Jump to content

FORUMDAKİ İMZALIK İLETİLER

Recommended Posts

Eskisi yaşandı bitti..Benim için dün bile rüya..Yarın da..Eski hayat dün, yeni hayat yarın..Yaşadığımız an gerçek..Babam öldü gitti, yok oldu ama Tayyib var, yok olmadı..Babam için mi yok oldu? olabilir ama Tayyib gerçekte var, yok olmadı..Saf gerçek babamın olmadığı Tayyib in olduğu..

İlginç demek o anlamda bir gerçeklik-rüya tanımlaması yapıyordun, yaşadığımız an bir an sonrasının eskisi olacağından o da hayal olacak demekki, ben algılayana bağlı olmayan mutlak bir gerçeklikten bahsediyorum. Tayyip, babanın zihninde varolduğu gibi senin zihnin iflas edene kadar seninkinde de yaşayacak, aynı dış dünyadaki veriyi yorumluyorsunuz nihayetinde...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İlginç demek o anlamda bir gerçeklik-rüya tanımlaması yapıyordun, yaşadığımız an bir an sonrasının eskisi olacağından o da hayal olacak demekki, ben algılayana bağlı olmayan mutlak bir gerçeklikten bahsediyorum. Tayyip, babanın zihninde varolduğu gibi senin zihnin iflas edene kadar seninkinde de yaşayacak, aynı dış dünyadaki veriyi yorumluyorsunuz nihayetinde...

Algılayana bağlı olmayan mutlak gerçeklik diye maddeye deniliyor..Öyle tanımlamışlar..Zihinden bağımsız varolabilen ..diye başlıyor.Gerçeğin filozof tanımı da böyle..-Düşünüyorum, öyleyse varım, yerine -düşünmek için önce var olmalısın demiş, biri..Ama o birinin bunu düşünmeden söyleyeceğini düşünemiyorum..Karışık işler bunlar..İşin içine biraz da mistik quantum katsak iyice karıştıracağız..Bu quantum mistikliği benim rüya ile ilgili yorumumla alakalı..Ondan boca ettim buraya..Ama karışık ve aslında yine quantum fenomenler gibi sağduyuya ters..

Sitelerde Paylaş

Dün bugün gibi kavramlar sandıgın kadar özel degil.

Zaman diye birşey yok biz uydurduk.

Madde hareket ediyor.

Güneş hareket ediyor.

Bizde bunlara pazartesi , salı falan diyoruz.

Bi özellik bi anlam yüklüyoruz.

Ne diye düne eski hayat diyorsun bi saat önceye eski hayat demiyorsun?

Uyku senin için yeni bi hayat mı başlatıyor :)

Hareket varsa zaman vardır..Hareket zamandan bağımsız olmaz ama madem herşeyi biz uyduruyoruz, neden şimdi sen uydurmuyor olmayasın?

Sitelerde Paylaş

Hareket varsa zaman vardır..Hareket zamandan bağımsız olmaz ama madem herşeyi biz uyduruyoruz, neden şimdi sen uydurmuyor olmayasın?

Bak mesela sen gidiyorsun bi darbukaya vuruyorsun.

Saate bakıyorsun akrep beş kere dönünce gidiyorsun tekrar o darbukaya vuruyorsun.

Aradan zaman geçti sanıyorsun fakat darbukaya ilk vuruşun sadece senin beyninde var.

Kişi, hafızasında olanı, yaşamakta olduğu anla kıyaslayarak zaman algısını elde eder. Eğer bu kıyas olmasa, zaman algısı da olmayacaktır.

Eğer bir insanın hafızası olmasa, beyni bu tür yorumlar yapmaz ve dolayısıyla zaman algısı da oluşmaz.

Sen daha zaman diye birşeyin var olmadığını bilmiyorsun gelip bize burada birşeyler mi öğretmeye çalışıyorsun cahil herif?

Ben birşey uydurmam bunlar bilimsel gerçeklerdir.

Eğer tersini idda ediyorsan bu böyledir deme.

Bana kaynak getir.

Zira ben senin gibi cahil insanların söylediklerini ciddiye almıyorum.Kaynaksız konuşma.

Şimdi sana ödev git araştır zaman nedir ne degildir ondan sonra gel bize artislik yap.

Sitelerde Paylaş

Bak mesela sen gidiyorsun bi darbukaya vuruyorsun.

