Jump to content

Taraf, Bu Ülkenin Bayramlarına Neden Bu Kadar Düşman?

Recommended Posts

GENÇLİK ve SPOR MASALLARI

Habertürk gazetesi dün sürmanşetten kullandığı Atatürk fotoğrafının 1925 yılında, Atatürk 19 Mayıs törenlerini izlerken çekildiğini öne sürdü. Oysa tarih öyle demiyor.

Her yıl birinci sayfalarında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na geniş yer ayıran gazetelerin dünkü manşetlerinde tarihi hatalar vardı. Sabah gazetesi, bu yıl 91. yılı kutlanan bayramın 81. yılını kutladı. Habertürk gazetesi ise “Atatürk’ün 1925 yılındaki 19 Mayıs kutlamalarını izlerken” çekildiğini iddia ettiği bir fotoğraf yayımladı. Oysa Anadolu Ajansı’na göre ilk kutlama 1936 yılında ‘Jimnastik Bayramı” adı altında, resmi kutlamalar ise 1939 yılında, yani Atatürk’ün hayatını kaybetmesinden bir yıl sonra gerçekleştirildi.

19 Mayıs ilk olarak Atatürk’ün şehre gelişi vesilesiyle Samsun’da kutlandı. 1928 yılından itibaren de İstanbul’da “Jimnastik Bayramı” kutlanmaya başlandı. Fakat ilk kez 1936 yılında kutlamalar 19 Mayıs’a denk getirildi. Atatürk kutlamaları ilk kez 1938 yılında Ankara (19 Mayıs) Stadyumu’nda, “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak izledi.

Mehmet Altan dün Star gazetesindeki köşesinde 19 Mayıs’ın bir bayram olarak ortaya çıkışının hikayesini İsmet Bozdağ’dan yaptığı şu alıntıyla anlattı:

“Yıl 1936. günlerden 19 Mayıs. Atatürk Dolmabahçe’de, yanında Şükrü Kaya, Ruşen Eşref, Kılıç Ali, Salih Bozok, Nuri Conker var, konuşuyorlar. Birdenbire Atatürk soruyor: ‘Bugün günlerden ne?’ Diyorlar Salı, Çarşamba neyse. Ayın kaçı: 19’u. Aylardan ne: Mayıs. ‘Ne oldu bugün söyleyin bakalım’ diyor. Düşünüyorlar, 19 Mayıs’ta ne oldu? ‘İzmir’in işgalinin üçüncü günü diyorlar. Atatürk, ‘değil’ diyor. ‘İsmet Paşa’nın Lozan’dan Gazi’ye çektiği telgraf’ diyorlar.

Atatürk, ‘bırakın yahu bunları” diyor, ‘öyle bir şeydir ki bu ülkenin kurtuluşudur’. Yine bulamıyorlar. En sonra Şükrü Kaya hatırlatıyor, ‘bu sizin İstanbul’dan ayrıldığınız gün mü’ deyince ‘yaklaştın’ diyor, ‘Samsun’a çıktığımız gün.’ ‘Asıl yapacağınız bayram bu’ diyor. Ertesi yıl Şükrü Kaya’nın tertibiyle 19 Mayıs Bayramı kutlanıyor.

post-8670-127434436532_thumb.jpg

.........................................

'Azgın liberal' gazetemiz Taraf, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'yla ilgili yaptıkları yanıltıcı yayın nedeniyle Habertürk ve Sabah gazetelerini eleştirmiş. Amenna..

Peki, kendisi nasıl bir yayın yapmış? Hiç; evet, hiç.

Kendilerinin geleneğinde, bu ülkenin milli bayramlarını kutlamak ya da haber yapmak yoktur. Yani ha Bulgaristan/Yunanistan, ha Türkiye hiç fark etmez.

Liberaliz ya (!), taraf tutmuyoruz..

Sitelerde Paylaş

Avrupa da bayram haberleri verilmez.Gazete haber icin vardir,bayramlik degildir...

Pisinge

19 mayıs kurtuluş savaşı'nın başladığı tarih'tir,sıradan bir gün değildir.

senin ifade ettiğin"bayramlık"kelimesi fazla magazinel duruyor.Herneyse..

