Jump to content

KAPİTALİZM BİTİYOR

Recommended Posts

• İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dünya'nın toplam üretim düzeyi ve küresel ticaret arttıkça dolar kullanım alanı bulacaktır. Çöp olacağını zannetmiyorum.

büyümenin devam etmesi için kaynakların yeterli olması gerekiyor. kaynak sıkıntısı olacağından büyüme olmayacak, büyüme olmayınca finans/faiz olmayacak, finans olmayınca küreselleşme olmayacak, lokalizasyon olacak. 2001-2008 arası dönemde "lüks yaşam" zirve yaptı, daha gelmeyecek o günler.

Sitelerde Paylaş

Verimlilik diye bir şey var. Kaynaklar verimli şekilde kullanılır. Dünyada kaynak bitirse, tutup aydan getiririz. Şu anda aydan Helyum-3 getirme projeleri, dünya yörüngesine güneş ışığını toplayan kolektörler kurma projeleri vs gibi şeyler var. Bu kadar emin olmamak lazım.

Ayrıca daha füzyon enerjisini saymadım.

Sitelerde Paylaş

verimlilik için artık çok geç, geri dönüşü olmayan döneme giriyoruz. hidrojenin ucuzca devreye girmesine daha çok var, füzyon ise muamma, şu anki talebi karşılayacak alternatif enerji kanyağı da yok. enerji olsa bile, plastiği ve tarımı hidrojenden yapamazsınız. büyüme şu ya da bu şekilde duracak, herkes kaynak için savaşacak.

Sitelerde Paylaş

Nüfus artışı duracak. Tarım problem değil. Plastiği veya benzerini de biyoteknoloji ile bakterilere sentezletirsiniz. Güneş yanmaya devam ettikçe her şeyin çaresi bulunur. Depresif bir hava yaratmayalım lütfen. :D

nüfus artışı durmayacak, azaltılacak, zira "çok geç kalındı".

Sitelerde Paylaş

Nüfus artışı duracak. Tarım problem değil. Plastiği veya benzerini de biyoteknoloji ile bakterilere sentezletirsiniz. Güneş yanmaya devam ettikçe her şeyin çaresi bulunur. Depresif bir hava yaratmayalım lütfen. :D

Bu yazdıklarına inanıyor musun?

Her yıl dünyada kaç kişi açlıktan ölüyor?

Kaç çocuk önlenebilir bulaşıcı hastalıklardan ölüyor?

Kaç kişi kötü beslenmeden ölüyor?

Dünyada her yıl kaç hayvan türü tükeniyor?

Kaç insan perişan bir düzeyde yaşıyor.

Yazdığın palavraları çok duyduk. Dünyanın iyiye gittiğini sayıklayan çok yok ama, onlara aramızda bile rastlayabilirsin.

Nufus artışı biraz zor durur. Çinde bile durdurmada büyük zorluk çekiyorlar.

Sitelerde Paylaş

O ölen çocuklar diğer belalar gelir dağılımın kötü olması yüzünden ölüyor. Kaynak yetersizliğinden değil.

Ben dünyanın iyiye gittiğini söylemedim. Kaynak yetmezse, verimlilikle daha iyi kullanılabilir, yeni kaynaklar bulunabilir vs diyorum.

Sitelerde Paylaş

Para cinsinden hesaplamamak lazım. Para miktarı sadece efektif talep ile sınırlandırılmış bir şey. Üretim kapasitesi daha önemli. Kuzey Amerika'daki dört otomobil fabrikası 5 senede bütün herkese bir araba verecek şekilde çalışabilir. Ama böyle olmuyor çünkü talep yok. Doğal kaynaktan değil, gelirin eşit biçimde paylaşılmaması yüzünden sınırlı bir üretim var.

Sitelerde Paylaş

Para cinsinden hesaplamamak lazım. Para miktarı sadece efektif talep ile sınırlandırılmış bir şey. Üretim kapasitesi daha önemli. Kuzey Amerika'daki dört otomobil fabrikası 5 senede bütün herkese bir araba verecek şekilde çalışabilir. Ama böyle olmuyor çünkü talep yok. Doğal kaynaktan değil, gelirin eşit biçimde paylaşılmaması yüzünden sınırlı bir üretim var.

tabii ki para yanıltıcı olur, onu örnek diye verdim. önceden dünya "kısıtlı talep" ekonomisine dayalı idi yani arz sorunu yoktu ama doğal kaynaklar hızla azaldığından "kısıtlı arz" ekonomisine geçeceğiz. bu da bir dizi yeni şeyler getirecek hayatımıza. en basitinden nüfusun fazla olduğunu düşünmeye başlayacağız. nüfus sorunu ise kontrollü yöntemlerle çözülebilir ama bu yöntemi uygulamakta geç kalındı. arzın kısıtlı olduğu ortamda biri en basit çözüm birbirini boğazlamaktır.

Sitelerde Paylaş

O ölen çocuklar diğer belalar gelir dağılımın kötü olması yüzünden ölüyor. Kaynak yetersizliğinden değil.

