Jump to content

Değişmeyen Tek Şey İslam Karşısındaki Cahilliktir

Recommended Posts

AKHENATON, sana buradaki ateistlerin temel bir itiraz getiremeyeceklerini bende düşünüyorum, istisnaları olabilir ancak genel seviye bu yönde..

Su sebeple onlarla yalancı tatmin yaşamak çare değil dostum.

İstersen birey, bireycilik konusu ve senin isa dışında eşit saydığın islam ve hıristiyanlığa gelelim..

İlk ele almamız gereken şey, günahkar doğan insan, aslen kötü günahkar olan insan düşüncesi olmalı..

Hıristiyanlık kurban edilen isa figürünün altını doldurmak için insanı böyle tanımlar.

Oysa islamda durum çok farklıdır..

Ayrışma burada en temel noktada başlar..

Bu konuyu konuşalım mı?

Sitelerde Paylaş

Nedeni basit dostum, diğer sözlerindeki yanlışlıklarıda teşhis edebileceğimiz temel kriteri bize o sözlerin veriyorda ondan..

Bu kriterde ateistin bilmediği ayeti yorumlama becerisi(becerisizliği de denebilir) ve buradan vardığı sonuca önce kendisinin iman etmesi ve sonra herkesi bu imana davet etmesidir..

Biliyorum..

Teolojiyi kamyonculuk sandığınızı biliyorum B)

Birincisi diğer cümlelerimdeki yanlışlar nelerdir. Öyle yuvarlaklaşmak yerine; net cevaplar veriniz.

Ayrıca ben ayeti yorumlamadım ki; orada yorum görüyor musun... Türkçe okumadığın aşikar... Ben genel olarak kuranın tavrından bahsettim. Orada belli başlı bir ayet yok. Bir kitabın toplam görüşü var. Yok eğer yanlış yorumluyorsam o zaman doğrusu söyle bizde düzeltelim, öyle boş keseden sallama yapma...

Ben senin neden sadece o cümleyi aldığımı çok iyi biliyorum. sende iyi biliyorsun. Yuvarlak yalanlarla bunu kapatamazsın. Çünkü kuranın hümanist bir kitap değil; tam tersi kendisinde yana olmayanı dost bile edinmeyen bir kitap olduğunun farkındasın... Söylemek zor geliyor, bunun yerine yalanlara başvuruyorsun...

İşte sana önerim; yanlış yorumlarımı ve diğer cümlelerdeki yanlışları kurandan ayetlerle yazsana... (sana şöyle okkalı bir ayet silsilesi sunayım)tabi sıkıyorsa...

Sitelerde Paylaş

AKHENATON, sana buradaki ateistlerin temel bir itiraz getiremeyeceklerini bende düşünüyorum, istisnaları olabilir ancak genel seviye bu yönde..

Su sebeple onlarla yalancı tatmin yaşamak çare değil dostum.

İstersen birey, bireycilik konusu ve senin isa dışında eşit saydığın islam ve hıristiyanlığa gelelim..

İlk ele almamız gereken şey, günahkar doğan insan, aslen kötü günahkar olan insan düşüncesi olmalı..

Hıristiyanlık kurban edilen isa figürünün altını doldurmak için insanı böyle tanımlar.

Bu konuyu konuşalım mı?

sen önce isa'nın yaşadığını ispatla sonra konuş... Hayali kahramanlar üzerinden felsefe yapmak Yunanlıların işi... Ama pardon kuranda aynı şekilde felsefe yapan bir kitap değil mi... Yalanlar üzerine kurulmuş felsefe...

neyse sen ispatlasana İsa'nın yaşadığını...

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu konuşalım mı?

Tabiki yazıya eleştiri getirebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Birincisi diğer cümlelerimdeki yanlışlar nelerdir. Öyle yuvarlaklaşmak yerine; net cevaplar veriniz.

Sözlerin yuvarlak olunca dostum, alacağın cevabında küresel olması normal değil mi..

Sözleşme yapılmış ve savaş halinde buna ihanet etmiş müşrikler hakkında olan ayetlerle ilgili o yanlışlar.