Tesadüf biraz önce taraf gazetesi'nin 19 mayıs ile ilgili tek bir kare koymaması üzerine facebook'da açılan bir sayfada hocam prof.Melda Hanım'ın yorumunu okudum.Aynen kopyalıyorum:

"Çok doğal... 19 Mayıs, Sultan Vahdettin'in Mustafa Kemal'e, topları saraya dönük itilaf donanmasını pencereden gösterip, 'Sen artık ne yapılması gerektiğini bilirsin' diyerek Samsun'a göndermesi ve Kurtuluş Savaşı'nın başlamasının tarihidir. Taraf Gazetesi bağımsız bir Türkiye istemediği için, doğal olarak 19 Mayıs'la ilgili birşey yazmayacaktır. Taraf Gazetesi için yurtdışından paralar geldiği internette birileri tarafından yazılmadı mı? Yanlış mı hatırlıyorum? Hatta The Taraf Gazetesi denilmiyor mu? Taraf Gazetesi 'nin 'Bağımsızlık benim karakterimdir' diyen Atatürk'le ne alakası olabilir?Kurtuluş Savaşı döneminde de satılmış medya yokmu ydu? Tarih derslerinde okumadınız mı? Kürt Teali ve İslam Teali Cemiyetlerini'nin itilaf güçleri ile ilişkisini bilmiyor musunuz? Ülkenin yabancı uşağı olmasını isteyenler Taraf okumaya devam etsin."

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pisinge

19 mayıs kurtuluş savaşı'nın başladığı tarih'tir,sıradan bir gün değildir.

senin ifade ettiğin"bayramlık"kelimesi fazla magazinel duruyor.Herneyse..

Tesadüf biraz önce taraf gazetesi'nin 19 mayıs ile ilgili tek bir kare koymaması üzerine facebook'da açılan bir sayfada hocam prof.Melda Hanım'ın yorumunu okudum.Aynen kopyalıyorum:

"Çok doğal... 19 Mayıs, Sultan Vahdettin'in Mustafa Kemal'e, topları saraya dönük itilaf donanmasını pencereden gösterip, 'Sen artık ne yapılması gerektiğini bilirsin' diyerek Samsun'a göndermesi ve Kurtuluş Savaşı'nın başlamasının tarihidir. Taraf Gazetesi bağımsız bir Türkiye istemediği için, doğal olarak 19 Mayıs'la ilgili birşey yazmayacaktır. Taraf Gazetesi için yurtdışından paralar geldiği internette birileri tarafından yazılmadı mı? Yanlış mı hatırlıyorum? Hatta The Taraf Gazetesi denilmiyor mu? Taraf Gazetesi 'nin 'Bağımsızlık benim karakterimdir' diyen Atatürk'le ne alakası olabilir?Kurtuluş Savaşı döneminde de satılmış medya yokmu ydu? Tarih derslerinde okumadınız mı? Kürt Teali ve İslam Teali Cemiyetlerini'nin itilaf güçleri ile ilişkisini bilmiyor musunuz? Ülkenin yabancı uşağı olmasını isteyenler Taraf okumaya devam etsin."

Hocana sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Taraf sol gösterip sağ vuran güya özgürlükçü görünüp dinci hükümete methiyeler düzen olmaz olası bir gazetedir.

Belki okumuşsunuzdur ama gözden kaçıranlar için tekrar alıntılayım istedim.

Çalışan aylardır maaş almıyor, yayın yönetmeni özel aşçıyla besleniyor!

taraf, ahmet altan, yasemin çongar

Taraf gazetesi çalışanları koridorlarda bunu konuşuyor. çalışanların 3 aydır maaş almamasına rağmen genel yayın yönetmeni ve yardımcısına özel uygulama yapılıyor.

Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ve yardımcısı Yasemin Çongar için özel aşçı tutuldu. İkili için hergün özel menüler oluşturuluyor.

Üç aydır maaşlarını alamayan çalışanlar bu uygulamaya ciddi şekilde içerlemiş vaziyetteler.

DİĞER YAZI İSE AHMET ALTAN'IN maaşlarını alamadıkları için kendisine mektup yazan ve haklarını isteyen bir emekçiyi haysiyetsizlikle suçladığı Ankara Büro'daki gazeteci arkadaşımıza yazdığı mektup, yorumsuz olarak ekliyorum aşağıya. Mektup şöyle:

“Gördüğüm kadarıyla iş kanunlarını gazetecilikten daha iyi biliyorsunuz.

Artık haber yazmayacağınızı bildirmişsiniz, ama istifa etmemişsiniz. Çok haysiyetli bir davranış gibi gördüğümü söyleyemem ama elbette herkesin ölçüleri farklıdır.

Sanırım parası olmayan bir gazeteden biraz tazminat almak için yapıyorsunuz bunu.

Umarım her yandan aşağılıkça ve kalleşçe kuşatılmış; beş parasız bırakılmış bir gazeteden tazminat koparmak için verdiğiniz bu ‘şanlı mücadeleyi’ çocuklarınıza övünerek anlatabilirsiniz.

