Jump to content

Farklı Bir Yobazlık Müessesesi : Alevilik

Recommended Posts

Forumda sürekli Sünni inanç üzerine mürekkep harcarken , hiç bir kalem yobazlık müessesesinin diğer bir kolu olan Alevilik üzerine yazmıyor .

Aleviliktede

İman

İbadet evi (Cami-Cemevi)

Toplanma (Cuma-Cem)

Söylem (Deyiş - Hadis)

Mersiye (Kişi adına okunan)

Semah - Namaz

Oruç (ramazan- Muharrem)

Bayram (Ramazan,Kurban - Aşure, Hızır,Anma bayramları)

gibi sünni inancın farklı bir versiyonu varken neden hiç eleştirilmez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir mezhebin ve inancın kuralları ibadetleri olması neden yobazlık oluyor.

Ülkemiz sadece içi boş yaftalama ve karalama sürecine girmiştir.Doğruda olsa birşeye çabalamanın adı zihniyet,bir inanca sahip olmanın adı yobazlık ve değişime açık yeni siyasi görüşler savunmanın adı hainlik oldu.

Bu tarz başlıklara bu tarz yaftalamalara mahal veren vurgulara son verilmesi gerekiyor artık.

Sitelerde Paylaş

En büyük nedeni Aleviliğin iyi bilinmemesi...

Alevilikte takiyye vardır. Alevilerin kendileri bile inançlarını tam olarak bilmezler.

Yeterince bilinmeyen bir inancı eleştirmek zor..

Arada bir inançlarını ve onlardaki sapkınlıkları bilen alevilerle karşılaşıyoruz.

Onlar aleviliği eleştiriyor ve yeriyorlar.

Ama onların sayıs az.

Sünni İslam, ritüelleri, gelenekleri, ilkeleri ile en iyi bilinen dinlerden biridir.

Özellikle bizler, Türk ateistleri, onu çok iyi biliyoruz.

Dolayısıyla sünni İslam eleştiriye en açık olan dindir.

Şiiliği bile yeterince bilmiyor ve Alevilikle karıştırıyoruz. Oysa onlar tümüyle farklı mezheplerdir.

Sitelerde Paylaş

Bir mezhebin ve inancın kuralları ibadetleri olması neden yobazlık oluyor.

Ülkemiz sadece içi boş yaftalama ve karalama sürecine girmiştir.Doğruda olsa birşeye çabalamanın adı zihniyet,bir inanca sahip olmanın adı yobazlık ve değişime açık yeni siyasi görüşler savunmanın adı hainlik oldu.

Bu tarz başlıklara bu tarz yaftalamalara mahal veren vurgulara son verilmesi gerekiyor artık.

İslam yobazlıksa alevilite yobazlıktır. Benim yobazım iyidir mantığı ile eleştiri yapanların dürüstlüğünden ve samimiyetinden şüphe duyarım, duyuyorumda.

Bakalım bu başlıkta islama sürekli bel altı eleştiri yapanların cevabı ne olacak.

Sitelerde Paylaş

akhe,

bu aralar mehmet ali şadoğlu takılıyorsun galiba..

ben anladım senin geleceğin yeri :lol:

soruyu sorsana gevelemeden...??

Şadoğlunu kimdir necidir tanımam , sen yazınca google2dan baktım, her hangi bir yazısını okumuşluğum yoktur.

Ben sadece Türk gibi takılırım.

Anladığın ve geleceğim yer neresi. ?

Sitelerde Paylaş

Forumda sürekli Sünni inanç üzerine mürekkep harcarken , hiç bir kalem yobazlık müessesesinin diğer bir kolu olan Alevilik üzerine yazmıyor .

Aleviliktede

İman

İbadet evi (Cami-Cemevi)

Toplanma (Cuma-Cem)

Söylem (Deyiş - Hadis)

Mersiye (Kişi adına okunan)

Semah - Namaz

Oruç (ramazan- Muharrem)

Bayram (Ramazan,Kurban - Aşure, Hızır,Anma bayramları)

gibi sünni inancın farklı bir versiyonu varken neden hiç eleştirilmez.

