Jump to content

FORUMDAKİ İMZALIK İLETİLER

Recommended Posts

Ben sonuca göre kainattı düşünmedim.Aksine kainatı sonuca göre düşündüm..Kainatın geldiği şu nokta ilginç gelmeli hepinize..

Dediğim gibi senin dediğin gibi zilyon tane kaotik düzen ama nedense hala sarampole yuvarlanmadık...Milyarlarca yıldır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 1,2k
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mesela uçakların ve kuşların havada durması yerçekimi kanununu değiştirmedi, sadece düzeni değiştirdi.

Ama uçak ve kuşların sahip olduğu özelliklere sahip olmayan diğer tüm varlıklar için yerçekimi kanunları hala geçerlidir.

Sitelerde Paylaş

Bak yine net olmamış! Özgür iradeyi savunamıyorum derken, yine başkalarının savunabileceğine açık kapı bırakmışsın.

Yukarıdaki iletilerinden haklılığımı onayladığın açıkça gözükse de, daha açık bir ifadeyle özgür iradeyi savunmaya çalışan ''astur ve onun gibilerin saçmaladığını'' vurgularsan daha güzel olacak...

Senden şöyle imzalık bir ileti bekliyorum...

brutalcım.

al sana imzalık bir ileti ..bol bol alaya alabilirsin ama biraz üzerinde düşünmeni isterim.

atom altı ve atom üstü tıpkı külli ve cüzzi irade misali işler.

atom üstündeki nedensellik atom altı için geçersizdir.

insan atom üstüne göre dizayn edilmiştir.

iradesi de bununla sınırlıdır.

...............

ayrıca bir de şu var.

kararlarımızı bir nedene bağlamış olmak özgür olmadığımız anlamına gelmez seçim şansımızı kullanıyoruz demektir.

Sitelerde Paylaş

atom altı ve atom üstü tıpkı külli ve cüzzi irade misali işler.

atom üstündeki nedensellik atom altı için geçersizdir.

insan atom üstüne göre dizayn edilmiştir.

iradesi de bununla sınırlıdır.

Çok güzel oldu valla, daha güzel saçmalayamazdın(:

ayrıca bir de şu var.

kararlarımızı bir nedene bağlamış olmak özgür olmadığımız anlamına gelmez seçim şansımızı kullanıyoruz demektir.

Nedensellik ile özgürce seçim yapma şansına sahip olmayı nasıl bahdaştırabiliyorsunuz hayret!

Daha bu basit mantık çıkarımını yapamıyorken, atom altıyla külli iradeyi ilişkilendirmeye cüret ediyorsunya ne diyeyim sana devam et senden iyi ekmek çıkıyor bu başlığa...

Sitelerde Paylaş

Bak yine net olmamış! Özgür iradeyi savunamıyorum derken, yine başkalarının savunabileceğine açık kapı bırakmışsın.

Yukarıdaki iletilerinden haklılığımı onayladığın açıkça gözükse de, daha açık bir ifadeyle özgür iradeyi savunmaya çalışan ''astur ve onun gibilerin saçmaladığını'' vurgularsan daha güzel olacak...

Senden şöyle imzalık bir ileti bekliyorum...

Sen sadece işine geleni alıntılıyorsun.

Halbuki zihne kaşif olarak bakarsan, bir fraktalin parçalarını yakınlaştırmak gibi, sürekli yeni olasılıklar keşfedersin, hiç sıkılmadan dilediğince gezersin.

Matematiksel açıdan bakarsan basit bir denklemle nereye ne kadar yakından bakarsan ne göreceğini aşağı yukarı hesaplayabilirsin.

İkisini de yapmamız mümkün.

Ben birini ya da diğerini savunamıyorum, çünkü olasılıklar öngörülebilir değil. Yarin bir gün biri zaman makinesi yaparsa ve geçmişe gidip kararını değiştirirse senin hard determinizm hapı yutar :)

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen sadece işine geleni alıntılıyorsun.

Halbuki zihne kaşif olarak bakarsan, bir fraktalin parçalarını yakınlaştırmak gibi, sürekli yeni olasılıklar keşfedersin, hiç sıkılmadan dilediğince gezersin.

Matematiksel açıdan bakarsan basit bir denklemle nereye ne kadar yakından bakarsan ne göreceğini aşağı yukarı hesaplayabilirsin.

İkisini de yapmamız mümkün.