Antlaşmadan söz ederek başlayan sure için "nerede antlaşma var" diyen bir eleştirmenimsisin sen, bu yuvarlaklığa çubuksu bir cevap bekleme B)

Ayrıca ben ayeti yorumlamadım ki

Yaptın bunu yaptın da aslına yapmamalısın, o birikim yok sende..

Ben senin neden sadece o cümleyi aldığımı çok iyi biliyorum. sende iyi biliyorsun.

Doğrudur sende bende farkındayız bunun..

Farkında olununan, bütün noksanlığı barındıran bir örnek üzerinden, senin diğer din eleştirilerinin geçersizliğinin gösterilmesi.

sana şöyle okkalı bir ayet silsilesi sunayım

Teolojiyi kamyonculuk sanmaya devam :lol:

sen önce isa'nın yaşadığını ispatla sonra konuş...

Olur canım, seni mi kıracağım..

İşte kopist türk ateisti..

Batıda "isa yaşamadı" martavalı ortaya atılır, türk ateisti bunun peşine takılır.

Diğer örneklerde olduğu gibi, hıristiyanlık özelinde ifade edileni birde kalkar islama uyarlamaya kalkar ve muhammed yaşamadı ki demeye kadar işi götürür B)

İşin doğrusu geri ve ilkelsiniz..

Sitelerde Paylaş

Tabiki yazıya eleştiri getirebilirsin.

Akhenaton, söylediğim temelde getiriyorum ilk eleştirimi..

Bana göre diğer yanlışlar bu nokta sebebiyle doğuyor, bu yüzden bence hıristiyanlık ve islam arasındaki tek fark gerçekte isa ve onun kişiliğinden mi ibaret noktasında ilerlememiz gerekir.

Diğer noktalar zaten bu konu işlenince aydınlanacak..

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akhenaton, söylediğim temelde getiriyorum ilk eleştirimi..

Bana göre diğer yanlışlar bu nokta sebebiyle doğuyor, bu yüzden bence hıristiyanlık ve islam arasındaki tek fark gerçekte isa ve onun kişiliğinden mi ibaret noktasında ilerlememiz gerekir.

Diğer noktalar zaten bu konu işlenince aydınlanacak..

Eleştirini beklediğimi söyledim, ve hala bekliyorum. istediğin noktadan ilerle.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Sevgili Akhenaton,AZ vede ÖZ yazarsan anlatmak istediklerini daha iyi anlariz.

Cünkü burda yalniz senin yazilarini degül bir cok arkadaslarin yazilarini okumak istiyoruz,herkes senin kadar derine dalip sayfalarca yazarsa,kimse kimseyi tam olarah izlemeyi basaramaz.Herkesin okadar cok vaktinin oldugunuda sanmiyorum.

Gelelim Kitabkurdunun verdigi ayata:müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün diyen bir kitap için söylenebilecek en hafif kelime faşist.

Arkadasim bizdeki MILLIYETCI kelimesinin karsiligidir FASIST tir.

Bu ayatIn dedigini yapacahlara en iyi uyacah kelime YAMYAMLIHDIR.

Yamyamlarda karinlari doyana gaddan yamyamlih yaparlar.Bunlarsa kendilerinden olmayanlarin tümünü öldürmegi öngördüklerine göre,bunlara söylenek bir kelime su ana kadar daha bulunamamIstIr.

Baskalarina YASAM hakki tanimayacahlara,YÖNETIM yollarini acmak,BEYINSIZLIKLTEN kaynaklanir.

Cünkü ,bu demektirki,sana beni tepelemen icin arka veriyürim.

Bunu diyebilecek normal bir kafa olamaz.

Ya o kafanin ici CÖL kumuyla doldurulmustur.

Yada aldigi uyusturucunun etkisiyle kendinde degildir.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Sözlerin yuvarlak olunca dostum, alacağın cevabında küresel olması normal değil mi..

Sözleşme yapılmış ve savaş halinde buna ihanet etmiş müşrikler hakkında olan ayetlerle ilgili o yanlışlar.

