Jump to content

İslamda diyalog yoktur

Recommended Posts

Özdemir İNCE

‘İslamda diyalog yoktur’

BENİM tercihim Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün yazılarıdır ama, İslam konusunda, Yeni Şafak yazarı Prof. Dr. Hayrettin Karaman ile Milli Gazete yazarı Mehmed Şevket Eygi’yi de özel bir dikkatle okurum. Üçü de “harbi” yazar ve insandırlar.

Bu türden insan-yazarlarla ya anlaşırsınız ya da anlaşmazsınız. Yaşar Nuri Öztürk ile anlaştığım (başta Cumhuriyet ve devrimleri) birçok konu başlığı vardır ama öteki iki yazara ilişkin tavrımı onların Cumhuriyet ve devrimlerine karşı “sarsılmaz” karşı tutumları belirler.

MEHMET ŞEVKET EYGİ

15 Nisan 2010 tarihli Vakit Gazetesi, Mehmed Şevket Eygi’nin Milli Gazete’de yayımlanan “İslamda Diyalog Yoktur” başlıklı yazısını aktararak yayımlamış. Bu yazı aslında Fethullah Hoca ve hempalarına karşı ama ben de bir ucundan irdelemek istiyorum.

Mehmed Şevket Eygi tamı tamına 19 başlıkta İslam’ın başka din ve inançlarla diyaloğa giremeyeceğini özetlemiş.

“İslam diyalogu kabul etmez” başlıklı 19. madde şöyle: “İslam’a, en güzel ve uygun şekilde Hak dinine dâvet ve Hak dinini tebliğ vardır. Müslümanlar bu dâvet ve tebliği ihmal ederlerse veya gereği gibi yerine getirmezlerse günahkâr olur, vebal altında kalır.”

İkinci maddede de şöyle buyuruyor: “Kur’an Allah kelâmıdır, kul sözü değildir. Peygamber ancak tebliğ etmiştir (bildirmiştir).”

KANITI ERDOĞAN’DIR

Oysa demokrasi diyalog ve uzlaşma rejimidir. “İslam’da diyalog yoktur!” diyen Üstat Eygi, dolayısıyla, “İslam’da demokrasiye yer yoktur” da demektedir.

*

*

*

*

Üstat Mehmet Şevket Eygi çok haklıdır. Müslüman kimseyle diyaloğa girmez ve kimseyle uzlaşamaz. Bunun yadsınmaz kanıtı Anayasa konusunda her türlü diyaloğu ve uzlaşmayı reddeden Başbakan Erdoğan’dır!

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/14696933_p.asp

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Obama (hristiyandır) ile el sıkışan, kardeş kardeş sohbet eden, nerdeyse onun bir dediğini iki etmeyen bir başbakanı (müslümandır) islamın tek kaynağı gibi görüp bunun üzerinden yorum yapmak haberci kimliği ile etik açısından nasıl örtüşüyorsa, maalesef aynı üzücü potaya bu başlığı açan arkadaşda kendini sokmuştur.

Eğer Baykal (ki kendinin müslüman olduğunu söyler) ile uzlaşamamasından İslamda Diyalog yoktur sonucunu çıkartabiliyorsak

Obama ile uzlaşmasından ise islam hristiyanlıkla uzlaşır,

Ve Başbakan hristiyandır dersek :)

Herhalde ayıp etmiş olmayız.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Sayin Berguzar yazinizdan...

...sayin Özdemir Ince'nin yazisinin tamamini iyice okumadan ön yargili bir tepkinizi dile getirmekte oldugunuzu algiladim.

Konuyu Amerika ile olan iliskilerde ki boyutlar ile kiyaslamanizi da...uluslar arasi iliskiler konusunda yeteri kadar bilginizin de olmadigini algilamaktayim.

Uluslar arasi iliskileri bir kenara birakiyorum.

Bana ''islam diyalog uzlasma ve baris dinidir'' diyeceksiniz ve bu tezinizi inandiginiz evrensel kabul ettiginiz kuran ila kanitlayacaksiniz.

Benim de bunun tam tersini yapmam gerekiyor.