Ben birini ya da diğerini savunamıyorum, çünkü olasılıklar öngörülebilir değil. Yarin bir gün biri zaman makinesi yaparsa ve geçmişe gidip kararını değiştirirse senin hard determinizm hapı yutar :)

Ehüehü yaw nerden benim hard determinizmim oluyor, nerde okudun bunu savunduğumu? Sen sadece işine geldiği gibi anlıyorsun(:

Ben her iki durum için de özgür iradenin savunulamayacağını söylüyorum, sen de yukarıda bunu itiraf ettin, daha ne olasılığından farklı karar verebilmekten bahsediyorsun?

Atom altı dünyadaki indeterminizmi kullanarak, insanda özgür irade olduğu nasıl savunulabilinir?

Senin aksine astur da özgürlüğün ancak determinizmle sağlanabileceğini savunarak saçmalıyor, ona ne diyeceksin?(:

Sizin tanımınızda, evrenin deterministik işleyişinden kaynaklanan bir takım etkilerin neden olduğu zorunlu kararları alıyor oluşunuzun bir önemi yok...

Farklı bir karar alamayacak oluşunuz sözüm ona özgürlüğünüze engel değil.

Evet.

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben her iki durum için de özgür iradenin savunulamayacağını söylüyorum, sen de yukarıda bunu itiraf ettin, daha ne olasılığından farklı karar verebilmekten bahsediyorsun?

Atom altı dünyadaki indeterminizmi kullanarak, insanda özgür irade olduğu nasıl savunulabilinir?

Senin aksine astur da özgürlüğün ancak determinizmle sağlanabileceğini savunarak saçmalıyor, ona ne diyeceksin?(:

Hallen de özgür irade vesaire peşindesin..

Anlaşılan "indeterminizmi" kelimesi dışında bir arpa boyu bile yol almamışsın..

Sitelerde Paylaş

Hallen de özgür irade vesaire peşindesin..

Anlaşılan "indeterminizmi" kelimesi dışında bir arpa boyu bile yol almamışsın..

Haahaha birşeyin peşinde olduğum falan yok, başlığın içeriğine gözatmadan son mesajlara sazanlık yaparsan bunu göremezsin tabi...

Forumdaki favori saçmalıkları da alıntıladığım bir başlıkta, özgür irade saçmalığını savunan ateistler konuyu tartışmaya açtığı için cevap veriyorum sadece, komik şey seni.

Sitelerde Paylaş

Tyler evren dışı bir varlığın ancak özgür olabileceğini savunuyor. Hadi onu kırmayayım evren içi herhangi bir şeyin özgür olamayacağını çünkü evrende var olan işleyişin dışına çıkamayacağını savunuyor.

Elbette ben ve gördüğüm kadarı ile Astur da herhangi bir şeyin evrende var olan işleyişin dışına çıkamayacağını savunuyoruz. Sıkıntı öncelikle tylerın saçma salak ben tanımında. Tyler senin beyninde cereyan eden süreçler ve sen denilen şey ayrı olmak zorunda diye dayatıyor bu saçmalığın adı dualizm denincede bozuluyor. Buna hemen itiraz edeceğine eminim ama ne kadar itiraz etse de yazdıkları ortada gitsin okusun. Beyninde cereyan eden süreçlere bu süreçler sanki seni ifade etmiyormuşçasına buna ekstradan müdahale edecek bir sen tanımı olmasını bu olmazsa özgür olamayacağını ifade ediyor.

Özgürlük sıfatını oraya boşuna mı koymuşlar len, beynindeki bilinçsiz süreçlerce oluşturulan çıktıdan farklı bir karar alamayacağın irade türünü, nasıl özgür olarak nitelendirebilirsin?

Yukarıdaki tylerın cümlesini beynindeki bilinçsiz süreçlerle oluşturulan çıktı aslında seni yani kendini, kendi kararlarını ifade ettiğine göre bunun yerine kendi kararlarını koyarak çevirirsek

Özgürlük sıfatını oraya boşuna mı koymuşlar len, kendi kararlarından farklı bir karar alamayacağın irade türünü, nasıl özgür olarak nitelendirebilirsin?

Tylerın nasıl saçmaladığı ayan oluyor, ben benden özgür müyüm bağımsız mıyım diye soruyor sonrada değilim tabi diyor eee o zaman benim özgür iradem yok diyor. Kim sana kendi kararlarından farklı kararlar alabilirsin dedi ki. Ben mi yoksa Astur mu? Hayır böyle senin gibi saçma salak bir şey dediysek göster de bilelim.