Antlaşmadan söz ederek başlayan sure için "nerede antlaşma var" diyen bir eleştirmenimsisin sen, bu yuvarlaklığa çubuksu bir cevap bekleme B)

Yuvarlak cümleler söylemedim direkt dedim ki;

Müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün diyen bir kitapta, tecavüzü suç saymayan bir kitapta;cariyelere tecavüzü hak bilen bir hukukta; köleliliği kaldırmaktan aciz bir toplumda; suçlunun tanımını yapmadan; cezasını kesecek kadar bilgisiz bir doktrinde; hümanizm değil; FAŞİZM vardır. Bu faşistlik insanların ölümlerine esaretine; sürülmesine zorla dinlerinin değiştirilmesine neden olmuştur...

Kesin bir cümle diyorum ki; bunların hepsinin olduğu bir doktirinde; hümanizm olmaz... Cümle olmayabilir veya olmamalıdır diye bitmiyor. olmaz... Artık insanlara edebiyat dersi vermekten sıkıldım. gidin tekrar Ali Ata bak'tan başlayın...

Yaptın bunu yaptın da aslına yapmamalısın, o birikim yok sende..

Sende varsa yukarıda kırmızı ile çizdiğim yerlere ayet ve hadislerle yuvarlamadan cevap versene... Hadi hepsi yalan işte sana kanıtları desene... Köleliği kaldırdık; tecavüzü yasakladık. işte ayetleri desene... Kıvırmadan zina ayetlerini tecavüz ayeti gibi sunmadan, köleliği kaldırmak ile azad etmeyi teşvik etmek arasındaki farkı göz ardı etmeden yazsana... Aydınlat bizi...

Doğrudur sende bende farkındayız bunun..

Farkında olununan, bütün noksanlığı barındıran bir örnek üzerinden, senin diğer din eleştirilerinin geçersizliğinin gösterilmesi.

Bu cümleden hiç bir şey anlamadım. Benim hatama ver ve detaylı olarak açıklar mısın?

Teolojiyi kamyonculuk sanmaya devam :lol:

Siz sapıklığı din sanmaya devam ediyorsunuz ya...

Olur canım, seni mi kıracağım..

İşte kopist türk ateisti..

Batıda "isa yaşamadı" martavalı ortaya atılır, türk ateisti bunun peşine takılır.

Diğer örneklerde olduğu gibi, hıristiyanlık özelinde ifade edileni birde kalkar islama uyarlamaya kalkar ve muhammed yaşamadı ki demeye kadar işi götürür B)

İşin doğrusu geri ve ilkelsiniz..

Siz ileri misiniz? Ben tüm o zamanın tarihçilerini araştırdım. Kimsenin lafı ile hareket etmem, eğer benden daha ileri olduğunuzu düşünüyorsanız; o zaman kıvırmayın ve cevaplayın... Kendi cümleleriniz ile... Bakalım ne kadar ilerisiniz.

tarihinde kitapkurdu82 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu cümleden hiç bir şey anlamadım. Benim hatama ver ve detaylı olarak açıklar mısın?

Cümleyi anlamadığın gibi, konuyuda anlayıp katkı sunacak pozisyonda değilsin.

O yüzden bu konuda biraz madara olmanın verdiği agresiflikle ağzını bozacağına, aynı durumu yaşadığın şu başlığa git ve internetten biraz daha kopyala yapıştır yap..

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=37688&view=findpost&p=607116

Sitelerde Paylaş

Eleştirini beklediğimi söyledim, ve hala bekliyorum. istediğin noktadan ilerle.

Akhenaton temel yanılgınla başlayalım(gerçi başladık ama anlamadın sanırım), hıristiyan teoloji babanın günahından bütün nesli sorumlu tutar, ademin günahı herkesin boynunadır, başlangıçtan günahkar suçlu insan tasviri vardır hıristiyanlıkta.

Oysa islamda babanın günahından nesli sorumlu değildir. Bu yüzden vaftiz gibi doğuştan geldiği varsayılan kirlerden günahlardan arınma ritüeli yoktur islamda..

Yine hıristiyanlıkta inançta bireysellikten söz edemeyiz, ruhban sınıfı kişi ile tanrı arasında belirleyici bir otoritedir. Papa kişiyi aforoz edebilir, günah çıkarma ayininde "affedemem" sözü işitilmişse kişi affedilmemiştir..

Oysa islamda kul ile yaratıcı arasında ne insan ne kurumsal bir kimlik yoktur, buna peygamber bile dahildir.

