Jump to content

FORUMDAKİ İMZALIK İLETİLER

Recommended Posts

Herkes zeka küpü ..

Forumda herkes o an konu neyse uzmanı kesiliyor..

Mesela şimdi sen bir psikiyatri uzmanı,bir psikolog ve hukukçu kesilmişsin ..Birazdan başka bir başlıkta ayakkabıcı veya marangoz olacaksın..Bir de Dawkins denen üyemizin yazısını alıntılayıp, sanki diğer uzman da oymuş gibi getirip biyolojik bakış açısını buraya yapıştırmışsın..

Bana bak!..İnsanlar uzman olmak, bu gibi bozukluklara çareler bulmak ,teşhis, tedavi,nedir i - ne değildir i için senelerce beyinlerini patlatıyor,binlerce araştırmalar yapıyorlar..Sen kalkmış kafana göre üzerinde en fazla yarım saat düşündüğünü zırvalayıp ukalalık ediyor,onu da geçtim emeğe saygısızlık ediyorsun..

Çok bilmişlere böyle şeyler hep yaparım..Yapıcam da...

:lol: O Dawkins bildiğin Richard Dawkins'in bizzat kendisi oluyor. Duymuşsundur diye tahmin ediyorum, biyoloji konusunda uzmanlığı tartışılmazdır. :lol:

Öncelikle sizler ''pedofil ve seri katiller ağır akıl hastalarıdır'' deyip uzman kesildiniz hatırlatırım, alıntıladığın kısımda da yine sizin sözleriniz üzerine ''bunlar deliyse nefret beslemenin ne anlamı var'' sorusu soruluyor. Şu kadınsı duygusallığınızı bir kenara bırakın da okuduğunuzu anlamaya çalışın(:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Böyle tartışma olmaz ama, savlarının arkasında durmuyor, yanıtlamak istediğin şeyi cevaplamaya çalışıyorsun. Özgür irade konusunda olduğu gibi bu ''pedofil ve seri katillerinin hepsinin ağır akıl hastası olması'' mevzusunu da yarım bırakmayalım.

Gelelim yanıtladığın şeye, ben affedelim falan dediğimi hatırlamıyorum. Sen yine öldürmek istiyorsan öldür ama onun hastalığına çare bulamadığın için başkasına da zarar vermesini önlemek için acısız bir şekilde öldür. Mantıklı olan şey de budur, senin yaptığına Dawkins'in de değindiği gibi duygusal olarak alınmış saçma bir karar denir.

Sana ne yahu? Ben benim çocuğuma onları yapan adamı acı çektirerek öldürürüm. "Öldür ama acı çektirme" de ne demek? "Öldürmek olabilir ama acı çektirmek kötü" diyorsun. Sana ne benim hislerimden?

Acı çektirmek de neymiş ki.. Onu hem tedavi ederim hem de işkenceme devam ederim ki hemen ölmesin.

Adına intikam mı dersin, ilkellik mi dersin, beni müslüman mı edersin, bilmem artık.

Dedim ya, ben bu düşüncelerimle çok barışığım ve hiç de hesap vermeyi düşünmüyorum.

Pedofillerin benim sözünü ettiğim türleri ve diğerlerinin de çok büyük bir kısmının psikopatisi vardır, osu vardır, busu vardır.

Her iletide her bir detayı tek tek açıklayamam, daha önce çok yazdım.

Placebo da en son pedofili başlığında pekçok detayı yazmış, orayı okursan görürsün neden "ağır akıl hastalarıdır" dediğimizi.

Dawkins haklı..

İnsan kusurlu bir hayvan.. N'apalım, çocuğumuza tecavüz edip hunharca öldürenlere karşı "ay yazık, hasta ama bu" deyip geçemiyoruz..

Ben geçemiyorum şahsen. "Bunlar madem akıl hastası, nefret beslemenin ne anlamı var?" demişsin.

Yukarıdaki cümlemi yineleyeyim:

Bir küçük çocuğa tecavüz ediliyor ve sadistçe öldürülüyorsa, pedofilinin bir hastalık olması orada sadece ayrıntıdır.