Biraz para bulur bulmaz o çok istediğiniz ‘çıkış’ kâğıtlarınızı gönderip özlemle beklediğinizi anladığım tazminatlarınızın ödenmesi için elimden geleni yapacağım.

Şimdi evinize gidin.

Burada binbir meşakkatle boğuşan meslektaşlarınızla aynı yerde bulunmanız, çalışan arkadaşlarınıza karşı haksızlık olacak çünkü.”

Sitelerde Paylaş

Avrupa da bayram haberleri verilmez.Gazete haber icin vardir,bayramlik degildir...

İnandırıcı gelmiyor.Her ülkenin ulusalcı milli gazetesi vardır ve verirler.İşkembeden sallamışsın.

Ama taraf'ın bayramları vermek zorundalığı olduğunu sanmıyorum.Zaten milli birliği perçinleyen olgularla sıkıntısı var.

Sitelerde Paylaş

Liberal geçinen sorumsuz mesnetsiz bir tuvalet kağıdını gazete olarak nitelendirmek, Cumhuriyet gazetesine, The Daily Mail'e hakarettir.

Saygılarımla.

Bu yoruma çok güldüm gerçekten, hiç eline Daily Mail alıp okudun mu Deus kardeş? Daily Mail adlı gazete öyle çok ciddi, saygın bir gazete falan değildir, bizim Posta gazetesi tarzı çok satan, yarı-ciddi yarı-magazin bir tabloiddir. Bari Financial Times falan deseydin.

İnandırıcı gelmiyor.Her ülkenin ulusalcı milli gazetesi vardır ve verirler.İşkembeden sallamışsın.

Ama taraf'ın bayramları vermek zorundalığı olduğunu sanmıyorum.Zaten milli birliği perçinleyen olgularla sıkıntısı var.

Dostum,

Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde 1 gazete haricindeki tüm gazeteler ağız birliğine etmişçesine bayram kutlamaları ile çıkmaz. Taraf geçen 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramı'nı geleneksel biçimde manşetten kutlamadığında bizim yılmaz aydınlık savaşçılarımız aynı şekilde saldırıya geçmiş, ve de neticesinde rezil olmuşlardı. Yıldıray Oğur'un Taraf'taki köşesinde taktığı tarihi kapakları yeri gelmişken paylaşayım:

14 Temmuz 2009. Dünyayı sarsan Fransız Devrimi’nin, Fransa’nın en büyük milli bayramının 220. yıldönümü. Le Monde’un birinci sayfası. Görünürlerde devrimden, milli coşkudan işaret yok. Sanki Taraf. Manşet: Şayet Avrupa’yı Sahra Güneşi Isıtacak Olursa. Güneş, ısıtmak. Devrimci sıcaklığından mı bahsediyor acaba? Yok, Afrika çöllerinden elektrik üretmekle ilgili bir habermiş. Yanda Obama, aşağıda kanser. Jeanne-d’Arc var. O da jilete giden bir savaş gemisinin adı olarak birici sayfaya girmiş.

Yani 14 temmuzun Le Monde’u aynı 29 ekimin Taraf’ı. Tek bir satır yok.

Belki Le Monde satılmış, dış güçlerin esiri olmuş, cumhuriyet karşıtı Katolik bir cemaatten para almaya başlamış, devrimi yıpratmaya çalışıyordur diyerek Le Figaro’ya, Le Parisien’e bakıyoruz. O da ne. Koskoca bir askerî geçit töreni resmi var. “İşte Fransa’nın Habertürk’ü” derken, o askerlerin kafasındaki türban dikkatimizi çekiyor. Evet, Bayram manşet olmuş ama Hint Başbakanı’nın bayram için Paris’e gelmiş olması nedeniyle resmigeçitte Hint ordusunun en önünde yürüyeceği haberiyle.

Belki bu yıl bir sorun olmuştur. Gazeteler koskoca devrimin yıldönümünü atlamıştır diyerek geçen yıl 14 temmuzdaki gazete manşetlerine bakıyoruz.

Le Figaro “Amerika Resesyondan Çıkıyor”; Le Monde “Mali Spekülasyon: Bankalar Nasıl Denetlenecek?”; Libération “Chirac (Eski) İşlere Dönüyor”...

Fransa’da cumhuriyet tehlikede. Danton, Robespierre unutulmuş.

Bakalım Amerika’da gazeteler Habertürk’teki refiklerimizin dediği gibi 4 Temmuzlarda milli bir coşkuyla, Washington resimleriyle, Kurucu Babalara saygılar manşetleriyle mi çıkıyorlar?

