyalleşen insan toplulukları insan canının kutsallığını öğrenir falan filan.. Konu ihtiyarın bu noktadaki sorusuyla başlamıştı hatırlarsan. Tam bu noktada çıktın işte topu o sözlerle kendi kalene attın..

İhtiyar önüne çat diye eskimoları koyarak ne yaptı ercü :blink:

Sana dedi ki sosyalleşmek insan canını kutsal bilmeye tek başına yeterliyse bu eskimononun yediği halt ne?

Bunu söyleyerek sosyalleşmenin tek başına yeterli olmadığını gösterdi..

Top ağlarda ercü, köşeye fena sıkıştın anlıyorum da top çizgiyi geçti, çıkaramazsın giren gol girdi dostum..

Sitelerde Paylaş

Materyalist bir ateist değilim ama cevaplayayım; iğrençdir... Eğer öyle olduğunu düşünmesem müslüman olurdum...

Gerekçesi; birinci veya ikinci tür ensest ilişki öncelikle neslin sağlığını DNA olarak etkiler. Yani bilimsel olarak ensest; mutasyona uğramış bir nesil yaratır. Toplum sağlığı birkaç yy içinde tamamen bozulur ve hastalıklar; özellikle genetik hastalıklar artar... Çocuk ölümleri çoğalır; bağışılık sistemi aynı genetik özelliklerden oluştuğu için zayıflar ve diğer hastalıklarda artar...

Tabi Kuranda ki tanrının bunu görmesi imkansızdır. Onun tıp ile bir alakası yoktur. O işini Muhammet'in zevklerine göre ayarlar...

İşin bütün ahlaki gerekçelerini bir kenara bıraksak bile; sırf genetik bilimi açısından bile ensest ilişki yasaklanmalıdır...

Sitelerde Paylaş

kitapkurdu82, bu konudaki kronik bilgisizliğini ancak senden daha bilgisizlerden gizleyebilirsin dostum, durum ortada :lol:

Yazılan mesajlar ortada dururken "göster göster" diyene göz doktoru gösterilir :D

Okuma özrünü giderdiğinde tekrar görüşelim, tamam mı B)

İşte cevaplamayamadığın yalanların;

"bu ihalelerden birisi iki pagan kabile arasındadır"

Hangi İki pagan kabile? YALAN...

"Mekke fethinden önce sonra bir çok kabile ile bir çok antlaşma yapılıyor."

Hudeybiye dışında bir tane antlaşma ismi ve kabile ismi hangisi? YALAN...

"Burada müslümanlar pagan ahit sahiplerini bile korumuş."

Nasıl ve ne ile korumuş? YALAN...

Sen hala yazacak yüz buluyorsun...

Bu yalanlar ortada duruken; hala yazıyorsun ve beni okuma özürlüsü olarak görüyorsun... Çirkefliğin bu kadarına pes... Bir yanıtın varsa git o konuda yaz. Burada insanların okumadıkları konu hakkında yalanlar uydurma...

Sitelerde Paylaş

Materyalist bir ateist değilim ama cevaplayayım; iğrençdir... Eğer öyle olduğunu düşünmesem müslüman olurdum...

Gerekçesi; birinci veya ikinci tür ensest ilişki öncelikle neslin sağlığını DNA olarak etkiler. Yani bilimsel olarak ensest; mutasyona uğramış bir nesil yaratır. Toplum sağlığı birkaç yy içinde tamamen bozulur ve hastalıklar; özellikle genetik hastalıklar artar... Çocuk ölümleri çoğalır; bağışılık sistemi aynı genetik özelliklerden oluştuğu için zayıflar ve diğer hastalıklarda artar...

Tabi Kuranda ki tanrının bunu görmesi imkansızdır. Onun tıp ile bir alakası yoktur. O işini Muhammet'in zevklerine göre ayarlar...

İşin bütün ahlaki gerekçelerini bir kenara bıraksak bile; sırf genetik bilimi açısından bile ensest ilişki yasaklanmalıdır...

Ensest, doğacak neslin sağlıksız olması dışında, insana pskikolojik ve duygusal anlamda çok büyük zarar verir. Zaten genelde yetişkin bir aile mesubunun korunmasız ve yaşça küçük başka bir üyeyle isteği dışında ilişkiye girmesi şeklinde görülür. Karşılıklı rıza ile yaşanan ensest oranı %5'i geçmez. İnsanların aile üyelerine karşı şehvet duyması doğal bir insan davranışı değildir

İslama göre insanlık Adem ve bir kadının çocuklarının ensest ilişkiye girmesi sonucu oluşmuştur. Yani islam bazı durumlarda kardeş ilişkisine izin vermektedir. Bu hususta nutuk atacak en son kesim müslümanlardır diye düşünüyorum

