Jump to content

KAPİTALİZM BİTİYOR

Recommended Posts

• İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kapitalizm kabuk değiştiriyor sadece büyük ortaklar küçük ortaklar edinerek yayılım yapıyor.Böylece daha sempatik ve halka şirin görünüm halini alıyor.Sermayeyi şimdi her kesime yayıyor yakında toplar toplar şişirir yine.

Büyük burjuva taşeron burjuvasını yaratıyor.Ucuz işçilik düşük maliyet hesabında.Yakında daha güzel sıçana bile kredi verilir demedi demeyin :D

Ara ara çıkan krizlerden sonra KAPİTALİZM bitiyor yaygarası boşunadır.Ayrıca her krizde malın mülkün paranın değeri ortaya çıkar,insanlar daha bir koruyucu mal düşkünü olur.Krizler kapitalizme yarar.

Kapitalizm insan zihninin yahut neslinin evrim geçirmesiyle biter.Çünkü insan mala servete düşkündüüüüüür..

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kapitalizm kabuk değiştiriyor sadece büyük ortaklar küçük ortaklar edinerek yayılım yapıyor.Böylece daha sempatik ve halka şirin görünüm halini alıyor.Sermayeyi şimdi her kesime yayıyor yakında toplar toplar şişirir yine.

Büyük burjuva taşeron burjuvasını yaratıyor.Ucuz işçilik düşük maliyet hesabında.

Ara ara çıkan krizlerden sonra KAPİTALİZM bitiyor yaygarası boşunadır.Ayrıca her krizde malın mülkün paranın değeri ortaya çıkar,insanlar daha bir koruyucu mal düşkünü olur.Krizler kapitalizme yarar.

Kapitalizm insan zihninin yahut neslinin evrim geçirmesiyle biter.Çünkü insan mala servete düşkündüüüüüür..

semayeyi tabana yayan kapitalist dönem bitiyor zaten başlıkta dediğimiz bu. ucuz işçilik düşük maliyet dönemi kapanıyor, ekonomide lokalizasyon modeline geçilecek bu bir zorunluluktur çünkü büyüme olmayacak bir daha.

kapitalizm bitiyor yaygarası önceki dönemler için geçerliydi, şimdi durum başka, eskiden büyümeyi sağlayacak kaynaklar vardı, şimdi kıtlık dönemine giriyoruz ve bu dönemde büyüme olmayacağı için merkeziyetçi politikalar güdülecek, ekonomi yerelleşecek, faiz üretime endekslenecek.

Yakında daha güzel sıçana bile kredi verilir demedi demeyin :D

o eskidendi. iki yıl sonra "yeni Corolla çıkmış, hemen bankaya koşup kredi alayım" diyecek kimse kalmayacak. ev ve diğer kredilerde aynı akıbete uğrayacak.

Sitelerde Paylaş

semayeyi tabana yayan kapitalist dönem bitiyor zaten başlıkta dediğimiz bu. ucuz işçilik düşük maliyet dönemi kapanıyor, ekonomide lokalizasyon modeline geçilecek bu bir zorunluluktur çünkü büyüme olmayacak bir daha.

kapitalizm bitiyor yaygarası önceki dönemler için geçerliydi, şimdi durum başka, eskiden büyümeyi sağlayacak kaynaklar vardı, şimdi kıtlık dönemine giriyoruz ve bu dönemde büyüme olmayacağı için merkeziyetçi politikalar güdülecek, ekonomi yerelleşecek, faiz üretime endekslenecek.

o eskidendi. iki yıl sonra "yeni Corolla çıkmış, hemen bankaya koşup kredi alayım" diyecek kimse kalmayacak. ev ve diğer kredilerde aynı akıbete uğrayacak.

Malesef katılmıyorum.Global ölçekte Dünya ekonomisi büyümeye devam edecek.Gelişmekte olan ülkeler ve gelişmemiş ülkelerde ciddi büyümeler kaydedilecek.Dünya 20 ülkeden ve 2 milyardan ibaret değil.Önümüzdeki yıllarda nüfusu yoğun ve kalabalık ülkelerin sıralamada önceliği alacağını göreceğiz.

Kapitalizmin yayılacağını ve kabuk değiştireceğini öngörüyorum.