4 Temmuz 2009 tarihli The New York Times. Manşet: Irak savaşı bitti. Taraf’ın 29 ekimde Kürt savaşı bitti manşeti gibi bir şey. Alta da bayram seyran demeden bir Guantanamo haberi koymuşlar. Sağda solda ne Kurucu Babalar, ne Washington, ne Bağımsızlık Günü için bir kelam var. 4 Temmuz 2009’un The New York Times’ı da 29 Ekim 2009’un Taraf’ına benziyor.

Aramaya devam ediyorum. Yok, bütün gazeteler mütareke basını kıvamına gelmiş. Milli hassasiyetler unutulmuş. Herkes dünya dertlerine dalmış.

Daha fazla mahcup etmemek için aradım, taradım ve sonunda buldum. İşte Fatih Altaylı’nın bütün dünyada böyle dediği “dünyadan” bir bayram gazetesi. China Daily. Çin Komünist Partisi’nin gayrıresmî yayın organı. 1 Ekim 2009. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 60. yıldönümü. Evet, Komünist Partisi’nin yarı resmî yayın organının milli bayram coşkusu bizim gazetelere benziyor. Ama metinlerde hamaset yok, tek bir slogan yok, Mao resmi yok. Bizimkilere göre daha mahcup.

http://www.taraf.com.tr/yildiray-ogur/makale-taraf-cumhuriyetin-ilan-edilisini-niye-ve-nasil.htm

Yetmezse bir de bu var:

http://www.taraf.com.tr/yildiray-ogur/makale-tamam-cumhuriyet-kuruldu-biliyoruz.htm

Uzun lâfın kısası, Pisinge haklı.

Gazetelerde bayramların bizdeki gibi kutlandığını iddia eden örneğini getirsin, biz de görelim!

Sitelerde Paylaş
Dostum,

Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde 1 gazete haricindeki tüm gazeteler ağız birliğine etmişçesine bayram kutlamaları ile çıkmaz. Taraf geçen 29 Ekim'de Cumhuriyet Bayramı'nı geleneksel biçimde manşetten kutlamadığında bizim yılmaz aydınlık savaşçılarımız aynı şekilde saldırıya geçmiş, ve de neticesinde rezil olmuşlardı. Yıldıray Oğur'un Taraf'taki köşesinde taktığı tarihi kapakları yeri gelmişken paylaşayım:

Taraf gazetesinin tercihine saygı duyuyorum açıkcası.Ama yurtdışında gazeteler kutlamaz vs diye bir durum yok.Yurtdışında basın daha özgürdür buna hemfikirim.

Milleti yıllardır birşeye güdümleyen ülkemiz medyasıdır, ama medyanın etkisini internet kırmak üzere.Gerçi ona da bolca sansür koydular :D

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Taraf'ı ramazan bayramında görücez...Liberalliğini görücez bakalım.

NY Times dediğiniz gazetelerde öyle papa yardakçıları falan genel yöneticilik yapmıyor.Ama burada fethullahçı ahmet altanlar yapıyor.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Taraf'ı ramazan bayramında görücez...Liberalliğini görücez bakalım.

NY Times dediğiniz gazetelerde öyle papa yardakçıları falan genel yöneticilik yapmıyor.Ama burada fethullahçı ahmet altanlar yapıyor.

http://img134.yfrog.com/img134/8908/taraf27112009.jpg

Kurban Bayramını da kutlamamıştı.

Sitelerde Paylaş

Yanlışlıkla diğer başlığa yazmışım.

Vermemesi daha iyi bence. En azından başta dinciler olmak üzere bazıları gibi ikiyüzlülük yapmıyor. Madem demokrasiden bahsediyoruz, bu karara da saygı duymalıyız. Böylece duruşlarını belli etmiş oluyorlar ve kendisine sempati besleyen kişileri kendilerinden uzaklaştırıyorlar. Hem haine "niye hainsin" demek olmaz, ya da bir teröriste zorla bayram kutlaması yaptırılmaz, o onun doğası gereğidir.

Sitelerde Paylaş

Taraf nasıl olurda böylesi kutsal ve ulvii bir günü kutlamaz, es geçermiş? Demekki bu adamlar, satılık cumhuriyet düşmanlarıymış! Ha gayret, kıçımın modernleri!

Tüm bayramların canı cehenneme, hepsinden nefret ediyorum; en çok da ülkemdekilerden(Laf sokmaya çalışanlara söylüyeyim; bu 1MAYIS DA DAHİL!!!) Hele o çocukların çileleri yok mu, zavallılar koca bir aptallık yumağı için telef ediliyorlar alanlarda, yollarda.

Bir de 23 nisanlarda askeri bir nizam ve bando takımıyla yürüyen çocukları görmüyor muyum! Bir bilseniz içimden negaliz övgüler(!) geçiyor bu ilkel militer ayinlere!

tarihinde AlbatrosS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...