Jump to content

Basbahan Ismet Inönüyü Hitlere benzetmis BIYIGINDAN dolayi

Recommended Posts

Iste böyleee,

CHP iktidarinda söyle bir yasa cikarilir.

Komutan isterse,gelecek 3 günün isinide bitirmeden üsteymene kadar olan askeri personel evlerine gidemeyecek.

Bir gün komutan bana dediki bak tolon istersem seni,gelecek 3 günün görevini yapmadan seni eve göndermem.

O zaman anladiydim Ismedin nigada demokratik yasalar cihardigini

Yani böyle bir yasanin oldugu böylecede tastik olunmus oldu.

Bu yasa mecliste konusulurken Kazim Karabekir söyle demis,irahmatlih Ismete.

O zaman,üstegmene kadar subaylarin evlenmesini yasaklayalim oda bunlari igdis edelim.

Buna benzer CHP nin ne yasalari vardi bir bilseniz.

3 kisinin bir araya gelip bisiler GONUSMASI YOSSOHDIR diye yasa hala Yürürlüktedir sanirim.unutulan yasa.AKP bu unutulan yasalarida arayip bulup atmalidir.

Gözünü Ergenekondan birezde eski yasalara cevirip,onlari temizlesin.

Bah baykal duyarsa bu yasalarin varligini,

Etrafinda onlarca koruyucu degil,ancah iki koruyucu bulundurabilirsin.

Usulcuhdan gonusmalar yapmamah gaydiyla.

Bah tolon dimedin deme.

Söylüyom iste.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

2.Dünya savasi basladiginda konaklarda oturan pasazadelerde hitler ve nazi hayranligi vardi ama savasi kaybetmeye baslayinca pasazadeler yan cizdiler...Önemli olan tip degil zihniyet.Sarlo da hitler biyigi kullaniyordu ama...

Sitelerde Paylaş

2.Dünya savasi basladiginda konaklarda oturan pasazadelerde hitler ve nazi hayranligi vardi ama savasi kaybetmeye baslayinca pasazadeler yan cizdiler...Önemli olan tip degil zihniyet.Sarlo da hitler biyigi kullaniyordu ama...

Kim bunlar . İsim belirtte bizde bilgi sahibi olalım.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Önemli olan TiP olmami?:-)))).

Seklen Hikmete(Hitlere)benzeyen,fikrende o yana isteklidir dimek.

Mehemmet nasil uyardIydI müslümanlari?Gayri müslümlerin yaptigini yapanlar onlardandir dimedimi?

Didi dimi:-)))))).

Emmeeee kendiside Yahudinin yaptigi CÜK kesmeyi tevsiye ettiydi müslümlerine.

Nigada eceyip bir DAVRANIS.

Bir yerde nalina,ötede mihina furmah.

Inönünü kimin yetisenler bahin neler yapiydi.

Gedikli pilot ayakkabisi yirtih oldugundan,ucahda geydügü ayahgabiyi eve giderkende giymezmi.Tamda izmirde saat kulesi yanindan eve gidiyordumki arkamda bir Jip durdu.Birde ne göriyim bizim üskomutani ezreil.Sicradi asagi elindeki ingilizlerin sopasina benzer sopaynan girismezmi bene.Sen hanki hahla giyrsin bu ayakkabiyi didi.

Ayakkabiyi ayahlarimdan aldi bindi jipe getti.

Bende yalin ayak pilot elbisesiyle eve gettim,Ayakkabisiz olarak.

Eeeeeee,Osmanli GAFASI.

Bu olayi bana anlatanin basindan gecmis bu HEDISE.

CHP Ismetlerin Hitler vari yönetimlerinden damgalidir.

Cünküm,garagollara düsen halk tabagasindan insanlar HEP suclu oluyordu,hep HAHSIZ oluyordu,ZENGÜNLERDE nedense hep HAHLI oliydi.

Halhdan bürü garagollara düstümü SOPADAN ya gulaginin zari patlardi,yada öldürecekler beni deye ödü CATLARDI.

Bir gün nöbetci cavusuna bölügü istima etdedim.

Burda olmayanlarin listesini verin dedim.

