Jump to content

Tv izlerken..

Recommended Posts

İstanbul'un Eminönü ilçesi sultanahmet semtinde bulunan AYASOFYA müzesi Fatih'in emri ile camiye çevrilmiştir..

Bir kilise olarak yapılan bu caminin müzeye çevrilmesi konusunda Atatürk'ün gösterdiği hassasiyet her zaman benim için takdire şayandır...

Burayı cami olarak görmek isteyen ve camiye çeviren zihniyeti kınıyorum..

EEEE Puthaneyi Kabeye çeviren Kiliseyi Camiye de çevirir..

Sitelerde Paylaş

Ayasofya (Yunanca: Αγιά Σοφιά / Hagia Sophia) , Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un eski şehir merkezine katedral olarak inşa ettirilen ve günümüzde müze olarak hizmet veren tarihi yapı.

1500 yıllık tarihi olan Ayasofya, sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alır. Başlangıçta bir kilise olarak inşa edilen ve Osmanlı döneminde camiiye çevrilen Ayasofya, günümüzde bir müze olarak hizmet vermektedir ve bu sebeple Ayasofya Müzesi olarak anılmaktadır.

İsmi Yunanca "Kutsal Bilgelik" anlamına gelir. 532-537 yılları arasında, 6 yılda tamamlandı. Dünya’nın en eski ve en hızlı inşa edilen katedralidir. Günümüzde, dünyanın yüzölçümü bakımından dördüncü büyük katedrali olarak kabul edilir.

Not: Herakles şiir derken ne demek istiyorsun?

Yani ekranda biri bu imada bulunarak bir şiir mi okudu?

Sitelerde Paylaş
puthane dediğiniz kabenın hz.İbrahim tarafından ibadethane olarak yapıldığı malumdur ama..

Sana malum olmuş,ama bize daha öyle bir bilgi gelmedi.Önce İbrahimin yaşadığını kanıtla.Sonra Kabeyi nasıl inşa ettiğini anlatırsın.Bu arada tek tanrıya inanan,tek tanrı için kabeyi inşa eden İbrahim peygamberden sonra nasıl olmuşta kabe putpereslerin cirit attığı bir yer olmuş.Bunuda bi zahmet anlatıver.İslamiyetten sonrada günümüze kadar bir put olarak kalmışmı kalmamış mı? Onuda ayrıca konuşuruz.

Ama işkembe-i kübradan sallamadan,kanıtlı,delilli konuş,olur mu?

tarihinde realist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Turkiye'de;

Din görevlisi memur sayısı 87.000

Cami sayısı 77.000

Her 345 kişiye bir cami düşmektedir. Halen inşaatı devam 1140 cami var.

Okul sayısı 67.000

Eğitim SEN'e göre 200 bin, Hükümete göre 96 bin öğretmen açığı var!

Hastane sayısı 1220

60 bin kişiye bir hastane düşüyor

Sağlık Ocağı sayısı 6300

Alt yapıdan yoksun, çoğunda hekim yok

Doktor sayısı 77.344

Her 870 kişiye 1 doktor düşmektedir.

Kaynak: http://www.sirince.net/modules.php?name=Co...age&pid=140

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

NEKTAR BİR YEREL TV İDİ..''Gözyaşlarını sil Ayasofya'' şeklinde gidiyordu slayt görüntü şeklinde..

Yani cami olarak ibadete açık olmayışını Ayasofya'nın gözyaşları diye anlatan bir şiirdi Tv deki.

Yerel tvlerde harun yahya çalışmaları ve bu tarz durumlar çok oluyor..Örneğin ORTV resmen harun yahya reklamı yapmakta..

Kiliselerin camiye ,camilerin kiliseye çevrilmesi hoşgörüsüzlük örneği ve yapınan mimarinin mahvedilmesidir..

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
puthane dediğiniz kabenın hz.İbrahim tarafından ibadethane olarak yapıldığı malumdur ama..

Oranın eski bir puthane olduğunu tüm İslam tarihi ve Arap tarihi yazarları bilir..İbrahim hanif bir kişilik olarak puthane inşa etmedi ve mekke'ye geldiğini hiç sanmıyorum..

Selam..

Sitelerde Paylaş

puthane veya değil elalemin ibadethanesi değilmi? sen adamların ibadet özgürlüğünü elinden almış olmuyormusun? bu din özgürlüğüne islamın vurduğu bir darbedir. sonrada çıkıp osmanlı diğer dinlere saygılıdır diyeceksiniz. hadi canım sende

Sitelerde Paylaş
Ayasofya (Yunanca: Αγιά Σοφιά / Hagia Sophia) , Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından M.S. 532 - 537 yılları arasında İstanbul'un eski şehir merkezine katedral olarak inşa ettirilen ve günümüzde müze olarak hizmet veren tarihi yapı.

1500 yıllık tarihi olan Ayasofya, sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alır. Başlangıçta bir kilise olarak inşa edilen ve Osmanlı döneminde camiiye çevrilen Ayasofya, günümüzde bir müze olarak hizmet vermektedir ve bu sebeple Ayasofya Müzesi olarak anılmaktadır.

İsmi Yunanca "Kutsal Bilgelik" anlamına gelir. 532-537 yılları arasında, 6 yılda tamamlandı. Dünya’nın en eski ve en hızlı inşa edilen katedralidir. Günümüzde, dünyanın yüzölçümü bakımından dördüncü büyük katedrali olarak kabul edilir.

heh, güzel yazmışın, ben üşenmmiştim :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
puthane veya değil elalemin ibadethanesi değilmi? sen adamların ibadet özgürlüğünü elinden almış olmuyormusun? bu din özgürlüğüne islamın vurduğu bir darbedir. sonrada çıkıp osmanlı diğer dinlere saygılıdır diyeceksiniz. hadi canım sende

osmanlı diğer dinlere saygılı da, o kadar da değil. Şehrin merkezinde kocaman bir klise... Bir kere: işlevsiz kalırdı.

