Jump to content

Neden iyilik yapılır?

Recommended Posts

yediren kişi allah rızası için yapıyor.inanç nerde belirtilmiş.ateist yetim olmaz müslümanmı olacak demiş? yada var ben neden göremiyorum?

Allah rızası için iyilik yapmaktan kasıt Allah'ı kabul etmeyenlere yardım etmemek değildir, bunu biliyoruz. Buna karşı tartışılıyor mu okumadım ama hayır öyle birşey yok. Zaten sadece Allah'a inananlara yardım etmek, diğerlerine kötülük etmek veya dokunmamak islâmda farz olsaydı dünya islâmı yaşatmazdı.

Dinler değişiyor. Eskiden Cihad dinden olmayan insanlara karşı kılıçla kesmekti, artık bu değişiyor. Önce fikre karşı savaşmak (tartışmak) sonra da arınma hedefine ulaşmak diye değişti. Örneğin yahudiler de bu insancıl kurallara uymak için zorlandı ve artık cumartesi günleri hastanelerde yabancıları tedavi etmemek gibi birşey yapamıyorlar. Veya "biz seçilmiş ırkız hepinizden üstünüz" demek yerine "Tanrının kurallarını size yaymak için, size örnek olmak için varız" diyorlar. Gördüğünüz gibi dinler değişip adapte olmak zorunda kalıyor.

Allah rızası için iş yapmak demek sadece ve sadece cennete gitmek istediğin için, Allah tarafından mükâfatlandırılmak için iş yapmak demektir. Bu açgözlü ve kötü insanlarla umarım asla işim olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 51
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kötü nedirki? yada kötü diye bişey varmıdır?

konuya biraz felsefi açıdan bakarcak olursak: iyi zaten iyidir,kötü ise iyiyi yüceltendir.

yani kötü oolmazsaydı iyinin değeri bilinemezdi,dolayısıyla kötü birşey yapanda iyinin kıymetinin bilinmesini sağladığı için netice itibariyle iyi birşey yapmış oluyor...

Sitelerde Paylaş

iyilik karsiliksiz olmalidir..

muslumanlar ne icin iyilik yapar? obur dunyada yaptiklari bu iyiliklerin karsiliginda "huri-nuri" alacaklarina inanirlar..bu nedenle iyilik yaparlar..ya da tanrida korktuklari icin iyilik yaparlar..bence bu iyilik degildir..

cunku iyilik "karsiliksiz ve icten" olmalidir..karsilik beklenilerek yapilan iyilik, iki yuzluluktur..ve birinden korkarak iyilik yapmak zaten iyilik sayilmaz..dusunun adamin biri gelip size diyor ki "suraya su kadar bagis yap yoksa seni diri diri yakarim" siz korktugunuz icin bu iyiligi yapiyorsunuz..istediginiz icin degil..:)

Sitelerde Paylaş

muslumanlar ne icin iyilik yapar? obur dunyada yaptiklari bu iyiliklerin karsiliginda "huri-nuri" alacaklarina inanirlar..bu nedenle iyilik yaparlar..ya da tanrida korktuklari icin iyilik yaparlar..bence bu iyilik degildir..

cunku iyilik "karsiliksiz ve icten" olmalidir..karsilik beklenilerek yapilan iyilik, iki yuzluluktur..ve birinden korkarak iyilik yapmak zaten iyilik sayilmaz..dusunun adamin biri gelip size diyor ki "suraya su kadar bagis yap yoksa seni diri diri yakarim" siz korktugunuz icin bu iyiligi yapiyorsunuz..istediginiz icin degil.. :)

aynen öyle

Sitelerde Paylaş

cunku iyilik "karsiliksiz ve icten" olmalidir..karsilik beklenilerek yapilan iyilik, iki yuzluluktur..ve birinden korkarak iyilik yapmak zaten iyilik sayilmaz..dusunun adamin biri gelip size diyor ki "suraya su kadar bagis yap yoksa seni diri diri yakarim" siz korktugunuz icin bu iyiligi yapiyorsunuz..istediginiz icin degil..:)

Hiç bir insan evladı karşılıksız, hiçbir çıkar gütmeden bir iyilik yapmaz.

Kuran'ı sorguladığım dönemde, ona inanmamda "Allah rızası için iyilik yapma" kavramının payı büyüktür.

Siz kendinizi yeterince tanımıyor, karşılıksız iyilik, içten iyilik vs. diyip duruyorsunuz; oysa O sizin ciğerinizi biliyor...

Ayetlerden anlaşıldığı üzere Allah yarattığı kulunu, onun kendisini tanıdıgından bile, çok daha iyi tanıyor... :)

Sitelerde Paylaş

O ASRA YEMİN OLSUN Kİ ,İNSAN HÜSRANDADIR. ANCAK İMAN EDİP SALİH AMEL İŞLEYİP, BİRBİRLERİNE HAKKI VE SABRI TAVSİYE EDENLER MÜSTESNA!.

İYİLİK YAPANLAR İMANLI İSE AHİRETTE DE KARŞILIĞINI BULUR. DÜNYADA BEKLENTİSİ YOKTUR. ÖTELERDE ALLAH DİLERSE KARŞILIĞINI VERİR.