Bir kisi eksikti.

Nerde bu adam bulun getirin deyince ink ettiler ,vink ettiler.

Anladim bir durum var.

Nerdeyse gidib alin gelin getirin dedim bu adami.

Askerin iki kolunda iki cavus getirdiler.

Asker yürüyemiyordu.

Noldu sana dedim.

Falanca cavus dövdü beni.

Nereni yaraladi?

Bacagimi dedi.

Actirdim bacaginiki,bacak sismis mosmor olmus.

Kac gündür sakliyorlar askeri.

Doktorada götüremiyorlar.

O anda basim döndü,öyle bir tokat atmisimki,cavus basi kesilen tavuklar gibi ortada birkac defa döndü.

Gerekenler yapildiktan sonra cavuslari toplayip onlarla bir konusma yaptigimda bakin nasil bir gercek cikti ortaya.

Komutanim,acami erler dayma üstalardan sopa yer.Bizlerde coh sopa yedik.

Bizde usta oldugumuzda bizde bizden sonra gelenlere sopa atiyoruz.Yani yedigimiz sopalarin acisini böyle cihariyoruz.

Bu birnevi gelenek olmus komutanim.Ama bu arkadas cavus biraz dozunu fazla kacirmis dediler.

Sopa bizlerde ayleden baslar.

Ana baba cocuklarini döver.

Cocuklar büyür anayi babayi döver.

Komsular arasi kavga.

Köyler arasi

Asiretler arasi

Mezhepler arasi kavga.

Isimiz gücümüz kavga.

Emmeeeee,halkin garakollarda yedigi sopa CHP zamaninda,VALLAH SATURN gezegenine Marduvan olurdu.

Isimet pasa soruyor.

Gedikli pilota.

Sen nerdensin?

Pasam Istanbuldan.

Irahmatlih olmadi diyor.

Öteki gedikli pilota soruyor.

Sen nerdensin?

Eskisehirdenim pasam.

Isimet gene deyor olmadi.

Bir ötekine soruyor.

Sen nerdensin?

Allahina gadar Adanaliyim diyor gedikli pilot.

Irahmatlih gene deyo olmadi.

Üs komutani diyorki,pasam neden olmadi?

Yahu bunlarin gözlerine bahin,CAHMAH CAHMAH.

Bunlara bir tokat atsan iki tokat yersin.

Bu görevlere aday

Musdan

Vandan

Siirtten alip yetistirmek gerek.

Adamin Ahli fikri DÖVMEK insanlari.

Gerci bu hastalih hepimizde varda.

CHP iktidarinda halk devletin agir baskisi altindaydi.

CHP hep ister,vermege gelince ne yazihki coh cimridirler.

Atatürkten sonra ülkenin basina ,tam tamina ne yazihki milleti düsünen biri gelmedi.

Ismet geldi KISMAT kesildi dedi TÜRK halki.

Cocuhken Cay yerine genc ayva agaclarinin kabuhlarini coh siyirip getirip kaynatip cay yerine icmisizdir.

Menderes geldi Amerikanci oldu Laikligi yikma tesebbüsü SONU OLDU.

Sülüman geldi,PETROL varidida benmi ictim dedi.

7,5 tl ye aldigi benzini 2,5 ga satinca Topu atti.

Elcilerin maaslarini bile ödeyemedi.

Ülkeyi 70 sente muhtac etti.

Özal geldi,benim memurum isini bilir dedi.

Yani, maaslari az ama,rüsvet alarah eksiklerini tamamlar.

Ecevit

Ciller

Yilmaz malumunuz.

Erbakansa devrimi kanlimi yoksa kansizmi yapacagiz,onu yalniz biz biliriz dedi.

Gasimpasalida DEMOHRASI amac degül ARACTIR DEDIYDI gecmiste.

Yani Türkceye cevirirsek,su anlam cihar.

Demohrasi otobusu bize sunun icin ilazim.

Otobüse binip seriat istasyonuna ulasmah icin,O istasyona ulastihmi,otobüse (yani DEMIRGIRASIYE) artih ehtiyacimiz galmaycah.