Sitelerde Paylaş

:lol: O Dawkins bildiğin Richard Dawkins'in bizzat kendisi oluyor. Duymuşsundur diye tahmin ediyorum, biyoloji konusunda uzmanlığı tartışılmazdır. :lol:

Öncelikle sizler ''pedofil ve seri katiller ağır akıl hastalarıdır'' deyip uzman kesildiniz hatırlatırım, alıntıladığın kısımda da yine sizin sözleriniz üzerine ''bunlar deliyse nefret beslemenin ne anlamı var'' sorusu soruluyor. Şu kadınsı duygusallığınızı bir kenara bırakın da okuduğunuzu anlamaya çalışın(:

E çünkü placebo uzman.

Bırak da bildiği alanda uzman kesilebilsin insanlar. Yanlışlarsan da "yanılmışım, hatalı yazmışım, bilgim eksik veya yanlışmış" falan derler, merak etme. Psikiyatrik vakalar çoğu zaman karmaşıktır. Pedofiller de türlü türlüdür ve biz genel olarak en ağır vakalardan bahsediyoruz başından beri.

Kadınsı duygusallık olduğunu nerden çıkardın?

Erkekler bu konuda çok daha acımasız. Kadını erkeği olmaz bu işin. Kadınlar üstelik daha duygusal oldukları için değil, daha acımasız ve net oldukları için bu tür düşüncelerini ifşa etmekten çekinmezler.

Duygusal bir kadın bir adamı işkence ederek öldürebilir mi?

Ayrıca burada duygu varsa bile o masum ve mağdur olandan, yani tecavüze uğrayıp işkenceyle öldürülen savunmasız çocuklardan yana.

Sitelerde Paylaş

Sana ne yahu? Ben benim çocuğuma onları yapan adamı acı çektirerek öldürürüm. "Öldür ama acı çektirme" de ne demek? "Öldürmek olabilir ama acı çektirmek kötü" diyorsun. Sana ne benim hislerimden?

Bir tartışma platformunda olduğumuzu, fikirlerimizin mantıklı veya saçma olup olmadığını tartıştığımızı unuttun heralde, benim yaptıklarımdan sana ne ne demek yaw?(:

Öldürmek, çaresizlikten kaynaklanıyorsa makul karşılanabilir diyorum. Tabiki böyle bir acziyatın getirdiği öldürme şeklide acısız olacaktır.

Acı çektirmek de neymiş ki.. Onu hem tedavi ederim hem de işkenceme devam ederim ki hemen ölmesin.

''fakat insan olmaya döndüğümüzde, daha çok, bir gurme gecesinde bir türlü çalışmayan arabasına bir ders vermek için onu hurdaya çeviren Basil Fawlty gibi davranıyoruz.''

Adına intikam mı dersin, ilkellik mi dersin, beni müslüman mı edersin, bilmem artık.

Dedim ya, ben bu düşüncelerimle çok barışığım ve hiç de hesap vermeyi düşünmüyorum.

O zaman tartışmaya bu düşüncelerle girip aksini savunanlarla münakaşa etmiyeceksin, kimse de senin hislerinle ilgilenmiyecektir.

Pedofillerin benim sözünü ettiğim türleri ve diğerlerinin de çok büyük bir kısmının psikopatisi vardır, osu vardır, busu vardır.

Her iletide her bir detayı tek tek açıklayamam, daha önce çok yazdım.

Placebo da en son pedofili başlığında pekçok detayı yazmış, orayı okursan görürsün neden "ağır akıl hastalarıdır" dediğimizi.

O başlığı okudum, büyük bir kısmı falan denmiyor apaçık bir genelleme var, bunun üzerinden tartışma devam etmiş zaten.

Dawkins haklı..

DAwkins haklıysa ''Fakat bilim insanları olarak çelişkiliyiz'' sözünü de teyit ediyorsun demektir, e daha niye beni uğraştırıyorsun?(:

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir tartışma platformunda olduğumuzu, fikirlerimizin mantıklı veya saçma olup olmadığını tartıştığımızı unuttun heralde, benim yaptıklarımdan sana ne ne demek yaw?(:

Öldürmek, çaresizlikten kaynaklanıyorsa makul karşılanabilir diyorum. Tabiki böyle bir acziyatın getirdiği öldürme şeklide acısız olacaktır.