Ama asla bitmeyecek.

Sitelerde Paylaş

Çin ve Hindistan'ın önümüzdeki 10 sene için altyapı yatırımlarına harcayacağı para miktarı 1 trilyon doların üstünde. Altyapı yatırımları büyümenin devam edeceğine işaret ediyor. Regülasyonlar geri gelecek, kapitalizm bitmeyecek.

Sitelerde Paylaş

normal koşullarda dediğiniz olacak ve büyümeye endeksli finansal kapitalizm bitmeyecekti ama dünya kaynak kıtlığı dönemine gireceği için büyüme olmayacak, kredilerin geri ödenmesi için büyüme gerekli, büyümenin olması için de kaynak gereklidir. klasik üretim anlayışıyla yüzde 1 belki de daha düşük büyüme rakamlarına ulaşılacaktır en fazla. önümüzdeki dönemleri iyi takip edin, büyümenin bittiğini, AB ve diğer devletlerin özel finans sermayelerinin tamamına el koyacağını ve devletleştireceğini göreceksiniz. daha sonra rejimlerini değiştirecekler ve demokrasiden anormal ölçüde uzaklaşacaklar, milliyetçilikler yükselecek, en sonunda da sömürgecilik anlayışına bürünüp kaynak savaşları başlatacaklar. medeniyetimiz bitmeye yüz tutmuş kaynaklar üzerine kurulu olduğu ve kimse lüksten vazgeçmeyeceği için "ben kazanayım sen de kazan" anlayışının ürünü olan finans/faiz devri bitecek, biri kazandığında diğerinin mutlak kaybıyla sonuçlanacak devir gelecektir. büyümenin olmadığı yerde paylaşma olmalıdır ama ülkeler paylaşmamak için diş bilenecekler ve I. II. dünya savaşlarındaki o bildiğimiz senaryo tekrar edecek, bu seferki savaş ekonomi savaşı değil, ölüm kalım savaşı olacak. o yüzden savaş etiği yerlerde sürülecek, kitle imha silahları püfür püfür kullanılacak.

tarihinde GDP tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çin ve Hindistan'ın önümüzdeki 10 sene için altyapı yatırımlarına harcayacağı para miktarı 1 trilyon doların üstünde. Altyapı yatırımları büyümenin devam edeceğine işaret ediyor. Regülasyonlar geri gelecek, kapitalizm bitmeyecek.

Çin ve Hindistan'ın, kaynaklar aynı seviyede devam edecek olsaydı geleceğin mutlak hakimi olacakları kesindi, ama zaten bütün problemin göbeğinde o iki ülke var. nüfus fazlalığının getirdiği üretim gücü ile dış botcu yüksek olan batılı devletleri finanse ediyorlar, tahvillerine para veriyorlar. dolar ve euro stokluyorlar. elbette ki o borçları geri alacaklar batılılardan ama para çöp olduktan sonra işlerine yaramayacak. burada sorun nüfus fazlalığıdır, Voltaire'nin dediği gibi "bir şeyi iki kişi isteyince çatışma çıkar". Çin ve Hindistan büyümelerini durdurup -hatta daha da geriletip iyice fakirleşmeye karar verirlerse- sorun kalmaz. ama yok büyümeye devam ederlerse -ki edeceklerdir- o zaman ordo abda chaos olur.

Sitelerde Paylaş

normal koşullarda dediğiniz olacak ve büyümeye endeksli finansal kapitalizm bitmeyecekti ama dünya kaynak kıtlığı dönemine gireceği için büyüme olmayacak, kredilerin geri ödenmesi için büyüme gerekli, büyümenin olması için de kaynak gereklidir. klasik üretim anlayışıyla yüzde 1 belki de daha düşük büyüme rakamlarına ulaşılacaktır en fazla. önümüzdeki dönemleri iyi takip edin, büyümenin bittiğini, AB ve diğer devletlerin özel finans sermayelerinin tamamına el koyacağını ve devletleştireceğini göreceksiniz. daha sonra rejimlerini değiştirecekler ve demokrasiden anormal ölçüde uzaklaşacaklar, milliyetçilikler yükselecek, en sonunda da sömürgecilik anlayışına bürünüp kaynak savaşları başlatacaklar. medeniyetimiz bitmeye yüz tutmuş kaynaklar üzerine kurulu olduğu ve kimse lüksten vazgeçmeyeceği için "ben kazanayım sen de kazan" anlayışının ürünü olan finans/faiz devri bitecek, biri kazandığında diğerinin mutlak kaybıyla sonuçlanacak devir gelecektir. büyümenin olmadığı yerde paylaşma olmalı, ülkeler paylaşmamak için diş bilenecekler ve I. II. dünya savaşlarındaki o bildiğimiz senaryo tekrar edecek, bu seferki savaş ekonomi savaşı değil, ölüm kalım savaşı olacak. o yüzden savaş etiği yerlerde sürülecek, kitle imha silahları püfür püfür kullanılacak.