Ayrıca bunu diyen 5 temmuz da şunu da tyler dedi

Zaten benim iletilerimden bu kadar salakça bir çıkarsamayı ancak sen yapabilirdin. Ben iradenin tam anlamıyla özgür sayılabilmesi için gereken koşulu ifade ederken, sen bunu bir ''insanın'' karar mekanizmasına indirgeyip, o halde ''ben'' den bahsedilemeze getirdin. Ben zaten özgür irade bunun için insanda olamaz diyorum.

Ki ben ona 23 haziranda şunu söylemiştim zaten

Soruyu sorarken ne sorduğuna dikkat edeceksin ve cevabı soruya göre vereceksin. Sen soruda ben bağımsız mıyım diye sorarsan ben seni tanımlar ve evrenin geri kalanından bağımsız işler yapıyor musun ona bakarım. Sen senden bağımsız mısın diye bakacak değilim. Cevabım evetse bağımsız olduğunu ifade ederim. Sen benim özgür iradem var mı diye sorarsan bu bağlamda kısmen özgür iraden olduğunu söylerim. Bunun diğer hayvanlar için de bizimki kadar olmasa da olduğunu da söylerim rahat ol o konuda da.

Ama sorun evren deterministik midir, olacak her şey önceden belli midir ise ben deterministik olduğunu düşündüğümü de rahatlıkla söylerim.(Evren ve buna dahil olan sen de) Ve sorunu evren ve buna dahil olan ben deterministiksek e nerede özgür irade dersen evren ve seni ayırmadan sorarsan zerre özgür iraden yoktur derim

Şimdi sorum şu benden bahsedilemezse biz kimin/neyin özgür iradesinden bahsediyoruz. Evren ile ben arasında böyle bir ayrım yapmazsan zaten böyle bir soru da kalmıyor ortalıkta. Soru saçma oluyor en başta. Ancak sorabileceğin tek soru kalıyor evren deterministik midir ki farklı düşünmediğimiz ortada. . Ama sen ısrarla evreni ve kendini ayrı tanımladın diyecem onu da yapamadın gerçi sen evreni ayrı beyninde geçen süreçleri ayrı kendini ayrı tanımladın nasıl bir tanımlama ise... Ondan sonra bu saçma tanımının doğruluğunu sorgulamadan kendi saçma sonucuna çıkmamızı istedin, biz kabul etmeyince de saçmalamış olduk. tebrikler sana demek kapak takmak böyle oluyormuş.

Sitelerde Paylaş

Ehüehü yaw nerden benim hard determinizmim oluyor, nerde okudun bunu savunduğumu?

Forumun her yeri senin savunmalarınla, ya da savunanları alıntılamalarınla dolu.

Şu anki şartlarla ben de savunamam. Benden daha akıllısı varsa ya da şartlar değişirse o savunabilir. Nasıl diyebilirim ki "savunulamaz" diye? Sen nasıl diyebiliyorsun?

Evet bana mantıklı gelmiyor, atom altı ya da hiper sistemlerdeki indeterminizme "özgür iradeye sebebiyet veriyor" diyemem, benim tanımıma uygun değil. Başkasının tanımı buysa ben ne diyeyim? Boğazını sıkıp "hayır benim tanımımı kullanacaksın!" mı diyeyim?

Gördüğün gibi tanımda anlaşmadık diyorum.

Hangi şartlar değişirse aynı anda farklı kararlar verebileceğimize bir örnek verdim, onu da atladın sanki. Beğenemedin mi? :)

Sitelerde Paylaş

Forumun her yeri senin savunmalarınla, ya da savunanları alıntılamalarınla dolu.

O kadar da abartma canım(: O savunmalarım ve alıntılarda hangi iddianın olduğunu zannediyorsun? Evrenin ontolojik olarak determinist modelde işlediği mi?

''Yarin bir gün biri zaman makinesi yaparsa ve geçmişe gidip kararını değiştirirse senin hard determinizm hapı yutar'' dedin. Ben hiçbir yerde ne katı determinizmi savundum nede özgür iradenin olamayacağını bununla temellendirdim.

Şu anki şartlarla ben de savunamam. Benden daha akıllısı varsa ya da şartlar değişirse o savunabilir. Nasıl diyebilirim ki "savunulamaz" diye? Sen nasıl diyebiliyorsun?

