Jump to content

ali demirsoy'un kalıtım ve evrim kitabı

Recommended Posts

evrimle bilimsel anlamda ilk tanışmam ve evrim hakkındaki bilimsel görüşlerdeki ilk temel atışım ali demirsoy'un "kalıtım ve evrim" adlı kitabıyla olmuştu. bundan 3.5 sene kadar önce, bir üniversitenin kütüphanesinde tesadüfen rastlamış ve oturup uzunca bir süre incelemiş, evrim hakkındaki bilgilerimin temelini bu kitapla atmıştım. kitap oldukça eski olmasına rağmen, yeni başlayan birisine evrim konusunun bilimsel yönlerini ilk bakışta gayet doyurucu şekilde anlatıyordu, evrim üzerine olan diğer bilgilerimi bu kitabın bende attığı temelin üstüne kurdum ve oradan geliştirdim. bu forumdaki evrim tartışmalarında da çoğunlukla bu temel üzerinde tartışıyorum.

ancak bu kitap, yaratılışçı kaynaklar tarafından çok fazla eleştiriye maruz kalmakta, bende de bu kitabın bilimselliğine dair bir sorgulama ve evrimi farklı temelde yorumlama güdüsü yarattı. aşağıda kitabın giriş bölümü ve içindekiler kısmının tablosu var, hacettepe üniversitesi biyoloji bölümünün web sitesinden veriyorum. zaten ali demirsoy'da bu üniversitenin bu bölümünde zooloji anabilimdalı profesörlüğü yapmaktadır.

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~demirsoy/Kitaplar_files/Evrim.htm

değerlendirmelerinizi bekliyorum, kitabı okuyan kişiler olduysa onlardan daha fazla fikir beklemekteyim..

Sitelerde Paylaş

Bilimsel olmayan yanı neresi imiş?

HY nin balık zokasını böcek diye gösterdiği fotograflar yok bu kitapta evet. Ya da yılan olarak gösterdiği aslında yılan balığı olan fotograflar.

Senin o kitabı okuduğunu sanmıyorum. Okumuş olsaydın neyin bilimsel neyin olmadığı ayırımına varabilirdin.

Sitelerde Paylaş

evrimle bilimsel anlamda ilk tanışmam ve evrim hakkındaki bilimsel görüşlerdeki ilk temel atışım ali demirsoy'un "kalıtım ve evrim" adlı kitabıyla olmuştu. bundan 3.5 sene kadar önce, bir üniversitenin kütüphanesinde tesadüfen rastlamış ve oturup uzunca bir süre incelemiş, evrim hakkındaki bilgilerimin temelini bu kitapla atmıştım. kitap oldukça eski olmasına rağmen, yeni başlayan birisine evrim konusunun bilimsel yönlerini ilk bakışta gayet doyurucu şekilde anlatıyordu, evrim üzerine olan diğer bilgilerimi bu kitabın bende attığı temelin üstüne kurdum ve oradan geliştirdim. bu forumdaki evrim tartışmalarında da çoğunlukla bu temel üzerinde tartışıyorum.

ancak bu kitap, yaratılışçı kaynaklar tarafından çok fazla eleştiriye maruz kalmakta, bende de bu kitabın bilimselliğine dair bir sorgulama ve evrimi farklı temelde yorumlama güdüsü yarattı. aşağıda kitabın giriş bölümü ve içindekiler kısmının tablosu var, hacettepe üniversitesi biyoloji bölümünün web sitesinden veriyorum. zaten ali demirsoy'da bu üniversitenin bu bölümünde zooloji anabilimdalı profesörlüğü yapmaktadır.

http://yunus.hacettepe.edu.tr/~demirsoy/Kitaplar_files/Evrim.htm

değerlendirmelerinizi bekliyorum, kitabı okuyan kişiler olduysa onlardan daha fazla fikir beklemekteyim..

Evrimi farklı yorumlamaktan ne kastettiğini açıklarsan belki doğrudan doğruya sorunun temeline inme şansımız olur.

Sitelerde Paylaş

Sayın Prof.Dr. Ali Demirsoy çok değerli bir bilim adamı olmasının yanı sıra gerçek bir aydın ve sağlam bir Atatürkçüdür. Evrim konulu birçok yazısını ve çeşitli konferanslarda yapmış olduğu sunumları büyük beğeniyle okudum ve yazılarından çok şey öğrendim. Kişisel sitesinde farklı konularda yazmış olduğu yazılar da mevcuttur. Yazılarında dinlerin ortaya çıkışının yanı sıra, ülkemizdeki çağ dışı zihniyet sorununa da yer vermekte ve gelecek nesilleri kurtarabilmek adına yapılması gerekenlerden, cesaretle bahsetmektedir.

Demirsoy'un "Kalıtım ve Evrim" konulu kitabınının tamamını okumadım ancak kitaptan alınan bazı bölümleri okudum. Evrimi farklı temelde yorumlamama sebep olacak birşeyler okuduğumu hatırlamıyorum. Evrim karşıtları Demirsoy'un bazı cümlelerini cımbızlayarak, sözde yaratılışa delil olarak kullanmaya çalışmışlardır.

Örneğin, kitapta yer alan, "insan sitocrom-c molekülünün ortaya çıkma şansının 20^100 olduğu, bunun bir maymunun insanlık tarihini yanlışsız olarak daktiloda yazması kadar düşük bir olasılık olduğu" ifadesini kullanarak, bu molekülün ortaya çıkmış olmasının tanrının ispatı olduğunu söylemektedirler. Demirsoy'un bu konuya yönelik olarak yazmış olduğu yazıyı ve diğer bazı yazılarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Demirsoy makaleleri

Demirsoy'un kişisel sayfası ise aşağıdadır.

Ali Demirsoy

Sitelerde Paylaş

Sapiens Demirsoy hakkında çok doğru şeyler söylemiş. Demirsoy ülkemizin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından ve düşürülerinden biridir. Ben kişisel olarak, uluslararası başarılarla adını dünyaya duyumayı başarmış, yurtdışındaki çeşitli üniversitelerde kitapları okunan önemli bir evrim otoritesi olmasının yanı sıra aydın kimliğiyle de çok değerli eserler üretmiş olan bu büyük insanla gurur duyuyorum. Onun yazılarını özenle arayıp buluyor ve büyük bir zevkle okuyorum.

Yaradılışçıların evrim hakkında getirdikleri eleştirilere gelince: bu safsataları dikkate almak, kulakları sağır birinin Mozart'ın eserlerini eleştirmesini ciddiye almak kadar boş ve gülünç bir uğraş olabilir ancak. Yaradılış bir kuram değildir ki evrimin karşısına bir alternatif ya da onun eleştirisi olarak konulabilsin. Tersine, evrim gerçeği, yaradılış dogmasını delerek ve onu zihinlerden kazıyarak ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Bugün, evrimin gerçekliği konusunda hiçbir kuşku yoktur. Evrimin ve evrim sayesinde bir bilim olabilen modern biyolojinin tartıştığı konular, evrimin mekanizmasıyla ilişkili teknik detaylardan ibarettir ki bunları eleştirebilmek için de üst düzeyde biyoloji eğitimi almış olmak gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...