Sunni İslam'a batıl inanç olarak bakarken aleviliğe bakmamak doğru değil dediğin gibi.

Eleştiri yapmak için öncelikle aleviliğin bir kitabının olması gerekiyor. Kitabı var mı, yok mu bilmiyorum. Alevilik inancı hiç taşımadığım için herhangi bir bilgim yok.

Kuran'da zaten kitap ve hadislerden tartışılıyor. Ortada böyle yazılı veriler olmayınca eleştiri kolay kolay yapılamıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet, Alevilikte islam gibi eleştirilebilir ama yine'de araların'da yobazlık olarak dağlar kadar fark vardır. Alevilik islam gibi toplum yaşamını sınırlayan,katı kuralları olan,cihad anlayışı olan,toplumun bütün kesimlerini baskı ve kontrol altına almak istiyen, diğer dinlere ya'da dini nedeniyle halklara düşman olan bir görüş değildir.

Akhenaton denilen kişi, Chp'nin başına resmi ideoloji savunucusu bir alevi geçse bile çekememekte ve kinini kusmaktadır. Bu'da atalarından gelen binlerce yıllık Alevi düşmanlığından kaynaklanmaktadır.

Sitelerde Paylaş

İslam yobazlıksa alevilite yobazlıktır. Benim yobazım iyidir mantığı ile eleştiri yapanların dürüstlüğünden ve samimiyetinden şüphe duyarım, duyuyorumda.

Bakalım bu başlıkta islama sürekli bel altı eleştiri yapanların cevabı ne olacak.

Bak o konuda haklısın.Sünniliğe yobazlık diyen aleviliğe de demeli diyebilmeli.Burada sanırım alevilerin haklarını edinememiş olmasından ve mağdur oldukları düşüncesinden dolayı bir ayrıma tabi tutuluyor gibi.

Sitelerde Paylaş

Aleviliğin dünya üzerinde en yoğun yaşandığı coğrafyada edindiğim izlenimlere göre kısaca şunu diyebilirim.Alevilik Sünni İslam ile kıyaslanamayacak kadar yobazdır.Fakat her dışlanan kesimin başına geldiği gibi kendisini ifade etme mücadelesi verdiğinden zaman içinde (son 40 yıl) değişime uğramış ılımlı bir hal almıştır.Bu değişimi hayatına sokmayan aleviler hala judaistlik peşinde koşmakta ve alevi olmayan her kesime düşmanca hisler beslemekte şükür ki bu salakların çoğu zaman içinde temizlendi.

Bazı arkadaşların zannettiği gibi alevilik hiçte 72,5 millete hoş gözle bakan bir anlayış değildir (,5 aşağılamanın kanıtıya zaten).Bahsedilen humanizm yakın dönemde oluşmuştur ama o bile görecelidir.

Sitelerde Paylaş

Evet, Alevilikte islam gibi eleştirilebilir ama yine'de araların'da yobazlık olarak dağlar kadar fark vardır. Alevilik islam gibi toplum yaşamını sınırlayan,katı kuralları olan,cihad anlayışı olan,toplumun bütün kesimlerini baskı ve kontrol altına almak istiyen, diğer dinlere ya'da dini nedeniyle halklara düşman olan bir görüş değildir.

Alevilik bir kolsa Sünni islam iinancınında kolları var. Sen Emevillikle islamı karıştırmışsın anlaşılan.

Öncelikle bilmen gereken cihat anlayışı tüm sünni kollar içerisinde geçerli değildir. Önce konuya (islama) hakim olunması sonra islam eleştirisi yapılması gerekir.

Akhenaton denilen kişi, Chp'nin başına resmi ideoloji savunucusu bir alevi geçse bile çekememekte ve kinini kusmaktadır. Bu'da atalarından gelen binlerce yıllık Alevi düşmanlığından kaynaklanmaktadır.