Gerisinde olacahlar MELÜM.

Ayat:Hiristiyanlari,Yahudileri dost edinme onlar bir birlerinin dostudur.

Halbuki bizimkiler illada dinler arasi diyalog deyolarda bahsa birsey demeyolar.

Papazlarla sarilisilip öpüsmeler girla gediyor.

Biri yanlis ama kim?

Ya ALI kellemellahu vechehu,sen benim ahlimi guru:-)))))

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Bu konuda iki ayrı gazetede iki ayrı gazetecinin yorumlarını sizlere sunuyorum.

Posta gazetesi Candaş Tolga Işık :

İSMET İNÖNÜ

04 Mayıs 2010

“Türkler bitti, bir daha kafalarını kaldıramaz” dendiği sırada Türk Milleti’ni yeniden şaha kaldıran ve Atatürk’ün deyimiyle “Sadece düşmanı değil milletin makûs kaderini de yenen…”

*

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli 3 isminden biri, Mustafa Kemal ve Fevzi Çakmak’la birlikte Büyük Taarruz’u yöneten, Batı Cephesi Kumandanı…

*

Arkadaşlar bugün Ermenileri 2 sayfalık protokol imzalamaya ikna edemezken, o gün yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden doğan “ağır yaralı” bir ulusun haklarını henüz 36 yaşında siyah saçlarla gidip beyaz saçlarla döndüğü Lozan’da devrin en büyük emperyalistlerine karşı savunmuş…

*

Tüm dünya Nazilerin önünde el pençe dururken savaşın acısını iyi bilen biri olarak her türlü manevrayla ülkesini savaşın dışında tutmayı başarmış “Bizi ekmeksiz bıraktın” diye feryat edenlere “Babasız bırakmadım ama…” diyebilmiş…

*

…adamdır İsmet İnönü.

*

Sevmeyebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz de…

Ama birazcık vicdanın varsa saygısızlık etmezsin!

Hele ki masum insanları gaz odalarında öldüren, çocukları fırınlara atıp sabun yapan 20’nci yüzyılın en büyük psikopatına, katiline benzetemezsiniz onu!

*

Diktatör aranıyorsa bilinmelidir ki:

Kurtuluş Savaşı’nda kanla kazanılan toprakları 3 kuruşluk siyasi çıkar için ağalara, şeyhlere peşkeş çeken İsmet İnönü değildir.

Esaretten kurtulma uğruna binlerce şehit veren bir halka yıllar sonra “odunu” bile vekil seçtirebileceğini söyleyen de o değildir.

Kim midir? “Bu ülkede namuslular, en az namussuzlar kadar cesur olduğunda…” yazarım.

Söz.

Takvim Gazetesi Emin Pazarcı :

"Milli şef"

04 MAyıs 2010

Tartışma malum... Deniz Baykal, Hükümet'in uygulamalarını Hitler'e benzetti. Başbakan Erdoğan da cevap verdi:

- Hitler'e benzetecek birini arıyorlarsa, Führer'e özenip, kendisine "Milli Şef" dedirten eski genel başkanları İnönü'nün Hitlervari bıyıklı fotoğrafına baksınlar.

Peki, sadece benzerlik bıyıklarda mıydı?

O yıllara dönelim, "Milli Şef İnönü"ye ve icraatlarına bir bakalım... İtalyanların Lideri Faşist Mussolini, "Duçe" olarak adlandırılıyordu. Duçe, İtalyanca'da "Milli Şef" demekti.

Hitler için kullanılan "Führer" de Almanca'da "Milli Önder" anlamına geliyordu. İspanya'da Franko için kullanılan "El Kuadillo"yu Türkçe'ye "Milli Önder" olarak çevirmek mümkün.

Rusya'da Stalin de kitlelere işçilerin "Büyük önderi ve büyük şefi" olarak takdim ediliyordu. İsmet İnönü'nün, o yıllarda kullandığı "Milli Şef" unvanının, dünya üzerindeki diktatörlerin kullandığı unvanlardan hiçbir farkı yoktu! İnönü, o yıllarda gazetelerde "Milli Şef İsmet İnönü Hazretleri" olarak takdim ediliyordu.

