Jump to content

‘Tanrının Yanılgısı’ kitabı yargılanıyor

Recommended Posts

http://www.ntvmsnbc.com/news/440898.asp sitesinden alıntıdır:

İSTANBUL - Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Erol Karaaslan ile avukatı katılmadı. Ticaretle uğraşan şikayetçi Ali Emre Bukağılı ile avukatları duruşmada hazır bulundu.

Haberin devamı

Duruşmada şikayeti sorulan Bukağılı, kitapta açıkça dine ve mukaddes değerlere karşı saldırıda bulunulduğunu ileri sürerek, kitabın toplatılmasını talep etti.

Bukağılı’nın davaya katılmak istemesine ilişkin düşünceleri sorulan cumhuriyet savcısı Mücahit Ercan, Bukağılı’nın işlendiği iddia edilen suçtan doğrudan zarar görmediğini belirterek, davaya katılma talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Hakim Hakkı Yalçınkaya ise Bukağılı’nın duygusal olarak zarar gördüğünü belirterek, davaya katılma istemini kabul etti.

SAVCI BERAAT İSTEDİ

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Ercan, Karaaslan’ın söz konusu kitabı bizzat yazmadığını ve çevirisini yaptığını ifade ederek, sanığın, 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca cezai sorumluluğu bulunmadığı için beraatına karar verilmesini talep etti.

Mütalaaya ilişkin diyecekleri sorulan Ali Emre Bukağılı’nın avukatları, bu konuda beyanda bulunmak süre talep etti. Mahkeme, Bukağılı’nın mütalaaya ilişkin beyanlarını hazırlamaları için kendilerine süre vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Şişli Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, İngiliz Profesör Richard Dawkıns’ın yazdığı “Tanrının Yanılgısı” isimli kitabın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığınca görevlendirilen Dekan vekili Prof. Dr. İlyas Çelebi tarafından incelendiği belirtiliyor.

Çelebi’nin, 14 Ocak 2008’de hazırladığı raporda, söz konusu kitabın, ateizmi savunmak ve her türlü “teistik” (Tanrı inancı) düşünceyi reddetmek için kaleme alındığının belirtildiği anlatılan iddianamede, aynı raporda, kitapta, hakikati aramak gibi ilmi, akademik bir amaç ve endişenin söz konusu olmadığının, üslup ve tarz itibari ile de din konusunda bilgisiz, cahil, eleştiri kabiliyeti olmayan ve istismara müsait insanların kandırılmasının ya da yanlış yönlendirilmesinin amaçlandığının vurgulandığı kaydediliyor.

İddianamede, kitapta, Allah hakkında küçültücü, Tanrı inancına sahip insanları rahatsız edici ya da dinler hakkında hakaret ve tahrik içeren ifadeler kullanıldığı savunularak, Kuzey Yayıncılık’ın sahibi Erol Karaaslan tarafından tercümesi yapılarak basılan kitabın tercümesindeki ifadelerin, bilirkişi raporunda da belirtildiği gibi “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğinin ve mukaddesata hakaret ettiğinin anlaşıldığı” ifade ediliyor.

Karaaslan’ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu düzenleyen TCK’nın 216. maddesi gereğince 1,5 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yargılasınlar kendileri bir takım zırvalarla tanrıyı zan altında bırakırken ,öbürü tanrı yok diyen bi adamın kitabını çevirdi diye yargılansın.

ben de inananlara dava açıp,kutsal kitaplarıyla yüce ve yetkin bi tanrı inancını zedeleyip,aklıma hakaret ettikleri için dava açayım.

çok komik bi ülke burası :(

Sitelerde Paylaş
yargılasınlar kendileri bir takım zırvalarla tanrıyı zan altında bırakırken ,öbürü tanrı yok diyen bi adamın kitabını çevirdi diye yargılansın.

ben de inananlara dava açıp,kutsal kitaplarıyla yüce ve yetkin bi tanrı inancını zedeleyip,aklıma hakaret ettikleri için dava açayım.