Ben tartışmıyorum ki. Sen ille de tartışmak istiyor, hesap soruyorsun. Ben başından beri o düşüncelerin sadece bana ait olduğunu söylüyor ve tartışmayacağımı belirtiyorum. Çok uç durumlardan bahsediyoruz çünkü. Ben kalkıp da millete dayatıyor veya bilimsel bir gerçeklişmiş gibi savunup referans arıyor muyum? Yoo.. Oysa sen beni yargılıyorsun. Hem de önüme Dawkins'i getirerek. Benim hislerim Dawkins'i de ilgilendirmez. Gördüğün gibi o da bu insanan çelişkinin farkında ve sadece onu ifade ediyor. Evet, çelişki. Ama ben sahip olduğum yegane çelişkimle gayet mutluyum.

''fakat insan olmaya döndüğümüzde, daha çok, bir gurme gecesinde bir türlü çalışmayan arabasına bir ders vermek için onu hurdaya çeviren Basil Fawlty gibi davranıyoruz.''

Hiç etkilenmedim. Bana tuhaf gelen de diğerleri. Yani adam kalkıp çocuğuna tecavüz edip işkencele öldürecek, bunu başka çocuklara da yapmış olacak üstelik, sonra da içinden benimkine benzer his ve düşünceler geçmeyecek..

Zor..

O zaman tartışmaya bu düşüncelerle girip aksini savunanlarla münakaşa etmiyeceksin, kimse de senin hislerinle ilgilenmiyecektir.

Ben münakaşa etmiyorum ki. Sen ille de afişe edip beni yargılıyor ve sorguya çekiyorsun.

O başlığı okudum, büyük bir kısmı falan denmiyor apaçık bir genelleme var, bunun üzerinden tartışma devam etmiş zaten.

Çok karmaşık konudur o. Gerçekten zorludur, her vaka kendi içinde değerlendirilir falan filan. O kadar enteresan detayları var ki. Bunun koleksiyoncusu var, paylaşımcısı var, duruma göre davrananı var vs vs...

Evet, hemen çoğu da ağır akıl hastası. Genelleme yapmaya izin verecek kadarı öyle.

DAwkins haklıysa ''Fakat bilim insanları olarak çelişkiliyiz'' sözünü de teyit ediyorsun demektir, e daha niye beni uğraştırıyorsun?(:

Yahu sen uğraşıyorsun. Ben düşüncelerimle barışığım, hesap vermeyi de hiç düşünmüyorum deyip duruyor ve onların bana ait olduklarını ve sadece kendi yaşamımla ilgili olduğunu söyleyip duruyorum.

Bağışlayabilene de bravo. Onlar çok barışçıl, çok medeni insanlar. Çok ciddiyim..

Sitelerde Paylaş

Ben ise IFeelGood'un bir testereci olduğu duyumunu aldım..Kurbanlarını ilaçlı gazozla sersemlettikten sonra pencere pervazına bağlıyormuş.. Aşağı atarak öldüreceği imajını verdiği adamı şöyle bir korkutarak önce sadistçe zevkini yapıyor, daha sonra da sağ gösterip sol vurur misali, elinde testereyle üzerine çullanıp kesip biçiyor, kanlarını da alnına sürüyormuş..Arkasından da Fatiha okuması çok ilginç.....Sanırım küçükken önünde çok kurban kestiler.Duygusal bünye tabii dayanamadı ve travma geçirdi..Hala o günleri unutamamış olacak ki, kurbanının kanını alnına sürme merasiminde bulunuyor......

Neyse.... Bir yerde kıstırır mıstırır...Kolun bacağın elinde kalır valla bak..Bence ondan uzak dur...:D

:) :)

Alemsin.

Bu iletiden çekinmiş olacak ki bana "Tamam, öldür ama hiç değilse acı çektirme" falan demeye başladı.

Allah senden razı olsun. :)

Sitelerde Paylaş

Bak gördün mü sen nasıl da beni mort ettiğini düşünüp zevk yapmışsın..Ama hevesini kursağına tıkmak için bayağı bir istekliyim..

