Jump to content

İSLAM SANATA BİLİME ENGELMİ ?

Recommended Posts

islamı sanki kıyım makinası gibi , yok edici birseymiş gibi görmeye / göstermeye lüzum yok , ayrıca o cok hayran olunan avrupa medeniyetinin kökündede müslüman bilimadamları ve felsefecileri var , bunlar acı gercekler

heleki bazı hristyanların cıkıpta islamı kötülemeleri yokmu , tam evlere senlik

artı , her müslümanda aynı değildir , mesela bir örnek , vahabi manyakları sovyet işgalini bahane edipte afganistana gidip "kendi islam ekollerini" yayana kadar , afganistan o sıralarda türkiyeyle aynı düzeydeydi , keza iranda aynı sekilde mollalar gelene kadar iyi düzeydeydiler

sonuc olarak islam sanata bilime , hristiyanlıkta olduğu gibi engel değil , hritiyanlıktan kastımsa 500 yıl önceki gercek vatikan hristiyanlığı şimdiki değil

haydin bana eyvallah..

tarihinde Davudi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 183
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yanılıyorsun Davudi,

İslamın bir kıyım makinesi,yok edici olmasına engel olan yine insanların sağduyusu ve vicdanı.Afganistanda iranda uyugulanan islam gerçek islam.

"Hayat hala cehenneme dönmemişse, bu dinler sayesinde değil, bu dinlere rağmen dönmemiştir..." Tolstoy

tarihinde Ramirez tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

islamı sanki kıyım makinası gibi , yok edici birseymiş gibi görmeye / göstermeye lüzum yok , ayrıca o cok hayran olunan avrupa medeniyetinin kökündede müslüman bilimadamları ve felsefecileri var , bunlar acı gercekler

Müslümanların propogandaları sende çok etkili olmuşa benziyor. Öyle bir şey yok. O müslüman bilim adamları dediklerin zamanında mürted ilan edilen kimseler.

Ne konudaki eleştirileri evlere şenlik?

artı , her müslümanda aynı değildir , mesela bir örnek , vahabi manyakları sovyet işgalini bahane edipte afganistana gidip "kendi islam ekollerini" yayana kadar , afganistan o sıralarda türkiyeyle aynı düzeydeydi , keza iranda aynı sekilde mollalar gelene kadar iyi düzeydeydiler

Hangi yönden aynı düzeydeydiler? Ekonomi? Kültür? Başka etkenler? İddia ettiğin şeyin kanıtını göstermemişsin.

sonuc olarak islam sanata bilime , hristiyanlıkta olduğu gibi engel değil , hritiyanlıktan kastımsa 500 yıl önceki gercek vatikan hristiyanlığı şimdiki değil

Kuranda yazılan İslamı uygulasalar dünyada müslüman kalmaz. Ya da herkes müslüman olur. İslam en aşırı uçların dinidir. İslam bilime sanata engeldir. Resime, müziğe, heykele, baleye vs. engeldir.

haydin bana eyvallah..

Hadi eyvallah. Bunları görememen üzücü...

tarihinde kafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Engeli bir kenara bırakalım, tavsiye eder. Buradaki ateistlerin hepsi de engeller gibi zannediyor ama nedense. Muhtemelen sanatsız ve bilimsiz yaşayan cahil Müslümanları o kadar çok görmüşler ki, İslam'ın gerçek yaşayış tarzının tersi olduğuna inanmakta zorluk çekiyorlar. Tabi bu arada o Müslümanlar da kendi hayatlarını zehir etmiş oluyorlar. Cahilliklerinin cezasını kendileri çekiyorlar. :) Evrim nedir bilmez mesela. Genel kültür desen zaten sıfır. Evine günah diye TV bile almayanlar biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların propogandaları sende çok etkili olmuşa benziyor. Öyle bir şey yok. O müslüman bilim adamları dediklerin zamanında mürted ilan edilen kimseler.

