Jump to content

Farklı Bir Yobazlık Müessesesi : Alevilik

Recommended Posts

mesaj at okuyum,

Kılıçdaroğlunun sünnetsiz olması doğal çünkü ermeni, ermeniler sünnet olmuyor.

Sünnet iyi bir şey mi sana göre ? Sen birde ateistsin,dogmalardan uzaksın ya,Kemalizm'i senin gibiler karalıyor.

Namus falan bunlar hep araplardan bize geçmiş şeyler.

tarihinde KerpetenVahsi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tüm dini inançlar gibi alevilik de dini bir inançtır. Daha doğrusu "boşinan"dır.

Ben aleviliği İslam'dan ayrı değerlendiremediğim gibi, alevilerin yaşam biçimini ve İslam'ı algılayış ve yaşayışlarını İslam'la bağdaştıramıyorum da. Onlar bağdaştırıyor ama. Gerçek İslam'ın Emevilerce yozlaştırıldığını, kendilerinin sahip olduğu inancın bu dinin aslı olduğunu düşünürler.

Alevilerin içinde "kafatasçı" diyebileceğim bir nüfus vardır ve doğal olarak çok yobazdır. Kendilerinden olmayanı kabul etmezler.

Ama genel olarak daha ılımlı, bilimle ve aydınlıkla sorunu olmayan, eğitime ve çağdaş değerlere değer veren bir kitledir.

Bunun nedeni inançlarının bir parça panteistik özellikler taşıması ve ahiret inancını reddediyor olmalarıyla birlikte, Osmanlı'dan beri sürekli katliama maruz kalmaladır. Kendi içine kapanan aleviler alevi olduklarını bile gizlemek zorunda kalmış, toplum içinde yer edinebilmek için okumak ve donanımlı insan olmak zorunda olduklarını görmüşler. Alevilerin daha ılımlı, uyumlu, eğitime açık insanlar olmalarının tek nedeni budur. Başka çareleri yoktur çünkü.

Alevilik ve aleviler bana göre ayrı ayrı değerlendirmeli. Çünkü aleviliğin ne olduğu bile aslında net olarak bilinmiyor. Hoş, İslam'ın bütününün zaten ne olduğu bilinmiyor.. Yani Muhammed ne kadar yalansa, Ali de o kadar yalan. Ve tabii Hasan ve Hüseyin de.

İslam'ın öncesi ya da sonrası farketmez... Din dindir ve hepsi de zararlı ve tehlikeli boşinanlardır.

Sitelerde Paylaş

Senin bahsettiğin o ayrımcı ve yobaz Aleviler daha çok Doğu kökenli Alevilerdendir. Aleviler'in de kendi içlerinde türleri vardır; her bölgenin Alevisi farklıdır.

Yeni kuşak Aleviler ise aslında büyük oranla ateisttir; ve çoğu da marksist eğilimler taşır. Ben eğitimli olup da hala dinsel inancını koruyan bir tek Aleviye rastlamadım ki epeyce uzun bir süredir Alevilerle birlikte yaşıyorum; arkadaşlarımın çoğu da yine Alevi'dir.

Alevilerin çağdaş değerlere sıkı sıkıya sarılmasının belki en önemli nedeni uğradıkları katliamlar ve sunni ayrımcılığın şiddetidir. Kısmen bundan dolayı kendi içlerine kapanmış oldukları da söylenebilir.

Sonuçta bu ülkeye renk katan ileri ve insancıl bir kültürdür Alevilik. Keşke nüfusları daha fazla olsaydı derim her zaman.

Sitelerde Paylaş

Aleviler kendilerini son 20 yıldır falan rahatlıkla belirtebiliyorlar. Ben bile alevi olduğumuzu öğrendiğimde 8-9 yaşlarındaydım. İş işten geçmişti yani.:)

Alevilerin çoğu sözde alevidir. Yani çoğu kültürel alevidir. Ben gerçekten alevi olup da dinin bütün detaylarını bilen, kültürüne sahip çok az alevi gördüm.

Onlar sizinle dini tartışmaz bile. Muhammed'i tartışmaz. Muhammed'in Ayşe ile olan evliliğini tartışmaz.

Sünniler Ayşe'nin yaşını büyütmeye çalışır fakat alevi onu da yapmaz. Çünkü Ayşe'nin yaşı 15 bile olsa Muhammed için çocuk sayılacak yaştadır ve Muhammed ona asla ve kat-a dokunmamıştır.

Aleviler İslam konusunda aslında daha tutucudur.

