Jump to content

Irkçılık nedir. ?

Recommended Posts

• İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne oldu forumda sürekli Irkçı yazıp duranlar , hala tanım bekliyorum.

Irk yok ki, ırkçılık olsun?

Irkçılğın tanımı için önce ırkın tanımı gerekiyor.

Sen o tanımı yapabilir misin?

Sen ırkın tanımını yap, biz de ırkçılığın tanımını yapalım.

Sitelerde Paylaş

Irk yok ki, ırkçılık olsun?

Irkçılğın tanımı için önce ırkın tanımı gerekiyor.

Sen o tanımı yapabilir misin?

Sen ırkın tanımını yap, biz de ırkçılığın tanımını yapalım.

Sayın hacı sürekli ırkçı söylemlerini ben aldığım için bu tanımı yapan arkadaşların vermesi gereken bir tanımlama.

bende bekliyorum bu ırkçılık neyin nesidir öğrenicem.

Sitelerde Paylaş

Hacı doğru ama biraz eksik söylemiş. Bilimsel olarak ırklardan bahsetmek oldukça zor. Irk dediğimiz bizim kendi zihnimizde birbirine benzeyen insanları gruplamaktan başka bir şey değil. Ama genel olarak üç (eğer Hintlileri de sayarsak dört) ırktan bahsedilebiliyor. Beyazlar, siyahlar ve çekik gözlüler. Bunlardan genel olarak bahsedilmesinin nedeni fiziksel olarak diğerlerinden çok net ayrıştırılabilir olmaları.

Örneğin Türk, Kürt, Ermeni meselelerinde ırktan bahsetmek oldukça zor. Zaten genetik olarak aynı olduğumuz çeşitli çalışmalar ile ortaya çıkıyor. Burada mesele etnik köken. Ana dil, kimlik gibi meseleler. Bu tür nedenler ile yapılan ayrımcılıklara ırkçılık denebilir mi? Evet denilebilir. Çünkü mantık fiziksel ırkçılıktan farklı değil.

Kısaca ırkçılık, bir grup insanı kökenleri nedeniyle diğer insanlardan aşağı ya da üstün görmektir.

Sitelerde Paylaş

Sayın hacı sürekli ırkçı söylemlerini ben aldığım için bu tanımı yapan arkadaşların vermesi gereken bir tanımlama.

bende bekliyorum bu ırkçılık neyin nesidir öğrenicem.

Irk teriminin bilimsel olmamasına rağmen, Türkçede, hatta herhangi bir dilde ırkçı suçlaması vardır. İngilizcesi racist dir.

Irk denen bir kavram yoksa eğer, buradaki anlamı mecazi olmalıdır.

Irkdan ne kastediliyor? Saf kan bir grup insan.. Saf kan Arap atı gibi..

Aslında bu insana hakarettir. Saf kan Türk olmak örneğin, ancak ensest ve akraba evliliği ile sağlanabilir.

Ve ortaya hastalıklı bir grup insan çıkar.

Irkçılık hiç bir şekilde savunulamaz.

Çoğu kere milliyetçilik ırkçılıkla karıştırılır.

Miliyetçilik aslında genişçe bir yelpaze oluşturur.

Milliyetçi olmak bir erdem de olabilir, bir zul de..

Sitelerde Paylaş

Geçenlerde bir başlıkta daha sormuştum. Sosyalizm fikrinin arkasında Moses Hess'in mi olduğunu düşünüyorsun ?

hegelin 2 önemli takipçisi vardır , bunlardan biri Hitler diğeri Markstır.

Parasal anlamda Marksist(Yahudi) devrimini Wall-Street bankacıları , düşünsel anlamda Hess desteklemiş çıkış mitosunu Tevrattan almış ve İsrail devletinin önünün açılmasında en büyük katkıyı sağlamıştır. Teorileri yazan ve hakkında bin bir yalan uydurulan Marksın hangi mason localarına kayıtlı olduğu zaten tescillidir.

Sitelerde Paylaş

3 tane Judaize felsefe okuyanlarda genel hastalıktır bu.

Tahmin edeyim en son İmparatorluğu okudun.

Biz bu işlerle uğraşırken sen portakalda vitamindir vilpu.

3 tane felsefe okunmaz. Otur Türkçe öğren, öyle konuşalım :)

He, en son imparatorluğu okudum. O arada da 60-70'ten fazla kaynağa atıf yaptığım ödevler yazdım, o kitapların neredeyse tamamını da baştan sona okudum :)

Sitelerde Paylaş

3 tane felsefe okunmaz. Otur Türkçe öğren, öyle konuşalım :)

Yzarken bir taraftanda dizi izliyorum, idare et o kadarını. Forum iyelerinin entellektüel seviyeleri ekside olunca sadece foruma bakmıyorum.

[quote name='adorno' date='12 May 2010 - 08:09 PM'

He, en son imparatorluğu okudum. O arada da 60-70'ten fazla kaynağa atıf yaptığım ödevler yazdım, o kitapların neredeyse tamamını da baştan sona okudum :)

Aferim.

Tabi aferimi okuduğun için yazıyorum, okumak ve dünya siyasi tarihini yanyana koyup derinlemesine analiz etmek farklı şeylerdir.

Bu konudan seni muaf tutuyorum bu konuda TC de prof varsa isim ver.

Okumak ve ezberlemek üzere şekillenmiş bir Ortodoksin yapıdan dünyayı analiz etmesini haliyle beklemiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...