Konuyla ilgili Brütüs başlığı var.

CHP nin başına Alevi geçebilir, fakat Tüürk alevi, kendine Alevi diyen tüm uygulamaları alevilikle uzaktan yakından alakası olmayan Alevi maskeli Ermeniler değil. Bunlara karnımız tok.

Bu arada benim Atalarda Alevi, hemde gerçeğinden ve sonradan ben Alevi oldum söylemi yapanlarından değil yüzde yüz orjinalinden.

Konuya gel sen......

Sitelerde Paylaş

Yobazlığın azı çoğu olur mu?

Hiç sanmıyorum.

Eğitimsiz insan, varsayılan olağan durumunda zaten yobazdır, yobazlığa eğilimlidir. Bu olgu, Alevi toplumu için de bir istisna değildir. Ancak, bir gerçek daha vardır ki o da basit genellemelerle toplumların davranışlarının tatmin edici düzeyde açıklanamayacağıdır. İslam'ın bir kolu olduğu halde, zamanla özünden uzaklaşmış ve büsbütün farklı bir kültüre dönüşmüş olan Alevilik de işte bu sıradışı fenomenlerden biridir. Öyle ki Anadolu ateizminin temeli olan Bektaşilik ve yobaz Osmanlı politikasına bir tepki olarak beliren Abdal geleneği büyük ölçüde Alevi kültüründen beslenmiştir.

Aleviliğin ne olduğu bugün hala belirsizliğini korumaktadır. Ali Demirsoy da dahil, bir grup araştırmacı Aleviliği Türkler'in ata dini ile İslam'ın bir çeşit harmanlanması olarak görürken (Işık Taifesi), bunun İslam'ın bir mezhebi olduğunu ileri sürenler de vardır. Gerçeğin ne olduğunu belki de asla öğrenemeyecek olsak da, Aleviliğin insanı merkeze koyan ve insani değerleri yücelten bir kültür olduğunu, Anadolu'nun kültürel gelişimine kesin bir biçimde damgasını vurduğunu ve günümüze kadar ulaşan binlerce Türkü ile, isyan ve adalet özlemi kokan tarihin önemli bir kesitine ışık tuttuğunu söyleyebiliriz.

Yobazlığın azı çoğu olur mu olmaz mı ya da Aleviler ne kadar yobazdırlar, ne gibi yobazlıklar yapmıştırlar bu, ihtilaflı bir konudur, ama bizlere bıraktıkları deyişlerle yayılmacı ve zorba İslam anlayışına en güzel yanıtı vermişlerdir. Hem de halkın en güçlü silahı olan bağlama ile:

"Pazarlık edelim Alim seninle

İki cihan senin olsun sen benim

Hayrını gör imanınla dininle

Hatmin Kur'an senin olsun sen benim

Keselim sıratı kazana çöksün

Olanca katranı çamura döksün

Beraber gülelim cehennem koksun

Sırat nizam senin olsun sen benim

Ayıp değilmidir Ademe minnet

Başına çalınsın hurili cennet

Dostluk pazarında olma muhannet

Huri kılman senin olsun sen benim"

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu aleviliğin islamdan yada diğer inanışlarda veya mezheplerden bir farkı yok . Temelde hepsi aynıdır . Bir tanrı ve onun peryagamberi olur teistlerde ona inanır . Ama sosyal yaşamları farklı oluyor bu alevilerin . Yani sadece kendi aralarında bir çevre oluşturuyolar ve diğer ortamlarda tamamen pasif kalıyolar . Ben alevi nüfusunun fazlaca olduğu bir yerde yaşıyorum ve tanıdığım bütün aleviler kendinden olmayan insanlara karşı kendinden olan insanlardan farklı olarak biraz daha uzak duruyolar . Yani tamam geçmişte yaşana olaylarda etkilenmiş olabilirler fakat bu insanlar kafalarında farklı bir gelecek yaratmışlar artık . İnançlarını kimseye anlatmıyolar yada nasıl yaşadıklarını neye değer verdiklerini . Genelde birbirleri arasında evleniyolar ve onlar gibi olmayana kız vermiyolar . İstisnalar oluyo tabi ama ben geneli anlatıyorum . Çoğu eski kafalı . Yeni görüşlere diğer inanışlara göre tamamen kapalılar . Bildiğim bildik insanlar . yani hiç değilse sünniler pek umarsamıyolar inanışlarını ama bu aleviler çok kapalı bir şekilde yaşıyolar . Eğer size güveniyolarsa inançlarını paylaşırlar . Yoksa hiçbiryerde inançları hakkında söz etmezler . ilginç insanlar .