Buyrun.

Sitelerde Paylaş

Bir zaman İsrailoğullarından, Allah'tan başkasına tapmamak, anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara iyilik etmek üzere kesin söz almıştık. İnsanlara güzellikle söz söyleyin, iyi şeyler buyurun, namaz kılın, zekât verin demiştik. Sonra pek azınız müstesna, sözünüzden dönmüştünüz, hâlâ da dönmedesiniz zâten.

Bakara 83

Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir tarzda münakaşa ve mübahasede bulun. Şüphe yok ki Rabbin, kendi yolundan sapanları daha iyi bilir ve o, daha iyi bilir doğru yolu tutanları.

Nahl/125

Kullarıma söyle: Sözün en güzelini söylesinler. Şüphe yok ki Şeytan, aralarına fesat sokar. Şüphe yok ki Şeytan, insana apaçık bir düşmandır.

İsra 53

Sitelerde Paylaş

Arkadas bakara suresinden bir ayet ile yanit vermeye calismis...o zaman bende bakara ile devam edeyim.

98 - Her kim Allah'a, Allah'ın meleklerine, peygamberlerine, Cebrail ile Mîkâil'e düşman olursa, iyi bilsin ki, Allah da o kâfirlerin düşmanıdır.

99 - Şanım hakkı için sana çok açık âyetler; parlak mucizeler indirdik. Öyle ki, iman sahasından uzaklaşmış fasıklardan başkası onları inkâr etmez.

100 - O fasıklar hem bunları tanımıyacaklar, hem de ne zaman bir ahd üzerine antlaşma yapsalar, her defasında mutlaka içlerinden bir güruh çıkıp onu bozacak ve atıverecek öyle mi? Hatta az bir güruh değil, onların çoğu ahit tanımaz imansızlardır.

Islam... baris uzlasma ve diyalog dini degildir.

Iyi okuyun...!!!

Allah diger inancli insanlara nasil hakaret ve küfür ediyor...benim düsmanimdir diyor.

Bu ayetler baslangic.

Beni fasik ve güruh olarak bildiren uyduruk allahiniz bana hic bir sey yapamaz.!!!

Bu sacmaliklara inanarak beyinleri mühürlenmislerin korumasina muhtactir.!!!

Karistirmaya ve cimbizlamaya devam edin evrensel yemek kitabini...

...icinden birlikte daha neler neler cikartacagiz.

Bakara suresinden devam edelim.:lol:

Sitelerde Paylaş

Sayin Berguzar yazinizdan...

...sayin Özdemir Ince'nin yazisinin tamamini iyice okumadan ön yargili bir tepkinizi dile getirmekte oldugunuzu algiladim.

Konuyu Amerika ile olan iliskilerde ki boyutlar ile kiyaslamanizi da...uluslar arasi iliskiler konusunda yeteri kadar bilginizin de olmadigini algilamaktayim.

Uluslar arasi iliskileri bir kenara birakiyorum.

Bana ''islam diyalog uzlasma ve baris dinidir'' diyeceksiniz ve bu tezinizi inandiginiz evrensel kabul ettiginiz kuran ila kanitlayacaksiniz.

Benim de bunun tam tersini yapmam gerekiyor.

Buyrun.

Biz zaten ne bilirizki sevgili arkadaşım.

Bilmediğimiz bizim belgeli değil mi? İnançlıyız çünkü.

Zaten bütün bilim adamları, sanat insanları, doğa ve etrafı için bişeyler yapmaya çalışan herkes ateist. Biz ise sayımız her ne kadar inançlı olarak dünyanın yarısından fazlasına sahipsek asıl memleketimiz Antares yıldızıdır. Orada yaşarız, oranın kanunlarını biliriz. İnancımızda ora temelli. Bizim bu dünya ile hiçbir irtibatımız yoktur özünde. Biz gelir burada Antares yıldızındaki hayatı empoze etmek için varız. :D

Arkadas bakara suresinden bir ayet ile yanit vermeye calismis...o zaman bende bakara ile devam edeyim.