Bu açıdan baktığımızda bireysellik eleştirisi hıristiyanlığa uygulanabilecekken islama bu noktada bir eleştiri getirilemeyeceği açık..

Buna itirazın var mı?

Yoksa diğer itirazlarıma geçeceğim B)

tarihinde Simo Hayha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yine hıristiyanlıkta inançta bireysellikten söz edemeyiz, ruhban sınıfı kişi ile tanrı arasında belirleyici bir otoritedir. Papa kişiyi aforoz edebilir, günah çıkarma ayininde "affedemem" sözü işitilmişse kişi affedilmemiştir..

Bunu bir itiraz olarak kabul etmiyorum , ana yazıda yazmış olduğum şeyi tekrarlamışsın. Yazıda ALİ İmran' ile başlayan satırdan itibaren devam edersen Hristiyanlık ve islam teolojisinin ayrıştığı noktayı görebilirsin.

Bu ayrışma bu iki dininde bireyselliğini göstermez, bu ayrışma dinler içerisindeki iyilik ve kötülük kavramlarıyla alakalıdır.

İslamda bireysel bir din değildir, Hristiyanlıktaki Roma Müslümanlıkta Devlet olur.

Yazıyı iyi okumamışsın. Bunları net olarak yazıda verdim. Katolik Hristiyanlık ve İslam arasında bir kaç nokta haricinde hiç bir fark yoktur. Bunlar yazıda açık ve nettir.

Sitelerde Paylaş

Cümleyi anlamadığın gibi, konuyuda anlayıp katkı sunacak pozisyonda değilsin.

O yüzden bu konuda biraz madara olmanın verdiği agresiflikle ağzını bozacağına, aynı durumu yaşadığın şu başlığa git ve internetten biraz daha kopyala yapıştır yap..

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=37688&view=findpost&p=607116

Arapça konuşan birisini Türkçe anlamak zor oluyor. Adam gibi sorduk anlamadık diye. Yanlış bir mana çıkartıp yanlış yorumlar yapmak sizin işiniz bizler anlamadığımız noktayı soruyoruz.

Ayrıca ağzımı bozmadım... Sana o kadar cevap yazdım; sen sadece bir cümle ile cevap vermişin. Bana kamyonculuk diyorsun kendin sapkın bir kitabı kutsal yaptığın yetmiyormuş gibi yok madara oldun filan... sen git önce Muhammet'in sapıklıklarını düzelt...

Cariyesi ile beraber basılan Muhammet'in madara olması kadar madara olmam merak etme. Onun gibi yemin edip; sonra tanrının kıyağıyla tekrar cariyeyi nasıl yatağa atsam diye düşünenler asıl madara olanlardır. Sen madara arıyorsan, amcasının bile peygamberliğine inanmadığı; arkadaşının 9 yaşındakşi kızı ile gerdeğe girecek kadar sapkın ve sadist Muhammet'ine bak...

Sitelerde Paylaş

ehf/ 50. Hani, biz meleklere "Âdem'e secde edin" demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi.(cinlerden oldu)

Bu ayetlerde tereddüte düşüren; Allah'ın meleklere emir verdiği halde İblis'in cinlerden olduğunu belirtmesi.

Emir meleklere ve cinlere verilmiş olsa çelişki olmayacak. İblis cin ise meleklerin içinde ne işi var?

Ayette "cinlerdendi" şeklinde çevrilen "kane minel cinni" ifadesinin tam karşılığı "cinlerden oldu"dur. Örneğin Sad-74 ayetinde "İblis hariç ki, o kibirlendi ve kâfirlerden oldu." şeklinde geçer. "Kafirlerden oldu" ifadesi de "kane minel kafirin" den çevrilmiştir.

Bu karışıklığın sebebi, "Düşen Melekler" konusunun anlaşılamamış olmasındandır.

İslamdan önce Hristiyanlık ve Musevilikte meleklerin bir kısmının meleklikten cine düşürüldüğüne inanılır.

Fe secedû illâ iblîse= İblis hariç hepsi secde ettiler

"cael-kavmu illa bakaraten=bir inek hariç bütün halk/topluluk geldi"

Bakara süresinin ilgili ayetiyle karşılaştırınca iblis burada Meleklerden ayrı bir varlık. İblis melek değil.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...