Bunun şartlar ve akıl kapasitesiyle ne alakası var? Her iki durumda da savunulamayacağını sende itiraf etmiştin. Özgür iradenin tanımı bellidir;

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=37608&view=findpost&p=622283

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=37608&view=findpost&p=622288

Evet bana mantıklı gelmiyor, atom altı ya da hiper sistemlerdeki indeterminizme "özgür iradeye sebebiyet veriyor" diyemem, benim tanımıma uygun değil. Başkasının tanımı buysa ben ne diyeyim? Boğazını sıkıp "hayır benim tanımımı kullanacaksın!" mı diyeyim?

Yahu senin bu saçma mantığınla, herşeyin allahın seçimi ve belirlemesiyle olduğunu söyleyen müslümanlarda özgür iradeye sahip olduklarını savunabilir. Herkes kafasına göre özgürlüğü tanımlayamaz.

Hangi şartlar değişirse aynı anda farklı kararlar verebileceğimize bir örnek verdim, onu da atladın sanki. Beğenemedin mi? :)

Daha öncede söyledim, sadece farklı karar veremeyeceğimizle özgür iradeyi yoklamıyorumki ben, yukarıdaki linklerde geniş açıklaması var.

Gördüğün gibi tanımda anlaşmadık diyorum.

Savunduğu determinizmle, aksi bir karar alamayacağı irade türüne özgürlük diyebilir diyorsun yani(:

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki tylerın cümlesini beynindeki bilinçsiz süreçlerle oluşturulan çıktı aslında seni yani kendini, kendi kararlarını ifade ettiğine göre bunun yerine kendi kararlarını koyarak çevirirsek

Özgürlük sıfatını oraya boşuna mı koymuşlar len, kendi kararlarından farklı bir karar alamayacağın irade türünü, nasıl özgür olarak nitelendirebilirsin?

Tylerın nasıl saçmaladığı ayan oluyor, ben benden özgür müyüm bağımsız mıyım diye soruyor sonrada değilim tabi diyor eee o zaman benim özgür iradem yok diyor. Kim sana kendi kararlarından farklı kararlar alabilirsin dedi ki. Ben mi yoksa Astur mu? Hayır böyle senin gibi saçma salak bir şey dediysek göster de bilelim.

Zamanım yok kısaca bunada cevap vereyim. Kontrol edemediğin beyinsel süreçleri de ben yapıyorum desen bile, o cümlede asturun determinizmine gönderme olarak ''farklı bir karar alamayacak oluşu'' na vurgu var. Ortada özgürce bir seçim yapmaktan bahsedebilmek için öncelikle birden çok seçeneğe sahip olmalısın. ''Ben'' dediğin beynindeki süreçler belli koşullarda ancak tek bir çıktı veriyorsa nasıl bir özgür seçimden bahsedilebilinir?

Sitelerde Paylaş

Zamanım yok kısaca bunada cevap vereyim. Kontrol edemediğin beyinsel süreçleri de ben yapıyorum desen bile, o cümlede asturun determinizmine gönderme olarak ''farklı bir karar alamayacak oluşu'' na vurgu var. Ortada özgürce bir seçim yapmaktan bahsedebilmek için öncelikle birden çok seçeneğe sahip olmalısın. ''Ben'' dediğin beynindeki süreçler belli koşullarda ancak tek bir çıktı veriyorsa nasıl bir özgür seçimden bahsedilebilinir?

Yedi çıktı verseydi o zaman buna seçim mi diyebilecektik? Özgür olsa 38 çıktı mı vermesi lazım gelirdi? Konuşuyosun ama ne demek istediğin belli değil, seçim yapmazsak özgür oluruz gibi bir şey.. G.tümden b.k çıkmaz ama ben s.çarım diyorsan, yaparsın inanırım.

>>>''Ben'' dediğin beynindeki süreçler belli koşullarda ancak tek bir çıktı veriyorsa

Bak seçim denilen şeyi tanımlamışın farkında değilsin. Seçenek kısmına gelince sen a dan e ye kadar seçenekleri söyle ben bir çıktı veririm olur biter.

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yahu senin bu saçma mantığınla, herşeyin allahın seçimi ve belirlemesiyle olduğunu söyleyen müslümanlarda özgür iradeye sahip olduklarını savunabilir. Herkes kafasına göre özgürlüğü tanımlayamaz.

Madem o saçma, bu ne?

Bu fikirler beynin ve evrenin işleyişine dair an itibariyle bilinen (daha doğrusu benim bildiğim) şeylerden hareketle oluşmuş kişisel fikirlerim. Hatalı olma ihtimalim her zaman var. Örneğin bilgisayar ekranına mesajın gelmesine sebep olan süreç tam olarak açıklanabilmiş değil. Yine de bu sürecin evrenin yasalarından ve işleyişinden farklı bir süreç olduğuna dair herhangi bir kanıtımız olmadığı gibi öyle düşündürecek bir şey de gözlemlenmiş değil.