Senikiler de propoganda olmadı mı şimdi? Pozitif dünyayı araştıp düşünen Müslüman bilimadamı var olmuştur, doğaldır, nasıl hristiyan bilimadamı var olduysa. Fakat bunları ortaçağ yönetimlerinin danışıklı resmî dinine uymadı diye mürted ilan eden varsa, onlar kendi mezhepleri içinde kavrulsunlar, onlarınki farklıydı, örnek: Faraday da değişik bir yol(tarikat)dan bir hristiyan idi. Papanın izinde olduğu söylenemezdi. Bizim müslüman bilimadamları da mevcut sünni sistemin fetvasına uymadı diye müslümanlıktan çıkacak değiller.

Kuranda yazılan İslamı uygulasalar dünyada müslüman kalmaz. Ya da herkes müslüman olur. İslam en aşırı uçların dinidir. İslam bilime sanata engeldir. Resime, müziğe, heykele, baleye vs. engeldir.

Kuran'da yazan islamın dünyayı ne şekil bir müslüman kılacağını açıklaman lazım. Aslında açıklamaman lazım, çünkü çok izafi. Düz mantık için başka, öteki için başka çıkarımlar... Yaşayan İslam aşırı uçların dini olabilir, fakat Kuran'ın bilime sanata, resime, müziğe, heykele, baleye engel olduğuna dair Kuran'dan kanıt göstermen lazım. Aksi için ise ben kanıt(lar, yüzlerce) gösterebilirim.

Sitelerde Paylaş

haydin bana eyvallah..

Davudi üzülerek söylüyorumki çok yanılıyorsun.

Tarihte seni yalanlıyor.

Buruni, Ömer hayyam, İbni sina, Farabi, Ebul Vefa,Harizmi,İbni Heysem,İbni Rüşt, Kindi, Razi.........özellikle 9. ve 10. yüzyılda Yunan eserlerinin tercümesiyle oluşmuş bir bilgi ortamında büyük bir bilgi ortamı oluşmuştur ve gerçektende bu ortamda büyük bilim adamları ve eserleri çıkmıştır.

Ama bu ortam ve dünya çabuk bastırılmıştır hemde din adına ve din ile.

Ve bu ortamın bilim adamları dinsizlikle suçlanmıştır.

Fizik, kimya, astronomi gibi bilim dalları gereksiz, zararlı hatta dinsizliğe neden olarak görülmüştür.

Ve bu kişilere ve onların ilgilendiği bilim dallarına özelliklede tasavvuf dünyasından ve dini çevrelerden ciddi saldırılar gelmiştir.

Düşünce bazında bu saldırıyı din adına yapanların en önemlilerinden biriside Gazalidir.

Gazalinin İhyayı ulumiddin kitabından bilime ve felsefeye bakışını görebilirsin. Ayrıca o dönemin ve sonraki dönemlerde yazılan dini kitaplardada görebilirsin.

Aklı hor gören, tabiat bilimlerini dinsizlikle suçlayan bu bakış dinden kuvvet almıştır.

Ve bu bakışın sahipleride dünün ve bu günün islam dünyasının kanaat önderleridir.

Bu kanaat önderlerinin çoğuda tarikat önderleridir ve bunlar meşhur alimler, mücedditlerdir islam dünyasının.

Malesef tabiat bilimlerine ve felsefeye düşman ve dinden güç alan bu düşünce ve inançlar hem müslüman halk tarafından hemde zamanın yöneticileri tarafından destek bulmuştur.

Bence eğer 9. ve 10. yüzyıldaki gelişmeler müslümanlar tarafından engellenip saldırıya uğramasaydı en geç 14. ,15. yüzyıllarda insanlık cep telefonu kullanıyor, uçağa biniyor, interneti ve bilgisayarı kullanıyor olurdu.

Şimdi biz bugün tam olarak ne seviyede olurduk onu ancak 26. yüzyılda söyleyebilirim.

Sitelerde Paylaş

İslama göre herşey kuranda mevcuttur, başka yerde bilim aramaya gerek yoktur. Rivaye göre Ömer İskanderi Kütüphanesini yaktırıken bu gerekçeyi öne sürmüş

"Padişahsan ordunun başına geç, ben padişahsam emrediyorum ordunun başına geç"

gibi, kelime-mantık oyunlarını seven birileri tarafından uydurulup atfedilmiş olmalı.