Dünyada kaynak kıtlığı vs yok.Dünya da enerji açısında yeni bir dönem arayışı var.Üstümüzde kabak gibi güneş var biz hala yeraltından kaynak arıyoruz.

Metal de demir çeliğin yerini yeni metaller alacak.Hatta yapay üretimler boy gösterecek.

Milliyetçilik filanda yükselmeyecek.Aksine kaybedecekler.

Kitle imha silahı da kullanılmayacak.

Üçüncü dünya savaşı da olmayacak.

Felaket tellallığını ve kıyamet senaryolarınız çökecek.

tarihinde Galileo100 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çin ve Hindistan'ın, kaynaklar aynı seviyede devam edecek olsaydı geleceğin mutlak hakimi olacakları kesindi, ama zaten bütün problemin göbeğinde o iki ülke var. nüfus fazlalığının getirdiği üretim gücü ile dış botcu yüksek olan batılı devletleri finanse ediyorlar, tahvillerine para veriyorlar. dolar ve euro stokluyorlar. elbette ki o borçları geri alacaklar batılılardan ama para çöp olduktan sonra işlerine yaramayacak. burada sorun nüfus fazlalığıdır, Voltaire'nin dediği gibi "bir şeyi iki kişi isteyince çatışma çıkar". Çin ve Hindistan büyümelerini durdurup -hatta daha da geriletip iyice fakirleşmeye karar verirlerse- sorun kalmaz. ama yok büyümeye devam ederlerse -ki edeceklerdir- o zaman ordo abda chaos olur.

Japonya'da hiç doğal kaynak yoktu, dünya lideri oldu nüfusu da yüksek olmasına rağmen. Şu an en fazla demir-çelik üreten Çin Hindistan firmalarını sayalım: ArchelorMittal (Hindistan), Boesteel Group (Çin), Habei Steel (Çin), Wuhan Steel (Çin), Tata Steel (Hindistan), Shagang Group (Çin) Bu şirketler ilk on içinde.

Evet kaynak yok(!!!). Demir çelik endüstrinin temeli yani :)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_steel_producers

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Japonya'da hiç doğal kaynak yoktu, dünya lideri oldu nüfusu da yüksek olmasına rağmen. Şu an en fazla demir-çelik üreten Çin Hindistan firmalarını sayalım: ArchelorMittal (Hindistan), Boesteel Group (Çin), Habei Steel (Çin), Wuhan Steel (Çin), Tata Steel (Hindistan), Shagang Group (Çin) Bu şirketler ilk on içinde.

Evet kaynak yok(!!!). Demir çelik endüstrinin temeli yani :)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_steel_producers

dünyada en çok fosil yakıt talep eden ülkelerden biridir japonya, bundan sonra çelik falan üretemeyecek.

Sitelerde Paylaş

Dünyada kaynak kıtlığı vs yok.Dünya da enerji açısında yeni bir dönem arayışı var.Üstümüzde kabak gibi güneş var biz hala yeraltından kaynak arıyoruz.

Metal de demir çeliğin yerini yeni metaller alacak.Hatta yapay üretimler boy gösterecek.

Milliyetçilik filanda yükselmeyecek.Aksine kaybedecekler.

Kitle imha silahı da kullanılmayacak.

Üçüncü dünya savaşı da olmayacak.

Felaket tellallığını ve kıyamet senaryolarınız çökecek.

ben uyarayım da, gerisini siz düşünün.