Ateist forumun Dawkins diye bir üyesi var ve sen alıntı çerçevesi içinde eklersen ben onu memetikçi Richard Dawkins olarak anlamam.. Hangi kitabından arakladığını açıklamazsan kimse de anlamaz..Zaten bir bilim adamından alıntı yaparken o yazıyı kimden ve nereden aldığını belirtmek durumundasın etik olarak..Öyle istediğin yazarın ismini sanki babanın oğluymuş gibi alıntı çerçevesinde belirtmemelisin...

Zaten Dawkins bir evrim kuramcısı ve zooloji prof u..Onun yaklaşımı kendi uzmanlık alanına yönelik olacaktır..Onun alanı ne insan ruhu ne de kişilik bozukluklarının topluma olan zararlarını saptamak..

Akıllı ol..

Sitelerde Paylaş

Ben tartışmıyorum ki. Sen ille de tartışmak istiyor, hesap soruyorsun. Ben başından beri o düşüncelerin sadece bana ait olduğunu söylüyor ve tartışmayacağımı belirtiyorum. Çok uç durumlardan bahsediyoruz çünkü. Ben kalkıp da millete dayatıyor veya bilimsel bir gerçeklişmiş gibi savunup referans arıyor muyum? Yoo.. Oysa sen beni yargılıyorsun. Hem de önüme Dawkins'i getirerek. Benim hislerim Dawkins'i de ilgilendirmez. Gördüğün gibi o da bu insanan çelişkinin farkında ve sadece onu ifade ediyor. Evet, çelişki. Ama ben sahip olduğum yegane çelişkimle gayet mutluyum.

Burada imzalık iletilerin bulunduğu bir başlık, senin iletini burada tartışmak için alıntılamadım, ama tartışma bazen kaçınılmaz oluyor, örneğin guenn soru sormasa tartışılmayacaktı. Tartışmak istesem ilgili başlıkta bunu sürdürürdüm. Bundan önceki özgür irade tartışmamızda keza öyle başladı. Hiç tartışmadığımız bir başlıkta beni anarak sözlerini alıntılamaya sevkettin beni, burada da cevap verme gereği duydun ve devam etti, seninle uğraştığım fikrine de nerden kapıldın(: Bir önceki sayfada sen saçmalıyorsun diyordun şimdi de çelişkide olduğunu kabul ediyorsun işte.

Sorun bunu kabullenememendi, kimse aksini yapmak zorunda olduğunu falan söylemedi sana....

Hiç etkilenmedim. Bana tuhaf gelen de diğerleri. Yani adam kalkıp çocuğuna tecavüz edip işkencele öldürecek, bunu başka çocuklara da yapmış olacak üstelik, sonra da içinden benimkine benzer his ve düşünceler geçmeyecek..

Zor.

Çelişkinle mutlu olduğun için garip gelmemesi doğal(:

Evet, hemen çoğu da ağır akıl hastası. Genelleme yapmaya izin verecek kadarı öyle.

Pes ediyorum artık ben...

Bağışlayabilene de bravo. Onlar çok barışçıl, çok medeni insanlar. Çok ciddiyim..

Sözün bittiği yere geldik o halde...

Sitelerde Paylaş

Bak gördün mü sen nasıl da beni mort ettiğini düşünüp zevk yapmışsın..Ama hevesini kursağına tıkmak için bayağı bir istekliyim..

Ateist forumun Dawkins diye bir üyesi var ve sen alıntı çerçevesi içinde eklersen ben onu memetikçi Richard Dawkins olarak anlamam.. Hangi kitabından arakladığını açıklamazsan kimse de anlamaz..Zaten bir bilim adamından alıntı yaparken o yazıyı kimden ve nereden aldığını belirtmek durumundasın etik olarak..Öyle istediğin yazarın ismini sanki babanın oğluymuş gibi alıntı çerçevesinde belirtmemelisin...

Zaten Dawkins bir evrim kuramcısı ve zooloji prof u..Onun yaklaşımı kendi uzmanlık alanına yönelik olacaktır..Onun alanı ne insan ruhu ne de kişilik bozukluklarının topluma olan zararlarını saptamak..

Akıllı ol..

İki gülücükten bu kadar net anlamlar çıkardığına göre bu konuda da uzman olmalısın, bilgilendirme amcıyla yazılmış bir yazıydı, yazarken de kendimi gülmekten alıkoyamıyordum sadece..