Hani müslümanlar evrimi inkar etmek için "benim atam maymun değildir, seninkisi maymunsa bu senin sorunun" falan derlerya. Aynı cevap bu şekilde geri çevrilebilri. Benim atam kardeşiyle yatan bir manyak değildir denilebilir

Sitelerde Paylaş

Ensest, doğacak neslin sağlıksız olması dışında, insana pskikolojik ve duygusal anlamda çok büyük zarar verir. Zaten genelde yetişkin bir aile mesubunun korunmasız ve yaşça küçük başka bir üyeyle isteği dışında ilişkiye girmesi şeklinde görülür. Karşılıklı rıza ile yaşanan ensest oranı %5'i geçmez. İnsanların aile üyelerine karşı şehvet duyması doğal bir insan davranışı değildir

Bu doğal ve doğal olmayan ayrımını ne kadar da kolay yapıyorsunuz siz öyle! Ensest ilişki doğadan türetilmiş gereçlerden inşa edilmemiş mi, diğer hayvan türlerinde yok mu ki doğal olmuyor?

Doğal olup olmamın, çoğunluğun gösterdiği davranış şekilleriyle ne alakası var?

Maksat genetik açıdan sağlıksız nesiller oluşturmamaksa; üremenin engellendiği ensest ilişkilere nasıl ahlaksızlık diyebileceksiniz?

İslama göre insanlık Adem ve bir kadının çocuklarının ensest ilişkiye girmesi sonucu oluşmuştur. Yani islam bazı durumlarda kardeş ilişkisine izin vermektedir. Bu hususta nutuk atacak en son kesim müslümanlardır diye düşünüyorum

Hani müslümanlar evrimi inkar etmek için "benim atam maymun değildir, seninkisi maymunsa bu senin sorunun" falan derlerya. Aynı cevap bu şekilde geri çevrilebilri. Benim atam kardeşiyle yatan bir manyak değildir denilebilir

Böyle bir karşı atakta yapamazsın. Sen değil misin olayı genetikle temellendiren? Pek tabi adem ve havvanın çocuklarında hastalıklı bireyler oluşturacak fizyolojiye izin vermemiş olabilir allah değil mi? Ne hakla eleştireceksin böyle bir çoğalma şeklini o halde?(:

Sitelerde Paylaş

Bu soruyu MATERYALİST ATEİST olarak cevaplıyorum.

Her halukarda iğrençtir.

İçinde yetiştiğim , değerlerimi belirleyen toplumun bana yüklediği ahlak düşüncesi yüzünden iğrenç buluyorum...

Siz hala anlamamakta ısrara ediyorsunuz.

Materyalist ateist olmak hiçbir ahlakının kalmaması demek değildir.Bir türlü bu fikir kafanıza girmedi. Çünkü din sizi böyle programlıyor.Din olmaz ise ahlak olmaz zannediyorsunuz.

Ahlakın kökeni din değildir.

Dinler kuruldukları dönemde toplumda yaşayan ahlak kurallarının bir kısmını bünyelerine katarlar ve kendilerinin üretimi gibi gelecek nesillere gösterirler. Tabi inanırları açısından..

Sitelerde Paylaş

Bu soruyu MATERYALİST ATEİST olarak cevaplıyorum.

Her halukarda iğrençtir.

İçinde yetiştiğim , değerlerimi belirleyen toplumun bana yüklediği ahlak düşüncesi yüzünden iğrenç buluyorum...

Siz hala anlamamakta ısrara ediyorsunuz.

Materyalist ateist olmak hiçbir ahlakının kalmaması demek değildir.Bir türlü bu fikir kafanıza girmedi. Çünkü din sizi böyle programlıyor.Din olmaz ise ahlak olmaz zannediyorsunuz.

Ahlakın kökeni din değildir.

Dinler kuruldukları dönemde toplumda yaşayan ahlak kurallarının bir kısmını bünyelerine katarlar ve kendilerinin üretimi gibi gelecek nesillere gösterirler. Tabi inanırları açısından..

Hiç kusura bakmayacaksın.Materyalist bir ateistin bu gibi değerleri olması abesle iştigalden başka bir şey değildir.İçinde bulunduğun topluma uymak da neyin nesi ? Tesadüfelerden oluşmuşsun ve hayata sıkı sıkıya bağlısın çünkü bir daha olmayacaksın.Bu tür değerleri içselleştirmen için hiç bir gerekçen yok.Sadece gizliden yaparım diyebilirsin.Çünkü senin için önemli olan tek şey yine kendi hayatındır.Toplumun cezalandırmasına karşı gizliden yaparsın .Öteye gidip bunu kendine yakıştıramamk gibi bir düşüncen olması maeryalizme terstir.Çünkü materyalizmin değerleri de madde üzerindendir.Yok genetik havuzun darlı yok çekinik genler yok bilmem ne seni bağlamaz.Tek bir ömür için ileriye dönük yatırımlar yapıyor olmak işte bunları hiç açıklayamazsınız.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...