Jump to content

HAZ VE HIZ MEDENİYETİ!

Recommended Posts

Birde şunu diyebilirim hacı abi,

Ahlak, insanın insana karşı olması gereken sorumluluğudur.

İman ise kişinin Tanrıya karşı olan sorumluluğudur.

Burada kimse Tanrı olmadığına göre hiç kimse kimseye imanını ispat ile mükellef değildir.

Buradan hareketle bu yazıyı ahlaki açıdan da değerlendirebiliriz.

Böyle olunca göreceksinki ben bir din savunmuyorum, ama bizim din diye adlandırdığımız insanlığın ortak mutluluğu ve huzuru için çareler arıyorum.

Selam ederim.

Bergüzarcım.

İnsanın tanrıya olan sorumluluğu diğer insanlara karşı uyumlu ,hoşgörülü,adil davranmasıdır.İnsan Allaha inanmış inanmamış hiç bir değeri yok.Allah böyle bir narsizmden uzaktır.İman bir fikir değildir.

Gerçek iman Allaha değil kullara karşı sorumlu olduğumuzu kavramaktır.Nitekim din kaynaklarnda Allahın kul hakkı hariç herşeyi affedeceği söylenir.

Sitelerde Paylaş

Ateizm kendisini gelir geçer doğrular üstünden hiç pazarlayamaz ama.Doğruluğa yönelmek dünyada insan için tek çözümdür.Türün hayatta kalması için olmazsa olmaz bir yöneliştir.Bu gerçeği ateizm üzerinden hiç bir yere oturtamazsınız.Bu bir amaçtır.Canlının hayata tutunmak için doğruluğa ihtiyacı var.Birliğe ihtiyacı var.Yaşamak tek gayemiz.Oysa tek bir hayatımız var.Kendimizi hayatımızı yeri geldiği zaman feda ederiz gelecek nesli garantiya alırız..Bencil olmaya konuşlandırılmış bir yaratığın bunu neden yaptığına getirilen yorumlar hiç ama hiç doyurucu bulmuyorum.

Ayrıca tanrı vahiy falan göndermiş değil.

Genel geçer doğrular eya doğru dediğimiz düşünce ve tavırlar aslında ortak çıkarlardan başka şeyler değildir.İlahi hikmetle bir bağlantısı yoktur.

Bizler ortak çıkarlarımızın olduğu şeylere doğru diyoruz. Böyle bakarsan doğruya yakınlığın tesitlerden çok ateistler de olduğunu göreceksin.

Sitelerde Paylaş

Genel geçer doğrular eya doğru dediğimiz düşünce ve tavırlar aslında ortak çıkarlardan başka şeyler değildir.İlahi hikmetle bir bağlantısı yoktur.

Bizler ortak çıkarlarımızın olduğu şeylere doğru diyoruz. Böyle bakarsan doğruya yakınlığın tesitlerden çok ateistler de olduğunu göreceksin.

Size göre Tanrı din göndermediyse tanrı değildir zaten.Devam edin dinler üzerinden tanrıyı asıp kesin.

Ben ateistlerin de dinlilerinde ne kadar erdemli olduğunu /olabildiğini çok iyi ölçüyorum.Dinlerin yalan olduğunu düşünen birisiyim ama dinlere karşı değilim.Ben kötülüğe karşıyım.

Kötü olan ateist de olabiliyor dinlide.Hiç bir ayrım yapmıyorum bu konuda.Ha dini kullanan insanlar varmış doğru.Ama hangi kavram kullanılmıyor ki.

İnsan denen zalim varken dünya yüzünde kullanılamayak hiç bir düşünce ve olgu yoktur

Sitelerde Paylaş

işinize gelmediği zaman kapitalizme, paraya saldırmak adetiniz olmuş. sömürgecilik, ahlaksızlık, arzuların sınırsızlığı "tanrı öldü" kavramıyla başlamıştır diyorsunuz.

peki hangisi "allah var sözüyle başlamamıştır?" dediğimizde susuyorsunuz. bakalım hangileri başlamamış;

islam orduları ele geçirdiği topraklarda yağma,esir,duygu,inanç gibi kavramları sömürmemişmidir?

arzu: muhammedin cariyeleri, ufak yaştaki ayşele nikahı, zafer elde ettiği yerlerdeki komutanlarn reislerin karılarını kızlarını sex kölesi yapması dillere pelesenk olmamışmıdır?

ahlaksızlık: toplu katliyamlar, adil olmayan pazarlıklar.

şimdi hangi yüzle gelip kapitalizmi,ateistliği suçluyorsunuz? tamam yüzsüzsünüz bunu herkes biliyor ama bu kadarı da fazla değil mi?

işin içinden çıkamayınca "at topu kapitalizme" gören de allah kuranın içinde ekonomik model yollamış da insanlar uygulamıyor sanacaklar. daha çok köleciliği, parayı indirmiş kitabında. ne hakla kapitalizmi dışlıyorsunuz?

yaptığınız adilikten başka bişi değil, birde din adı altında insanların mutluluğunu istediğinizi söylüyorsunuz.

tarihinde eflatun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dinlerin yalan olduğunu düşünen birisiyim ama dinlere karşı değilim.Ben kötülüğe karşıyım.

Dinlerin yalan olduğunu düşünüyorsan erdemli davranış yalana karşı olmaktır.

Tanrıya inanmanın kötülüğe karşı motive edici unsur olduğunu nasıl ispatlarsın ?

Sitelerde Paylaş

Dinlerin yalan olduğunu düşünüyorsan erdemli davranış yalana karşı olmaktır.

Tanrıya inanmanın kötülüğe karşı motive edici unsur olduğunu nasıl ispatlarsın ?

Tanrıya inanmak ya da insanın davranışlarını çok etkilemez kanımca.Davranışlrımızı etkileyen kendimize karşı tutumumzdur.Egomuzu ne kadar ezersek tanrıya o kadar yaklaşırız kanımca.

İnsanın bencil yönünü devreden çıkarması , tevazu ,alçakgönüllük ve takva bunlar insanın ihtiyaçlarını azaltır.Dünya yüzünde yapılan kötülükler bu sebelerden dolayı oluyor.Dünyaya sahip olmak açgözlülük bizim en büyük zaafiyetimiz ..

Ayrıca dinler beyaz yalanlardır..

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...