Jump to content

FORUMDAKİ İMZALIK İLETİLER

Recommended Posts

Bak brutal ben de sana biraz agnostiklik öğreteyim, agnostik nedir biliyor musun?

Agnostik götünden uydurduğu yanlışlanamaz fantezilerin gerçek olabileceğine inanan dingilleri tanımlayan kelimedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet, forum admin ve modlarından faydalı dersler almaya devam ediyoruz..

Saçmalama. İnsan genetik ve mimetik özelliklerinden ibaret değil, bir de çevre faktörü var ki eğitim de bunun içinde.

Makineyiz ama robot değiliz, sen ne kadar salaksın böyle.

Sitelerde Paylaş

Evet, forum admin ve modlarından faydalı dersler almaya devam ediyoruz..

Saçmalama. İnsan genetik ve mimetik özelliklerinden ibaret değil, bir de çevre faktörü var ki eğitim de bunun içinde.

Beyin tabii ki kalıpları kullanır, bu sırada dışarıdan gelen veriyi de değerlendirir, sonra eyleme geçer. Makineyiz ama robot değiliz, sen ne kadar salaksın böyle.

Ruh, bizi "ben" yapan kişiliğimizin, düşüncelerimizin, duygularımızın, düşlerimizin, yorumlarımızın vb her şeyimizin toplamıdır. Bütün bunlar beyinde gerçekleşen maddi süreçlerdir. Yani ruh ve beyin, birbirinden, sizin anladığınız anlamda ayrılamazlar. Beyin hepsini içine alan kümedir.

Robotlarda, bizdeki bu özelliklerin önemli bir kısmı olmadığı için akla "robotlar ruhsuzdur" cümlesi gelir. Fakat düşünüp duygulanabilen robotlar yapmak mümkünmüş, bilim forumunda yapılan tartışmalarda okumuştum.

"Yapay Zeka" bu fanteziye örnek, güzel bir örnek filmdir mesela..

mışmış... mişmiş...

Bilimi kati bir şekilde referans alışınız özünü bilmeden bir başkasının yorumuyla oluyorsa ki; öyle görünüyor; yazık, çok yazık. Fena halde kandırılmışsınız.

Bu konuda forumda dile getirilen daha az saçma iki görüş var.

1.Brutal adlı üyenin genelde dile getirmiş olduğu: "benlik, irade ve duygular imajiner. Ben yokum materyalist süreçler var" açıklaması. Ne kadar saçma olduğunu siz de farkedersiniz.

2.hacinin dediği "Bir çok maddesel sürecin karmaşık bir sonucudur"

Duyguların nasıl yaşandığı konusunda bilimsel bir açıklama yok. Görürken görme merkezimizin, koklarken ilgili lobların, aşık olunca ilgili lobların aktif hale gelmesi, kandaki değişik maddelerin duygu durumlarımızı etkilediği gerçeklerini göz ardı edemeyiz.

Ama duygular nasıl yaşanıyor? Bilmiyoruz. Bu konu maddesel olduğu kadar madde ötesi bir konudur.

Yoksa kamera görür, işlemci görüntüyü işler. Bu esnada yaşanan bir duygu yada "görüyorum öyleyse varım" gibi bir durum yok.

Bütün bilgileri tartınca: Ruh, beynin karmaşasında gizlenmiş bir sır, perdelenmiş, örtülmüş bir öz olarak duruyor.

Duyguların nasıl yaşandığı konusunda bilimsel bir açıklama yok. Görürken görme merkezimizin, koklarken ilgili lobların, aşık olunca ilgili lobların aktif hale gelmesi, kandaki değişik maddelerin duygu durumlarımızı etkilediği gerçeklerini göz ardı edemeyiz.

Ama duygular nasıl yaşanıyor? Bilmiyoruz. Bu konu maddesel olduğu kadar madde ötesi bir konudur.

Yoksa kamera görür, işlemci görüntüyü işler. Bu esnada yaşanan bir duygu yada "görüyorum öyleyse varım" gibi bir durum yok.

Bütün bilgileri tartınca: Ruh, beynin karmaşasında gizlenmiş bir sır, perdelenmiş, örtülmüş bir öz olarak duruyor.

İfeelgood,

birinin saçma bilimsel yazısına denk gelmiş ve robotlarında duygusu olabileceğini okumuş, inanmış.

Ama farkındaki insanı insan yapan, iradesi, bilinci vs. maddeye bağlı ama madde ötesi bir şey.

İnsanlar böyle işte. Beyinlerini kullandıklarını sanarlar. Ama içine girsen ne kısır döngüler, ne çelişkiler mevcut.