Şimdi o değilde sen ne ayaksın anlamadım, başlığa geldin tartışmaya 3. kişi olarak katıldın ve daha ilk soruda cıvıttın..

Tartışmaya katılıp uzman kimliğinle bizi aydınlatacak mısın yoksa amacın grgır yapmak mı?(:

Burası her ne kadar tavanarası gibi gözüksede, çok yüce bir amaç için açıldı bu başlık, yukarıdaki gibi boş iletilerle kirletmeyelim...

Sitelerde Paylaş

İki gülücükten bu kadar net anlamlar çıkardığına göre bu konuda da uzman olmalısın, bilgilendirme amcıyla yazılmış bir yazıydı, yazarken de kendimi gülmekten alıkoyamıyordum sadece..

Şimdi o değilde sen ne ayaksın anlamadım, başlığa geldin tartışmaya 3. kişi olarak katıldın ve daha ilk soruda cıvıttın..

Tartışmaya katılıp uzman kimliğinle bizi aydınlatacak mısın yoksa amacın grgır yapmak mı?(:

Burası her ne kadar tavanarası gibi gözüksede, çok yüce bir amaç için açıldı bu başlık, yukarıdaki gibi boş iletilerle kirletmeyelim...

Ben o başlığa yazan biri olarak meslektaşımı savunuyorum da sana ne oluyor..

Sana mı soracam nereye nasıl yazacağımı..

Senin kişiliksiz ve cahilane iletilerinle kirlenmiş olan başlığı, bizim ileti yazarak şereflendirdiğimize sevin sen...Bak seni kaale aldık yazdık..Değerimizi bil ve bir şeyler öğrenmeye çalış..

Sitelerde Paylaş

Ben o başlığa yazan biri olarak meslektaşımı savunuyorum da sana ne oluyor..

Ben başlık sahibi ve soru sorulan kişi oluyorum genellikle, tartışmalar böyle başlıyor maalesef, bunun önüne geçemiyoruz bari konuyla alakası olmayan boş iletiler olmasın diye şeyetmiştim, meslektaşını savunduğun iletilere laf söyleyen mi oldu?

Sana mı soracam nereye nasıl yazacağımı..

Yok canım olur mu öyle şey benim ki bir rica, kafana göre takılacaksın tabiki...

Senin kişiliksiz ve cahilane iletilerinle kirlenmiş olan başlığı, bizim ileti yazarak şereflendirdiğimize sevin sen...Bak seni kaale aldık yazdık..Değerimizi bil ve bir şeyler öğrenmeye çalış..

Vah zavallı halen kendisine soru sorulduğunu zannediyor, şeref vermişmiş :lol:

Sitelerde Paylaş

Burada imzalık iletilerin bulunduğu bir başlık, senin iletini burada tartışmak için alıntılamadım, ama tartışma bazen kaçınılmaz oluyor, örneğin guenn soru sormasa tartışılmayacaktı. Tartışmak istesem ilgili başlıkta bunu sürdürürdüm. Bundan önceki özgür irade tartışmamızda keza öyle başladı. Hiç tartışmadığımız bir başlıkta beni anarak sözlerini alıntılamaya sevkettin beni, burada da cevap verme gereği duydun ve devam etti, seninle uğraştığım fikrine de nerden kapıldın(: Bir önceki sayfada sen saçmalıyorsun diyordun şimdi de çelişkide olduğunu kabul ediyorsun işte.

Sorun bunu kabullenememendi, kimse aksini yapmak zorunda olduğunu falan söylemedi sana....

Özgür irade lafının okuduğum yerde "Brutal görmesin" diyorum hemen. Bazen de yazıyorum, sen onlardan birini görmüş olmalısın. Ama cümleleri alıntılayıp buraya taşıyınca ve imzalık iletiler olarak sununca, sonra da başkaları o ileti üzerinden tartışmaya başlayınca zorunlu olarak yazmak gerekiyor. Bu konu da çok önemliydi. Benim kişisel hislerim veya düşüncelerim hakkında eksik veya yanlış yorumlar yapılınca mecburen yazıyorum.

Yoksa sen daha önce de benim iletilerimi alıp buraya astın veya başkaları astı, hiç yorum yapmadım. Güzel, değişik ve eğlenceli bir başlık.

