Jump to content

Dinlerin Yokolacağı Tarih

Recommended Posts

bir inancın yok oluşu kendisinden daha tutarlı ve daha büyük bir modelin ortaya konmasıyla mümkündür. islamın ortaya koyduğu evren modelinden daha büyük bir model koy ortaya çöküşü başlat.

doğadışı, ölüm sonrası, insan psikolojisi, ezeliey ebediyet üzerine bu denli derli toplu ve kendi içinde tutarlı bir sistemden daha büyük bir sistem hayal et bakalım edebiliyor musun?

tarihinde suevari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bir inancın yok oluşu kendisinden daha tutarlı ve daha büyük bir modelin ortaya konmasıyla mümkündür. islamın ortaya koyduğu evren modelinden daha büyük bir model koy ortaya çöküşü başlat.

Oooo olay bu kadar basit olsaydı, islam zaten bitmişdi. Bir de ortaya koyduğun evren modelini anlayacak insanlar yaratman lazım...

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kaç senedir kime anlatıyorsun bilmiyorum ben senden dinlemek istiyorum, üstelik bana ilk defa anlatacaksın... Öyle boş kafa sallamak yok... Madem tanrısallık dedin. Anlat yaaa...

Hem müslümanın görevi başka başkalarını aydınlatmak değil mi? Sen dinini savunacak kadar bilmiyor musun? Bırak başkalarının dediklerini sen kendin anlat. Yok ben dinimi savunmaktan acizim; kopyala yapıştır müslümanıyım diyorsanız o zaman başka önermelerimde var. Ancak bana siz anlatın. Sizin daha alim bir kişiliğiniz olduğunu düşündüm. Anlatın lütfen; bizi mahrum bırakmayın kuranda göremediğimiz tanrılsallıktan...

Size yardımcı olsun diye sorularımı tekrar soruyorum...

Kuran'ın tanrısallığını anlatsana. Madem anlayamazsınız diyorsun, anlat o zaman;

Mesela tecavüz gibi bir suçu atlayan tanrısallığı anlat;

Kendi yarattığı kullar arasında bile ayrımcılık yapan tanrısallığı anlat;

Yarattığı kadınların hakkını yiyen kitabın tanrısallığını anlat;

Anlat ki anlayalım biz de senin gibi anlayalım...

Niyetini en baştan belli ediyorsun zaten.

Tecrübelerim seninle tartışmamın boş olacağını söylüyor.

Eğer samimi isen, laf üreteceğine gidersin verdiğim linklere gözatarsın.

Öğrenmek isteyenin bahanesi olmaz.

Olay bu kadar basit.

Selam.

Sitelerde Paylaş

Niyetini en baştan belli ediyorsun zaten.

Tecrübelerim seninle tartışmamın boş olacağını söylüyor.

Eğer samimi isen, laf üreteceğine gidersin verdiğim linklere gözatarsın.

Öğrenmek isteyenin bahanesi olmaz.

Olay bu kadar basit.

Selam.

Senin verdiğin linklerin çoğunu senelerdir geziyorum. Hepsi meydanı boş bulmuşlar sallıyorlar. Sadece o mu eminim islamı da senden çok daha iyi biliyorum.

Sen "salladım kafadan kuranın tanrısallığını; şimdi onu ispatlayamıyorum demiyorsun"; Tecrübelerim ... vakit kaybı ... filan diyorsun.

O kadar tecrübelisin o zaman bize de söyle tecrübelerini de bizde bilelim.

Ayrıca ben bir şey öğrenmeye değil ispat etmeye çalışıyorum. Senin kafadan sallamasyon cevap verdiğini ve kuranın tanrısallığının ancak; Muhammet'în zevk-ü sefası kadar olacağını söylüyorum. Yani Ayşe'nin dediği gibi; "kuranın tanrısı Muhammet'in seyinin keyfine önem veriyor." Benim amacım bu saklamak gibi bir niyetim de yok. Eğer senin amacın tersi ise; o zaman bize de söyle bizde kafamızı önümüze eğip tamam diyelim.

Öyle boş kafadan sallama ile bir şeyler biliyorum ayağına yatmayın, ayıp oluyor...

Sitelerde Paylaş

kitapkurdu!

tecavüz suçunun cezasının belirtilmemiş olması kuranı büyük bir ktiap yapmaya yeterlidir. tecavüz zina gibi değildir. zina işleyen kim olursa olsun sonuçta karşılıklı kabul ve karar vardır. köylü iki kişinin zina etmesiyle kralın böyle bir suçu işlemesi arasında fark yoktur.

oysa tecavüz farklı. bir erkeği tahrik edene tecavüz etmekle kendi evinde oturan birine tecavüz farklıdır.