Bunlar İslam'ın okuma, kitap, araştırma düşmanı olduğunu göstertmedi hiç bi zaman.

Ömer, gerçekten bunu dediyse Kuran için "O önünüzdekini tastikleyicidir, ..." ayetini okumamış olmalı. Önünde bir şey okuyacaksın ki, Kuran onu tastikleyecek... vs.

Sitelerde Paylaş

Aziz Nesin'in çok güzel bir sözü var.Hatırladığım kadarıyla yazayım.Diyor ki "Müslümanlar ne zaman bir icat olsa o kuranda zaten yazıyordu,kuran onun olcagını bilmem kaç yıl öncesinden haberini vermiştir diyorlar.Peki kardeşim bu müslümanlar bu kadar salakmı ki kutsal kitaplarında yazan şeyleri kendileri icat edemiyorlar"

Sitelerde Paylaş

Aziz Nesin'in çok güzel bir sözü var.Hatırladığım kadarıyla yazayım.Diyor ki "Müslümanlar ne zaman bir icat olsa o kuranda zaten yazıyordu,kuran onun olcagını bilmem kaç yıl öncesinden haberini vermiştir diyorlar.Peki kardeşim bu müslümanlar bu kadar salakmı ki kutsal kitaplarında yazan şeyleri kendileri icat edemiyorlar"

Evet salak. Bunun da böyle bir cevabı var. Gocundukları için söylemiyorlar. Şöyle demeliler(demeliyiz, ben de)

"Kuran'da bütün icatlar var, ama biz salak olduğumuz için göremiyoruz."

Sitelerde Paylaş

Evet salak. Bunun da böyle bir cevabı var. Gocundukları için söylemiyorlar. Şöyle demeliler(demeliyiz, ben de)

Mesela? Bir örnek verirmisin kuranda 1400 yıl önce haber verilmiş ve daha yeni keşfedilmiş bir buluşa?

Sitelerde Paylaş

Musluman ordularinin yada gruplarin diger ulkeleri isgali sonucunda, mesela Misirdaki Alexandra sehrindeki buyuk kutuphaneyi isgali sonunda ortaya cikan Islamda felsefenin biraz ilerlemis olmasi bu kutuphanelerdeki teknik-bilimsel-felsefi konularinin var oldugu kitap/rulo larin Arapcaya cevrilip sonra bunlarin Arap eseriymis gibi saga sola, hadislre yazdirilmasidir.

Araplarin kendi yazdiklari eserler olarak lanse edilmesi sonucunda gunumuze kadar hep "bakin Musluman bilim adamlari dunyaya neler kazandirdi" falan diye hikayeler cogaldi. Bu sahtekarlik Emeviler ile baslamistir, Emevilerin misir uzerinen Ispanyanin iclerine kadar yayilisini unutmiyalim, buralarda Araplarin ele gecirdigi cok degerli yazilarida unutmiyalim. Yani Kisaca Islamda asla ve asla bir kisi dunya insanlari icin en ufak birsey yapmamistir ve bu gunumuzdede devam etmektedir. O donemin sahteciligi aynen devam ediyor.

Keske bu Emeviler olmasaydida Islam Arabistanda lokal din olarak kalsaydi.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar salak olduğu için kuranda bulamıyorlar değil. Öyle olsa kitapta bulamadığını kitabın dışında hiç bulamaz.

Olsaydı görülürdü, olmadığı için görülmüyor.

Yani kitapta yok.

Sitelerde Paylaş

Musluman ordularinin yada gruplarin diger ulkeleri isgali sonucunda, mesela Misirdaki Alexandra sehrindeki buyuk kutuphaneyi isgali sonunda ortaya cikan Islamda felsefenin biraz ilerlemis olmasi bu kutuphanelerdeki teknik-bilimsel-felsefi konularinin var oldugu kitap/rulo larin Arapcaya cevrilip sonra bunlarin Arap eseriymis gibi saga sola, hadislre yazdirilmasidir.