Aynı şeyi kastediyoruz, benim mantığım mı saçma oluyor?

Sitelerde Paylaş

Haahaha birşeyin peşinde olduğum falan yok, başlığın içeriğine gözatmadan son mesajlara sazanlık yaparsan bunu göremezsin tabi...

Forumdaki favori saçmalıkları da alıntıladığım bir başlıkta, özgür irade saçmalığını savunan ateistler konuyu tartışmaya açtığı için cevap veriyorum sadece, komik şey seni.

Genç arkadaşım! Ben senin ruhundaki çelişkilere yönelik bir yorum yaptım sen ise titreyip kendine geleceğine beni "komik adam" olarak suçladın..

Aslında attığın kahkahaya bakılırsa kimin komik olduğunu dahi ıskaladığın ortada.. Yıllardır burda kader, özgür irade Tanrı ve saire üzerine ucuz soslu fantaziler üretiyorsun..

Sana tavsiyem kendini aş, yeni şeyler söyle, o dağılan dekorunu ve külüstür akıl kaportanı yenile..

Sitelerde Paylaş

>>>''Ben'' dediğin beynindeki süreçler belli koşullarda ancak tek bir çıktı veriyorsa

Bak seçim denilen şeyi tanımlamışın farkında değilsin. Seçenek kısmına gelince sen a dan e ye kadar seçenekleri söyle ben bir çıktı veririm olur biter.

Bu kadar basit bir şeyi hala mı anlayamadın? Şimdi sen bana vermiş olduğun bu cevabı farklı şekilde yazabilir miydin, yada hiç cevap vermeyebilir miydin? Eğer farklı davranabilirdim diyebiliyorsan; önünde seçenekler olduğundan ve bir seçim yapıp bunu yazdığından bahsedebilirsin, bunda özgür olup olmaman ayrı mesele...

Ama o anki nedenlerin zorunlu bir sonucu olarak aksi bir karar alamayacağın bu yazıyı yazmışsan nasıl bir seçim yaptığından bahsedebilirsin? Başka bir seçeneğin yokki, farklı bir şekilde yazabileceğini düşünmen sadece girdileri hesaplayamamandan kaynaklanan bir illüzyon...

Sitelerde Paylaş

Madem o saçma, bu ne?

Aynı şeyi kastediyoruz, benim mantığım mı saçma oluyor?

Bak yine diğer şeylere cevap verememiş, işine geldiği gibi anladığın yeri alıntılamakla yetinmişsin(:

Oradaki ''hatalı olma ihtimali''nden kastın, senin gibi ''müslüman, compatibilist vs özgür irade savlarının doğru olabileceği ihtimali'' mi olduğunu zannediyorsun?

Özgür irade hissinin nasıl kaynaklandığına dair açıklamasının hatalı olabileceğinden mi örnek vermiş, yoksa senin gibi determinizm yada indeterminizmle özgür iradenin savunulacağına açık kapı mı bırakmış? Ne yani ileride gelişecek beynimizle, müslümanların özgür irade tanımlarının doğru olduğunu yada determinizmle farklı bir karar alamayacak oluşumuzun özgürlük olduğunu kanıtlayabilir miyiz?

Böyle bir ihtimallerden mi bahsediliyor orada?!

Sitelerde Paylaş

Genç arkadaşım! Ben senin ruhundaki çelişkilere yönelik bir yorum yaptım sen ise titreyip kendine geleceğine beni "komik adam" olarak suçladın..

Aslında attığın kahkahaya bakılırsa kimin komik olduğunu dahi ıskaladığın ortada.. Yıllardır burda kader, özgür irade Tanrı ve saire üzerine ucuz soslu fantaziler üretiyorsun..

Sana tavsiyem kendini aş, yeni şeyler söyle, o dağılan dekorunu ve külüstür akıl kaportanı yenile..

''Hala özgür iradeyi tartışıyorsun'' diyerek nasıl bir çelişki yorumu yapmış oluyorsun ihtiyar! Bu tartışmayı açanlara cevap vererek nasıl çelişkili oluyorum?

Profilimden açtığım topiklere gözat, bir çoğuda arşivlerdedir. Buna rağmen bir ateizm ve din forumunda tartışılması gereken her konunun orada olduğunu göreceksin.