Sitelerde Paylaş

Kapitalizm dünyada onlarca kez denendi ve evet hala dimdik duruyor.

Komünizmin dünyada zaman içinde esamesi bie kalmadı, aradaki fark bu.

Mesela Yunanistan'da dimdik ayakta değil mi? Dik duran nedir. Açlık, yoksulluk, işsizlik dimdik duruyor evet. Sbancılarınız, Koçlarınız, Gatesleriniz tekelleriniz dimdik ayakta duruyor ama bu halk, dünryahalkları hiçte dimdik durmuyor..
Kapitalizm denilince aklınıza sadece ABD - İngiltere - Fransa mı gelir sizin?

Sanki duyan da kapitalizmin bu ülkeler için icat ve ihraç edildiğini sanacak?

Hangi ülkeleri sayalım. Kapitalizmin gelişmişliğini, dikdik duruşunu Türkiye ile göstereceksiniz buyrun gösterin...
Bakın kapitalizm denilince hemen aklınıza ABD geliyor ancak Komünizm denilince aklınıza Rusya neden gelmez veya Çin despot oldukları için mi?
Komünizm değil de sosyalist deneyimler olarak o ülkeler aklıma gelir. Despotluk. Kapitalizmin despotluğunu, vahşiliğini anlattırmayın bence. Sizin dolduramayacağınız kadar da doldururum altını...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

ben uyarayım da, gerisini siz düşünün.

Bir arabam var bir de ev alırım yakında bana yeter :p

Beni ilgilendiren kısmı bu.Güneş enerjili araba alırım sonra da :D Mevcut benzin fiyatı çok rahatsız etmiyor şuan :D

Mevcut petrol tüketimi ile dünyada 200 yıllık rezerv var ilave enerjiler ortaya çıkmazsa.

Ayrıca ülkeler geliştikçe nüfus artışı duruyor kanımca dünya nüfusu bir noktadan sonra gerilemeye başlayacak.

Ben de yazdım öngörülerimi :D

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
Hallac

Mesela Yunanistan'da dimdik ayakta değil mi? Dik duran nedir. Açlık, yoksulluk, işsizlik dimdik duruyor evet. Sbancılarınız, Koçlarınız, Gatesleriniz tekelleriniz dimdik ayakta duruyor ama bu halk, dünryahalkları hiçte dimdik durmuyor..

Yunanistan ölçüsüz silah ticaretinden battı, haddinden fazla silah almasaydı gözlerini kin bürümüş çeksinler şimdi. Kapitalist ülkeler batıyorsa Avrupa'daki kapitalist ülkelerden Almanya neden batmadı madem? Veya İngiltere?

Hangi ülkeleri sayalım. Kapitalizmin gelişmişliğini, dikdik duruşunu Türkiye ile göstereceksiniz buyrun gösterin...

Anlamadığın yer şu ; Kapitalizm ABD için, Fransa için bulunmadı. O ülkeler de kapitalizm için kurulmadılar, hatta kapitalizm yokken bu ülkeler vardı. Bu ülkeler sadece ekonomik sistemini sosyalizmden yana kullanmadılar olay bu kaar net. Çünkü tarihsel gelişimleri sosyalizmi barındırmadı ülkelerinde ama bu ayrı bir tartışma konusudur.

Komünizm değil de sosyalist deneyimler olarak o ülkeler aklıma gelir. Despotluk. Kapitalizmin despotluğunu, vahşiliğini anlattırmayın bence.

İş, sosyalist ülkelerin sınavına gelince adı neden hemen yumuşatılıp "deneyim" oluyor da kapital ülkelerin sınavına gelince "vahşi" oluyor, cevap?

Sizin dolduramayacağınız kadar da doldururum altını...

Buyrun doldurun altınıza.

Saygılarımla

Elbette.

Sitelerde Paylaş

İş, sosyalist ülkelerin sınavına gelince adı neden hemen yumuşatılıp "deneyim" oluyor da kapital ülkelerin sınavına gelince "vahşi" oluyor, cevap?

Yumuşatma felan yapılmadı.. Bet sesinizle, yanlış akortla :) tutturmuşsunuz bir komünizm türküsü.. Bende "ne komünizmi söylenen türkü sosyalizm" dedim...

