Jump to content

Dinlerin Yokolacağı Tarih

Recommended Posts

İlk çağlarda yaşayan insanlar birden fazla tanrılara inanırlardı. Coğrafya değişse bile tanrıların isimler az-çok değişir, ancak hemen hemen aynı tanrılar olurdu. Nedeni ise o çok tanrılı dinlerin bile birden ortaya çıkmamasıdır. Zaman içinde oluşmuş ve insan göçleri ile tıpkı diller gibi farklı coğrafyalara dağılmış ve değişimler geçirmişlerdir.

Sonra eski Mısır firavunu Akhenaton, ilk defa tek tanrılı bir din ortaya çıkardı. Onunla birlikte bir grup Mısırlı eski bölgelerinden farklı bir yere göçettiler. Hala Musa nın aslında Akhenaton olup olmadığı tartışılır. Koskoca Mısır hiyerogliflerinde ve diğer yazıtlarında ne Musa geçer ne de İsrailoğluları. Muhtemelen Musa uydurulmuş bir karakterdir. Tarihin hiçbir yazılı kaynağında ismi dahi geçmez; Tevrat haricinde.....

İşte tek tanrılı dinler bu şekilde ortaya çıktı ve nerede ise tüm Dünya'ya yayıldı.

Ancak yayılışı, bu dinlerin aslında uydurma olduklarının ortaya çıkması ile durdu. Eskiye göre Dünya nüfus ortaması olarak artık daha fazla ateist var. Bu sayı giderek artıyor ve bilgi birikimi geliştikçe, bilgi daha fazla yayıldıkça daha da artacaktır. Bu kaçınılmazdır. Dinler daha fazla insanı kandıramayacakları bir noktaya doğru geliyor....

Dinlerin hala daha baskın olmasının tek bir nedeni var. 1500 yıllık tarihleri. Yeni bilgilerimizi edindiğimiz tarih 100 yıldan biraz daha uzun. 100 yıllık genç yeni görüşler ve bilgiler, artık kök salmış 1500 yıllık bilgiler karşısında durmaya çalışıyor. Yeni bilgiyi bir canlı türüne benzetirsek; tıpkı evrimde olduğu gibi bu yeni tür daha başarılı ve eskilerin yok olmasına neden olacak. Diğer türün tek avantajı hızlı üremesi. Ama yeni olan bu türle savaşmasının imkanı yok.

Son kaçınılmaz. Dinler dinazorlar gibi tarihe gömülecek. Ne zaman olacağını tahmin etmek zor. Ben 300 yıl biçtim. Siz ne kadar bir ömür verirdiniz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben 100 yıl biçiyorum. Fakat dinleri tarihe gömmek hiç bir yaraya merhem olmayacak.İnsanın harisliği varolduğu müddetçe sürekli kullanacağı bir kavram olacaktır.Malum çok zeki varlık !

Sitelerde Paylaş

Dinlerin yok olması için bir süre biçebiliriz ama ya tanrı nolacak ?? O var oldukça yeni dinler ortaya çıkacak . Kitabı olmayan , peygamberi olmayan yeni jenerasyon dinler ortaya çıkacak . Günümüzde bile reformcu geçinen teitlerin nasıl dinler modifiye ettiklerini görmüyor muyuz ?

Yani ilk önce kafalardaki tanrıyı bir şekilde yok etmek gerek . Tanrı yok olunca geriye ahlaksal din kalıyor . Onun işi ise basit . Zamanla kendi kendine yok olacaktır zaten . Yani insanın tamamen özgür olabilmesi için şu kadar süre gerekli . Hiç . Çünkü ne biçim alacağı kestirelemeyen bir beyine sahip primatoğlu .

Sitelerde Paylaş

üç vakte kadar biter bu iş...

tanrıyı öldürünce dinler de ölür...

onu öldürmek için neler yapılabilir...

yok deyince yok oluveren birisi değül...

öl deyince ölür mü acaba...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dinlerin yok olması diye bir olay söz konusu değil.

Bu temenni faydasız.

Olmaz da zaten.

İçlerinde bir çok kültür, fikir, sevgi, inanç, coşku, korku ve ümit barındırıyorlar.

Nasıl ki, bir tarihi eser değerlidir eski diye atılıp yok edilemez. Dinler de öyledir.

Fakat yine de insanları birazcık daha şüpheci olmaya çağırabilirsiniz?

Onları Dinler hakkında tartışmalara çağırıp, sadece dünyada kendi inanç sistemleri olmadığını ve sadece kendilerinin inandıkları şeylerin kesin doğrru olmadığını anlatıp,

Aydınlanma adına yararlı bir şeyler yapabilirsiniz.

Onun dışında "Dinleri yok etmek" diye bir vizyon saçma...