Araplarin kendi yazdiklari eserler olarak lanse edilmesi sonucunda gunumuze kadar hep "bakin Musluman bilim adamlari dunyaya neler kazandirdi" falan diye hikayeler cogaldi. Bu sahtekarlik Emeviler ile baslamistir, Emevilerin misir uzerinen Ispanyanin iclerine kadar yayilisini unutmiyalim, buralarda Araplarin ele gecirdigi cok degerli yazilarida unutmiyalim. Yani Kisaca Islamda asla ve asla bir kisi dunya insanlari icin en ufak birsey yapmamistir ve bu gunumuzdede devam etmektedir. O donemin sahteciligi aynen devam ediyor.

Keske bu Emeviler olmasaydida Islam Arabistanda lokal din olarak kalsaydi.

Hakkatende.

Yunan eserlerinin tercümelerinden birşeyler bulan insanlar birtürlü kurandan birşey bulamamışlar.

Bak sen şu Allahın işine:)

Sitelerde Paylaş

Demek kuranda herşey varda insanlar bulamamışmış.

1500 yıldır okuduğunuz kitaptan birşey bulamadınız ama aslında var öylemi.

Ozaman bi 1500 yıl daha okumak lazım heralde.

Ozaman bulunur heralde.

"Malmısın tipinmi öyle gösteriyor" diye bir söz var. Bu durumda söylenecek en iyi laf budur herelde.

Sitelerde Paylaş
Mesela? Bir örnek verirmisin kuranda 1400 yıl önce haber verilmiş ve daha yeni keşfedilmiş bir buluşa?

İnsanlar salak olduğu için kuranda bulamıyorlar değil. Öyle olsa kitapta bulamadığını kitabın dışında hiç bulamaz.

Olsaydı görülürdü, olmadığı için görülmüyor.

Yani kitapta yok.

Bu benim inancım. Bunu tartışmamak için fikrimi bu minvalde söylemedim. Şöyle dedim. "Evet biz salağız, ondan bulamıyoruz" demeleri lazım, Aziz Nesinden sonra binlerce kişinin kopyaladığı bu argümana karşı (yada herkesin sonra aklına gelebilecek çok basit bir akıl yürütmeymiş. Aziz Nesin ilk söylemiş). Madem "Kuran'da herşey var" diyorlar, "o zaman niye siz bulamıyorsnuz?" diyene karşı bunu söylemekten başka çareleri yok (çarem yok, ben de müslim olduğum için kendimi de katmak zorundayım. Lütfen ifadelerimdeki bu inceliklere dikkat ediniz.

Demek kuranda herşey varda insanlar bulamamışmış.

1500 yıldır okuduğunuz kitaptan birşey bulamadınız ama aslında var öylemi.

Ozaman bi 1500 yıl daha okumak lazım heralde.

Ozaman bulunur heralde.

"Malmısın tipinmi öyle gösteriyor" diye bir söz var. Bu durumda söylenecek en iyi laf budur herelde.

Mal değilim söyledim ya, salağım. Aynı şeyi ifade ediyorsa tamam malım. (Malız, salağız müslüman olarak)

Sitelerde Paylaş

Bu benim inancım. Bunu tartışmamak için fikrimi bu minvalde söylemedim. Şöyle dedim. "Evet biz salağız, ondan bulamıyoruz" demeleri lazım, Aziz Nesinden sonra binlerce kişinin kopyaladığı bu argümana karşı (yada herkesin sonra aklına gelebilecek çok basit bir akıl yürütmeymiş. Aziz Nesin ilk söylemiş). Madem "Kuran'da herşey var" diyorlar, "o zaman niye siz bulamıyorsnuz?" diyene karşı bunu söylemekten başka çareleri yok (çarem yok, ben de müslim olduğum için kendimi de katmak zorundayım. Lütfen ifadelerimdeki bu inceliklere dikkat ediniz.

Mal değilim söyledim ya, salağım. Aynı şeyi ifade ediyorsa tamam malım. (Malız, salağız müslüman olarak)

Çeşit çeşit insanlar var şu dünyada.

Allahın hikmeti

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...