Ben dünyanın iyiye gittiğini söylemedim. Kaynak yetmezse, verimlilikle daha iyi kullanılabilir, yeni kaynaklar bulunabilir vs diyorum.

Kaynak fakirlerin elinde değilse, fakirler için yetersizdir, değil mi?

Suyun başını tutanlar var..

Düşkünler ve ölenler için kaynağa ulaşamamak önemli.

Şöyle olsa böyle olur zırvalarını da duymaktan gına geldi.

Kendiliğinden olmuyor işte.. Olsaydı olurdu. Değil mi_

Dünyanın iyiye gittiğini daha nasıl söyleyeceksiniz..

Aşağıdaki ileti size ait değil mi? Ben yazmadım herhalde değil mi?

Uyecik, on 21 May 2010 - 04:21 PM, said:

Nüfus artışı duracak. Tarım problem değil. Plastiği veya benzerini de biyoteknoloji ile bakterilere sentezletirsiniz. Güneş yanmaya devam ettikçe her şeyin çaresi bulunur. Depresif bir hava yaratmayalım lütfen.

Sitelerde Paylaş

dünyanın iyiye gitmesi için büyüme şarttır, teorik olarak sonsuza dek büyüyemeyiz. zaten önümüzdeki 20 yıl boyunca büyüme değil gerileme olacak, gerilemeyi kaynak savaşları takip edecek, büyük nüfus kıyımları (2-3 milyar kadar) yapılacak ve gelişmiş ülkeler mevcut durumlarını "biraz da olsa" koruyacaklar.

Sitelerde Paylaş

Hacı,

1980'lerden beri doğu asya'nın fakir ulusları gayet de zenginleştiler. Her şey yolunda giderse, refah daha fazla yayılacaktır.

GDP,

Senin anlamadığın şey şu: Günümüzde bile bizim tüketim düzeyimiz dünyada çokça bulunan kaynaklara dayalı. Hammade olarak dünyada çokça bulunan demir, alüminyum, silisyum, magnezyum, potasyum, nikel vs gibi elementleri kullanıyoruz. Enerji kaynağı olarak da sudan, elektrikten, karbonlu bileşiklerden faydalanıyoruz. Dolayısıyla zaten şu an kıt kaynaklarımız esasında epey bol. Bu kaynaklardan tükenek olanı petrol. Esas problem orada. Ama petrol bittiği zaman yerine elektrik veya hidrojen geçebilir.

Sitelerde Paylaş

hayır "utnapiştim". hem o şivanyan değil, nişanyan. şivantaşı, nişantaşı.

ben ermeni değilim istediğim gibi yazarım, ermeni isimlerini ezberleme , öğrenme gibi bir endişem ve derdim yok. Sonunda genetik olarak şizofrenin teki. Anca sen okur ezberlersin.

Sitelerde Paylaş

Senin anlamadığın şey şu: Günümüzde bile bizim tüketim düzeyimiz dünyada çokça bulunan kaynaklara dayalı. Hammade olarak dünyada çokça bulunan demir, alüminyum, silisyum, magnezyum, potasyum, nikel vs gibi elementleri kullanıyoruz. Enerji kaynağı olarak da sudan, elektrikten, karbonlu bileşiklerden faydalanıyoruz. Dolayısıyla zaten şu an kıt kaynaklarımız esasında epey bol. Bu kaynaklardan tükenek olanı petrol. Esas problem orada. Ama petrol bittiği zaman yerine elektrik veya hidrojen geçebilir.

vayyy vayyy vayyyy

iktisat 1 sınıf öğrencisi görüyorum karşımda.

Sitelerde Paylaş

Dünya devletler tarihinde yüzden fazla kez denenen ve insanlara getirdiği ortada olan kapitalizmin bu kadar çok başarısızlığı değilde sosyalizmin "3 başarısızlığı" mı dikkatinizi çekti...

Despot derken ??? ABD'nin dünya haklarına ihraç ettiği özgürlükçülüğüne, İngiltere'nin Sands'lerin göğüs kafesinde iflas eden demokrasisine, Cezayir'de açığa çıkan Fransız hümanizmasına bakıp, ondan sonra despotluk tanımı yapsanız bir de...

Saygılarımla

Kapitalizm dünyada onlarca kez denendi ve evet hala dimdik duruyor.

Komünizmin dünyada zaman içinde esamesi bie kalmadı, aradaki fark bu.

Kapitalizm denilince aklınıza sadece ABD - İngiltere - Fransa mı gelir sizin?

Sanki duyan da kapitalizmin bu ülkeler için icat ve ihraç edildiğini sanacak?

Bakın kapitalizm denilince hemen aklınıza ABD geliyor ancak Komünizm denilince aklınıza Rusya neden gelmez veya Çin despot oldukları için mi?

Ki ben sistemleri tartışırken ülke adı bile vermem ve vermemeye de özen gösteririm.

Saygılar.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...