1)bir diskoya gittin. kızın biri seni azdırdı. sonra bir anda kendisi seninle birlikte olmak istemediğini söyledi. sense ona zorla sahip oldun.

2) bir kadın evinde oturuyor. vakit akşam üzeridir mesela. kocası işe gitmiş; çocukları ise uyuyor. sen de eve satıcı :ph34r: kılığında kapıyı çalıp birden kadına saldırdın.

minicik beyni olan adam bu iki olaydaki suç durumunun farklı olduğunu bilir.

Sitelerde Paylaş

kitapkurdu!

tecavüz suçunun cezasının belirtilmemiş olması kuranı büyük bir ktiap yapmaya yeterlidir. tecavüz zina gibi değildir. zina işleyen kim olursa olsun sonuçta karşılıklı kabul ve karar vardır. köylü iki kişinin zina etmesiyle kralın böyle bir suçu işlemesi arasında fark yoktur.

oysa tecavüz farklı. bir erkeği tahrik edene tecavüz etmekle kendi evinde oturan birine tecavüz farklıdır.

1)bir diskoya gittin. kızın biri seni azdırdı. sonra bir anda kendisi seninle birlikte olmak istemediğini söyledi. sense ona zorla sahip oldun.

2) bir kadın evinde oturuyor. vakit akşam üzeridir mesela. kocası işe gitmiş; çocukları ise uyuyor. sen de eve satıcı :ph34r: kılığında kapıyı çalıp birden kadına saldırdın.

minicik beyni olan adam bu iki olaydaki suç durumunun farklı olduğunu bilir.

Bu nedenle de kuran hukuksal boşluğu olan bir kitaptır. Alın size bir örnek daha;

Hırsızlık ile ilgili ne diyor kuran; hırsızın elini keseceksin.

Suçu tanımlıyor mu? Evet, hırsızlık

Cezayı tanımlıyor mu? Evet el kesme. bakın cezanın ağır ve hafiliğinden bahsetmiyorum...

Peki aynı kuran suçluyu tanımlıyor mu? Hayır... Kimler hırsız diye nitelendirilir veya bir kişiye hırsızlık yaptı demek için kuranda bir ayet var mı? Yok... İftiraya açık bir suç ve ceza sistemi... Buna hukuksal boşluk denir. Bu boşluğu insanlar yapabilir. Nitekim bizim ceza yasalarımızda yığınla boşluk var ama tanrı yapabilir mi?

İnsanın yaptığı hata ile aynısını yapan bir tanrı olabilir mi? Hadi bizlere ateist gözü ile bakıyorlar. İslam kendi yarattığı tanrı kavramını kendisi alaşşağı ediyor. Böyle tanrı mı olur? Zina olayında Muhammet'in karıları yüzünden iftira ihtimalini koyan tanrı; hırsızlığı atlıyor. Üstelik dünyanın en eski suçlarından birisi olan tecavüzü de atlıyor. Sonra da kuranın tanrısallığı, hadi yaa.... Sorunca git şu sitelere bak. Emeksiz emek olur mu? Madem yazdın emek dökeceksin arkadaşım, yoksa susacaksın...

Sitelerde Paylaş

Tanrı yok (lâ ilahe) .

Diyn'ler kavramı geçersizdir.

Diyn, evrensel işleyiş ve kanunların toplu adıdır. Günün ilerisinde ki insanların beyinde yer aldığı anlam, doğa kanunları olarak yer almakta.

Bir Tanrı yok bizi cezalandıran, hesaba çeken, ötemiz de bizi seyreden elinde asa tonton dede misali düşündüğümüz. Ölüm yani, dönüşüm gerçekleşince hesap görücü olarak nefsin (ben'in, egon) yeter. Hesabı kendin veriyorsun yine kendine!...

Eli sopalı tanrının elçisi, mesajcısı, aracı kurumu olarak düşünülen totemler geçersizdir. Nothing Prophet!

Peygamber anlayışı, avamilerin beyinlerinde var ettiği totemdir ki Nebi ve Rasül kelimeleri ile işaret edilen anlamlar; peygamber kelimesi ile (prophet) eş anlamlı değillerdir!

Anlayışı kıt olanlar Din ile Bilimin ayrı şey olduğunu vurgularlar!

Din, mecaz ve sembol ile anlatmıştır; bilim elde ki donelerle araştırarak.

İkisini bir arada düşünen değil; ikisinin aynı şey olduğunu görüp, idrâk edip ve bunu tasdikleyen Havas yani Âlim, yâni Bilgin yâni Aydındır.

Aydın veya Âlim, Özünde, derunun da, BEN'liğinin olmadığı yerde her zerresinde var olanı seyreder. Arapça' da buna Mü'min derler.

Müslüman, tanrısına tapınandır.

Mü'min ise her zerresinde var olanı seyreden.

Aslında yazacak çok şey var ama bu kadarına bile karşı çıkılır.