Şu anki laik devlet için ise müze olarak kalması en iyisi...

aynı durum Endülüs'deki Cordoba Mesciti için de geçerli. Vizigotlar da koca anıt eser camiyi katedrale çevirmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurtuba_Camii

Sitelerde Paylaş
Turkiye'de;

Din görevlisi memur sayısı 87.000

Cami sayısı 77.000

Her 345 kişiye bir cami düşmektedir. Halen inşaatı devam 1140 cami var.

Okul sayısı 67.000

Eğitim SEN'e göre 200 bin, Hükümete göre 96 bin öğretmen açığı var!

Hastane sayısı 1220

60 bin kişiye bir hastane düşüyor

Sağlık Ocağı sayısı 6300

Alt yapıdan yoksun, çoğunda hekim yok

Doktor sayısı 77.344

Her 870 kişiye 1 doktor düşmektedir.

Kaynak: http://www.sirince.net/modules.php?name=Co...age&pid=140

güzel veriler.

Bazı müslümanlar cami yerien okul hastane yapsalar ülkelerine ne yararı olur bilseler.

Ancak onlar sadece allah çalışan ameleler bu verielr için çok saol.

Sitelerde Paylaş

kim gidip namaz kılacak sen mi? endülüste müsülman mı kaldı(hristiyanlar çoğunu öldürmüş gri kalanını sürmüş. al sana dinin faydaları )? + bir çok eser eski halini korumaktadır. sebebi tamamen trustik. şimdi hristiyan müslümanı doğruyor sebep din. müslüman hristiyanı doğruyor sebebi din. din zararlıdır.

Sitelerde Paylaş
ispanyada ki tarihi camiler kilise oldular , sirbistandan bir cami kalmadi ,

ayasofyanin kilise olmasini isteyen arkadaslar ispamyadaki kiliselerin eskisi gibi cami olmasini istiyorlarmi ,

hristiyanlık ile müslümanlığa aynı uzaklıktayım...

aynı şeyi ifade ediyorlar benim için : hiçbirşey

Ayasofya'nın orjinal haline dönmesini nasıl destekliyorsam cami'den kiliseye döndürülmüş bu yapıların tekrar cami haline getirilmesini destekliyorum

Sitelerde Paylaş
Aylar yıllar geçti, hâlâ ağlarsın

Artık gözyaşlarını sil Ayasofya.

O mahzun halinle yürek dağlarsın

Fethin sembolüsün bil Ayasofya.

Biliriz yaranı derindir, derin

Bakarsın bizlere mahzun ve serin

Gönüllerde yine aynıdır yerin

Olmasın yaşların sil, Ayasofya.

İsteriz müminler sende cem olsun

Haktan hakikattan her gün dem olsun

Kuduz köpeklere varsın yem olsun

Sana uzatılan dil Ayasofya.

Fatihin vakfını tutarız müze

Torunuyuz deyip çıkarız düze ,

Gün gelip bu hesap sorulur bize

Görecek göz neden mil, Ayasofya.

Değişmez ölçüyü millet taşırdı

Temel taşlarını küffara aşırdı

Bir sam yeli esti yolu şaşırdı

Karıncayı sandı fil, Ayasofya

Şiir buydu sevgili nektar.

Sitelerde Paylaş

Herakles zahmet verdik...

Şiir çok ilginç. İçinde kullanılan bazı kelimelerde...

Ayasofya'nın müze olarak daha işlevsel olacağını düşünüyorum.

Hatta birer sanat abidesi olan belli başlı camilerde müze olabilir!

Çünkü bildiğimiz kadarıyla çok kötü kullanılıyorlar.

Camiden çok ne var!

Sitelerde Paylaş

Alexios 10. iletinde bana laf yetiştireceğine kendi yorumunu yapsaydın.

Gerçi 16. iletinde yorumunu yapmışsın.

Ben o laf yetiştirdiğin iletide başka birşeyi merak ettiğim için not yazmıştım.

Yani sazanlama dalmadım konuya!

Yanlış yaptığım konu oldu mu ya da bilgi kirlenmesine mi sebep oldum?!

Eleştiriye ve yanlışlarımın düzeltilmesine açığım ve saygı duyarım.

Ama böyle açık dalga geçme muhabbetine gelemem.

Adam akıllı yorum yapın.

Dalga geçeceksen beni seçmemeni öneririm!

Bolca dalgacı var zaten...

Sitelerde Paylaş
Sana malum olmuş,ama bize daha öyle bir bilgi gelmedi.Önce İbrahimin yaşadığını kanıtla.Sonra Kabeyi nasıl inşa ettiğini anlatırsın.Bu arada tek tanrıya inanan,tek tanrı için kabeyi inşa eden İbrahim peygamberden sonra nasıl olmuşta kabe putpereslerin cirit attığı bir yer olmuş.Bunuda bi zahmet anlatıver.İslamiyetten sonrada günümüze kadar bir put olarak kalmışmı kalmamış mı? Onuda ayrıca konuşuruz.

Ama işkembe-i kübradan sallamadan,kanıtlı,delilli konuş,olur mu?

teknoloji bu kadar ileride iken ve kitaplar, kütüphaneler bunun yanında e-kütüphane vs. varken hz ibrahim in yaşamadığı konusunda bir iddia ortaya atmak doğrultusunda ben sizin yaşamadığınızı düşündüm. sahiden dünyada mısınız?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...