Kader-özgür irade paradoksunu da dinlerden kurtuluş için en önemli argüman olduğundan çokça kullanmam normal. Aslında burada müslümanlardan çok ateistlere giydirmişimdir.

Sen nesin veya eskilerden kimsin ki bana akıl veriyorsun?(: Din ve ateizm konusunda neyi tartışmak istiyorsan onu tartışalım buyur...

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak yine diğer şeylere cevap verememiş, işine geldiği gibi anladığın yeri alıntılamakla yetinmişsin(:

Oradaki ''hatalı olma ihtimali''nden kastın, senin gibi ''müslüman, compatibilist vs özgür irade savlarının doğru olabileceği ihtimali'' mi olduğunu zannediyorsun?

Özgür irade hissinin nasıl kaynaklandığına dair açıklamasının hatalı olabileceğinden mi örnek vermiş, yoksa senin gibi determinizm yada indeterminizmle özgür iradenin savunulacağına açık kapı mı bırakmış? Ne yani ileride gelişecek beynimizle, müslümanların özgür irade tanımlarının doğru olduğunu yada determinizmle farklı bir karar alamayacak oluşumuzun özgürlük olduğunu kanıtlayabilir miyiz?

Böyle bir ihtimallerden mi bahsediliyor orada?!

Müslüman ve compatibilisti aynı cümlede kullanman ilginç. Neden çileden çıktığını da anlamış değilim.

Compatibilistin dediği, farklı şartlarda farklı karar verme yetimizin özgür irade olduğu.

Yani özgür irade tanımı "dışarıdan bağımsız etmen" gibi bir masalla değil, ki anlatanlar dışında deneyimlenemediği için masal diyorum, onun yerine karar fonksiyonlarımızın her ne kadar koşullara bağlı olsa da en azından bize ait olduğu şeklinde.

Yani özgür irade tanımları farklı.

Yazında alıntıladığım şey ikimiz için de geçerli. İkimiz de gelecekteki olasılıklara açık kapı bırakmak zorundayız.

Sitelerde Paylaş

Müslüman ve compatibilisti aynı cümlede kullanman ilginç. Neden çileden çıktığını da anlamış değilim.

Yukarıda müslüman örneğini verdiğimde itiraz etmemiştin şimdi niye şaşırdın ki? İkiside özgür iradeyi nedenselliğin zorunlu kıldığı tek bir hayata(kader) rağmen savunmuyor mu?

Çileden çıktığımı da nerden çıkardın? Hangi ifade mi beğenmedin(:

Compatibilistin dediği, farklı şartlarda farklı karar verme yetimizin özgür irade olduğu.

Yani özgür irade tanımı "dışarıdan bağımsız etmen" gibi bir masalla değil, ki anlatanlar dışında deneyimlenemediği için masal diyorum, onun yerine karar fonksiyonlarımızın her ne kadar koşullara bağlı olsa da en azından bize ait olduğu şeklinde.

Yani özgür irade tanımları farklı.

Compatibilistler özgür iradenin ancak nedensellik ile mümkün olduğunu savunurlar; belirli nedenlerin sebep olduğu -farklı davranamayacakları- zorunlu eylemlerde bulunmayı aptalca özgürlük olarak nitelerler. Sen bu forumda senelerdir, böyle bir hayat(kader) yaşadıklarını söyledikleri halde seçimlerinde özgür olduklarını savunanları çelişkili olmakla eleştirmiyor musun? Böyle bir belirlenilmişlikte, özgür iradenin dolayısıyla sorumluluğun olamayacağını, insanları yargılamanın haksızlık olacağını savunan sen değil miydin? Aynı nedenselliğin doğanın kontrolünde olması mı compatibilistleri bu eleştirinin dışında bırakıyor? Onların ''özgür irade tanımları farklı'' diyerek saçmaladığını söyleyemiyorsan; müslümanları da eleştiremezsin...

Yazında alıntıladığım şey ikimiz için de geçerli. İkimiz de gelecekteki olasılıklara açık kapı bırakmak zorundayız.

Oradaki ''ihtimal'' ifadesinin ne maksatla kullanıldığını söyledim. Senin ''olasılık''tan kastın ne? Gelecekte hangi şartlar altında özgür irade savunulabilir mesela?

Mantık ilkelerimiz mi değişecek, zorunlu eylemlerde bulunmayı özgürlük olarak mı tanımlayacağız? Yoksa beyinsel süreçlerde evrenin yasalarından ve işleyişinden farklı bir süreç olduğuna dair bir bulgu mu tespit edilebilir?!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...