98 - Her kim Allah'a, Allah'ın meleklerine, peygamberlerine, Cebrail ile Mîkâil'e düşman olursa, iyi bilsin ki, Allah da o kâfirlerin düşmanıdır.

99 - Şanım hakkı için sana çok açık âyetler; parlak mucizeler indirdik. Öyle ki, iman sahasından uzaklaşmış fasıklardan başkası onları inkâr etmez.

100 - O fasıklar hem bunları tanımıyacaklar, hem de ne zaman bir ahd üzerine antlaşma yapsalar, her defasında mutlaka içlerinden bir güruh çıkıp onu bozacak ve atıverecek öyle mi? Hatta az bir güruh değil, onların çoğu ahit tanımaz imansızlardır.

Islam... baris uzlasma ve diyalog dini degildir.

Iyi okuyun...!!!

Allah diger inancli insanlara nasil hakaret ve küfür ediyor...benim düsmanimdir diyor.

Bu ayetler baslangic.

Beni fasik ve güruh olarak bildiren uyduruk allahiniz bana hic bir sey yapamaz.!!!

Bu sacmaliklara inanarak beyinleri mühürlenmislerin korumasina muhtactir.!!!

Karistirmaya ve cimbizlamaya devam edin evrensel yemek kitabini...

...icinden birlikte daha neler neler cikartacagiz.

Bakara suresinden devam edelim.:lol:

Bakın, yukarıda bir arkadaş gerekli ayetleri vermiş. Bende örtüşsün diye birkaç birşey diyeyim.

İslam ne demek bilmeden bunları söylemek kolay, mezardan babamı çıkartsam bu mantıkla oda aynını der inanın.

İslam, slm kökünden gelir, huzur-barış-esenlik demektir.

Sen bir insana iyilik yapıyorsan, insana fayda için çabalıyorsan, doğayı incitmiyorsan sen zaten islam dairesi içindesindir. Kendine ne dediğinin hiçbir önemi yok. İşte Antares yıldızının kuranı tastamam bunu der.

Evet yeryüzünde bozguncularla sonuna kadar savaşmak gerekir. Talibana bakalım. İnsanın iyiliği için örnek bir davranışı var mı? Yok. O zaman Taliban kötüdür ve bozguncudur diyebilir miyiz? Evet deriz ve Taliban islam dairesi içinde değildir.

Kavramları bilmiyorsun arkadaşım, üzgünüm.

Ama amacın kabul ettiğin hurafe dini üzerinden, o dini kabul etmiyorum diye islamı dolayısı ile beni aşağılamak ise elbette serbestsin. Kim buna engel olabilirki? Forum zaten buna fazlası ise müsait. Buyrun, çekinmeyin lütfen.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

İslam uzlaşmazdır. Mekke dönemi sevgi sözcüklerinin bittiği Medine Ayet'lerine bakan herkes bunu görecektir. İslam ile diyolog arayan ise büyük yanlış içindedir.

Bunun dışında İslam'ı herhangi bir rejime dahil edemezsiniz. Bırakın Sosyalizm'i, Demokrasi ile bile yan yana koyamazsınız. Zaten bu rejimlere yönelenler dinden dönmüş sayılırlar ve kafir olurlar. İslam'da Allah'ın indirdiği ile hükmetmek farzdır... (Maide-44, Maide-45, Maide-47, Maide-49)

Sitelerde Paylaş

İbn-i Hacer (rahimehullah) şöyle der: "Bu hadisten şunları anlamaktayız: Kendisine davet ulaştığı halde küfürde ısrar eden müşrikleri ve eli, dili veya malı ile Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) aleyhine müşriklere yardım edenleri suikast ile öldürmek caizdir. Yine düşman hakkında casusluk yapmak, onlara ansızın saldırmak, müşriklere karşı savaşta şiddete başvurmak, maslahat için gerçek dışı şeyler anlatmak ve az sayıda Müslüman ile çok sayıdaki müşriğe karşı saldırmak caizdir."

Fethu’l-Bari, 7/354

İbn-i Kudame (rahimehullah) şöyle der: Kafirlere geceleyin baskın yapmak ve haber vermeden öldürmek caizdir. Ahmed, geceleyin baskın yapmakta bir sakınca olmadığını söyler. Zaten Rumlara geceleyin baskın yapılmadı mı?