Sitelerde Paylaş

alevilik denilen şey şiiliğin anadoludaki pagan inanışlar ile çarprazlamasından ortaya çıkmış islamdan ayrı bir dindir.

bu dinde baş fenomen ali'dir. şiilikteki ali'nin diğer halifelerden önce tutulması bunlarda pagan inanışın etkisiyle ali'nin tanrılaştırılmasına, üçlü birliğe varan ilahlaştırmalara kadar ilerlemiştir. bazı aleviler bunu da kabul etmez ve ateisttir, aleviliği sadece kültürel olarak yaşarlar.

%99 u materyalist ve komünisttir bunların. türkiye'de sol ve marksist-leninist hareketler daima sunni türk-islam ideolojisine karşı kürt ulusalcılığı ile aleviliği kullanmaya çalışmıştır. oysaki marksist leninistler dinsiz ve ateisttir, alevilikle alakaları yoktur, ama çıkarları doğrultusunda oyuncak ederler. ben bile yapmıştım vaktiyle solcuyken, alevilikle en ufak alakası olmayan külli allahsız olmama rağmen sunni türk-islam ülkücü ideolojilere ve faşizme karşı alevi azınlıklara yönelik saldırıları teşhir ederdim.

bir de bunlar endogamiktir, yani aleviliğin soydan geçme olduğunu kabul edip kendileri dışındakilerle evlenmezler. bu yüzden ırk gibi olmuşlardır, tiplerinden anlaşılır alevi oldukları.

tarihinde anti-christ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı aleviler müslümanlığın bir dalı der. Yanlız kökeni iran'ın zerdüştlük inancından gelir. Zerdüştlük temelde iyi ve kötü iki tanrının (şeytan, yaratıcı) savaşını öğütleyen bir inanıştır.

İslama benziyor, daha doğrusu semavi inanışa yakındır. Yanlız şeytanı da tanrı kabul ettiği için sembolizm ve hint dinlerine yakındır.

Aleviler Kuran ı benimsemiştir, iyi ve kötünün çatıştığı bir kitap olarak algıladıklarından kafalarını karıştırmıştır. Yine aslında Kuran iyi ve kötünün çatıştığı değil iyi ve kötüye karşı adalet sağlayan bir kitaptır.

Alevilerin bir bölümü; müslümanım diyenler; aslında manevi olarak destekler, ama uygulamada kendi kökenlerinin uygulamasına göre inanırlar. Vaaz olarak Kuran ayetlerini dinlerler.

Müslüman değillerdir, olmadıklarının da farkındadırlar yani,

Hz Ali yanlılığı da İran şii kökeninin etkisinde olduklarından siyasi bir tepkiden gelir.

Sitelerde Paylaş

Her kesimin yobazı vardır.

Alevilikte de vardır ama buna "yarım yobazlık" diyebiliriz.

Çünkü onlar da bağnazlıkta aşırıdır ama farklı inançlara baskı yapmazlar.

Dolayısıyla yobazlık tanımının içini tam doldurmazlar.

Belki de bu baskıcı olmamalarının nedeni, kendilerinin baskı altında olmasındandır.

Aleviler başından beri ezilen, hor görülen, aşağılanan toplum olmuşlardır.

Bu nedenle hümanist nitelikler daha fazla gelişmiş olabilir.

Alevilik Gerçeği

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...