Saate bakıyorsun akrep beş kere dönünce gidiyorsun tekrar o darbukaya vuruyorsun.

Aradan zaman geçti sanıyorsun fakat darbukaya ilk vuruşun sadece senin beyninde var.

Kişi, hafızasında olanı, yaşamakta olduğu anla kıyaslayarak zaman algısını elde eder. Eğer bu kıyas olmasa, zaman algısı da olmayacaktır.

Eğer bir insanın hafızası olmasa, beyni bu tür yorumlar yapmaz ve dolayısıyla zaman algısı da oluşmaz.

Sen daha zaman diye birşeyin var olmadığını bilmiyorsun gelip bize burada birşeyler mi öğretmeye çalışıyorsun cahil herif?

Ben birşey uydurmam bunlar bilimsel gerçeklerdir.

Eğer tersini idda ediyorsan bu böyledir deme.

Bana kaynak getir.

Zira ben senin gibi cahil insanların söylediklerini ciddiye almıyorum.Kaynaksız konuşma.

Şimdi sana ödev git araştır zaman nedir ne degildir ondan sonra gel bize artislik yap.

Sen önce hareketi zamandan ayırmayı bir öğren sonra bana cahil ve herif gibi boyunu aşan sözler söylersin..Hatta kendini buralarada harcama..Einstain olmayan bir şeyin göreceliğnden bahsedip saçmalamış diye meydanlarda kendini yırta yırta bağır.............................................

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen önce hareketi zamandan ayırmayı bir öğren sonra bana cahil ve herif gibi boyunu aşan sözler söylersin.

...............

Hareket-Enerji ve zaman aynı şeyi ifade eden üç kavram.

Bu ikisini nasıl ayıracaksın.

Ben senin bahsettiğin anlamda , pazartesi , salı gibi zamanın olmadıgını söylüyorum.

Sen bana hareketle zamanı ayır diyorsun.

Ya ben anlatamıyorum (ki bence anlatabiliyorum)

Yada sen başka bi dille anlıyorsun.

Sen zamanı lineer bir biçimde algılıyorsun.

Ama zaman, uzay gibi eğrilebilir-katlanabilir-genişleyebilir, daraltılabilir bir yapı.

Bende sana bu manada dümdüz bi zamanın olmadıgını anlatmaya çalışıyorum.

Senin zamanı düz olarak algılayıp bugün benim için yeni bi gün demen hiç bi ... anlatmıyor.

............

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Bu başlıktaki en son ''zaman var-yok'' tartışması çok komikti, içlerinde küfür olunca haliyle çoğu silinmiş, ilginç bir konu gerçekten forumda detaylıca tartışıldı mı bilmiyorum, şu rastladıklarımı alıntılayım dedim...

>>>Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Aslında biraz acayip bir tartışma olmuş, geçmiş, gelecek, şimdiki zaman vs.

Oysa hepsinin de yok olduğunu, asla varolmadığını söylesek?

Bunu insan olarak anlamak son derece güç. Fakat görünen o ki olay tam olarak bu.

Geçmiş varsa, nereye gidiyor, nerde bu geçmiş? Ya gelecek nerden geliyor?

Meselenin özeti şu? Zaman diye bir şey var mı? Zaman sadece bir yanılsamadan ibaret olmasın?

Bu konuda sağlam görüşler mevcut. O zaman sorunun cevabı şu oluyor: Olmayan bir şeyde yolculukta olmaz :)

Ha gayret biraz daha ileri gidin. Zaman yoksa madde de yoktur. Çıkarsaması önünüzde durmaktadır.

Aslında hiçbirimiz yokuz. ))))

Zırvalamanın anlamı yok drekinci.

Zamanın yokluğu ile maddenin yokluğu diye bir şey yok. Böyle bir çıkarsamada yok.

Sitelerde Paylaş

Zaman diye bir şey yoktur kaç defa söyliycez :)

İstanbul Ankara arası 6 saat, zaman olmasaydı gidemeyecekmiydik?

Zaman Tanrı kavramından farksızdır, ikiside yoktur.

Zamanın var olması ne zaman başladığı sorusunu akla getirir, zaman olsaydı madde olmazdı, çünkü ikiside başlangıç ister.

Maddenin başlangıcı olmadığını, zamanın olmadığından anlayabiliriz.