El-Muğni ve’ş-Şerhu’l-Kebir, 10/503

Daha fazla delil istermisiniz? Bakin Muhammed ne kadar diyalogu seviyormus degilmi? Gunumuzde ise durum ayni kezza.

Sitelerde Paylaş

İbn-i Hacer (rahimehullah) şöyle der: "Bu hadisten şunları anlamaktayız: Kendisine davet ulaştığı halde küfürde ısrar eden müşrikleri ve eli, dili veya malı ile Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) aleyhine müşriklere yardım edenleri suikast ile öldürmek caizdir. Yine düşman hakkında casusluk yapmak, onlara ansızın saldırmak, müşriklere karşı savaşta şiddete başvurmak, maslahat için gerçek dışı şeyler anlatmak ve az sayıda Müslüman ile çok sayıdaki müşriğe karşı saldırmak caizdir."

Fethu’l-Bari, 7/354

İbn-i Kudame (rahimehullah) şöyle der: Kafirlere geceleyin baskın yapmak ve haber vermeden öldürmek caizdir. Ahmed, geceleyin baskın yapmakta bir sakınca olmadığını söyler. Zaten Rumlara geceleyin baskın yapılmadı mı?

El-Muğni ve’ş-Şerhu’l-Kebir, 10/503

Daha fazla delil istermisiniz? Bakin Muhammed ne kadar diyalogu seviyormus degilmi? Gunumuzde ise durum ayni kezza.

Baskını pusuyu askerde öğrendik. Normal şeyler yani.( Savaş ortamında)

Sitelerde Paylaş

Gercek bir ordu ile Muhammedin adamlarini ayni kefeye koymayin.

Her devrimci liderin, bir ordusu, tetikçileri ve bunlar dışında gizli adamları olur. Atatürkünde öyle idi.

Pc başında anlamamız zor bence. Fakat, bana göre normal şeyler bunlar.

Hz Muhammed bir peygamber olmakla beraber, aynı zamanda bir devrimcidir bana göre. Hz İsa gibi değildir. Bu yüzden, başarılı olmustur.

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz zaten ne bilirizki sevgili arkadaşım.

Bilmediğimiz bizim belgeli değil mi? İnançlıyız çünkü.

Evet yeryüzünde bozguncularla sonuna kadar savaşmak gerekir. Talibana bakalım. İnsanın iyiliği için örnek bir davranışı var mı? Yok. O zaman Taliban kötüdür ve bozguncudur diyebilir miyiz? Evet deriz ve Taliban islam dairesi içinde değildir.

Berguzar arkadasim lütfen kelimeleri carpitarak yanit vermeyin.

Ben size inancli oldugunuz icin ilintilendirmeye calistiginiz konuyu bilmiyorsunuz ifadesini kullanmadim. Bunu nasil basarabiliyorsunuz hayret ediyorum. ''konu hakkinda bilginizin olmadigini algilamaktayim'' yazmisim.

Yazdigim ileti yukarida duruyor ve üstelik alinti yaparak yanit veriyorsunuz.

Rica ediyorum yazilanlari dikkatli okuyarak yanit vermeye calisin.

Üstelik ateist olan bir bireyin her konuyu bilmesi olanak disidir ve siz bu sekilde yanit vermeye calisarak konuyu ikinci defa saptirmaya calisiyorsunuz.

Lütfen bunlari yapmamaya özen gösteriniz.

Ayrica bir insan müslüman inancli ve humanist duygulara sahip olabilir.Bu sizde olabilirsiniz. Fakat tartistigimiz konu kisilerin duygulari ve hisleri degil. Düsüncelerimizi tartismamiz gerekiyor. Beni yazilarin sahipleri ve kisiler hic ilgilendirmiyor.

Talibandan örnek vermisiniz fakat verdiginiz örnekte dahi yanildiginizi düsünüyorum. Cünkü taliban örgütü... dünyada islama ve kurana uyarak, gercek anlami ile yasamaya calisanlardir. Türkiye'de yasayanlarin adi müslümandir...gercek müslüman olabilmeniz icin birebir kuranda yazilanlara uymaniz gerekmektedir.