Sitelerde Paylaş

Yakup, ben şahsen bu adamın karısının üzerine bir kova bok dökmesini bir aile içi şiddet örneği olarak görmüyorum. Bu adam yaptığı bu hareketle sadece kadına hakaret etmek istemiş olduğu görülüyor. Yoksa ona fiziksel bir acı vermek istemek değil bu. Bu hareket aslında kadını kendi eşiti olarak kabul eden bir insanın yapacağı bir hareket. Bu hareket karşısında karşıdaki bu hakaret üzerine o da gene diğerine fiziksel bir zarar vermeden kendi hamlesini yapar. Özgürce. İlişkiyi bitirir veya neyse. Bu aslında bir şövalyenin diğerinin suratına eldivenini çarpmasına benziyor, sadece bir hakaret amaçlı. Ben bunu kadına yapılmış bir istismar ve zulüm olarak görmüyorum. Bu evlilikte kadın-erkek eşitliği olduğu çok belli.

Bu adam dediği zat-ı muhterem Sevan Nişanyan.

tarihinde kaşif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu başlığa ilk kez bir ileti taşıyorum.

Ama hakediyor. :)

İşte sende anlıyorsun ki, M u h a m m e d Mustafasız ne bigbang ne enerji ne madde nede eşya var olurdu ...neden mi ? Çünkü sonsuzluğu erdemi mutluluğu isteyen beceriksiz aciz iktidarsız zavallı sınırlar içinde kıvranan biz insanlara yaratıcıyı tanıtan insanların en güveniri en emini en şereflisi bir insan olması zorunlu olurdu ! yoksa değilmi ?

Bozuk beyinler nasıl anlar bunu mümkünmü ?

Sitelerde Paylaş

Brutal arkadaşla Deli adam ne kadar benziyorlar :)

Arkadaşlar paylaşımlarınız iyi güzel de, alıntılanan ileti sahiplerinin savunmasını önlemek zaten imkansız, bir de bunun gibi iletilerle başlığı boğmayalım lütfen, sonra onca muhabbetin arasında ileti aramaya çıkıyoruz, bir de alıntıları şöyle benim gibi diğer iletilerden kolaylıkla ayırt edebilecek şekle sokarsak çok daha güzel olacak...

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

olmuş bir A olayı artık değişir mi olmamış olabilir mi olamaz

o halde geçmiş asla değişmez nasıl olurda zamanda yolculuk zırvalarına aldanırsınız

Bundan bin yil önce insanlar ucaklarla ucacak inanmazdin,zaman yolculuguna niye inanmiyorsun.

diyelim bundan bir trilyon yıl sonra hatta sonsuz yıl sonra zaman makinası bulunmuş olsun

o halde 1 trilyon yıl sonrasından gelmiş canlılar görürdük hani nerdeler.

demek ki gelecekte te bulunamamış sen inanmaya devam et.

Olasilikta sifir yok,evrenimiz bing bangla baslamissa 14 milyar yasindayiz,gelecek daha gelmedigi icin gelecekten gelme henüz gelmeyecektir.Gelecek zaman gösterecektir.

Sitelerde Paylaş

Aslında tam da düşündüğün gibi olmadı.

Tam da ahlaksızlığın gibi oldu.

Bu sondaki iller başta olsa, 'işte biz demiştik, bunlar sapık' diyecektin; ama hevesin kursağında kaldı.

Şimdi kalktın terörden dem vurdun.

Siz demiyormuydunuz hırsızlık, uyuşturucu, cinayet vs. hepsi bunların başının altından çıkıyor diye?

Buyrun işte rakamlar.

Kokuşmuş beyinlerinize gerçekler tecavüz etmeye başlayınca, can havliyle yeni sığınaklar aramanıza gerek yok.

Gerçeği kabullenebilmek bir erdemdir.

Vergi, vergi diyorsun.

Sen ne vergisi ödüyorsun?

Benden fazla hangi vergiyi ödüyorsun?

Siz salaklara tekrar etmeniz için tekerlemeler verilir.

Siz de tekrarlar durursunuz.

Sayın deli adam

Van belediye başkanlığı, yani pkk başkanlığı resmi sitesinden yapılan bir açıklamaya göre,depremzedelere, metropollerdeki Kürtler'den daha fazla yardım geliyormuş .Pkk'lıdan başka bir şey beklenemezdı zaten.Türkiye Cumhuriyeti'ne ait bir ilde deprem oluyor ve pkk'lı belediye başkanlığı kuduruyor.Benim halkım da o partiye oy verenlerin çoğunlukta olduğu bir bölgeye yardımlar gönderiyor.İşte bu Türk insanının asaletidir!

Batı'ya gelip ortalığı savaş alanına çeviren,yetmez gibi milletin canına malına musallat olanların akrabalarına başka bir yerde yardım göremezsiniz..

Siz biz dememin nedeni sizin bu şekilde konuşuyor olmanızdır.

Sitelerde Paylaş

Şahika evet ben siz, biz diyorum.

Ama siz derken Türkleri değil seni kastediyorum.

Yani gözümde değeri olmayan ırkın değil, sensin.