İsmet Paşa döneminde Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hep ikinci planda kaldı. Paraların üzerinden Atatürk'ün resmi kaldırıldı. "Milli Şef İsmet İnönü'nün" resimleri basıldı.

Yeni yapılan stadyumlara İnönü adı konuldu.

Devlet dairelerinde de Atatürk'ün resminin yanına, aynı ebatlarda İnönü'nün portreleri asıldı.

Anıtkabir'in inşaatı, İnönü döneminde başladı. Ancak, son derece ağır-aksak ilerledi.

Anıtkabir, ancak 1953'te DP İktidarı döneminde tamamlandı. Atatürk'ün naaşı da DP İktidarı'na kadar Etnografya Müzesi'nde bekletildi.

Şimdi de gelelim, "Milli Şef"in siyaset anlayışına...

Hayatının bütün döneminde kendisine "milliyetçi" adını veren insanlarla mücadele etti. Milliyetçilerin hiç birinden haz etmedi. Hep, kendisine hizmet edecek "milliyetçiler" aradı.

Rusya'nın güçlü olduğu dönemlerde, Moskova'ya şirin görünmek için büyük tutuklamalar gerçekleştirdi. Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkan ve Nihal Atsız gibi pek çok ismi tutuklattı.

Tutuklananlar, "tabutluklara" konuldu. "Tabutluk" denilen bu yerler, 1x1 metrekare genişliğinde, içinde bir insanın dik olarak durmasının mümkün olmadığı, mezara benzer yerlerdi. Üstelik, üzerlerinde de 500 voltluk ampüller yanıyordu.

Oralardaki işkenceler sırasında Prof. Reha Oğuz Türkan bir gözünü kaybetti.

Dönemin milliyetçileri, "illegal örgüt mensubu" olmakla suçlanarak cezaevlerine gönderildiler. Ancak, onlar bu davaya "1944 Irkçılık ve Turancılık Davası" adını verdiler.

Davanın sonunda tek bir isim bile ceza almadı.

Askeri Yargıtay, sanıkların tümünü beraat ettirdi.

İkinci Dünya Savaşı'nın, Almanlar'ın yenilgisi ile sonuçlanacağı anlaşılınca, Amerika ve İngiltere'nin baskısı ile İnönü yönetimi tarafından Almanya'ya savaş açıldı.

Bu defa solcuların üzerine gidildi. Türkiye'nin batı saflarında yerini alması ile birlikte sola karşı "haşin bir dönem" başladı.

O dönem, Attila İlhan'ın kitaplarında tutukluların kulaklarına "kurşun döküldüğü" bir dönem olarak geçti.

Dindar kesime gelince... İsmet İnönü, bu ülkedeki muhafazakar ve dindar kesime karşı hep mesafeli davrandı.

Onlardan hiç de haz etmediğini icraatlarıyla gösterdi.

1940'lı yıllarda Kur'an öğrenmek de öğretmek de suçtu. Tespit edilen yerler, jandarma tarafından hemen basılıyordu. Bu yüzden, Türkiye'nin pek çok yerinde cenaze yıkayacak ve cenaze kaldıracak imam bulunamıyordu.

Bütün bunlar, "Milli Şef İnönü"nün idarede olduğu yıllardan akıllarda kalanlar.

Ben de hafızaları tazelemek için yazdım.

Sitelerde Paylaş

Çok güzel söylemiş gerçekten de. Buraya çıkaralım o kısacık yazıyı.

-----------------

Yılmaz ÖZDİL

Hitler açılımı

Uzuuun uzun yazmayayım...

* * *

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı tarafından “Hitler” ilan edildiğine göre, “soykırım” iddiasının nesine itiraz edecek Türkiye Cumhuriyeti?