Nitekim zaman başlangıç gerektirir, hem madde için, hemde kendisi için.

Bir başlangıç varsa, daha önce neredeydi?

Tanrıya bile ezeli dediğiniz ve ebedi dediğiniz anda bir başlangıç olması gerekir, çünkü ezeli ve ebedi zaman kavramını ortaya koyuyor.

Bu da demek oluyorki bir başlangıç gerekli, başlangıç gerekliyse daha önce nerdelerdi.

Evrendeki herşey varlıktır, yokluk diye birşeyde yoktur, yokluk aynı Zaman ve Tanrı gibi yoktur.

Neymiş? Demekki zaman diye bir şey yokmuş.

Sitelerde Paylaş

Neden üremek zorundayız sorusuna benzer bir diğer soru da neden yaşamak zorundayızdır.

Doğan canlı, doğanın dizayn ettiği bir sistemde yaşar.

Doğamsı için dilekçe vermediği gibi, büyümesi ve yaşama devam etmesi için de bir dileği yoktur. Varsa bile doğa onlara aldırış etmez.

Canlı doğar, büyür, gelişir, çoğalır ve ölür..

Bu süreçler canlının elinde değildir.

Yani canlı doğmamayı beceremediği gibi, büyümemeyi, çoğalmamayı ve ölmemeyi de beceremez.

İlginç bir evrende ve dünyada yaşıyoruz.

Kimse bize ne istediğimizi, onları nasıl istediğimizi sormuyor.

Ne yapmamamız gerektiğini bile emretmiyor.

Sadece yaptırıyor.. Köle gibi doğanın bütün istediklerini yapıyoruz.

Arada bir isyan ederek intihar ediyoruz belki.. Tek özgürlüğümüz o..

Ne zavallı yaratıklarız değil mi?

İnsan olmamız bile hiçbir doğa yasasını değiştirmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

ŞİMDİ kulaklarınızı iyi açın ve beni dinleyin.

SAYGI GÖSTERDİM ANLAMADINIZ.Dinime LAF UZATTINIZ.Ben sizin inancınıza hakaretler ediyormuyum?

Etmiyorum.Ama Bardağı dolduran son damlaydı.Forumu komple dolaştım.Mubarek kandil gecesi Allah hepinizin belasını verir inşallah!

Hu şu üçkur düşkünü bedevi mi söylemiş bunu, ilginç..

Allah seni bu sözün için lanetler inşallah!

SİSTEMİNİZ Cyber-Warrior - Ayyildiz Team adına hacklenecektir.Forumun çökertilmesine sayılı günler kaldı!

TurkisH hackeR ßy EtoVice

:lol:

tarihinde -Secret- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorun şuki biz gerçek değiliz.

Kainat gerçek olmadığı farkedilemeyecek şekilde işleyen bir sanal simülasyondur.

Ne acı, ne ölüm nede bu dağlar taşlar hiçbir şey gerçek değildir.

Esasen Cennet ve cehennem de bir simülasyondur.

Bu noktada Tanrı nedir?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bugün bir çok bilim insanı algıya dair mekanik bir görüşe bağlı: biz olduğumuz gibiyiz, hormonlarımız oldukları gibiler, çünkü beynimiz bu şekilde kablolanmış.

Eğer nöroanatomimiz ve fizyolojik kimyamız farklı olsaydı, karakterlerimiz farklı olurdu, biz farklı olurduk.

Fakat bilim insanları olarak çelişkiliyiz.

Tutarlı olsaydık, yanlış davranan birisine, mesela bir çocuk katiline karşı tutumumuz şöyle olurdu: "bu fert hatalı bir bileşene sahip, düzeltilmeye ihtiyacı var".

Fakat öyle demiyoruz. Aramızdaki en mekaniksel kişileri de -ki en mekanik kişi ben olabilirim- içine dahil ettiğim bizler bile, "Alçak canavar, hapis senin için fazla iyi" diyoruz.

Ne demiş Dawkins: Fakat bilim insanları olarak çelişkiliyiz.

Şimdi sorsak, behey burtal salağı, dawkins nerde ateistlerin çelişkisi diyor?

Dawkins ne diyor bak küçük sürüngen: "bilim insanları olarak...".

Burada kendini veya ateistleri değil, ekseriyet olarak bilim insanlarını kastediyor.