Yoksa siz bunun böyle olmadigini mi düsünüyorsunuz...yani ''ben müslümanim fakat kuranda yazilanlar beni ilgilendirmiyor'' mu diyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

İslam uzlaşmazdır. Mekke dönemi sevgi sözcüklerinin bittiği Medine Ayet'lerine bakan herkes bunu görecektir. İslam ile diyolog arayan ise büyük yanlış içindedir.

Bunun dışında İslam'ı herhangi bir rejime dahil edemezsiniz. Bırakın Sosyalizm'i, Demokrasi ile bile yan yana koyamazsınız. Zaten bu rejimlere yönelenler dinden dönmüş sayılırlar ve kafir olurlar. İslam'da Allah'ın indirdiği ile hükmetmek farzdır... (Maide-44, Maide-45, Maide-47, Maide-49)

Aynen katılıyorum... Zaten bence iki kuran var; Mekke dönemi kuran; Medine dönemi kuran. Birincisi eyvallah kitabı; ikincisi allah allah kitabı. Birincisine Ağam Paşa der, ikincisinde vur başa... Birincisi sineye çeker, ikincisi kılıcını çeker... Birincisinde Muhammet sadece elçidir, ikincisinde herşeydir...

Baskını pusuyu askerde öğrendik. Normal şeyler yani.( Savaş ortamında)

Baskın pusu normal ama suikast ile adam öldürmeyi ancak teröristlerden öğrenirsin...

Her devrimci liderin, bir ordusu, tetikçileri ve bunlar dışında gizli adamları olur. Atatürkünde öyle idi.

Hz Muhammed bir peygamber olmakla beraber, aynı zamanda bir devrimcidir bana göre. Hz İsa gibi değildir. Bu yüzden, başarılı olmustur.

Atatürk'ün kaç tane tetikçisini biliyorsunuz. Pc başında sallamak ile olmuyor bu işler doğru. Söyleyin bizde bilelim.

Evet gizli adamları vardı. Silah kaçırdılar, bilgi kaçırdılar, insanları Anadolu'ya taşıdılar ama tetikçisini onca yıllık tarihçiyim bilmiyorum

Hem devrimler iki türlüdür iyi devrimler kötü devrimler. Muhammet kötü devrimci olabilir. Arap öncesi ahlak anlayışını kendi zevk-i sefasının seviyesine indirmek bir devrim sayılır tabi...

Sitelerde Paylaş

Obama (hristiyandır) ile el sıkışan, kardeş kardeş sohbet eden, nerdeyse onun bir dediğini iki etmeyen bir başbakanı (müslümandır) islamın tek kaynağı gibi görüp bunun üzerinden yorum yapmak haberci kimliği ile etik açısından nasıl örtüşüyorsa, maalesef aynı üzücü potaya bu başlığı açan arkadaşda kendini sokmuştur.

Eğer Baykal (ki kendinin müslüman olduğunu söyler) ile uzlaşamamasından İslamda Diyalog yoktur sonucunu çıkartabiliyorsak

Obama ile uzlaşmasından ise islam hristiyanlıkla uzlaşır,

Ve Başbakan hristiyandır dersek :)

Herhalde ayıp etmiş olmayız.

Selam ederim.

bir gün bu lafı söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama bu söylediklerine katılıyorum.

böyle bir tespit ile "islamda diyaloğu" eleştirmek yetersizdir ve yanlıştır. uzlaşma zorluğu (isteksizliği yada eşdeğer başka tavırlar) tamamiyle rte'nin karakteristik özellikleridir. müslüman olması bu özelliklerin açığa çıkmasında yada kuvvetlenmesinde etkili olmuşmudur? bence olmuştur ama salt islam ve diyalog konusunu rte ile eleştirmek yetersizdir bence.

Sitelerde Paylaş

Ateistle kuran tartışılmaz aslında semavi hiç bir kitap tartışılmaz, malesef böyle bir yetenekleri yok..