Sitelerde Paylaş

sevgili ine.. kardeş

bu bir temenni değil bir durumdur. Gelecekte kaçınılmaz olarak gerçekleşecek bir durum. 300 sene olmasa da 1000 sene sonra olsun.

insanlık tarihini birkaç bin senelik mi görüyorsun. 50 bin yıllık tarih içinde nice diller, dinler, kültürler yokolmuştur. Birşeylerin yok olması ve bşka şeylerin ortaya çıkması doğanın bir kanunudur. Bunu bozmaya ne senin, ne dinlerin, ne de kökleşmiş dediğin kültürlerinin gücü yetmez.

Hatta birgün gelecek homo sapiens dahi yokolacaktır.

Sitelerde Paylaş

El cevap:

Kirec güldürdün beni "3 vakte kadar biter bu iş" ha! :D

Farklı başlıklarda da ifade ettim.Dinsel kimlik sınırları kalkmış bir dünya toplumunda bir iç tutunum sağlamayacağı yani işe yaramayacağı için ortadan kalkacak.Aynı şekilde ulusal kimlik,etnik köken,geçmiş tarih avuntuları vs..yok olacak.

Gidişata göre kapitalizmin belirlediği iman biçiminde dolu bir yaşanmışlık hissi ya da iç huzur sağlanamayacağı için günümüzün new age peygamberleri gibi bir çeşit yaşam koçları hizmet sektörüne devam edecek :)

bu arada..bursa ve eskilerden kalma çok sevdiğim "hıdırellez"geleneğini dün gece uygulamış bulunmaktayım..yazdım,çizdim bişeyler ve bir ağacın altına koydum.

hayallerimiz gerçek olsun inşallah :)

Sitelerde Paylaş

şu iletişimin artması ve diğerlerini görme çok büyük değişikliğe neden oluyor...

bunun önüne hiç bir şey duramaz sanırım...

kapalı toplumlar da devam edegelen abukluklar bu sayede yok olacaktır...

bence her şey gibi din de saflaşıp olması gerektiği yere gelecek...

Sitelerde Paylaş

bu arada..bursa ve eskilerden kalma çok sevdiğim "hıdırellez"geleneğini dün gece uygulamış bulunmaktayım..yazdım,çizdim bişeyler ve bir ağacın altına koydum.

Öyle siparişle bir yere gelinmiyor canım :) Her ne kadar ateistler beğenmese de islamın dua anlayışı da sipariş uslülü değildür :)

şu iletişimin artması ve diğerlerini görme çok büyük değişikliğe neden oluyor...

bunun önüne hiç bir şey duramaz sanırım...

kapalı toplumlar da devam edegelen abukluklar bu sayede yok olacaktır...

bence her şey gibi din de saflaşıp olması gerektiği yere gelecek...

Çoğunluğun kabullerine doğru bir ilerleme var haklısın dostum :)

Tanrıyı yok edemiyorsak, tanrıyla bir oluruz, biz tanrı oluruz tanrı da biz..Tanrının nasıl biri olmasını istiyorsak biz öyle oluruz.

O zaman sorun kalmaz.

İnsan yeryüzünde Tanrı'nın halifesidir.Bir anlasa ! Haklısın..Halifelik kavramının ardında bu mantık yatıyor..

Sitelerde Paylaş

İnsan yeryüzünde Tanrı'nın halifesidir.Bir anlasa ! Haklısın..Halifelik kavramının ardında bu mantık yatıyor..

Tanrı insanın kendisidir. Olmak istediği kendisi. Tanrının özelliklerine bir bakın. İnsanı göreceksiniz. Doğada var olan en üstün yaratıcı canlı insandır ve şimdiye kadar yaratmak istediği ancak yaratamadıklarını Tanrı aracılığı ile yarattığını hayal ediyordu. Zamanı gelince insanoğlu tanrının taşıdığı sıfatların daha fazlası taşıyacak ve artık öyle bir güce sığınma ihtiyacı duymayacaktır.

Sitelerde Paylaş

Tanrı insanın kendisidir. Olmak istediği kendisi. Tanrının özelliklerine bir bakın. İnsanı göreceksiniz. Doğada var olan en üstün yaratıcı canlı insandır ve şimdiye kadar yaratmak istediği ancak yaratamadıklarını Tanrı aracılığı ile yarattığını hayal ediyordu. Zamanı gelince insanoğlu tanrının taşıdığı sıfatların daha fazlası taşıyacak ve artık öyle bir güce sığınma ihtiyacı duymayacaktır.

Hı hı haklısın alçak dağları insan yaratmıştır.Zamanı gelince bir gün öyle olacağız belki ama materyali ve bilgiyi doğada hazır bulduğumuz asla unutmamalıyız.

Sitelerde Paylaş

Noir delisi :)

Kalpten geçeni bilendir O.Kağıda da çizsen,paintde de boyasan,secdeye rukuya da varsan aynı..