çok komik bi ülke burası :(

ben şimdi senin yedi göbek ilerideki dedeni öldürsem bu suç olur mu? olmaz neden çünkü deden yok ki öldüreyim. Ama inana için inancı ve onun lazımı olan herşey kutsaldır ve her zaman vardır. O halde var olan bir şeyi gündemden çıkarmak ya da çıkarmya yeltenmek suçtur. Ama yok olan bir şey hakıında her türlü tasarruf serbestir. Size göre herşey yok olduğuna göre niye alınıyorsunuz ki. Ama biz dava ederiz zira onlar bizim için var ve bizim Kutsalımız. Bizim dinimiz bize sizin dinini zde size sizde kutsal yok biz de ise kutsal var; farkımız burada işte. onun için algılama problemei yaşıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
ben şimdi senin yedi göbek ilerideki dedeni öldürsem bu suç olur mu? olmaz neden çünkü deden yok ki öldüreyim. Ama inana için inancı ve onun lazımı olan herşey kutsaldır ve her zaman vardır. O halde var olan bir şeyi gündemden çıkarmak ya da çıkarmya yeltenmek suçtur. Ama yok olan bir şey hakıında her türlü tasarruf serbestir. Size göre herşey yok olduğuna göre niye alınıyorsunuz ki. Ama biz dava ederiz zira onlar bizim için var ve bizim Kutsalımız. Bizim dinimiz bize sizin dinini zde size sizde kutsal yok biz de ise kutsal var; farkımız burada işte. onun için algılama problemei yaşıyorsunuz.

ben mutlak ateist değilim.

kimsenin benim kafamdaki herşeyin üzerindeki,kullarına sövmeyen,peygamberinin uçkuru için ayet indirmeyen,sadistçe kullarını cehennemde sonsuza kadar yakmayan tanrı fikrine hakaret etmeye hakkı yok.ben de renci de oluyorum onu ne yapacağız? :P

Sitelerde Paylaş
ben mutlak ateist değilim.

kimsenin benim kafamdaki herşeyin üzerindeki,kullarına sövmeyen,peygamberinin uçkuru için ayet indirmeyen,sadistçe kullarını cehennemde sonsuza kadar yakmayan tanrı fikrine hakaret etmeye hakkı yok.ben de renci de oluyorum onu ne yapacağız? :P

O işte bizim inancımız; demek ki biz seninle aynı kutsala sahibiz; o zaman pardon. ;)

Sitelerde Paylaş
O işte bizim inancımız; demek ki biz seninle aynı kutsala sahibiz; o zaman pardon. ;)

senin inandığın o allah onların hepsini yapıyo.daha fazlasını da yapıyor.tanrı değil ortadoğuda diktatör mübarek...

Sitelerde Paylaş
senin inandığın o allah onların hepsini yapıyo.daha fazlasını da yapıyor.tanrı değil ortadoğuda diktatör mübarek...

Yok yok senin kadar kafam basar merak etme ben finans uzmanıyım. Mefatimin nerede olduğunu çok iyi bilirim

Sitelerde Paylaş

Bi insan bu kadar anlayışsız olamaz yahu .. yuhh diyorum artık (!) .. <_< .. son kez söylüyorum bu forumda sana .. biz burda tanrının varlığını veya yokluğunu tartışmıyoruz .. çünkü olmadığını biliyoruz(!) .. biz ''fikirleri'' tartışıyoruz .. insanların inandığı dinleri bitirmeye çalışıyoruz çünkü bu bizi rahatsız ediyor .. bazı arkadaşlarımız tanrıya inanmadığını dahi söyleyemiyor sokakta .. bu uğurda insanlar öldürülüyor ve biz bundan rahatsızlık duyuoruz .. eğer bize bi zararınız olmasa ne bok yerseniz yiyin bize ne(!) .. hangi boka inanıyosan inan sikimde bile değil(!) .. bu kitapların yasaklanması ise bizim bu uğraşımızı engelleme çabasıdır .. umarım artık anlamışsındır .. papağan gibi tekrarlamazsın yine aynı şeyleri. -_-

Sitelerde Paylaş
çünkü olmadığını biliyoruz(!) .. biz ''fikirleri'' tartışıyoruz ..