Yunanistan'ın geldiği nokta büyük kurtarıcı AB ve yerli işbirlikçilerinun eseridir. Silahlanmayı hiç söylemeyin onu söylemesi gereken bizleriz. Silahlanma(Buna bağlı olarak bölgesel savaşlar-bölgesel düşmanlıklar)Yunanistan'ın sonunu getirmişse aynı zamanda emperyalist ülkelerin de ayakta kalmasını sağlamıştır. Öyle silahlanma diyerek suçu yrelleştirmeyin. Yunanistan yıllardır emperyalist tekellerin direktifleri ile yönetilmiştir, Yunanistan'7da iflas eden sizin "dimdik" durduğunu iddia ettiğiniz kapitelizmdir.

Kapitalizmin vahşetinin, despotluğunun altını üstünü doldurmak hiç de zor değil. Bu sistemin kanla beslendiği ortada...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Yumuşatma felan yapılmadı.. Bet sesinizle, yanlış akortla :) tutturmuşsunuz bir komünizm türküsü.. Bende "ne komünizmi söylenen türkü sosyalizm" dedim...

Yunanistan'ın geldiği nokta büyük kurtarıcı AB ve yerli işbirlikçilerinun eseridir. Silahlanmayı hiç söylemeyin onu söylemesi gereken bizleriz. Silahlanma(Buna bağlı olarak bölgesel savaşlar-bölgesel düşmanlıklar)Yunanistan'ın sonunu getirmişse aynı zamanda emperyalist ülkelerin de ayakta kalmasını sağlamıştır. Öyle silahlanma diyerek suçu yrelleştirmeyin. Yunanistan yıllardır emperyalist tekellerin direktifleri ile yönetilmiştir, Yunanistan'7da iflas eden sizin "dimdik" durduğunu iddia ettiğiniz kapitelizmdir.

Kapitalizmin vahşetinin, despotluğunun altını üstünü doldurmak hiç de zor değil. Bu sistemin kanla beslendiği ortada...

Saygılarımla

Bakın ben ne diyorum Yunanistan'da düne kadar böyle bir durum yoktu. Şimdi yaşanan bu süreç dünkü düşmanlık yarışının eseridir, kapitalizmin değil.

Çok açık bir soru sordum ; İngiltere neden batmadı veya Japonya. Ki Japonya o kadar krizde olmasına rağmen yine de Yunanistan durumuna düşmedi, ki Japonya en çok dış borç alan ülkedir ve orada da kriz ağır geçmesine rağmen Yunanistan gibi olmadı. Örnekleri çoğaltabiliriz. Olay kapitalizmle ilgili değil. Direkt Yunanistan'la ilgili.

Bakın, Livaneli bir ara bir makale yazmıştı forumda da bir arkadaş makaleyi buraya taşımıştı. O makalede Livaneli, Marx'ın kapitalizm 250 yılda çökecek iddiasını gündeme getirmişti, Komünizm yıllardır bu türküyü tutturmuştu O da bunu yineledi de sahi Komünizme ne oldu peki?

Komünizm yerle bir oldu Rusya'da da Çin'de de, ama kapitalizm hala var ve yaşıyor.

Zaman buldukça fikirlerimizi yazarız buraya.

tarihinde Mr.Kont tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sosyalizm diyorum siz komunizm diyorsnuz... İkisi rasındaki farkı bilmeden fikir beyan etmekten bahsdiyorsunuz. Yunanistan ile İngiltere arasındaki temel farkı bilmeyen biri tabiki "Neden İngiltere batmadı" diye sorar... Birinin yeni sömürge diğerinin ise sömüren olduğunu da notlarınız arasına yazın ondan sonra fikirlerimizi yazalım... Yunanistan'ın ekonomik kararlarını belirleyen kim??? Düşmanlıkları besleyen kim... Bu düşmanlık ortamından, gerek soğuk gerekse sıcak savaş ortamından kar eden kim? ispanya, İrlanda ve Portekkiz'de battığında siz hala "niye ingiltere batmadı" mı diyeceksiniz yoksa altını doldurmadan "silahlanma" mı diyeceksiniz..

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...