Benimle uğraştığın fikrine kapılmadım, öyle narsist bir yanım yok. Bu konuyla ilgili olarak öznel düşünce ve hislerimi yargıladığın için eleştirdim seni. Bu düşüncelerimin ne bilimle ne de inançsızlığımla ilişkisi yok çünkü. Kırk defa da belirtmişken tekrar tekrar benden hesap sorarcasına yargılamandan bahsediyorum sadece.

Aslında o düşüncelerin "çelişki" olduğunu falan da düşünmüyorum aslına bakarsan. O, Dawkins'in veya senin baktığın yerden bakıldığında çelişki imiş gibi görünüyor ve ben onu da üstlenmekte bir sakınca görmüyorum. Ve diyorum ki insan kusurları olan bir hayvan. Ben bu kusurumla, çelişkimle, ilkel görünen yanımla gayet mutluyum.

Çocuğuma tevavüz edip sadistçe öldüren adamın cezasını kendim vermek isterim, bunun için uğraşırım diyorum.

Ana babaların bu isteği duyacaklarını bilmek de bana hiç garip gelmiyor. Ama kimseye önermem hatta adım gibi eminim ki başkası yapmaya kalksa mutlaka engellemeye çalışırım.. Git ve öcünü al demem mesela..

Placebo'ya neden kızdın ki? Gayet güzel ve doğru yazmış, nitekim konu hakkında zaten diğer başlıkta bir dolu açıklama yapmış.

E o da bu tür net konularda felsefe yapmaktan, yarım yamalak bilgiyle konuşmaktan hoşlanmıyor, güzel güzel yanıtlıyor.

Soru eksik ya da tamamen hatalı bir bilgiyi temel alıyorsa ve o bilgi kesin blgiymiş gibi sunulup da yorum yapılıyorsa insan yoruluyor haliyle.

Psikiyatrinin ve psikolojinin kaderidir bu.

Sitelerde Paylaş

Bence Ayasofyanın cami olması İslam'a çok uygun bir yaklaşımdır.

Çapulcu ve haramilerin dini olan İslam kendisine ait olmayan ne varsa gasbederken, bir kiliseyi neden gasbetmesin?

Ayasofya'da namaz kılmayı ben şahsen Müslümanlara çok yakıştırıyorum.

İkinci Viyena bozgununda amaçları ne idi bu sapıkların?

Viyena'da namaz kılmak değil miydi?

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın en büyük tutkusu Roma'yı da fethedip, orada papa olmak değil miydi?

Rahat bırakın adamları..

Kuvvet ellerine geçtiğine göre, istediklerini yapmakta özgürdürler.

Çapulculuk onların aslına dönmeleri değil mi?

Bırakın Ayasofya'yı cami yapsınlar..

Sitelerde Paylaş

Geylani demişti: "Sen yoksun O var"

Brutal demiş: "Ben yokum determinist süreçler var"

özü: Brutal maddede fena bulmuş.

Beni ben yapan zaten o süreçlerle birlikte aldığım kararlar, yaşamım, deneyimlerim, bilgilerim vs... bu süreçleri kontrol etmeme gerek yok, ''ben'' dediğim yapıda gerçekleştiklerine göre; benim çıktım, benim kararım, benim işlemlerim, benim verdiğim sonuç onlar... özgür iradem olmasa şu foruma gelip bunları söyleyebilir miydim hiç :lol:

seçim yapabilme yetilerimizin özü ne?

İyi de niye böyle bir seçimden bahsedeyim ki, sen yere düşmekte olan bir taş için ''özgürce yere düşmeyi seçti'' ifadesini kullanır mısın? O taş için düşmek nasıl zorunlu bir eylemse, beynindeki bilinçsiz süreçlerce alınan kararları uygulamak da doğanın sana yüklemiş olduğu zorunlu bir eylem.

beyin karar mı almış! beyin kişinin geçmişini o andaki kimyasıyla yorumlar ve kişiyi ben yapan ruhuna mutlaka seçenek sunar.

alkollü de olsa, bazı hormonlarının baskısı altında da olsa, beynindeki tümörün yediği bölgenin efektifliğinden yoksun da olsa

mutlaka en az iki seçim vardır.

deli olsa bile seçeneği vardır.