Fikir var olan şeyler üzerine gündemem gelir. Madem sizin için yok o halde fikriniz de yok. Olsa olsa sizin ki sadece eleştiri olur. O da önemli değil. Zira sizin fikriniz yok ki..

Sitelerde Paylaş
ha bunu diyorum.akıllı bi adamsın sen.kıvırıyorsun sadece. :P :P :P

Mürtedd sen benim dediğimi anladın. anlamazlıktan gelip de yeni bir kıvırma hareketi sergilemene gerek yok. bak köçek ilanı var. İstersen oarya git hem kıvırır, hem de para kazanırsın senin için bir taşta iki kuş olur..

Sitelerde Paylaş
Fikir var olan şeyler üzerine gündemem gelir. Madem sizin için yok o halde fikriniz de yok. Olsa olsa sizin ki sadece eleştiri olur. O da önemli değil. Zira sizin fikriniz yok ki..

Fikir var olan şeyler üzerine gündemem gelir.--Bizde varolan şeyler üzerinden fikir gündeme getiriyoruz şimdi bugüne kadar yüzlerce kez söylenmesine karşın anlamadığın şey şu: Varolan şey tanrı değil tanrı inancı

Sitelerde Paylaş

Yok ya sen akıllanmazsın .. kardeşim bunda anlaşılmayacak ne var!? .. iki tarafında fikri var(!) .. biz var olmadığını siz var olduğunu söylüyorsunuz.. ve bu fikirleri tartışıyoruz .. ayrıca uzaylılar, ejderha, tek boynuzlu at vs .. bunlar içinde bi fikriniz varsa tartışabiliriz .. yani fikir sadece varolan şeyler üzerine gündeme gelmez.. artık anlaşılmıştır umarım -_-

Sitelerde Paylaş

Tanri yanilgisi ("The God Delusion"), yayina ilk ciktigi 2006 yilindan 2007 Ekim ayina kadar 1.5 milyon satti, 31 dile cevrildi. Yeni Ateizm'in manifestosu haline geldi. Bu kitap sayesinde Ateizm yeraltindan gun isigina cikti, ait olmaktan onur duyulacak, ciddiye anilacak bir akima donustu. Bugun Dunya nufusunun %12-15'ini ateistler ve agnostikler olusturuyor. Tanri Yanilgisi gibi yurekli kitaplar bu orani daha da arttiracaktir. Iste bundan korkuyorlar. Kitapta hakaret filan yok. Kitap bilimsel ve mantikli analizlerle dinlerin ve Tanri kavraminin sacmaligini, yol actiklari kotulukleri gozler onune seriyor. Bu da dincilerin isine gelmiyor tabii. Korkuyorlar. Dusunmekten korkuyorlar. Dusunduren her seyden korkuyorlar. Ama bilmezler ki Gunes balcikla sivanmaz. Bu tur ucuz taktikler insanlarin ilgisini daha da arttirir. Kitap yasaklama gibi bir orta cag kafasiyla Turkiye hic bir yere varamaz.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mürtedd sen benim dediğimi anladın. anlamazlıktan gelip de yeni bir kıvırma hareketi sergilemene gerek yok. bak köçek ilanı var. İstersen oarya git hem kıvırır, hem de para kazanırsın senin için bir taşta iki kuş olur..

ya ben kıvırmıyorum. :rolleyes:

yıllarca aklım korkularıma ve bilmediklerime karşı kıvırdı.nasıl bu zırvaları aklıma uydurabilirim diye düşündüm.ben de kıvırıyordum yani hakikaten.24 yaşındayım.çok da uzun olmayan bi süreden berii hem kendime ,hem de başkalarına karşı(en azından klavye başında) kıvırmıyorum.

o yüzden madem finans alanında çalışıyorsun köçeklik seni pek açmaz.ama bi hobi olarak falan yapabilirsin.eşlik etmek isterdim ama kıvırmayı dediğim gibi bıraktım. :P :P :P

Sitelerde Paylaş
Yok yok senin kadar kafam basar merak etme ben finans uzmanıyım. Mefatimin nerede olduğunu çok iyi bilirim

.d

tefeci uzmanısın yani. :D

pek kafan basmaz aslanım . beynin sınırlı. para kadar çalışır. aynı muhammed gibi

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...