Sitelerde Paylaş

İnönüden hiç hazzetmem hiç sevmem ama İnönünün cumhurbaşkanı olacağını öğrendiğine Atsız bile sevinmiştir, İnönünün milliyetçileri tabutluklara tıkmasının ardında da Stalinin Türkiyeye karşı irredantist çıkarları var yoksa Atsız ve diğer milliyetçiler sırf sadistlik olsun diye kodese tıkılmadılar, İnönünün milyon hatası olabilir ama adamı eleştirirken tarafsız olmak gerek eğer Almanlar savaşı kazanmış olsaydı Türkiye belkide Almanyanın müttefiki olabilirdi zira savaşın başlarında Türkiyenin Almanyayla olan ilişkileri oldukça iyiydi Türk generaller alman tatbikalarını izliyordu, o tatbikatlardan birinin isim sahibi bizim Türk milletidir.Atsız bile İnönünün ne kadar kurnaz siyasetçi olduğundna bahseder.Tabi buna rağmen İnönünün eleştirlcek milyon haraketi vardır, ama eleştirirken siyasi kaygılardan uzak durmak gerek bence.

Sitelerde Paylaş

İnönü'yü eleştirirken siyasi kaygılardan uzak durmak mümkün mü? Nasıl durabiliriz? Bu adam ömrünü siyasete adadı. Siaysetsiz anı yok gibiydi.

yahu iyi güzelde tek taraflı(yani sağcı solcu,komo,faşo,liboş vs.) bakmamak gerek sonuçta adam o dönemin tek adamıydı, ve o dönem farklı totaliter ideolojilerin hakim olduğu bi dönemdi.Neyse eleştiri dogmalardan uzak olduğu sürece okunmaya değerdir bence yoksa bi ideolojinin takininde olanlar önyargılarıyla eleşitiriyorlar ve oda kabak tadı veriyor harbi.

Sitelerde Paylaş

bu kadar sığ düşünmeyin lütfen ya.Cımbızla seçiyorsunuz kelimeleri.bu mudur yani.

karsıt düsünceli insanların basörtüsü yüzünden gerici demesi gibi bisey olurdu bu eğer öyle denseydi.

orda ne demek istediği gayet açık.kişiliğini dısarı yansıttığını vurguluyo komik olmayın.

Sitelerde Paylaş

Diktatörlerin birbirlerine benzemesi kadar doğal ne var?

Hitler'in ideolojisi kesinlikle yanlıştır,kabul görmez bir barbardır ancak herşeye rağmen , kendisini ve köpeğini öldürebilecek kadar da onurlu bir adamdır.Arkasından sevgili sevgilisi Eva'da bu eylemi takip etmiştir.

Bu ülke birilerine benzeyen-benzemeye çalışan- çok kişi gördü geçirdi,bir zamanlar Tansu Hanım vardı , saçının perçemi dışında Benazir Butto'ya benzemezdi ama kendini ona benzetmekten de geri kalmazdı.Ne gülünç.

Boşbakan'a gelince kesinlikle Deli Neron'a benziyor :)Bu örnekler uzarrr gider.

Evet , İsmet Paşa'm onurlu bir adamdır. ve Hitler'le tek ortak yönü budur.

Mevcut itirazlar için Aytunç Altındal'ın "BİLİNMEYEN HİTLER"kitabını önerim,Hitler'in yaptığı hatalarının dışında gerçekte nasıl onurlu bir adam olduğunu gayet iyi-belgelerle- anlatmıştır.

Sitelerde Paylaş

İsmet İnönü'yü bıyığı nedeniyle Hitler'e benzetmek çok yanlış olur.

İsmet İnönü daha çok politikaları nedeniyle Hitler'e benzer.

Kendisi Türkiye'de varlık vergisi adında bir kanun çıkarmıştır. Bu kanuna göre müslümanlar varlıklarının sekizde birini, sonradan dönme olan müslümanlar dörtte birini, gayrimüslimler ise servetlerinin yarısını devlete vergi olarak ödeyecekti. Vergiyi 15 gün içinde ödeyemeyenler ise çalışma kamplarına gönderiliyordu. O çalışma kamplarında da kaç kişi hayatını kaybetti.

Varlık vergisi hadi affedilebilir, sonuçta vergi almayan devlet var mı? Ama müslümana, dönmeye, gayrimüslime farklı konulan oran da ne oluyor? Bu görüşün Hitler'in görüşlerinden ne farkı var?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...