Sitelerde Paylaş

Ben de Alevi kökenliyim. Aleviler İslam'ı ve Muhammed'i umursamız ki, bu konuda tutucu olsunlar. Varsa yoksa Hz. Ali. :D Alevilerin tuculuğu daha çok kimliğe dayalıdır. Dinin içeriğine yönelik tutuculuk gösterdiklerini düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
Ben de Alevi kökenliyim. Aleviler İslam'ı ve Muhammed'i umursamız ki, bu konuda tutucu olsunlar. Varsa yoksa Hz. Ali. :D Alevilerin tuculuğu daha çok kimliğe dayalıdır. Dinin içeriğine yönelik tutuculuk gösterdiklerini düşünmüyorum.

Her Alevi tornadan çıkmış gibi aynı değildir.

Ifeelgood'un dediği gibi Muhammed'e toz kondurmayan Aleviler çoğunluktadır.

Allah-Muhammed-Ali üçlemesi genel inanıştır.

Buna karşın İslam'ı reddedenler de var, Ali'yi tanrı görenler de var.

Sitelerde Paylaş

Her Alevi tornadan çıkmış gibi aynı değildir.

Ifeelgood'un dediği gibi Muhammed'e toz kondurmayan Aleviler çoğunluktadır.

Allah-Muhammed-Ali üçlemesi genel inanıştır.

Buna karşın İslam'ı reddedenler de var, Ali'yi tanrı görenler de var.

Tabii ki bütün Aleviler aynı değil. Benim çevremdekiler, akrabalarım ve tanıdığım Aleviler için Ali daha önemli. Hatta babaannemden "Cebrail'in vahiy getirirken Muhammed ile Ali'yi karıştırarak hata yaptığını" bile duymuştum.

Sitelerde Paylaş

Tabii ki bütün Aleviler aynı değil. Benim çevremdekiler, akrabalarım ve tanıdığım Aleviler için Ali daha önemli. Hatta babaannemden "Cebrail'in vahiy getirirken Muhammed ile Ali'yi karıştırarak hata yaptığını" bile duymuştum.

Bende bir arkadaşımdan ibadet yerlerinin üstüne nur indiğini gördüğünü duydum . Hatta başkalarıda bu nuru gördüğünü söylediler . Ona yıldırım düşmüş olmasın dedim . Hayır ben ne gördüğümü biliyorum dedi .

Sitelerde Paylaş

alevilik denilen şey şiiliğin anadoludaki pagan inanışlar ile çarprazlamasından ortaya çıkmış islamdan ayrı bir dindir.

bu dinde baş fenomen ali'dir. şiilikteki ali'nin diğer halifelerden önce tutulması bunlarda pagan inanışın etkisiyle ali'nin tanrılaştırılmasına, üçlü birliğe varan ilahlaştırmalara kadar ilerlemiştir. bazı aleviler bunu da kabul etmez ve ateisttir, aleviliği sadece kültürel olarak yaşarlar.

%99 u materyalist ve komünisttir bunların. türkiye'de sol ve marksist-leninist hareketler daima sunni türk-islam ideolojisine karşı kürt ulusalcılığı ile aleviliği kullanmaya çalışmıştır. oysaki marksist leninistler dinsiz ve ateisttir, alevilikle alakaları yoktur, ama çıkarları doğrultusunda oyuncak ederler. ben bile yapmıştım vaktiyle solcuyken, alevilikle en ufak alakası olmayan külli allahsız olmama rağmen sunni türk-islam ülkücü ideolojilere ve faşizme karşı alevi azınlıklara yönelik saldırıları teşhir ederdim.

bir de bunlar endogamiktir, yani aleviliğin soydan geçme olduğunu kabul edip kendileri dışındakilerle evlenmezler. bu yüzden ırk gibi olmuşlardır, tiplerinden anlaşılır alevi oldukları.

senin de bilmediğin bişeyok gibi...

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir alevi kökenlilik ;

Türk_Alevi

Kürt_Alevi

Arap_Alevi

hangisi ?

Sitelerde Paylaş

Bende bir arkadaşımdan ibadet yerlerinin üstüne nur indiğini gördüğünü duydum . Hatta başkalarıda bu nuru gördüğünü söylediler . Ona yıldırım düşmüş olmasın dedim . Hayır ben ne gördüğümü biliyorum dedi .

Yüce Zeus'un şimşeğini görmüşlerdir belki. :D

Sitelerde Paylaş

Aleviler kendilerini son 20 yıldır falan rahatlıkla belirtebiliyorlar. Ben bile alevi olduğumuzu öğrendiğimde 8-9 yaşlarındaydım. İş işten geçmişti yani.:)

Alevilerin çoğu sözde alevidir. Yani çoğu kültürel alevidir. Ben gerçekten alevi olup da dinin bütün detaylarını bilen, kültürüne sahip çok az alevi gördüm.

Onlar sizinle dini tartışmaz bile. Muhammed'i tartışmaz. Muhammed'in Ayşe ile olan evliliğini tartışmaz.