İMANSIZ AMEL İYİLİK İSE SEDECE BU DÜNYADA YAPILIR. ACABA NASIL İYİLİK YAPAR BİR ATEİST MERAK EDİYORUM.VİCDANI SIZLADIĞI İÇİN Mİ? EĞER BİR ATEİST DE İÇ DÜNYASINDA VİCDAN DİYE BİRŞEY VARSA NEDEN MÜSLÜMAN DEĞİL? BİR YELERDEN SALIK VERİYORLAR. MANTIKLARINIZ DELİK DEŞİK. HERŞEYE YOK DEYİP BİR DE ALAY EDİYORSUNUZ.

SİZİNKİ GÖZÜNÜZÜ YUMUNCA BİR ŞEY GÖREMEZ YA İNSAN. HİÇBİR ŞEY YOK DER. HALBUKİ AÇSA GÖRECEK. ÖYLE BİR MANTIK. UYANIN AÇIN GÖZÜNÜZÜ DİYECEĞİM AMA LAF DEĞİL BELA LAZIM KİMİSİNE

tarihinde ilayyyda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İYİLİK YAPANLAR İMANLI İSE AHİRETTE DE KARŞILIĞINI BULUR.

İMANSIZ AMEL İYİLİK İSE SEDECE BU DÜNYADA YAPILIR.

İŞte formaliteler tanrısı ALLAH budur!

Ateistler neden iylik yapar dinciler neden iyilik yapar... Kİmse iylik yapmaz. Ateistlerde dincilerde iyliğis adece kendisi için yapar.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...
On 29.03.2008 at 20:26, epifun said:

Yanlış...

Yapılan her iyilikte muhakkak bir çıkar vardır. Ateist, teist, deist fark etmez.

Daha önce de başka bir başlık altında değinmiştim;

Taksim'de "gençler hadi şaraba destek" diye sempatik bir modda para isteyen yaşlı teyzeye cepteki bozuklukları vermenin ucunda da bir çıkar yatar.

Bu çıkar egoyu tatmin etmekten, teyzenin sevindiğini görüp mutlu olma duygusuna kadar uzanabilir.

Öyle ya da böyle ucunda mutlaka çıkar vardır...

Kuran da bunu "Allah'ın rızası" kazanmaya bağlıyor; işi şansa yahut keyfe yahut o günkü moda bırakmıyor.

Süper...

Bir sürü canlısı olmamız, basitçe olay bu.

Peki nedir bu bahsettiğin ödül? Basit, biraz dopamin, biraz seratonin.

Sitelerde Paylaş

İyilikler genelde karşılık beklenerek veya gösteriş olarak yapılıyor ne yazıkki... 

Ancak samimi olarak iyilik yapanlar da var. Burda temel etken empati ve sevgi duygusudur.

Aslında iyi insan olmak için iyilik yapmak şart değil. Kötülük yapmamak ve bunun yanında arasıra küçük iyilikler yapmak da iyi insan olmayı tanımlar.

Bazen bir insanın isteğini gülümseyerek reddedebilmek dahi bir iyilik olabilir.

Sitelerde Paylaş

Elbette ahlakın nedeni çıkardır. Evrim bunu zorunlu kılar. Ahlak evrim sonucu oluştuğu için bu durum kaçınılmazdır.

Ama çıkarın hasis, aşağılık, bencilce, başkalarının acısına, kötülüğüne rağmen alçakçası var; bir de empatik, diğergam, toplumcul, insancıl, evrensel, yüksek ve saygın olanı var.

Hasis bir çıkar için, cennette hurilerle şarap içip alem yapacağım diye kafirleri öldürmeyi sevap saymak, allaha inanmadı diye insanların ateşlerde yanacağına inanmak, bu uğurda sonsuz, ebediyen bağdaşmayacak bir ayrım öne sürmek elbette ahlak değil ahlaksızlık. Bunlar alçakça, bencilce, ahlaksızca çıkarlar...

İyi bir dünya yaratmak, kötülükleri, haksızlıkları, adaletsizlikleri, zulümleri, işkenceleri ortadan kaldırmak, iyilik yapalım ki iyilik yayılsın, her yere iyilik dolsun, kötülükler yok olsun demek yüksek ve saygın bir çıkarcılıktır. Bu bir çıkarcılık evet, çünkü böyle bir dünya yaratmak çıkarımızadır.

Akla bir soru gelebilir, benim yaşamadığım dünyada iyilikten bana ne? O halde ölürken dünyayı yok edecek kırmızı düğmeye basabilirim, ben olmadıktan sonra dünya yok olsun, bana ne? Fakat bu geçersiz. Bizler neslimizin de mutlu olmasını isteyen, geleceği planlayabilen bir türüz. Zaten bu yüzden ahlaka sahibiz. Kimse çocuklarının mutsuz olmasını istemez. Kendi varlığının bir tür devamı olarak görür onları. Genlerimizin çocuklarımızda sürdüğünü, bir tür ölümsüzlüğe onlarla eriştiğimizi düşünürüz. Haksız da değiliz, yüzde elli kendi genlerimiz. Yazı tura gibi, hiç fena bir oran değil!

Niye fena bir oran olsun, herif yüzde elliyi geçtim diye diktatörlüğünü ilan ediyor be!

Ateist olmak yok olmaya inanmak değildir. Yok olmak olanaksızdır. Yok olamazsınız. Var edilme diye bir şey olmadığı, tanrı olmadığı için yok olmak da yoktur. Ateizm kesin olarak bunu gerektirir. Yok olmak var derseniz ateist değilsiniz. Çünkü o zaman var edildiğinize, yani tanrıya inanıyorsunuz demektir.  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...