Sen bir ayet verirsin o anlamadığı başka bir ayeti karşına itiraz diye sürer <_<

Aslında tebliğ kurumu olan bir dinde diyalog yoktur iddiasının gülünçlüğü ortadadır ama arkadaşlarımız bunu anlayamaz..

Sitelerde Paylaş

kitleleri peşinden sürükleyen insanların çoğunda görülen bir hastalıktır bu. Tanrının gönderdiği insan olduklarını sanarlar. Adolf Hitler de kendini tanrının gönderdiğine inanıyordu. Hatta Adolf Hitlerin tanrı tarafından gönderildiğine inanan bir tarikat da vardı. kurmayları bu tarikate dahildir.

muhammedin kendini tanrının gönderidğini sanması yada peygamberlik iddaası kitleleri peşinden sürükledikçe normal bir sonuç olarak görülebilir. anormal olan şey sizin onu gerçekten tanrı tarafından gönderiliyor sanmanız.

Sitelerde Paylaş

islam adaletin gerçekleşmesi için gerekirse savaşmayı öngörür...

sadece zalimlerle uzlaşılmaz...

düşmanlık ancak zalimleredir...

kafirler zalimlerdir...

Talibandan örnek vermisiniz fakat verdiginiz örnekte dahi yanildiginizi düsünüyorum. Cünkü taliban örgütü... dünyada islama ve kurana uyarak, gercek anlami ile yasamaya calisanlardir. Türkiye'de yasayanlarin adi müslümandir...gercek müslüman olabilmeniz icin birebir kuranda yazilanlara uymaniz gerekmektedir.

Yoksa siz bunun böyle olmadigini mi düsünüyorsunuz...yani ''ben müslümanim fakat kuranda yazilanlar beni ilgilendirmiyor'' mu diyorsunuz?

Sevgili cigi,

Diğer söylediklerim ile sizi üzmüşüm sanırım, özür dilerim. Bu yüzden onlara birşey demek istemiyorum. Ama bu alıntıladığım kısmın cevabını yukarıda sevgili kirec vermiş.

Taliban zalimdir ve dolayısı ile kafirdir.

Siz iyi iseniz islam dairesi içindesiniz.

Sizin kendinizi ateist diye nitelendirmenizle Tanrı ilgilenmiyor. Tanrının bilinme gibi bir derdi olsa idi bize kendini gösterirdi. Tanrıya kulluk onun yap dediklerini yap, yapma dediklerini yapmamaktır. Ve Tanrı insana iyilik yap der.

Bu nedenle sizin islam ve kuran tanımınız taban tabana hem kurana ters, hem bana ters.

Selam ederim.

bir gün bu lafı söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi ama bu söylediklerine katılıyorum.

böyle bir tespit ile "islamda diyaloğu" eleştirmek yetersizdir ve yanlıştır. uzlaşma zorluğu (isteksizliği yada eşdeğer başka tavırlar) tamamiyle rte'nin karakteristik özellikleridir. müslüman olması bu özelliklerin açığa çıkmasında yada kuvvetlenmesinde etkili olmuşmudur? bence olmuştur ama salt islam ve diyalog konusunu rte ile eleştirmek yetersizdir bence.

Ortak akıl ister istemez doğruyu buldurur sevgili eflatun.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

...adaletin gerçekleşmesi için gerekirse savaşmayı öngörür...

sadece zalimlerle uzlaşılmaz...

düşmanlık ancak zalimleredir...

Katılıyorum. Ama islamın değil sizin bakış açınıza katılıyorum. İslam bunu savunmuştur anlamında değil...

Atatürk'ün kaç tane tetikçisini biliyorsunuz. Pc başında sallamak ile olmuyor bu işler doğru. Söyleyin bizde bilelim.

Evet gizli adamları vardı. Silah kaçırdılar, bilgi kaçırdılar, insanları Anadolu'ya taşıdılar ama tetikçisini onca yıllık tarihçiyim bilmiyorum

Konumuz Atatürk olmadığı için örnek vermiyorum. Ama onca yıl boşuna tarih okumuşsunuz...

Saygılarımla

tarihinde hallac tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...