Sünniler Ayşe'nin yaşını büyütmeye çalışır fakat alevi onu da yapmaz. Çünkü Ayşe'nin yaşı 15 bile olsa Muhammed için çocuk sayılacak yaştadır ve Muhammed ona asla ve kat-a dokunmamıştır.

Aleviler İslam konusunda aslında daha tutucudur.

Cahilin Alevisi Sünnisi olmaz elbette. Ben pek rastlamamış olsam da tutucu olanları da varmış demek ki.

Ama dediğim gibi, benim tanıdığım Alevilerin tümü üniversiteden arkadaşım ve onların arasında ateist olmayanı hemen hemen yok gibi. Ben bunu, küçük yaşlardan itibaren dini telkinle bombardırmana maruz kalmamalarına, yani özgür yetiştirilmelerine bağlıyorum. Yine de Alevilerin din konusunda oldukça toleranslı olduklarını belirtmek isterim. Kahvehanede bile herhangi bir Alevi ile tanrının varlığını çok rahat tartışabilmişimdir. Kim bilir belki de ben hep hoşgörülü olanlarına denk geldim...

Sitelerde Paylaş

Cahilin Alevisi Sünnisi olmaz elbette. Ben pek rastlamamış olsam da tutucu olanları da varmış demek ki.

Ama dediğim gibi, benim tanıdığım Alevilerin tümü üniversiteden arkadaşım ve onların arasında ateist olmayanı hemen hemen yok gibi. Ben bunu, küçük yaşlardan itibaren dini telkinle bombardırmana maruz kalmamalarına, yani özgür yetiştirilmelerine bağlıyorum. Yine de Alevilerin din konusunda oldukça toleranslı olduklarını belirtmek isterim. Kahvehanede bile herhangi bir Alevi ile tanrının varlığını çok rahat tartışabilmişimdir. Kim bilir belki de ben hep hoşgörülü olanlarına denk geldim...

adam haklı beyler.

Sitelerde Paylaş

Bazı aleviler müslümanlığın bir dalı der. Yanlız kökeni iran'ın zerdüştlük inancından gelir. Zerdüştlük temelde iyi ve kötü iki tanrının (şeytan, yaratıcı) savaşını öğütleyen bir inanıştır.

Bahsettiğin dinin kutsal kitabını, bir kaç kez okumuşluğum var evet..

Fakat, alevilikle hiç benzerliği yok. Vahdedi vücuda dair bir iz yok.

İnanışa göre, Zerdüşt peygamberdir ve Ahuramazda, Zerdüşte, Avesta`yı vahyetmiştir. Ahuramazda, bir tanrı olarak kabül edilmektedir. Yani, tek tanrılı bir dindir. panteizm-panenteizm vs içermez..

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bundan 4 yıl kadar önce bir perşembe akşamı, İstanbul'daki Cemevlerinin birinde Cem'e gittik.

İçeri girdiğimizde birisi dinsel içerikli bir konuşma yapıyordu. Kulak verdiğimde duyduklarıma inanamadım:

Adam, her iki cümlesinden birinde Kuran'dan çeşit çeşit ayetler aktarıyor fakat Alevilik felsefesiyle ilgili bir şey söylemiyordu.

Bir an Diyanet'ten, Müftülükten birileri misafir gelmiş, onlar konuşuyor sandım.

Nihayet sonlara doğru söz Ali, Hasan, Hüseyin'e geldiğinde Alevilik çizgisi belirdi.

Ama o ana kadar, ha bir Sünni hocayı dinlemişsin ha o Alevi dedesini; tüm ritüller ortaktı.

Hep söylediğim bir şey: Alevilik İslam'dır. Onu ayrı bir inanç akımı olarak görmek ve göstermek yanlıştır.

Kelime-i şehadetse 'Ya Allah ya Muhammed ya Ali' üçlemesi, namazsa halka namazı, oruçsa Muharrem orucu, hacsa Hacıbektaş ziyareti..

Ahirete, kadere, meleklere, peygamberlere iman.. Her şey aynı.

Yobazlık olarak tanımlanamasa da, en azından İslam'ın yumuşak bir yorumudur Alevilik.

Sitelerde Paylaş

sen ne derece bildiğimi değil, söylediklerimin doğruluğunu araştır, hepsi eksiksiz olarak doğru.

geri kalanın pek de önem kalmıyor.

Valla ne yalan diyim, genelde doğru şeyler söylüyorsun. Bak kirecinde dikkatini çekmiş.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

akhe, sen Atsızcılıktan çapulcu ülkücülüğe geçiş yaptın sanırım

atsızcılar da çapulcu değil mi? bir avuç zeka noksanı organizmalar topluluğu, başka bir şey değil. ülkücülerin islamı savunması, ateist mussolini'nin kilise desteğini araması ile özdeştir, gerçek manada bir islamcılıkları sözkonusu değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...