Jump to content

Ateizm ve Ahlak

Recommended Posts

[quote name='Thamate'

Yazık çok yazık din insanı ne hallere düşürüyor.

Bir insan peygamberinin yediği naneleri temize çekmek için, kendi aklına böyle ihanet etmemeli.

Alchindus,

Sadece aklına degil,malesef ahlakına da ihanet ediyor.

25 Yaşında güçlü ,yakışıklı hiç evlenmemiş ama yoksul bir adam kendisinden 15 yaş büyük başından iki evlilik geçmiş çocuklu,zengin bir kadınla ne diye evlenir?

Ateistlerin ,müslümanların böyle bir adama yaklaşımı aynıdır!

O da en hafifinden adamın ahlaki bir zaafiyeti oldugu konusunda hem fikir olmalarıdır.

Gerçi müslümanlar peygamberle hatice evliligini Muhammedin başarısı olarak gösterirler!

Günümüzün yaşlı zenginleride seçici davranıp güzel kızları tercih ediyorlar .acaba bu kimin başarısı?Zengin ihtiyarın mı?yoksa fakir güzel kızın mı?

Günümüz insanı kendisinden 15 yaş büyük çocuklu zengin dul kadınlarla evliligi allahın vahiylerine(!) ragmen ahlaki bulmuyor

Bir fatih altaylı sözüyle noktalayalım

Ne zaman adam oluruz

Gerçege sadakat şarttır sözündeki amacımız inanca sadakat şarttır olmadıgında!..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bu konu ile ciddi bir şekilde ilgilenmek istemedim ama, artık dayanmam imkansız.

Burada Alchindus'un ahlakı tartışılmıyor.

Ateistlerin ahlakı tartışılıyor.

Alchindus'un bütün ahlaksal değerlerini bir araya getirseniz, toplu iğnenin başını geçmez.

Garibanın bütün ahlaksal değerleri Kur'an ve Sünnet'le sınırlı.

Bunu kendisi birkaç kere itiraf ve kabul etti.

Daha nesini tartışıyorsunuz.... Adamı rahat bırakın.

Kendi ahlak ve etiksel değerlerinizi savunun.

Bu konuyu ben yıllar önce tartışmaya açtığım zaman, şimdi aramızda olmayan bir sürü liboş ateizmde ahlak yoktur, ateistlerin ahlaksal değerleri yoktur şekinde uzun yorumlar yaptılar.

Ben etik ateizmi onlara karşı savundum ve ateistlerde de ahlaksal değerler olmalıdır, aksi takdirde ateistlerin bazı ilkel ahlaksal ilkeler üzerine inşa edilen İslam'ı ve diğer dinleri eleştirmeleri mümkün değildir şeklinde uyarılar yaptım.

Bu uyarıları kimse dikkate almadı ve ateistlerin ahlakının ve etik değerlerinin olmaması gerektiği konusunda ateistlerin çoğu taviz vermedi.

Daha da ilginci, ateistlerin çoğu ahlaksal değerlerinin olmamasını, ateizmin bir dogma olmaması ile açıklamaya çalıştı. Peygamberi, kitabı, akıl vereni ve yol göstereni olmayan ateistlerin İslam'da olduğu gibi, kesin olarak belli bir takım ahlaksal ve etik değerleri olmamasını, onlarda ahlaksal ve etik değerlerin olmadığı şeklinde yorumlamaya çalışıldı.

Ateizmin neden ahlak bazında bir seçenek olduğunu ben uzun uzun ve birkaç kere açıklamaya çalıştım.

Her seferinde bir dirençle karşılaştım.

Konuyu daha fazla dağıtmadan başlığın ana temasına dönelim ve aşağıdaki soruları yanıtlamaya çalışalım.

Bu arada polemik yapmaktan ve sağa sola sataşmaktan da vazgeçelim.

Ateistlerin ahlakının kökeni nedir?

Etik ateizm ne demektir?

Ateistlerde belli bir takım ilkelere ve kurallara uyan ahlaksal değerlerin olmaması ne demektir?

Doğada ahlakın olmadığı gibi, ateizmde de mi ahlak ve etik yoktur?

Müslümanları rahat bırakmanızı tavsiye ediyorum.

Çünkü onların bütün ahlaksal değerleri Kur'an ve sünnetle sınırlıdır.

Onların da ne olduklarını çok iyi biliyoruz.

Bu laflar sizlere ateistler..

Bu sorular da sizlere yönelik..

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...