Sevgiler

Selam Tekchi .

Doğrusunu söylemek gerekirse bu sefer ne demek istediğini çok iyi anladığımı sanıyorum.Çünkü kafamda tam da senin söylediğin türden bir düzlem var.

Bu düşüncelerini bir başlıkta anlatırsan okuyucu bulacağını düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsan abuk subuk masallara inanmadan da, dinci sitelere girip saçma sapan argümanlar ezberlemeyi takıntı haline getirmeden de içinde bulunduğu toplumla ve kendiyle barış içinde yaşayabilir.

Bu bağlamda dinin varlığı o kadar da mühim birşey değil.

"Din kültürü ve ahlâk bilgisi" bize içiçe iki olgu olarak lanse edildiğinden kafamız karıştı.

Etik kararlar verirken mümkün olan en objektif şekilde olaya bakmayı ve doğru kararları vermeyi bize öğretmediler.

Onun yerine bize balık tarafından yutulan adam hikâyesi anlattılar, hebelek hübelek dualar ezberlettiler. Çocuk halimizle kendimizi sihirli kelimeleri söyleyen büyücüler sanmamızı sağladılar.

En kötüsü de yetişkinlerin en az onda birinin kendini halen büyücü sanması.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin yok olacağı tarih ile, İslamında yok olacağı tarih aynıdır. Yani, dünyanın yok oluşu. Her yok oluş, bir varoluşun başlangıcıdır.

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Bazilari allahtan korktugu halde her turlu igrencligi yapiyorsa, birde allahtan korkmadiginda neler yapar kim bilir :) Bazen boyle sapiklar yuzunden din yok olmasin bile diyor insan.

Inancli ülkelerde daha fazla sapiklig oldugunu görürsek bu dogru degil aslinda. Din akilan gidiyor, ve akilan böyle sapikliklarda gidiyor.

Sitelerde Paylaş

dinlerin yok olabileceğini pek sanmıyorum çünkü;

siyasilerin toplumu gütmedi en önemli araçlarında bir tanesi dindir ve ben iddia ediyorum dünyadaki ülkelerin yarısından çoğunun liderlerinin tanrı inancı yok sadece takiye yapıyorlar

Sitelerde Paylaş

milattan önce musa nın zamanında yaşayan bir insanı zaman tüneliyle milattan sonra 1900 yılına getirsek;

bu insan dünyaya çok fazla şaşrımayacaktır.

ve dünyadaki teknolojiyi anlaması çok zor olmayacaktır.

belki elbiselerin biraz değiştiğini görecektir,

at yerine motorla çalışan ilk arabaları görecektir,

elle yazma yerine baskıyla yazan matbaaları görecektir,

basit sal gibi deniz araçları yerine, daha büyük gemileri görecektir,

belki en çok şaşıracağı şey silahlar olacaktır. tüfeğin yada topun içine mermi koyup yakılarak patlatılmasını da hemen kavrayacaktır.

ancakkk...

1900 yılında yaşayan bir insanı aynı zaman makinesiyle 100 yıl sonrasına 2000 lere getirirsek;

bu insan şaşkınlıktan dumura uğrayacaktır,

ve çoğu şeyleri ne kadar anlatsak ta kavrayamayacaktır...

cep telefonlarını, televizyonları, uçakları, radarları, uyduları, röntgeni, interneti, goggle maapı....

halbuki 1900 lere getirdiğimiz insan en az 2500 yıl öncesinden geldi, dumur olan insan ise 100 yıl öncesinden....

gelişmenin hızını farkedebildik mi?

santrançı bulan kişi, kendine ödül vermek isteyen kraldan, santranç tahtasının her karesi için diğerinin iki katı buğday tanesi istemiş, sonlara yaklaşınca ülkede buğday kalmamış... diye biliriz hikayeyi ve hepimiz ortaokulda hesap edip kanıtlamışızdır.

aynen öyle bir hıza ulaştık. önceden 100 yılda bulunabilen bir icat, şimdi dakikada bulunuyor.

nerden getirdim konuyu...

150 yıllık geçmişi olan ateizm de bilimin ışığında her kare için iki katı bir hızla ilerleyecek,

1400, 2000, 2500 yıllık dinlere inat sadece 150 yılda 3. din gibi büyüdü. ve katlayarak hep büyüyecek. bunu durdurmak artık mümkün değil.

müslüman araplar bile internet sayesinde krallar değiştiriyorlar. küçük görmeyin onları. onlar umutsuz vaka falan değil, artık herkes herşeyi görüyor, öğreniyor. sadece beyni yıkanmış bu nesil bir süre direnebilecektir. sonraki nesiller aydınlık...

benim tahminim 150 yıl kadar sonra dinler marjinal kültür grubu olarak tarihte yerini alacaklar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...