Ritueller değişiyor sadece.Hıdırellez de böyle bir kültür işte..ben cok seviyorum ama.

Gerçi sen bunları zaten biliyorsun :)

Eyvallah :)

Sitelerde Paylaş

Bu konuda fikir belirtmek için yeterince bilgi sahibi olmak gerek. Çünkü filozoflar, bilim adamları 19. yy sonu ve 20. yy başında bir yüz yıl içinde dinlerin sonu gelecek dediler ama dinler hala hayatta. Din bir kültürdür. Kültürler zamanla değişir. Dinler de zamanla değişir. Ama sürekliliğini korurlar. 1000 sene önceki İslamla bugünkü İslam aynı değil. 1000 sene sonra daha da farklılaşacak. Ama bu farklılaşma tamamen yok olma anlamına gelir mi orasını bilemem.

Sitelerde Paylaş

Dinsiz bir dünya mümkün değil. Dinsiz ülke mümkün.

Şeriatçı, gerici, cahil, aciz, faydasız toplumlar ne olursa olsun, önlerine ne tür kanıt konulursa konulsun körüksüz inanacaklardır. Ancak gelişmiş, ileri görüşlü, zeki toplumlar dinden kurtulacaktır. Aynı şuanda, bazı ülkelerde Kilisenin çan çalmasının yasak olması Türkiye'de bağıra bağıra ezan okunması gibidir bu. Dünya aynı hızda ve süre zarfında gelişemez. Her ülke farklı görüşlerle ilerler. Dünya için sonuna kadar dinsizliği isterdim. Ama olmayacak, dünyada olmayacak.

Tevrat, Kur'an, İncil gibi saçma sapan öğütler veren kitaplardan korkarak iyilik yapmaya çalışan insanlar yerine. Cani gönülden, iyi, akıllı, mantıklı insanların olmasını kim istemezki? Neden bilmiyorum ama bence dindar insanlar daha menfaatçi, daha aptal ve daha soğuk. Ateist, deist, agnostik insanlar daha mantıklı ve daha iyiliksever oluyor genellikle.

tarihinde eRkistreet tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı Tammuz'un (Dumuzi); İnanna ile olan evliliğinden sonra; dünya ya ilk indiği gün olan 6 Mayıs tarihinde yaptığın ayin mahiyetindeki tören sanırm; dinlerin yok olabilmesi ümidini bir nebze olsun açıklıyor.

Dinsiz bir dünya mümkün değil. Dinsiz ülke mümkün.

Şeriatçı, gerici, cahil, aciz, faydasız toplumlar ne olursa olsun, önlerine ne tür kanıt konulursa konulsun körüksüz inanacaklardır. Ancak gelişmiş, ileri görüşlü, zeki toplumlar dinden kurtulacaktır. Aynı şuanda, bazı ülkelerde Kilisenin çan çalmasının yasak olması Türkiye'de bağıra bağıra ezan okunması gibidir bu. Dünya aynı hızda ve süre zarfında gelişemez. Her ülke farklı görüşlerle ilerler. Dünya için sonuna kadar dinsizliği isterdim. Ama olmayacak, dünyada olmayacak.

Tevrat, Kur'an, İncil gibi saçma sapan öğütler veren kitaplardan korkarak iyilik yapmaya çalışan insanlar yerine. Cani gönülden, iyi, akıllı, mantıklı insanların olmasını kim istemezki? Neden bilmiyorum ama bence dindar insanlar daha menfaatçi, daha aptal ve daha soğuk. Ateist, deist, agnostik insanlar daha mantıklı ve daha iyiliksever oluyor genellikle.

Sözlerine katılıyorum ama dinsiz veya dinli ülke olmaz. Asıl itibari ile laik ülke olur.

Sitelerde Paylaş

Ben dinleri bilmemde İslamın yok olacağına hiç ihtimal vermiyorum.

Deforme uğrayabilir ama yokolmaz.

Hele ki 1400 yıl önceden günümüz dünyasını uyaracak mesajlar içeren, matematiksel ve bilimsel işaretler barındıran bir Kuran var iken, yok olması imkansız bu dinin.

Sitelerde Paylaş

Ben dinleri bilmemde İslamın yok olacağına hiç ihtimal vermiyorum.

Deforme uğrayabilir ama yokolmaz.

Hele ki 1400 yıl önceden günümüz dünyasını uyaracak mesajlar içeren, matematiksel ve bilimsel işaretler barındıran bir Kuran var iken, yok olması imkansız bu dinin.

Sanırım dünyada yaşıyorsun . Bunu kabul ederek sana şunu söyliyim . Şöyle bi dışarı çıkta gör bakalım . İnsanların kaçta kaçı senin islamı sallıyor ...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...