Determinist dünyada ''seçenek'' falan yoktur, yapmış olduğun eylem dışında farklı bir seçeneğin olduğunu düşünmen -ben bunu değilde şunu yapabilirdim hissi- eylemini belirleyen tüm girdileri hesap edememenin yarattığı bir hissiyattır. Önündeki seçeneklerden herhangi birinden özgürce tercih yapan bir ''ben'' yok. Yapmak zorunda olduğu tek şeyi icra ederken farklı bir seçim yapabileceğini zanneden hayali bir ''ben'' var...

tutarlılık yok. düşünüp taşınıp bunlara mı düşündünüz. ne biçim düşünmüşünüz.

determinist dünya da hissiyat da yoktur.

elbette seçenek de yoktur.

ama örtülü, perdeli, karmaşanın arkasına saklı bilgisi sırlı ruh aleminde hepsi var.

Sitelerde Paylaş

meczup diye dalga geçilen said nursi demiş: "ben Allah'ın isimlerinin bir karışımıysam neden korkuyum"

esmaül hüsnaya Allah'ın isimlerine bakıyoruz

MÜNTEKİM: intikam alan

KAHHAR: kahreden

CEMİL: güzel

CELİL: heybetli

erkekde CELİL kadında CEMAL esmaları ağırlıklı yansıdığı örnekleri gibi bütün esmaları da kullarında farklı farklı tecelli ediyor.

Ifeelgood da müntekim esması ağırlıklı bu anlaşılıyor.

İslamın gerçekçi yüzünü seviyorum.

sadece RAHMAN dan bahsetmiyor.

Vahşi doğayı izlerkeni korku filmi izlerken bu değişik duyguları yaşamak da ayrı bir lütuf.

Geçtiğimiz sezonlarda intikam gibi duyguları işleyen dizinin nasıl tutulduğu malumunuz.

Sitelerde Paylaş

>>> körü körüne inanmaya devam

Bizim körü körüne bir şeye inanmadığımız yok birader. Biz, sen hangi şeylerden dolayı seni düzen süper zenciye inanmıyorsan, bizde o aynı şeylerden tanrıya inanmıyoruz hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

Gördüğün gibi o da bu insansı çelişkinin farkında ve sadece onu ifade ediyor. Evet, çelişki. Ama ben sahip olduğum yegane çelişkimle gayet mutluyum.

Aslında o düşüncelerin "çelişki" olduğunu falan da düşünmüyorum aslına bakarsan. O, Dawkins'in veya senin baktığın yerden bakıldığında çelişki imiş gibi görünüyor

Hayda yine en başa döndük, ne güzel çelişkinizi kabullenmiştiniz konuyu kapatmıştık, bakın görüyor musunuz konu kendini neden tekrar ediyormuş?

Sitelerde Paylaş

seçim yapabilme yetilerimizin özü ne?

Alıntıladığın iletimde benim kendi görüşlerim yok, özgür iradeyi savunanlarla dalga geçiyordum orada, tartışmanın öncesini kaçırmışsın...

beyin karar mı almış! beyin kişinin geçmişini o andaki kimyasıyla yorumlar ve kişiyi ben yapan ruhuna mutlaka seçenek sunar.

alkollü de olsa, bazı hormonlarının baskısı altında da olsa, beynindeki tümörün yediği bölgenin efektifliğinden yoksun da olsa

mutlaka en az iki seçim vardır.

deli olsa bile seçeneği vardır.

Yine tartışmanın başında bazı bilimsel deneylere yer vermiştim, senin bu iddialarının temeli ne, desteksiz sallıyorsun anca...

tutarlılık yok. düşünüp taşınıp bunlara mı düşündünüz. ne biçim düşünmüşünüz.

Ne biçim düşünmüşüz, tutarsız olan şeyler ne? Ben bir açıklama göremiyorum!

determinist dünya da hissiyat da yoktur.

elbette seçenek de yoktur.

ama örtülü, perdeli, karmaşanın arkasına saklı bilgisi sırlı ruh aleminde hepsi var.

Masallar aleminde herşeyi uydurabilirsin, biz gerçeklerle uğraşıyoruz. Ayrıca o masalı uyduran da becerememiş bu işi, kader ve özgür irade ikilemi içinde saçmalamış durmuş...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...