Bilmem, anlatabildim mi?

Gene bir dolu saçmalık yazmışsın.

Türkler yardım etmiş de bilmem ne.

Gölcük'teki depreme nüfusa oranla en fazla yardımı Şırnak yapmış.

Buna ne diyeceksin?

Şimdi Kürtler daha mı asil oldu :lol:

Bu kez silinmez umarım.Başlığa uygun iletiler bunlar.

tarihinde şahika tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teorik olarak televizyon mümkün ancak bence kitleselleşmesi imkansız, bununla vakit kaybetmemeliyiz.

<LI>- Lee de Forest, 1926 (Katot ışın tüpünün mucidi)

<LI>Sanırım dünya pazarı için 5 kompütür yeterli olacak.

- Thomas J. Watson, 1943 (IBM Genel Müdürü)

<LI>Ne yaparsa yapsın ileride bir şey olamayacak.

- Albert Einstein'ın öğretmeni babasına, 1895

<LI>Bir kadını Başbakan görmemiz yıllar alacak ve ben bunu göremem.

- Margaret Thatcher, 1974 (İngiltere eski Başbakanı)

<LI>Bu "telefon" çok kusurlu bir şey ve iletişimin geleceği olamaz.

- Western Union iç yazışma, 1876

<LI>Sound'larını beğenmedik. Gitar müzik yolun sonuna geldi.

- Decca Recording, 1962, (Beatles'ı reddettiler)

<LI>640 kilobayt bir kişi için yeter

- Bill Gates, 1981

<LI>Sana ihtiyacımız yok. Üniversiteye bile gitmemişsin.

- Hewlett Packard, Apple'ın şimdiki CEO'su Steve Jobs'u reddederken

<LI>Uçaklar enteresan oyuncaklar ancak askeri değerleri yok.

- Marshal Ferdinand Foch, 1911

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Eğer ortada bir irade varsa, başka bir irade nasıl bir güce sahip olursa olsun, olacakları hesaplayamaz.

İnsanın iradesi olduğunu, seçimlerinde özgür olduğunu, herşeyin kendi kararı olduğunu söylüyorsanız, ve iradeye etki etmiyorsanız, o iradenin davranışlarını kestiremezsiniz.

Böyle bir formül yok.

Herşeyi sadece tek bir şekilde bilebilirsiniz, o da iradeyi kontrol ederek.

Özgür bir irade sonu belli olmaz bir alternatifli hareket seçeneğine sahiptir.

Bu sonu belli olmaz seçenek miktarı bir tekillikte toplanamaz.

Eğer kader varsa özgürlük yoktur.

Bilgi ancak bazı şeyler BELİRGİN olursa elde edilir.

BELİRSİZLİK'ten bilgi çıkartamaz hiç bir güç.

Buna Allah da dahil.

Sitelerde Paylaş

Zekasız adam; Allah biliyorsa bu beni neden etkilesin?

Ben bilmiyorum, o biliyor. Onun neyi bilip bilmediğini bilmiyorum ki?

Sınavı kazanıp kazanamadığımı bilmiyorum, amacım kazanmak olduğu için çalışıp duruyorum.

Kazandıysam da kazanamadıysam da benim için değişen bir şey yok, sonucu yaşayıp görene kadar..

Benim sahip olduğum tek dünyevi yaşam bu,

beni cennete ya da cehenneme ışınlayacak tek yer bu ve ben nereye gideceğimi bilmediğim için gitmeye çabalıyorum.

Allah biliyorsa bundan bana ne..

Müslümanlar bunu anlatmaya çalışıyor ve haklılar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Tanri vardir demek yalin gercek ile yuzlesmemenizi saglar, anlamsizliga anlam yukleme ihtiyacidir.

Tanri yoktur demek ise cesaret ister, gercekligi kabul etmek demektir. Hayatinin anlamini kendi kendine bulmaya zorlar seni.

Sitelerde Paylaş

nedensizce ve kendiliğinden var oluş gerçek ise...

tanrı da bu var oluş ile var olmuş olabilir diyebiliriz...

belki belli bir evrim sürecinden geçip giittikçe bilgeleşmiş güçlenmiş olabilir...

yada en bilge ve güçlü haliyle varlığa sebebsiz ve nedensiz gelmiş olabilir...

sebebsiz ve nedensiz yokluktan varlığa çıkan parçacıklar kendi özelliklerini evrimleşerek kazanmıyorlar...

aniden o özellikleriyle meydana geliyorlarsa bu tanrı içinde düşünülebilir...

ama bu durumda tanrı evrenin yaratıcısı olmayacaktır...

evren de tanrı da aynı şekilde yoktan sebebsiz olarak varlığa çıkmış olabilir...

tanrı yaratıcı değil ama şekillendirici yönlendirici gibi davranıyordur...

yani yoktan var eden değil var olanı kontrol eden onunla işleyen biridir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...