Burada kendi çelişkisinden değil, bilim camiasının çelişkisinden bahsediyor. Bilmem anladın mı?

Sitelerde Paylaş

Düsüncene katilmiyorum ateist.bakis, bilim adamlari yalan söylerler ve söylemeye devam edecekler.

Eger bilim adamlarinin cogu yavsak düsünceli olmasa idi su anda yeryüzünde dogmatizm kalmazdi.En basit örnektir.

Bunu gözden kaçırmışsınız.

Bol gülücük efektli.

:lol:

Sitelerde Paylaş
Bugün bir çok bilim insanı algıya dair mekanik bir görüşe bağlı: biz olduğumuz gibiyiz, hormonlarımız oldukları gibiler, çünkü beynimiz bu şekilde kablolanmış.

Eğer nöroanatomimiz ve fizyolojik kimyamız farklı olsaydı, karakterlerimiz farklı olurdu, biz farklı olurduk.

Fakat bilim insanları olarak çelişkiliyiz.

Tutarlı olsaydık, yanlış davranan birisine, mesela bir çocuk katiline karşı tutumumuz şöyle olurdu: "bu fert hatalı bir bileşene sahip, düzeltilmeye ihtiyacı var".

Fakat öyle demiyoruz. Aramızdaki en mekaniksel kişileri de -ki en mekanik kişi ben olabilirim- içine dahil ettiğim bizler bile, "Alçak canavar, hapis senin için fazla iyi" diyoruz.

Burada Richard Dawkins aptalca bir yorum yapmış....

Liboş bir yorum.

Liboşların ilginç bir özelliği vardır. Sevilmek, saygı duyulmak, adam yerine konulmak isterler.

O yüzden her konudaki görüşleri liberaldir. Empati bekledikleri için emptai gösterirler.

Biraz sapık olmaları dışında kötü insan değillerdir liboşlar. Yine de ben onları tutmam...

Çocuk katilinden bahsetmesi çok şanssız bir ifade..

Çocuk katilini tedavi etmeyi düşünmesi ise açıkça iğrenç.

Bilim adamlarını çelişki ile suçlamasına hiç değinmek istemiyorum. Midem kaldırmıyor bu aptallığı..

Tıp her hastalığı tedavi edemiyor. Hatta çoğunu tedavi edemiyor.

Çocuk katilinin tedavi ile topluma kazandırılması kabul etmesi değil, tartışması, hakkında konuşulması bile iğrenç bir konu..

Ayrıca bu hastaların tedavi edilebileceği iddiasının temeli bilimsel değil.

Bilim insanları bugün tedavi edilemeyen bazı hastalıkların ilerde tedavilerinin mümkün olabileceğini telkin eden görüşlere sahip olabilir.

Ama bunu garanti edemez. Ve büyük bir olasılıkla bu tür hastalıkların hiçbirinin ilerde de tedavisi mümkün olmayacak.

İlerde onların tedavisi mümkün bile olsa ben onları tedaviden yana değilim.

Toplumun onlara mı ihtiyacı var? Sanki onlarsız toplum eksik kalacak gibi bir ifade bu.

Canları cehenneme onların. İçeri atarım ben onları. Kapıyı kilitler ve anahtarı boğazda bir yere atarım ki Anibal bulamasın..

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Şimdi aklıma takılan şu ki; hitlere ne olacak..?

Tamam islama göre ne olacağı belli de ateizme göre ne olacak.?

Şimdi ateizme göre bu adama ne olacak, toz toprak olacak.

Eee, katlettiklerine ne olacak, onlarda toz toprak olacak..

Yani aynı son, yani hitler yaptıklarına karşılık bi ceza almadı, yani ateizme göre hitlerin yaptığı suç değil öyle mi..?

Şimdi bir ateist çıksa da "şuç" dese ateistlikten çıkar çünkü ona göre suç falan değil, suç olsa adam cezasını görürdü ama görmedi..

Eee..madem bu suç değil de niye dünyanın en laik anayasalarında bile en büyük suçlar arasında..?

O halde iş böyleyse ben giderim bi ateisti kıtır kıtır, inlete inlete keserim ve o bendem şikayetçi olamaz.

Olur da, işte olursa ateist olamaz, çünkü bu bir suç değil ona göre.suç olsa "hitler cezalandırılmalı" derdi.

O zamanda ateist olamazdı..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...